Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Final Cut Pro Hodně Dobrý!
19. května 2004, 00.00 | Firma Apple sice zkratku HD v názvu nejnovější verse svého skvělého střihového software Final Cut Pro překládá trochu jinak – High Definition, neboť nový FCP si dokáže přímo a bez dodatečného hardware poradit i s videem ve formátech HDTV, a právě to je jeho nevýznamnější novinkou –, ovšem varianta z nadpisu tohoto článku také velmi pěkně odpovídá realitě.
Firma Apple sice zkratku HD v názvu nejnovější verse svého skvělého střihového software Final Cut Pro překládá trochu jinak – High Definition, neboť nový FCP si dokáže přímo a bez dodatečného hardware poradit i s videem ve formátech HDTV, a právě to je jeho nevýznamnější novinkou –, ovšem varianta z nadpisu tohoto článku také velmi pěkně odpovídá realitě.
Pojďme se jen stručně podívat na to, co je tedy v současné versi Final Cut Pro 4.5 (alias HD) nového oproti předcházející "čtyřce", o níž jsme už dva články přinesli na přelomu roku; samozřejmě, že na ty nejzajímavější služby a možnosti nového Final Cutu se ještě v budoucnosti zaměříme podrobněji.
Hned zkraje je příjemnou novinkou samotná instalace: pro ty, kdo již mají Final Cut Pro 4, totiž není verse HD placený upgrade; je tedy možné jej získat volně ze stránek www.apple.com/finalcutpro/download nebo se vším pohodlím přímo prostřednictvím standardní aplikace Software Update. Pozor ovšem na versi podporovaného operačního systému: Final Cut Pro HD je hodně náročný, požaduje bezmála to nejnovější, co vůbec existuje: Mac OS X 10.3.2 (a QuickTime 6.5).
Co vidíme na první pohled
Tedy... na první pohled nevidíme vlastně dohromady nic. Final Cut Pro HD se po upgrade znovu zeptá na standardní nastavení předvolby pro "Easy Setup", obsahující nastavení pro sekvence – a jinak prostě otevře poslední zpracovávaný projekt v důvěrně známém uživatelském rozhraní "profesionálních" aplikací Apple. Chceme-li si ověřit jsme-li skutečně již v nové versi, musíme se podívat na jméno aplikace v menu (kde nyní přibylo "HD"), nebo rovnou na "about" panel:
Postupně si však začneme všímat různých novinek. Ta prvá asi je důležitá jen pro málokoho, ale mne velice potěšila: Final Cut Pro HD se konečně snese s klávesnicí XML (nebo možná firma Apple opravila odpovídající chybu v Pantheru; musím se přiznat, že mezi upgrade systému a upgrade Final Cutu jsem to nezkoušel). Každopádně, ať už je to tak nebo tak, v kombinaci Mac OS X 10.3.3 a Final Cut Pro HD, konečně zadání příkazu z klávesnice XML normálně funguje, namísto toho, aby "shodilo" FCP, jak tomu někdy bývalo ve starších versích (Mac OS i FCP).
Co objevíme až po chvilce
Během práce ovšem postupně začneme objevovat novinky a vylepšení, jež se ve versi 4.5 objevily oproti předchozímu Final Cutu. Samozřejmě, ta nejdůležitější, po níž aplikace dostala i jméno, je
Plná podpora formátu DVCPRO HD
Důvod, proč se při startu aplikace znovu objevilo nastavení "Easy Setup", samozřejmě spočívá v tom, že ve Final Cut Pro HD máme na vybranou z více možností než dosud. Jmenovitě, Final Cut Pro nyní nativně podporuje následující formáty DVCPRO HD:
- 1080i60: prokládané video s rozlišením 1920 x 1080 pixelů, 29.97 fps, NTSC;
- 720p60: neprokládané video s rozlišením 1280 x 720 pixelů, 59.94 fps, NTSC;
- 720p30: neprokládané video s rozlišením 1280 x 720 pixelů, 29.97 fps, NTSC;
- 720p24: neprokládané video s rozlišením 1280 x 720 pixelů, 23.98 fps, NTSC;
Měli bychom si hned říci, co to v tomto kontextu znamená "nativně": samozřejmě, že Final Cut Pro HD podporuje – stejně jako všechny starší verse – vlastní střih v prakticky libovolném formátu, včetně těchto čtyř; to by samo o sobě žádná novinka nebyla. Specifickou vlastností této čtveřice formátů však je to, že s nimi můžeme ve Final Cut Pro HD pracovat přímo a bez jakéhokoli dodatečného hardware. Kromě vlastního střihu tedy Final Cut dokáže přímo řídit kamery, jež video ve formátech DVCPRO HD snímají, a přenášet video mezi nimi a počítačem prostřednictvím standardního rozhraní FireWire. To je významná novinka: až dosud bylo možné takto přímo pracovat pouze s amatérským videozáznamem ve formátu DV, zatímco pro přenos profesionálních formátů mezi kamerou a počítačem bylo zapotřebí použít speciální – a nikoli levné – technické vybavení.
(Je mi líto, ale nemohu popsat konkrétní zkušenosti s tím, jak dobře nebo špatně to v praxi funguje: sám mám jen praobyčejnou amatérskou kameru DV, na formát HD si ještě budu muset nějaký čásek počkat ☺)
Kromě toho Final Cut Pro HD nabízí i některé nové softwarové služby, zaměřené na usnadnění podpory práce s těmito HD formáty: sem patří např. možnost číslovat snímky ve formátech s 60 snímky za sekundu buď "normálně" jako dosud od 00 do 59, nebo "v párech": 00, 00*, 01, 01*, ... 29, 29*, 00. To odpovídá značení často užívanému na přehrávačích HD a ve formátu EDL, takže těm, kdo s takovými přístroji často pracují, to může významně usnadnit práci.
Pro nás je ovšem poněkud nepříjemné, že zatím chybí podpora formátů PAL: snad se objeví v některém z nejbližších upgrade. Samozřejmě to také závisí na kamerách, jež jsou pro snímání ve formátech HD k dispozici.
Formát XML
Tohle vlastně není novinka Final Cutu Pro HT, neboť plnou podporu standardního formátu XML pro import i export přinesl už update 4.1; vzhledem k tomu, že jsme o versi 4.1 samostatný článek nepřinesli, a protože jde o službu velmi důležitou a významnou, zmíníme se o tom zde.
Všechny základní prvky, nad nimiž Final Cut Pro pracuje – klipy, sekvence, filtry, značky, a tak dále – lze nyní importovat i exportovat ve formátu XML. Díky tomu může kterákoli jiná aplikace nebo skript snadno upravovat projekty Final Cutu, spravovat databáze videoklipů či efektů, udržovat seznamy různých střihových versí, automatizovat generování titulků... vynalézavosti a možnostem se meze nekladou.
Podrobnosti o použitém formátu jsou samozřejmě dokumentovány, a jeho popis je volně k dispozici na stránkách Apple. V tomto přehledném článku není na další podrobnosti dostatek místa; umíte-li však anglicky, určitě stojí za to nahlédnout např. do textu na developer.apple.com/appleapplications/fcpxml.html.
Řada drobných vylepšení při střihu
Nový Final Cut Pro obsahuje řadu drobností, jež přinášejí pro střih lepší pohodlí a bohatší služby: příkladem může být třeba kopírování klipů v časové ose. Až dosud se klipy, uložené do schránky, při použití příkazu "Paste" vložily vždy právě do aktivních stop: to sice je někdy přesně to, co jsme chtěli, častěji však v praxi chceme klipy zkopírovat na jiné místo téže stopy. Final Cut Pro HD nám v tom vychází vstříc tím, že automaticky vkládá klipy vždy do téže stopy, z níž byly původně zkopírovány; pouze nastavíme-li explicitně po zkopírování cílové stopy, budou přeneseny do nich.
Jiná novinka nabízí snadnou volbu toho, jaký zvukový doprovod chceme slyšet při trimování klipů: v okně "Trim Edit" je nyní k dispozici jak náslech kompletního zvukového doprovodu celé sekvence, tak i přehrávání audiostop pouze pro ty klipy, jež právě upravujeme (zatímco všechny ostatní jsou potlačeny).
Kromě výše zmíněné schopnosti číslovat snímky ve formátech s 60 fps buď přímo nebo v párech nabízí nový Final Cut Pro řadu dalších rozšíření, týkajících se časového kódu. Především, Final Cut Pro HD nyní udržuje pro každý klip v zásadě dva nezávislé časové kódy (ve skutečnosti jich může být ještě více, ale to už by na úrovni našeho článku byla příliš velká "věda"): časový kód zdrojového média, a časový kód klipu v projektu. Je celkem zřejmé, že se oba mohou lišit – stačí, abychom při snímání nebo při zpracování časový kód upravili; přesto však ve Final Cutu můžeme pro každý snímek klipu stále zobrazit
- časový kód, který mu odpovídá v rámci sekvence, již zpracováváme;
- původní časový kód, který mu odpovídá na zdrojovém médiu.
Kromě toho Final Cut Pro HD umožňuje pro každý klip nezávisle určit, zda chceme při zobrazování časového kódu brát v úvahu případné zrychlení či zpomalení klipu nebo ne.
Jedno z velmi praktických využití nových služeb pro profesionální střih je možnost zpracování filmového materiálu, který využívá zrychlený formát 25 snímků za sekundu (jaký vzniká při převodu snímků do videostandardu PAL), v přirozeném formátu 24 fps. Nakonec můžeme sestavit střihový seznam EDL pro střižnu negativů opět v původním filmovém formátu 25 fps, neboť Final Cut Pro HD udržuje oba časové kódy paralelně.
Lepší spolupráce s LiveType
O nové pomocné aplikaci LiveType, jež nabízí přehršel dynamických písem s řadou přebohatých efektů pro jejich užívání, jsme už psali v minulém článku. Velmi příjemnou novinkou ve Final Cut Pro HD je to, že už nemusíme z LiveType exportovat videoklipy, a ty vkládat do našich projektů; Final Cut namísto toho dokáže přímo používat nativní projekty LiveType jako jakékoli jiné klipy – jejich obsah si automaticky podle potřeby renderuje:
To hlavně velmi zásadním způsobem usnadňuje jakékoli změny: vidíme-li, že v projektu aplikace LiveType je třeba provést nějakou úpravu, nemusíme hledat originální projekt a znovu jej exportovat: stačí prostě otevřít klip přímo prostřednictvím služeb Final Cutu – jak je vidět na obrázku v okně browseru ve sloupci "Creator", Final Cut dobře "ví", že jde o klip v nativním formátu LiveType, a automaticky aplikaci spustí a projekt v ní otevře. V aplikaci LiveType pak jen provedeme a uložíme změny, a Final Cut Pro HD je ihned automaticky "vidí".
Mimochodem, stejně pohodlně a automaticky by měl nyní Final Cut Pro HD spolupracovat i s novou efektovou aplikací Apple Motion (www.apple.com/motion); tu bohužel zatím k dispozici nemáme, takže to nebylo možné vyzkoušet.
Mnoho dalších drobností
V rámci novinek je k dispozici spousta dalších drobností, jež je obtížné i jen všechny vyjmenovat... a někdy snad ani nejde jen o úplné drobnosti:
- Final Cut Pro HD například umožňuje u počítačů, jež jsou osazeny dvojicí displejů, jeden z nich dedikovat jako náhledový videomonitor, a druhý využívat pro práci s aplikací. Pro ty, kdo nemají počítač "napevno" spojen se studiovým monitorem, to je asi nejpohodlnější (a rozhodně nejlevnější) způsob, jak mít k dispozici neustále náhled na samostatném monitoru.
- Uživatelé naleznou bohatší a lépe strukturované – a tedy přehlednější – předvolby.
- Ti, komu se na novém Final Cutu něco nelíbí, mohou použít nový příkaz "feedback", který přímo z nabídky aplikace umožní přechod na stránku s připomínkami pro firmu Apple.
- Více filtrů a efektů než dříve dokáže pracovat v reálném čase, bez potřeby renderování (to samozřejmě záleží hlavně na výkonu počítače; nejvýkonnější současné stroje osazené dvojicí čtyřiašedesátibitových procesorů G5 dokáží bez renderování zobrazit takřka cokoli).
- Při odesílání obsahu sekvence na videovýstup příkazem "Print to Video" je nyní možné automaticky spustit na kameře či videorekordéru, připojených prostřednictvím rozhraní FireWire, nahrávání...
Nemůže být vše úplně dokonalé...
Samozřejmě, i Final Cut Pro HD má své mouchy a mušky. Jednou z nich je to, že bohužel ani v této versi jej firma Apple ještě nepřepsala do svého moderního plně objektového API Cocoa. Final Cut Pro tak doposud, jako snad jediná z "velkých" videoaplikací jež Apple dodává (s možnou výjimkou plně profesionální aplikace Shake, již jsem zatím ještě neměl možnost testovat), stále využívá starší a méně kvalitní aplikační framework Carbon. Z toho vyplývá řada drobných kompromisů a omezení, z nichž pro nás Čechy patrně nejnepříjemnější je to, že v titulcích nelze používat česká unicodová písma; v nich se mohou namísto českých znaků dosud objevovat všelijaká promile namísto "ř" a podobně. České znaky v titulcích samozřejmě k dispozici jsou, musíme však pro ně použít stará písma s vnitřním kódováním Mac CE – to ilustruje třetí obrázek:
Podobně tomu je i v řadě dalších drobností – například dokumentace je ve formátu PDF; má však nastavená metadata tak, že (pokud sami nezměníme nastavení ve Finderu), bude se automaticky otevírat v aplikaci Adobe Acrobat, a ne ve standardním a daleko lepším prohlížeči Preview od samotné firmy Apple.
Final Cut Pro HD je ale velice podařený
To vše jsou ovšem spíše jen kosmetické drobnosti, a žádná z nich nijak zásadněji neomezuje práci. Při velmi vstřícné ceně necelých tisíc dolarů za plnou versi nabízí rozhodně Final Cut Pro HD daleko nejlepší poměr ceny a výkonu i pro amatérskou a poloprofesionální práci; máme-li k dispozici i DVCPRO HD kameru s rozhraním FireWire, nalezneme v novém Final Cutu rozhodně velice levné a přitom skvělé řešení pro střih ve formátu HD.