A zase iPhone! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

A zase iPhone!

30. ledna 2007, 12.00 | Opět přináším pár zpráviček k iPhonu, pořád se objevují další, navazující na ty minulé, tak se to pokuste vydržet.

Asi už toho máte až po krk, ale zprávy o iPhonu se objevují stále dál. Apple jistě musí velice těšit takové neustálé udržování pozornosti k produktu, který má přijít na trh skoro až za půl roku. A média mají o čem informovat, takže nakonec budou spokojení všichni.

Objevily se náznaky, že se Apple pro iPhone mohl spojit s operátorem Verizon Wireless namísto nakonec vybraného Cingularu. Novinám USA Today to včera prozradil viceprezident Verizonu Jim Gerace. „Vysoké finanční požadavky“ a další podmínky Applu prý byly hlavními důvody, proč se Verizon rozhodl s Applem neuzavřít exkluzivní smlouvu na iPhone. Podle Geraceho Apple chtěl procentní podíl z měsíčních paušálních poplatků a hlavní slovo v tom, jak a kde se smějí iPhony prodávat. Vyžadoval vládu nad vztahy se zákazníky. Steve Jobs prý trval na tom, aby měl moc nad distribucí telefonů a naprostou volnost při vyřizování záruk a záručních výměn. To pochopitelně Verizon mohl jen těžko strávit, Gerace to komentuje takto: „Řekli jsme ne. Nemůžeme říci nic špatného o Applu iPhone. Jenom jsme prostě nemohli dosáhnout dohody, která by byla vzájemně výhodná.“ (Vida, Gerace určitě Čtvrtníčka nezná, přesto řekli ne.) Vedle finančních nároků Applu bylo pro Verizon zvlášť nestravitelné předání vlády nad distribucí a zárukou, protože by to vážně narušilo jeho vztahy s dalším partnery, především s obchodními řetězci Wal-Mart a Best Buy. Gerace vysvětluje, že by to jejich vlastní distribuční partnery dostalo do nevýhodného postavení vůči obchodům Applu a Verizonu.

Jak všichni víme, Apple smlouvu nakonec uzavřel s Cingularem. V odkazovaném článku se ukrývá zajímavá zmínka, že tato smlouva údajně platí na dobu pěti let. Aby nedošlo k nedorozumění: Zákazník Cingularu, který si pořídí iPhone, se upíše na dva roky. Avšak zmíněných pět let platí pro smlouvu mezi Applem a Cingularem, po tuto dobu by měl mít Cingular výhradní právo na distribuci iPhonů v USA.Vzhledem k tak dlouhé době se smlouva skoro určitě vztahuje na všechny další případné modely vedle toho už představeného.

Apple to při výběru amerického operátora asi vůbec neměl jednoduché. V USA totiž na rozdíl od Evropy nebyl pro mobilní sítě stanoven závazný standard, a tak se tam používá více různých (a vzájemně často nekompatibilních) technologií. V poslední době navíc proběhlo několik fúzí operátorů. (To se týká i Cingularu, což býval společný podnik AT&T a BellSouth, ovšem nakonec AT&T převzal celý BellSouth a dnes se jedná o největšího amerického mobilního operátora.) Pokud vím, tak Verizon používá standard CDMA, nikoli GSM. Nehodlám zde rozvíjet polemiku o tom, jaká technologie je výhodnější, každá má své přednosti i slabiny, avšak z globálního hlediska pro iPhone určitě lépe vychází GSM, protože se užívá v mnohem více zemích. Jednání s Verizonem zřejmě probíhala v době, kdy ještě Apple neměl úplně jasno o tom, jaké síťové technologie nasadí. Spíše asi zvažoval postavení operátorů na trhu, protože dnes v USA Verizon představuje číslo dvě, zatímco první místo drží Cingular. A jestliže si říkáte, proč tedy nešel Apple na volný trh, pak to asi plyne ze současného stavu amerického mobilního trhu. Na rozdíl od Evropy či Asie v USA si zákazníci v naprosté většině pořizují mobilní telefony od operátorů – uvádí se, že v 90 až 95% případů. A protože s iPhonem vstupuje na úplně nové území, jistě nechtěl Apple riskovat nadměrně. Těžko ovšem zjistíme, zda „nepřijatelné“ podmínky Applu nakonec Cingular strávil, anebo zda ustoupil Apple. Objevovaly se zprávy ve prospěch obou variant, jenže nepotvrzené. Zdá se však, že domněnky, podle nichž AT&T ve snaze ještě zvětšit svůj podíl na trhu udělá ledacos, mají hodnověrný základ. Abych to nějak uzavřel: Apple si podle všeho do iPhonu nechá mluvit pouze natolik, nakolik mu to vyhovuje, a svých příjmů se též nevzdá. Bude zajímavé sledovat, až se iPhone dostane také vně USA (to už však mluvíme o příštím roce), zda se rozdíly trhů promítnou do jeho úspěchu, podobně jako se to dnes projevuje u iPodu.

Neustálé dumání nad iPhonem vede některé analytiky k závěrům, jež nutí pochybovat o jejich soudnosti. Charles Wolf z firmy Needham & Co. totiž přišel s předpověďmi prodeje iPhonu na příštích 9 (!) let. (Na AppleInsideru to dostanete v rozvláčnější podobě, MacNN se spokojil se stručnějším textem.) Wolf vychází z předpokladu, že nejprve bude prodej iPhonu kvůli vysoké ceně slabší, ale s časem bude klesat jeho cena (a prý též dotace Cingularu), což prodej posílí. Tvrdí, že celková cena přístroje každoročně klesne o 20 procent, přitom předpokládá, že nyní Cingular dotuje cenu iPhonu 100 USD, každý rok k tomu má přidat dalších 5 USD, až bude dotace nakonec činit 150 USD. Závěrečná věštba zní, že se v roce 2016 (!) prodá 135 milionů iPhonů, což bude představovat 7 procent celkového trhu. Finanční toky pro jednotlivé hezky sestavil do této slušivé tabulky. Celé to vychází z nějakého poměrně složitého finančního modelu s řadou ekonomických proměnných, ovšem vyplývá z toho hlavně jeden závěr důležitý pro finanční trhy – prodej iPhonů by měl přispět 20 USD k hodnotě akcie (vlastně 24 USD, avšak 4 USD se odečítají na odpovídající snížení prodeje iPodů). A jaká náhoda, právě Wolf zvýšil cílovou cenu akcie Applu ze 115 USD na 135 USD, a to zřejmě byl hlavní účel celé této práce. Celkem se ztotožňuji s komentáři u zdrojových článků, které pro analytiky nevyznívají právě lichotivě (a objevuje se v nich hodně neslušných slov). Devět let přece znamená v elektronice nesmírně dlouhou dobu a v mobilních komunikacích ještě delší. Myslím, že nikdo nedokáže skutečně odhadnout, co bude za tolik let. Zřejmě si to uvědomuje i Wolf, protože dodává, že „zřejmé riziko je v tom, že prodeje iPhonu by nemusely naplnit naše předpovědi“. Úžasné závěry, měl jsem se asi stát analytikem. (Mimoděk mě napadá, jestli by ta drůbež pro věštění po římském způsobu nevyšla levněji.) Jedinou rozumnou věcí, jaká se z toho dá vyvodit, je, že finančníci v úspěch iPhonu věří.

Z podobného soudku pochází tato předpověď od 10Layers.com, podle níž do 5 let tržby Applu překročí tržby Microsoftu. Nakreslili dvě hezké křivky, podle kterých Microsoft roste lineárně, zatímco Apple exponenciálně. Potíž vězí v tom, že vzali data za 12 měsíců, a i když se je snažili očistit od sezónních vlivů, vypadá to značně pochybně. S americkým školstvím to asi opravdu vypadá špatně, protože o ošidnosti takovýchto závěrů se u nás učilo již na gymnáziu (pravda, už před více lety, možná v rámci reforem se teď Američanům blížíme alespoň v „kvalitě“ absolventů). Jasně z toho však vyplývá, jak se dnes všichni dívají na Apple.

Po svém vyjádřili poklonu iPhonu Číňané: Čínská firma Meizu představila telefon M8, nápadně podobný iPhonu. Samozřejmě jenom podobný, protože používá Windows CE 6.0. Některé zmiňované hardwarové parametry má lepší než iPhone (dotykový displej s údajným rozlišením 720 x 480, třímegapixelový fotoaparát, druhý fotoaparát na videohovory, výstup na televizi, podpora sítí GSM a TD-SCMA – čínské varianty 3G). Ovšem podle všech zatím zveřejněných informací přitažlivost iPhonu nespočívá v jeho hardwaru, ale v kombinaci všech vlastností, což tento čínský aparát těžko naplní. Určitým signálem by mohlo být, zda na něj Apple podá žalobu. Pokud ne, nepovažuje ho za rovnocenného soupeře. Ostatně, v Číně se kopie telefonů známých značek poslední dobou objevují jako houby po dešti a asi nikdo (kromě analytiků) si netroufne odhadnout, kde to skončí.

A na závěr ještě odkaz na jedno video, které jsem chtěl zmínit už dlouho, ale dnes se zvlášť hodí, když Microsoft uvádí na maloobchodní trh anglickou verzi Windows Vista. Jde o záznam rozhovoru televize CNBC se Stevem Ballmerem, generálním ředitelem Microsoftu, právě na téma iPhone. Záznam na YouTube pochází ze 17. ledna a od té doby se dočkal spousty ohlasů, avšak na českém webu jsem našel pouze zmínku na MobilManii. Ti z vás, kdo se o Microsoft zajímají, asi vědí, že Ballmer mívá dost specifické projevy. Tady se kupodivu držel dost zpátky, ovšem rozhovor zahájil smíchem nad iPhonem ve stylu „Za 500 dolarů! To je nejdražší telefon na světě a nemá klávesnici, takže nemůže uspět v podnicích!“ Podobných výroků tam najdete víc, například o tom, že Microsoft prodává miliony a miliony telefonů s Windows Mobile již od 100 USD a Apple zatím neprodal ani jeden. S nechutí ovšem musel uznat, že iPod zaujímá skutečně zvláštní postavení, ale začal tvrdit, že se Microsoft soustředí se Zune na vyšší kategorii od 250 USD výše, kde prý hodlá získat 20 až 25% trhu. Zřejmě nepřekvapí, že zmíněné video doprovází přes 500 komentářů, které často obsahují dost nelichotivé výrazy. Ostatně, když si na YouTube zadáte do vyhledávání „Steve Ballmer“ a prohlédnete si další videa s ním, uděláte si o Ballmerovi obrázek sami („developers dance“ možná znáte). Raději se zdržím dalších vtipných komentářů, těch už najdete všude dost, jen bych si dovolil některé jeho výroky zpochybnit. Za prvé se najde hodně telefonů, které stojí víc než 500 USD a za druhé se virtuální klávesnice iPhonu zdá být docela dobrou náhražkou té fyzické. Nemluvě o tom, že iPhone není určen do podniků (ty ovšem tvoří hlavní zákazníky právě pro Ballmera), ale zcela jinému publiku. A co se Zune týče, zatím příliš velké úspěchy neslaví. (Mimochodem překvapivě dobrá prodejnost hnědé varianty Zune pochopitelně vedla k řadě nepříliš estetických metabolických vtipů.) Bude zajímavé sledovat, co bude říkat Ballmer za rok.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: