Sekvencer Logic (2.) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Sekvencer Logic (2.)

26. května 2009, 00.00 | V prvním dílu seriálu o Sekvencer Logic jsme se seznámili s začali seznamovat s jeho historií. V druhém pokračování seriálu se podíváme na historii verze pro Mac.

Pouze pro Mac

Pouze pro Mac Koncem roku 2003 opustil Logic platformu PC. Logic 6 Platinum byl vytvořen pouze pro platformu Mac. Na této platformě právě došlo k přerodu z Mac OS9 na Mac OS X, který se jmenoval Panther. Nová verze Logic nativně pracovala s Mac OS ovladači cora audio a jako formát pro plug-iny (ať už efekty nebo softwarové syntezátory) byl použit Audio Units (AU), namísto dosavadních VST, VSTi, DX a DXi. Naštěstí s AU začaly počítat významné firmy v oblasti virtuálních plug-inů a nástrojů, jako třeba Waves a Native Instruments. Kromě toho, že se Logic přestěhoval na Mac, vlastně nedoznal moc velkých změn. Funkce zůstaly prakticky stejné, kromě pár drobností (jako například způsob ovládání, který se pořídil jednotlačítkové myši), lehce byl změněn design, který byl vyhlazen. Logic 6 načítal ve 100% shodě projekty *.lso z Logic 5 z PC platformy, takže uživatelé, kteří kvůli Logic přešli z PC na Mac, mohli pokračovat ve své práci.

Logic 6 Platinum

Nejzásadnější novinkou ve verzi 6 byl asi tzv. freezing. Jedná se o proces, kdy je audio stopa s virtuálními efekty nebo stopa s virtuálním nástrojem, dočasně vyexportována na disk a následně je přehrávána pouze tato stopa. Tím se uleví procesoru, který pak již nemusí v reálném čase počítat náročné efekty. Takže je možné použít mnohem více efektů a virtuálních nástrojů v jednom projektu. Přibyl také Projec Manager, nový nástroj Marquee a nový Channel EQ. Logic byl konečně schopen exportovat výsledný projekt do formátu MP3, podporoval ReWire 2 a přibyla funkce skrývání stop (Hide Track) pro snazší orientaci v projektu. Nově bylo možné bouncovat v offline režimu, což proces urychluje a usnadňuje.

Modré “vločky” – freezing tlačítka

Ve verzi 6 se poprvé objevil dozvukový procesor Space Designer. Také přibyla řada dalších virtuálních nástrojů – ES1, ES2, EXS24MK2, EVP88, EVD6 a EVO20. Změněno bylo také označení. Od verze 6 se nově nejvyšší verze označuje Logic Pro 6, nižší je označena Logic Express 6.

Space Designer

Logic 7

Vzhledem k tomu, že se po vydání verze 7 stal Logic druhým nejdražším sekvencerem na trhu (prvenství drželo Nuendo), musel přesvědčit o tom, že Logic není pouze sekvencerem. V balení bylo k dispozici řada virtuálních efektů, virtuálních nástrojů a masteringových procesorů. Pokud uživatel nechtěl, nemusel používat žádný další software. Vše mělo být pohromadě v Logic. Definitivně bylo skoncováno se spojením Emagic. Logic Pro 7 je součástí Applovské profesionální série spolu s Final Cut Pro HD, Motion, DVD Studio Pro a Shake. Veškerá podpora se od té doby odehrává výhradně přes webové stránky Apple. Logic Pro 7 je navržen jako aplikace pro OS X a na OS9 již neběžela a nikdy nepoběží.

Logic 7

Přibyly 3 nové virtuální nástroje Sculpture (syntezátor postavený na component modelingu), Ultrabet (bicí modul) a EFM1 (FM syntezátor). Novými virtuálními efekty byly například Guitar Amp Pro (simulace kytarových zesilovačů), Linear Phase EQ, Match EQ, Pitch Correct, Ringshifter, Vocal Transformer, Multimeter, aj. Mezi nové vlstnosti patřily třeba šablony projektů. Přidána byla globální stopa (Global Track), jež obsahuje společná data pro projekt jako je předznamenání, metrum, tempo, transpozici. Z jednoho místa je možné všechny tyto události měnit. Logic 7 obsahoval Audio Units Validation Tool, který kontroloval naintalované AU plug-iny, aby se uživatel mohl ujistit, že bez problémů budou s Logic pracovat. Důvodem byla snaha o vyšší stabilitu Logic a vyloučení plug-inů, které by mohly ve stabilitě Logic bránit nebo dokonce zapříčinit pád Logic.

Logic Pro 7 – krabice

Verze 7.1 pracoval s OS X Tiger. Přibyla například funkce Follow Tempo. Bylo možné vytvářet Apple Loops přímo z Arrange okna Logic. Přibyla funkce Plug-in Delay Compensation, která řeší zpoždění, které vznikne při směrování signálu přes některé plug-iny (problém byl například s UAD-1 plug-inami). Logic poprvéumožnil používat více než jedn audio rozhraní, stejně jako tomu kdysi bylo ve Windows. Menu Bar bylo možné skrýt a využít tak efektivněji pracovní plochu monitoru. Všechny plug-iny bylo možné přímo v mixu přesouvat pomocí nástroje ruka (Hand), aniž by bylo nutné vstupovat do audio konfiguračního okna. Logic 7 umožnil připojit větší počet Maců a distribuovat jednotlivé procesy mezi ně.

Mac OS X Tiger

Logic 7.2 nepřinesl žádné zásadní novinky kromě Universal Binary instalace. Díky tomu je možné používat Logic 7 jak na starších procesore PPC tak na novějších Intel Duo. Rozšířen byl počet podporovaných Control Surface zařízení, přibyly 3 nové GarageBand plug-iny, podpora 32 kanálů pro virtuální nástroje, AAC přehrávání a knihovna zvukových efektů. Logic 7.2 také podporoval nové rozhraní Apogee Ensemble podporoval Pro Tools HD7 DAE.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: