Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
iDVD4: I dokonalé se vylepšit dá
2. srpna 2004, 00.00 | Zatímco iMovie 4 oproti svému předchůdci nikterak zásadní novinky nepřinesl, iDVD z balíku iLife '04 nabízí o poznání bohatší služby, než jaké byly k dispozici ve "trojkové" versi. Pojďme se na novinky podívat blíže: podobně jako iMovie, jemuž jsme se věnovali přednedávnem, není ani iDVD žádnou horkou novinkou; aby nám však nescházelo v článcích, věnovaných iLife '04, alespoň něco málo si o něm dnes řekneme.
Zatímco iMovie 4 oproti svému předchůdci nikterak zásadní novinky nepřinesl, iDVD z balíku iLife '04 nabízí o poznání bohatší služby, než jaké byly k dispozici ve "trojkové" versi. Pojďme se na novinky podívat blíže: podobně jako iMovie, jemuž jsme se věnovali přednedávnem, není ani iDVD žádnou horkou novinkou; aby nám však nescházelo v článcích, věnovaných iLife '04, alespoň něco málo si o něm dnes řekneme.
Nejprve připomeňme pro ty, kdo snad nečetli předcházející články, věnované amatérskému zpracování videa: iDVD patří mezi tzv. autoringové programy – systémy, jež dokáží videoklipy, hudbu, statické obrázky a další pomocné informace sestavit do struktury, odpovídající standardnímu DVDisku, a "vypálit" ji na DVD-R. Nejinak než iMovie, samozřejmě i iDVD je typickým zástupcem amatérských systémů, jež dovolí vytvářet poměrně bohaté DVDisky i naprostým laikům. Pro práci s iDVD není třeba o technologii DVD zhola nic vědět: obsah DVD sestavíme podobně, jako kdybychom prostě skládali soubory a složky na pevném disku počítače.
Základní koncepce je velice podobná základní koncepci iMovie: aplikace má jen jediné okno (a pár pomocných panelů např. pro předvolby), ve kterém probíhá veškerá práce. Na rozdíl od iMovie ovšem není obsah okna rozdělen na několik samostatných panelů: iDVD obsahuje v celém okně náhled celého připravovaného dsku, zatímco ovladače má v pomocném "šuplíku", který se vysunuje z okraje okna:
Nebudeme si znovu podrobně vykládat, jak se v iDVD disk připravuje – ono na tom také zhola nic není, prostě do okénka "naházíme" vše, co v něm chceme mít, a je hotovo. Pokud snad někdo ještě iDVD vůbec nezná a rád by se o základních principech práce něco dočtl, nechť se podívá na minulý článek, věnovaný versi 3 – základní princip ovládání a sestavování struktury DVDisku se nikterak nezměnil.
Co je tedy vlastně nového?
Snad trochu překvapivě, ačkoli již minulá verse iDVD byla velmi vydařená (připomeňme, že právě kvůli ní se balík iLife '03 prodával, byť za směšnou částku asi padesáti dolarů – ostatní aplikace bylo možné "stáhnout" zdarma z webu Apple), přináší iDVD '04 řadu novinek a vylepšení. Rozhodně je mezi "trojkou" a "čtyřkou" iDVD o poznání větší rozdíl, než tomu bylo u iMovie: "čtyřka" má zcela nový náhled struktury disku, nový inspektor jeho zaplnění a řadu dalších nových služeb:
- novému náhledu a inspektoru věnujeme za chvilku samostatný odstavec;
- hned po nich si přednostní zmínku zaslouží nová témata. Připomeňme, že to byla právě témata, jež z iDVD 3 udělala tak bezkonkurenčně skvělý autoringový program; iDVD 4 obsahuje řadu nových témat s mnohem bohatšími možnostmi. Opět platí to, že jakkoli v iDVD nelze sestavovat náročné profesionální disky obsahující např. skripty, jednoduché amatérské sestavy v něm za několik málo minut lze připravit na takové úrovni, že je podle vzhledu od profesionálních disků těžko rozeznáte;
- jednou z novinek je možnost zvolit video (či slideshow), jež se spustí automaticky po vložení disku do přehrávače: nejsme tedy již omezeni tím, že by prvým objektem muselo být kořenové menu;
- do nabídek můžeme vkládat libovolné texty – nyní již tedy není problém rychle a pohodlně sestavovat stránky s textovými informacemi;
- velikost tlačítek v jednotlivých složkách můžeme volně řídit (a k tomu samozřejmě, stejně jako dříve, máme na vybranou z mnoha možností jejich vzhledu v rámci "témat");
- iDVD nyní umožňuje definovat dynamické přechody mezi nabídkami a videostopami;
- kromě toho můžeme přechodové efekty využívat také mezi jednotlivými obrázky v albech ("slideshow");
- pro přípravu alb nabízí iDVD 4 i další novinku – přehledný náhledový režim ("thumbnails");
- jak alba, tak i nabídky můžeme ovšem "odjakživa" podkládat hudbou. iDVD 4 ovšem nyní pro rozsáhlejší alba či delší nabídky kromě skladeb podporuje i celé seznamy z iTunes ("playlists");
To není vše, o řadě méně významných drobností jsme se ani nezmiňovali. Alespoň jedna z nich však za samostatnou zmínku stojí: nové iDVD dokáže ukládat projekty na disk jak kompletní balíčky, obsahující přímo všechny soubory, z nichž se projekt skládá (za normálních okolností jsou v projektu pouze odkazy na externí soubory). Tak můžeme snadno a pohodlně přenést kompletní projekt na jiný počítač nebo jej archivovat.
Nový náhled a inspektor
U nového náhledu kompletní struktury disku a nového inspektoru jeho obsahu se zdržíme trochu déle. Nejprve se podívejme na inspektor – ten obsahuje kromě přehledu toho, jak probíhá enkódování jednotlivých videoklipů, hlavně čtyři samostatné "teploměry", z nichž každý zobrazuje obsazený a volný prostor: první z hlediska místa, druhý z hlediska velikosti dynamických nabídek na disku (jejich celková velikost je totiž omezena), třetí se zabývá počtem stop a čtvrtý počtem nabídek. Inspektor ukazuje levá část obrázku:
V hlavním okně vidíme nový náhled – je zapnutý pomocí nového ovladače "Map" při dolním okraji okna, na třetím místě zprava. Náhled zobrazuje každý prvek, z nichž je disk sestaven, jako samostatný objekt; čáry mezi nimi ukazují, jak jsou objekty mezi sebou navzájem provázány.
Nová verse iDVD nabízí v režimu náhledu řadu šikovných služeb: můžeme poklepáním otevřít editor kteréhokoli objektu; pomocí patřičného ovladače také můžeme spustit přímo náhled. U alb nebo videoklipů zde můžeme nastavit opakování. O poslední novince již jsme se zmínili – umístíme-li pomocí myši obrázky či videoklip na ikonu vlevo nahoře, jež representuje disk jako takový, iDVD vybraný objekt automaticky spustí po vložení disku do přehrávače.
A co chyby?
Podobně jako tomu bylo s iMovie 4, ani iDVD 4 jsem neměl čas testovat příliš dlouho: pro praktickou tvorbu DVDisků, jež vytvářím, potřebuji bohatší služby aplikace DVD Studio Pro; v iDVD jsem proto sestavil jen několik menších testovacích projektů.
Na žádnou závažnější chybu jsem nenarazil: na rozdíl od verse 3, jež měla tendenci dost "padat", mi "čtyřka" nespadla ani jedinkrát; podobně se mi nikdy ani nestalo, že by aplikace závažnějším způsobem dělala co nemá.
Snad jedinou zásadnější výtku, již bych vůči iDVD měl, je rychlost: na mojí G4/1.25 GHz/1.25 GB RAM byla aplikace natolik pomalá, že se s ní chvílemi nepracovalo příjemně: ne že by to nešlo, ale přece jen bylo znát, že "někde něco zdržuje". Obávám se, že na starším pomalém stroji s malou pamětí by se s iDVD vinou rychlosti pracovalo skutečně velmi nepohodlně.