Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Automator
Obsah seriálu:
Automator zblízka: Photoshop Action Pack
Používáte Adobe Photoshop CS-CS3 na platformě Macintosh v Tigerovi či Leopardovi? Musíte občas, či dokonce často provádět v Photoshopu úkony, které volají po automatizaci, tedy například hromadně zpracovávat digitální fotografie? Pak byste určitě neměli přehlédnout skvělou bezplatnou sadu takřka 90 akcí pro Automator Photoshop Action Pack Bena Longa. Blíže vám dané řešení představíme v tomto článku.
Leopard zblízka: Automator
Řady významných vylepšení se v Mac OS X 10.5 Leopard dočkal i nástroj pro snadnou automatizaci uživatelských činností Automator. K novinkám takto patří značně vylepšené rozhraní, řada nových užitečných akcí, zaznamenání úkonů provedených myší a klávesnicí či podpora proměnných. Blíže vás se všemi novými funkcemi Automatoru seznámíme v tomto článku.
Automator – zdroje
S instalací systému OS X získáte také program pro jednoduchou a rychlou tvorbu scriptů s pomocí grafického rozhraní Automator. Pomocníkem vám v tomto počínání mohou být internetové stránky, kde lze nalézt mnoho hotových scriptů.
Automator naposled: pro programátory
Dnešním dílem náš seriál, věnovaný aplikaci Automator a jejím možnostem, ukončíme. Nakonec se podíváme na aplikaci z hlediska programátora: ukážeme si, jak vytvářet pro Automator vlastní akce, které budeme moci využívat v pracovních postupech stejně snadno, jako ty standardní.
Automator: pracovní postupy stokrát jinak
V minulém dílu našeho seriálku, věnovaného využití systému Automator, jsme si ukázali, jak se pracuje s akcemi vloženými do pracovních postupů. Dnes se soustředíme na to, co můžeme dělat s pracovními postupy jako takovými. Pravda, nebude těch možností zrovna stovka ☺, ale přesto, jak uvidíme, toho Automator nabízí docela dost.
Automator a pracovní postupy
Jak jsme si slíbili v minulém dílu našeho miniseriálku o systému Automator, v němž jsme se seznámili se zbývajícími skupinami akcí, dnes pokročíme od akcí k dalšímu bloku; v něm si toho řekneme poněkud více o pracovních postupech samotných i o tom, jak s nimi můžeme pracovat a akce do nich skládat.
Další akce Automatoru
V našem volném seriálku, věnovaném systému Automator, nám zbývá popsat několik zbývajících skupin akcí; to zvládneme dnes; příště pak se již pustíme do sestavování pracovních postupů.
Automator: dnes jen akce, žádné podrazy
Zatímco ve dvou minulých dílech našeho seriálu jsme se ve větší míře věnovali trikům a podrazům, jež si na nás Automator vymýšlí, dnes jen v rychlosti "projedeme" důležitější akce z dalších skupin, aniž bychom se jim věnovali zdaleka tak podrobně, jako dosud.
Další akce Automatoru
Dnes budeme pokračovat – bohužel, nejen v přehlídce akcí, ale také v popisu podrazů. Na řadě je skupina Automator; ta obsahuje některé pomocné a řídící akce, jež se hodí do kteréhokoli pracovního postupu. Takřka všechny akce z této skupiny dokáží zpracovat libovolný vstup, a bez jakékoli změny jej zkopírují na svůj výstup.
Nejzajímavější akce Automatoru
Akce jsou automaticky řazeny do skupin; jména skupin odpovídají obvykle jménům aplikací, ačkoli akce z konkrétních skupin nemusejí mít se stejnojmennou aplikací mnoho společného. My si v několika následujících dílech zběžně přiblížíme jednotlivé skupiny, a u těch, jež si zaslouží podrobnější popis, se zmíníme i o konkrétních akcích.
Automator a jeho akce
Prvý sloupeček pro lepší orientaci dělí akce do skupin. Ačkoli jde opět víceméně o obdobu známých skupin/složek z aplikací typu Address Book či iTunes ("playlists"), může to být na první pohled trochu matoucí....
Mac OS X Tiger - Jak na Automator
V tomto a několika navazujících článcích si toho řekneme trochu více o jedné z nových hraček Tigeru, o systému Automator: nejprve se seznámíme s jeho uživatelským rozhraním a možnostmi, seznámíme se s jeho "akcemi" a naučíme se je sestavovat do "pracovních postupů"... a docela nakonec si ukážeme, jak takové akce lze přímo psát ve standardním vývojovém prostředí Apple.