Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Mac OS X
Obsah seriálu:
Popis grafického rozhraní Mac OS X.
Tento článek je zaměřen především na úplné začátečníky a velmi zjednodušeně popisuje jednotlivé prvky v grafickém rozhraní Mac OS X, které standardně vidíme po spuštění systému.
Aplikace pro snadné používání služby Twitter
Mikroblogovací služba Twitter je čím dál, tím více populární. Podíváme se proto na několik programů, kterými můžeme přistupovat k Twitteru, bez nutnosti použití internetového prohlížeče.
RSS sem, RSS tam, co já s nimi udělám?
Odběry RSS kanálů nabízí dnes prakticky každý server a pro ty, kdo čerpají většinu informací z internetu, se jejich využívání rovná nutnosti. Nehledě na to, že kromě přehlednosti, které RSS čtečky nabízí, nám odběry poskytují rapidní úsporu času. Odběr lze provádět pomocí internetových prohlížečů, těm ale tento článek věnován není. My se zaměříme právě na programové RSS čtečky.
PathFinder 4 - Když Finder nestačí
Nová verze náhrady Finderu spatřila světlo světa těsně před koncem roku. A co je v ní nového?
Growl - hračka nejen pro vývojáře
Iniciativa několika vývojářů je již podporována více než 50 aplikacemi.
Tisk do souboru v OS X
Také vám chybí možnost tisku do souboru v OS X, respektive možnost vytvoření "tiskárny na ploše", která by "vyráběla" PS soubory automatizovaně? Pak je tento návod právě pro vás...
K vašim službám 5: stále vyhrazeno pro programátory
Minule jsme si slíbili kompletní aplikaci, která umožní prohlížení složek a souborů, a která bude plně podporovat (mj.) souborové služby. Není to nic těžkého — jen se podívejme.
Mac OS X a čeština
Nejčastější dotaz nových uživatelů Mac OS X směřuje na podporu češtiny, proto si v tomto článku shrneme všechny důležité informace.
K vašim službám 4: vyhrazeno pro programátory
Všechny podstatné informace o tom, co systém Services nabízí uživatelům, jsme probrali v minulých dílech. Tentokrát se pro změnu na služby podíváme z druhé strany: jak je naprogramovat? Ideální pro zájmce o programování v Cocoa API
MacOS X Server 10.1 - instalace, druhá část.
Minule jsme se řekli něco obecného o MacOS X Serveru, tentokrát si probereme jeho služby a také se podíváme na základní konfiguraci po instalaci.
K vašim službám 3: co nabízejí ostatní
Minule jsme se alespoň zběžně seznámili se službami, jež jsou k dispozici díky standardním aplikacím, dodávaným firmou Apple ve standardním "balení" Mac OS X. Dnes se podíváme na daleko bohatší nabídku služeb, které nalezneme v 3rd party aplikacích.
Další standardní klíče a adresáře v NetInfu
Minule jsme se podívali na některé standardní adresáře a klíče, které v nich jsou obsažené; dnes si ukážeme pár dalších.
Některé standardní klíče a adresáře v NetInfu
Do databáze NetInfo můžeme ukládat libovolné adresáře a v nich mohou být libovolné klíče podle potřeby. Řadu standardních hodnot však definuje a využívá sám systém NetInfo a některé standardní servery a aplikace Mac OS X.
Mac OS X Server 10.1 - instalace, 1. část
Kromě Mac OS X pro běžné uživatele Apple nabízí také serverovou verzi systému, obohacenou o mnoho služeb jak pro internetové, tak pro intranetové použití.
K vašim službám 2: co nabízí Apple
Ve kterých aplikacích lze Services používat, a které naopak poskytují své služby? Podívejme se na to, co nám nabízí přímo programy v Mac OS X, ale pozor, programátoři Applu si s tím moc práce nedali.
NetInfoManager, aneb přímá cesta do databáze
V minulých dvou dílech našeho seriálu jsme se seznámili se síťovou databází NetInfo, dnes se podíváme na aplikaci NetInfoManager, která nám umožní s databází NetInfo v naší síti přímo pracovat.
ColorSync 4 - krok k Microsoftu?
S novým systémem Mac OS X přichází také nová verze ColorSyncu. O její zajímavosti svědčí to, že jí Apple věnoval podstatnou část času při prezentaci na Seyboldu.
K vašim službám...
Vzhledem k tomu, že nová verse Mac OS X 10.1 konečně podporuje integraci aplikačních služeb — tzv. Services — i v kamenouhelných aplikacích, nastal čas, abychom se na tento geniálně navržený systém podívali blíž.
Uložení dat v NetInfu, aneb stromy ve stromech
Před týdnem jsme si ukázali základy struktury síťové databáze NetInfo: je složena z domén, každá doména může ležet na jiném počítači, a všechny domény tvoří stromovou strukturu. "NetInfo databáze" pak je právě tento strom domén.
NetInfo - síťové centrum Mac OS X
Síťová databáze NetInfo je globální zdroj informací, přistupný v rámci celé sítě. Jsou v ní uložené všechny údaje, které mají mají pod OS X cokoli společného s počítačovou sítí. Pojďmě se naučit NetInfo znát a ovládat.
Mac OS X pod kapotou - resources
Pokud se vyznáte v Mac OS, určitě jste někdy používali ResEdit pro úpravy v aplikacích nebo v systému. V Mac OS X je všechno opět jinak, a my si ukážeme jak na to.
Novinky v Mac OS X, 3. část -jak se tiskne...
Podpora tisku byla oproti předchozí verzi významně vylepšená, Mac OS X 10.1 standardně podporuje stovky tiskáren. A k tomu si řekneme, jak trvale nastavit "evropský" formát A4 jako standard.
Mac OS X v síti...
Vzhledem k tomu, že OS X je postaven na unixových základech, stojí za to říci
si pár slov o tom, jak vypadají unixové standardy pro počítačové sítě (a
Internet). V tomto článku
se jen tak v rychlosti, letem světem podíváme na ty nejzákladnější.
Novinky v Mac OS X 10.1, 2. část
Dnes vám přinášíme další porci novinek, které se objevily v Mac OS X 10.1. Konečně funguje přehrávání DVD, vypalování disků či připojování do Windows sítí.
Novinky v Mac OS X 10.1, 1. část
Nejnovější verze Mac OS X už čeká doslova za dveřmi na uvedení - a co čeká na nás, uživatele? Podívejte se spolu s námi důkladně na novou verzi tohoto systému. Bude to už konečně systém vhodný pro nás všechny?
Mac OS X: uživatelské prostředí zblízka 4
Aneb co se nám do předchozích dílů nevešlo: tlačítka, vynucené ukončování aplikací, panel informací, kontextové menu a další drobné, leč důležité funkce.
Mac OS X - uživatelské prostředí zblízka, 3. část
Nejobdivovanější, ale také neproklínanější část nového Mac OS X - Dock, který v sobě sdružuje tolik funkcí, až je nemůže všechny dělat pořádně.
Mac OS X - uživatelské prostředí zblízka, 2. část
Jaké změny, novinky a záludnosti pro nás připravili v Applu při práci s okny ve Finderu? A jak vám vyhovuje nový dialog pro otevírání/ukládání souborů?
Mac OS X - uživatelské rozhraní zblízka, 1. část
Důkladnější pohled na Aqua rozhraní určitě neuškodí - sice krásné a barevné, ale ne vždy dokonalé a efektivní. Máte rádi velké ikony? A používáte dlouhé názvy?
Mac OS X - pohled do základů
Zajímá vás, na jakých základech vlastně Mac OS X stojí? Co to je Mach kernel, jak funguje preemptivní multitasking a jaké má výhody a k čemu vám bude pod Mac OS X více procesorů v počítači?
Mac OS X - domovská složka a plocha
V Mac OS X lze mnoho věcí celkem snadno přizpůsobit svým požadavkům, dnes si vysvětlíme, jak lze "přestěhovat" domovskou složku na jiný disk a také jak používat pod Mac OS X stejnou plochu jako pod Mac OS 9.
Hledá se majitel souboru!
Další novinkou, kterou pro nás Mac OS X přichystal, je nový přístup k přiřazování souborů k aplikacím - kromě zažité metody, kterou Mac používá nyní, se intenzivněji začíná používat identifikace pomocí koncovek.
Mac OS X pro všechny - nyní i v Čechách
V souladu s celosvětovou politikou Applu i k nám se již dodávají počítače předvybavené Mac OS X. Zde je základní čtení pro začínající uživatele - co kam nainstalovat, nebo jak smazat, co překáží...
Mac OS X prakticky 2.
Pokračujeme v praktickém zkoumání Mac OS X. Opět si ukazujeme, že nového systému by se neměl nikdo bát.
Mac OS X - tak trochu utajený update
Apple uvolnil aktualizaci Mac OS X na verzi 10.0.1. Jak ji získat? Co je v ní nového? A co můžeme od Applu čekat v oblasti podpory UNIXových aplikací?
Mac OS X - podpora českého prostředí
Záležitost, která je klíčová pro přežití každého operačního systému a programu v našem regionu - jak se vypořádá s narodními specifiky střední Evropy? Co na to Jan Hus? A co Mac OS X?
Mac OS X prakticky 1.
Je skutečně Mac OS X jen pro experimentátory a nadšence? Je opravdu tak nepochopitelný, tak jiný?
28.03.2001
Mac OS X - Instalace
Poběží Mac OS X na vašem počítači? Co dělat, pokud nemáte oficiálně podporovaný stroj? A také na co si dát pozor při prvním spouštění.
Mac OS X - příjezd na čas
Apple v sobotu, 24. března, uvedl do prodeje novou verzi svého operačního systému MacOS X 10.0. Den, na který jsme čekali roky. Ale jak daleko je den, kdy bude MacOS X tím pravým systémem pro všechny?
Tématické zařazení: