Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Květnové jablkové spekulace - Apple na procesorech od Intelu?
25. května 2005, 00.00 | Jednou za pár let se objeví spekulace o možném přechodu počítačů Macintosh z procesorů PowerPC na řadu x86. Nejinak je tomu i nyní, kdy článek v The Wall Street Journal toto téma opět vynesl na světlo a po celém internetu se spekuluje, co je na tom pravdy. A nejinak je tomu na našem serveru, takže se pojďme podívat, zda se dané spekulace zakládají na pevných základech.
Jednou za pár let se objeví spekulace o možném přechodu počítačů Macintosh z procesorů PowerPC na řadu x86. Nejinak je tomu i nyní, kdy článek v The Wall Street Journal toto téma opět vynesl na světlo a po celém internetu se spekuluje, co je na tom pravdy. A nejinak je tomu na našem serveru, takže se pojďme podívat, zda se dané spekulace zakládají na pevných základech.
Intel & Apple, Apple & Intel
Zprávu o plánovaném přechodu přinesl The Wall Street Journal, na jehož stránkách se objevila zmínka o probíhajících setkáních a diskuzích o využití procesorů Intel společností Apple. Tato vyjednávání žádná z firem nepotvrdila a zástupce Apple je označil za spekulace a fámy. Plán přechodu na x86 procesory tu byl již v roce 1992, ale nakonec nebyl uskutečněn. Projekt se jmenoval Star Trek a společnost Apple údajně měla System 7 fungující na procesorech Intel. Zrovna tak NeXT, z něhož vznikl Mac OS X, běžel na x86 procesorech a totéž platí i pro OpenStep API použité v prvních verzích OS X. Spekulace o tom, že Apple má verzi Mac OS X pro x86 procesory tak získávají na větší pravděpodobnosti a tím pádem i možná změna hlavního dodavatele procesorů.
Jaké jsou další plány Steva Jobse? Dočkáme se nálepky Intel Inside vedle loga Applu?
Potencionálních důvodů, proč by Apple mohl přejít od PowerPC procesorů od IBM a Freescale Semiconductor na procesory x86 je několik. Hlavní dodavatel IBM má neustále problémy. Již téměř rok se čeká na 3 GHz G5 procesor, přenosné počítače zatím G5 procesor vůbec nemají a neexistuje ani alternativa k procesoru Centrino (Intel Pentium M), který především svou nízkou spotřebou tvoří silnou konkurenci k současným iBookům a PowerBookům.
Na IBM se valí další zakázky - především od Microsoftu, Sony a Nintenda, které využívají IBM procesory ve svých nových herních konzolách. Není jisté, jak hodně pak bude pro IBM důležitá právě tato "nová" vlna odběratelů oproti Applu. Na druhou stranu právě tato poptávka po PowerPC procesorech by mohla IBM trochu "urychlit" ve vývoji, z čehož by mohl profitovat i Apple. Navíc má IBM připravený dvojjaderný procesor PowerPC 970MP, který má hranici 3 GHz konečně dosáhnout a první prototypy by měly být již na testování v laboratořích Applu (uvedl ThinkSecret). A nová konzole od Microsoftu Xbox 360 bude obsahovat 3,2 GHz PowerPC procesor řady 970.
Apple Cupertino
Druhým možným důvodem pro výměnu IBM je snaha dorovnat se cenově PC konkurenci. Tím, že by Apple používal stejný hardware, by mohl jít cenově níže, ale i zde je potřeba počítat s tím, že produkty Apple jsou i o designu a stylu a za ten se také platí, takže ani tato hypotéza není příliš pravděpodobná. Jen pro srovnání, ročně je průměrně celosvětově prodáno 200 milionů počítačů, z čehož Macy tvoří cca 3 miliony.
V článku The Wall Street Journal se také objevuje spekulace o tom, že by Apple nepřešel na Intel procesory kompletně, ale pouze by svou stávající řadu rozšířil - nabízel by tak jak Macy s PowerPC procesory, tak s procesory Intel. I když osobně celou situaci pouvažuji za velice nepravděpodobnou, tato cesta se jeví jako nejméně nepředstavitelná. Problém je ovšem stále v portování Mac OS X na jinou platformu, což není zrovna otázka na pár měsíců (pokud se samozřejmě již verze OS X portovatelná na x86 v laboratořích Applu nenachází). Tato změna by sebou nesla i přepsání kódu aplikací a to je to, co probíhá posledních několik let s přechodem z OS 9 na OS X (a předtím z Motoroláckého 680x0 na PowerPC) a představa, že se Apple pustí do dalšího stejně obtížného kroku v okamžiku, kdy se z OS X stal plně funkční, stabilní systém s několika tisícovkami aplikací, se nejeví jako šťastný krok.
A ještě jedna domněnka, nebylo by pro Apple výhodnější a pravděpodobnější využít procesory AMD než Intel (pokud by mělo k takovému přesunu vůbec dojít)? Nebo alespoň vyjednávat s oběma společnostmi? Dalším faktem, který tuto spekulaci nepodporuje, je to, že se zmínka neobjevila ani na AppleInsider.com, ani na ThinkSecret.com. Tyto servery poslední dobou velice dobře informují o nových plánech společnosti Apple, ale o přesunu na x86 procesory nikde ani zmínka.
Dále by bylo pro Apple asi těžkým oříškem svým věrným uživatelům vysvětlit, proč jsou najednou vychvalované procesory PowerPC nevhodné (dle grafů Phila Schillera až o desítky procent výkonnější než x86 konkurence). A problém by mohl být i v boji proti klonům, které by se dost pravděpodobně začaly objevovat. Osobně nevidím jako velkou výhodu fakt, že by na počítačích Apple mohl běžet i operační systém od Microsoftu - t.j. Windows, ale je pravdou, že pro některé uživatele by to mohlo být žádoucí.
Pokud tedy ke schůzce vůbec došlo, možná Apple přemýšlí o navrácení na trh PDA, který před pár lety opustil se svým Newtonem a od Intelu by chtěl ARM procesory. Ale ani trh PDA již není v takové situaci, aby se vyplatilo do něj pouštět, a tak by se mohlo jednat spíše o SmartPhone či "chytrý" iPod, nebo jiné zařízení podobného charakteru (asi zaměřené na hudbu a zábavu).
Apple Newton - uzavřená kapitola z devadesátých let minulého století
Závěr
Osobně se domnívám, že k tomuto "switchnutí" nedojde a že pokud k vyjednávání došlo, tak proto, že Apple buď chce procesory Intel pro nějaký nový produkt jako je iPod (PDA, Smart Phone, či něco zcela neočekávaného), nebo se Apple cítí "odstrčený" od společnosti IBM, která věnuje hodně pozornosti hernímu průmyslu (Sony, Nintendo, Microsoft) a Apple chce dát najevo, že není na IBM závislý. Navíc se neobjevila ani žádná žaloba na The Wall Street Journal kvůli vyzrazení obchodního tajemství, která by se v takovém případě mohla (ale samozřejmě nemusela) objevit. V každém případě tato spekulace pomohla Applu na burze a akcie stouply až o 5% procent. A ještě jedna poznámka - i když se přechod na x86 jeví jako hodně nepravděpodobný, nikdy nepodceňujme Steva Jobse, který už pár podobných husarských kousků podnikl a jeho chování v případě, že je naštván a nespokojen (třeba kvůli dodávkám od IBM) je hodně nepředvídatelné a přímé. Uvidíme, jestli se někdy dočkáme nálepky Intel Inside vedle loga Applu.
UPDATOVÁNO:
Narazil jsem ještě na další spekulaci na engadget.com (zde jsou obrázky), která souvisí se zmínkami o spolupráci se společností Intel. Apple je údajně před vypuštěním vlastního Tablet PC (nebo Tablet Macu?), který je poháněn právě procesorem od Intelu a jako operační systém má ořezanou verzi Mac OS X. Samozřejmě se nedá věrohodnost tohoto tvrzení vyloučit nebo potvrdit, ale jeví se vcelku reálně - i proto, že by se mohlo v podstatě jednat o Video iPod, který by v této podobě dával větší smysl než s 2" displejem. Navíc by Tablet měl obsahovat pouze okleštěnou verzi OS X s pár aplikacemi - nejednalo by se o plnohodnotný Mac, což se jeví jako jednodušší a reálnější, než přeportovat kompletní systém. Mimo to, Tiger nově nabízí i možnost rotace displeje, což je funkce, která by se více než ke stolnímu počítači hodila spíše k Tablet PC. Takže se můžeme těšit na křížence mezi iPodem a Newtonem?Tématické zařazení: