Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Prostředí X11 a Mac OS X
Obsah seriálu:
Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené spouštění aplikací II
Minule jsme skončili trochu tajemně u proměnné $ DISPLAY. Pakliže X11 server povolí připojení klienta - a nezapomeňte, že u X11 se za server má ten počítač, který se připojuje ke vzdálenému klientovi - je třeba mít tuto proměnnou správně nastavenou na tomto klientovi.
Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené pouštění aplikací
Pakliže jste svědomitě studovali a před spaním pročítali články tohoto seriálu, měli byste mít velmi dobrý rozhled v uplatně X11 na Mac OS X. Umíte instalovat, odstraňovat, konfigurovat a v neposlední řadě i používat Open Source software. Alespoň teoreticky. Jeden velmi zásadní bod jsme ale dosud vynechali. Nechával jsem si ho záměrně v zásobě, aby běžný uživatel nebyl příliš zavalen novými informacemi.
Prostředí X11 a Mac OS X - Fink v drobnohledu
V jednom z předchozích dílů o X11, respektive Finku, jsme si popsali základní použití tohoto vynikajícího nástroje pro distribuci různých aplikací (a nejenom nich). Rozhodně jsme však nepokryli všechny funkce, možnosti a nastavení. O tom bude následující díl.
Prostředí X11 a Mac OS X - Správce oken
Jak jsme si již v prvním díle ukázali, hierarchie grafického prostředí X11 je rozdělena na tři základní vrstvy a dnes se podíváme na tu prostřední - správce oken.
Prostředí X11 a Mac OS X - Fink
Jak jsem již v minulém díle avizoval, dnes se poohlednéme za uceleným systémem pro distribuci X11 aplikací. Pro Mac OS X existuje několik způsobů, jakým získat nové aplikace, ale ten nejobsáhlejší a nejkvalitnější bude pravděpodobně Fink. Projekt je to velmi aktivní, existuje pro Mac OS X ve verzi 10.1 až 10.3.
Prostředí X11 a Mac OS X - oblíbené aplikace
V předchozích dílech jsme se teoreticky seznámili s prostředím X Window System na Mac OS X, ale je zajisté vhodné, abychom pro něj měli vůbec nějaké použití. V případě počítačů to není o ničem jiném o aplikacích či programech. Pro X11 existuje velmi široká škála aplikací, v mnoha případech zcela zadarmo.
Prostředí X11 a Mac OS X II - trochu v drobnohledu
Minule jsme se věnovali úvodu do prostředí X11 na Mac OS X. Dnes se podíváme na implementaci X11 jako takovou, a to jak z teoretické, tak z praktické stránky.
Prostředí X11 a Mac OS X
Určitě jste již slyšeli, dočetli se, možná i živě diskutovali o tom, že nový a naprosto revoluční operační systém od firmy Apple Computer je založen na tzv. unixových základech. Mnoho lidí používajících počítače od stejné firmy se zděsilo příkazové řádky, někteří i nového vzhledu. Jiní byli nadšení ze stejných důvodů. Někteří byli přímo v mdlobách (opět v dobrém i horším slova smyslu) a já se pokusím trochu nastínit, proč určitá skupina tuto změnu přivítala v těch pozitivních mdlobách.