Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple computer, Inc.
2. ledna 2006, 00.00 | K napsání tohoto článku mě přivedly nekonečné Macovsko - Windowsovské polemiky, které vyzdvihují hardware či operační systém jedné nebo druhé platformy, jindy ho naopak zatracují. Včetně těch desíti důvodů pro a proti, po kterých se pídí MůjMac.
K napsání tohoto článku mě přivedly nekonečné Macovsko - Windowsovské polemiky, které vyzdvihují hardware či operační systém jedné nebo druhé platformy, jindy ho naopak zatracují. Včetně těch desíti důvodů pro a proti, po kterých se pídí MůjMac.
Když si uvědomíme, že se jedné platformě vyčítá, že nemá to, co ta druhá zavedla před půl rokem, nesvědčí to o moc velkém nadhledu. Hardware a software se mění, ale nemění se to, kam se snaží Microsoft a Apple lidi nasměrovat a co se snaží z nich udělat. Proto se pokusím na pohled ne do vnitřku a systému Maca, ale do vnitřku a systému firmy Apple.
Hello! Začínáme...
Abych objasnil svou pozici, s prvním člověkem, pracujícím pro Apple, jsem se setkal před 15 lety. Tento český emigrant vyřešil pro Apple problém, jak zmenšit počet obvodů na základní desce, myslím asi na třetinu, dovezl nám pár starých Maců, které jsem zatím jen používal.
Jobs a Wozniak, to asi znáte...
Postupem času jsem opustil programování pro Atari a pro PC a začal psát software pro Macy a začal se stýkat s lidmi z firmy. Znám se dobře s celým audio teamem Applu a s lidmi z bývalého Emagicu, se zaměstnanci Apple ve velké Británii. Při různých příležitostech jsem se potkal a mluvil s dost vysoce postavenými manažery v Applovské hierarchii, namátkou se šéfem celého vývoje Mac OS X. K Jobsovi jsem se nedostal. V rychlosti převodu na Intel jsem byl asi šestnáctý ze světových firem, takže jsem získal i přístup k lidem z intelovské sekce Apple, protože jim na tom hodně záleželo, asi jsme byli jedni z prvních, kdo propojil aplikaci a pluginy na intelovské platformě. Mám i srovnání s Microsoftem jako firmou, protože naše firma je obouplatformní, ale tam se vývojář do tak blízkého kontaktu s firmou dostává obtížně.
Nejprve o velikosti Apple. Samozvaní odborníci na českých serverech s úsměškem konstatují, že Apple má jen 3 procenta trhu. Ale víte co to je, 3% všech počítačů na světě? To je obrovský objem výroby. Nejen produkce počítačů a iPodů, ty jsou stejně v Asii, v samotné firmě je nutné to všechno vymyslet a dát tomu podporu, servis, dokumentaci... V Apple je snadné si všimnout, že výzkum a vývoj jsou naprosto klíčovou disciplinou, na kterou se investuje více než půl miliardy dolarů ročně před 5 lety, dnes je to víc, číslo už neznám. Kdokoliv operuje tím, že Apple je díky svému podílu na trhu snadno přehlédnutelnou firmou, nemá pravdu. Inovace, nápady a technologie, které pocházejí od Apple, jsou dnes na každém počítači moc dobře vidět. A na každém znamená i na asijské skládačce, na unixové pracovní stanici, na nejdražším notebooku. Je to stejné, jako by někdo řekl, že univerzita v Berkeley je upadající neúspěšná organizace, protože nemá podíl na trhu. Nicméně RISC, RAID, BSD UNIX a dokonce i e-mail byly "vynalezeny" zde. Apple sice není univerzita, jde samozřejmě o zisk, ale stejně jako univerzita nebo třeba kdysi PARC výsledky vývoje nejen prodává, ale i poskytuje ostatním, někdy dobrovolně, někdy nedobrovolně. To tedy znamená, že Apple není čínská výrobna vlastněná pár lidmi, kteří se v Americe starají o marketing, ale v Americe sídlící technologická korporace, která si v Asii nechává vyrábět to, co vymyslí. Stejný tlak na vývoj technologií mají samozřejmě mnohé další firmy, někdy to i překvapí, například u AMD, ale naprostá většina ostatních náklady na vývoj "umí" ušetřit.
Podívejte se na screenshot prvního kreslícího programu pro MacOS Systém 1.1. Nejen okopírované Windowsovské malování, ale ostatní programy - nevycházejí snad všechny právě z něho?
Na tomto místě musím říct, že diskuse o tom, co kdo vyvinul a kdo komu co ukradnul z operačního systému a co je originál jsou na českých webech zmatené. Není například pravda, že Apple okopíroval něco z Xeroxu. Tvůrci některých prvků GUI odešli z Xeroxu v Palo Alto do blízkého Cupertina, byl to Jeff Raskin a další. Stejně tak "výměna" nápadů mezi Microsoftem a Apple není typu "jednou my, jednou vy". Apple používá nějaké věci, které se uživatelům zdají okopírované z Windows, protože většinou neznají jejich pravý původ. Slyšel jsem přímo ve firmě, kolik tisíc switcherů chtělo určité věci z Windows mít i na Macovi. Lidé z Applu pak ukazovali, kdo je vymyslel. A nebyl to téměř nikdy MS.
Jedna věc je pro nást dost nevýhodná. Apple je velmi americká firma. Mít počítač od Apple je v USA jakýmsi symbolem, ale ne symbolem majetnosti. Američané jsou hrdí na některé své firmy, stejně jako na celebrity nebo na svou vlajku, kterou potkáte při každé příležitosti na každém rohu. Sídlo firmy Apple je cílem rodinných výletů, lidi si takovým tím typicky americkým způsobem objedou kolečko Infinite Loop, obhlídnou firmu a ukazují svým dětem: "Tak tohle je Apple". Když Steven Spielberg zařadil do Forrest Gumpa poznámku o nákupu akcií zelinářské firmy, byl si právem jistý, že to diváci pochopí. Ne 3%, ale všichni. Zájem veřejnosti o Apple dokazuje i to, že podle IDG například PC Expo v New Yorku, pokládané za jednu z nejvýznamnějších IT výstav, navštíví znatelně méně lidí, než MacWorld. A Apple to Američanům oplácí - věnuje se jim mnohem víc, než nám na ostatních kontinentech. Tato stránka je trochu zastaralá, ale hodně toho vystihuje.
Apple Campus - párty
Velikost firmy má také méně příjemný důsledek. Řízení takové firmy vyžaduje poměrně značnou byrokracii, papírování a setrvačnost. Kdo zná trochu USA, ví, že se zde lidé pořád soudí zdánlivě o nesmyslné věci, že za jejich tloušťku může výrobce salámu, nebo že za smrt 99 letého dědečka může nemocnice. Proto je nutné při jakékoliv komunikaci s firmami podepisovat nebo alespoň na počítači souhlasit s různými licenčními prohlášeními a NDA, non-disclosure agreements. Je to sice věc obecná, ale Apple je zvlášť opatrný, aby se vyhnul problémům. Tohle někdy člověka dost zarazí, jdete na párty pro pozvaných 50 lidí, ale je potřeba předtím vyplnit na webu formulář... Soudní procesy s poškrábanými iPody nejsou ničím zvláštním, na firmy se valí mnoho žalob kvůli všemu možnému, za mnohými z nich je schovaná konkurence.
Při návštěvě prvních tří Apple Storů jsem se vždycky naivně ptal, kde mají trička a hrnky s logem Apple, ale vždycky mě poslali do Cupertina do campusu Apple. Ptal jsem se na to jednoho zaměstnance, bohužel je to prý strategie, aby to jejich logo nebylo úplně na všem. Podle mne je to strategie dost hloupá, ale alespoň jsem věděl, na čem jsem. Je zajímavé, že se tohle zboží koupit dá, když jsou schopní v Asii vyrobit kopii adidasek, proč by nezvládli jablko na tričku, divím se, že to v Apple nechápou. Když ne oni, tak to bude prodávat někdo jiný.
Apple Čína nebo jen Čína?
Personální politika Apple je také poněkud odlišná od ostatních firem, které jsem měl možnost navštívit. Myslím, že zde pořád přetrvává snaha nabírat lidi thinking different, jsou zde takoví ti superinteligentní blázni ve vývoji, dále manažeři, kteří jsou schopní bez papíru dvě hodiny přednášet o technologiích. Také se zde narazí na lidi namyšlené nebo na takové, kteří mají raději své pohodlí, než aby se nějak pro firmu namáhali. U tak velké firmy se dá taková škála předvídat. Překvapující ale je, že na těch hodně vysokých postech ve vývoji jsou lidé vstřícní, všímaví a ochotní. Srovnám-li to s jinými firmami v USA, nejsou zde kanceláře a prostory zase až tolik propojené, zaměstnanci se víc uzavírají k práci. Kromě kanceláří je ale v budově centrály tolik nádherných společných prostor, že není pro lidi problém se jakkoliv setkávat. Neviděl jsem jejich sportovní haly, ale třeba hudební sál s piánem na pódiu je nádherný, na to, že je to ta zelinářská firma :-). Překvapilo mě, že jsou jednotlivé týmy poměrně malé. Především pro technologie, které jsou součástí operačního systému, každá skupina má poměrně malý počet, ale zato neuvěřitelně činných lidí. A toto mluví za všechno: prvním požadavkem na místo programátora pro vývoj audio aplikací je smysl pro humor.
Tohle je jeden z mnoha naprosto různorodých obrazů, které visí na stěnách campusu.
Nálada ve firmě se v průběhu existence Apple mění. V době, kdy PC vládnul Norton a 640k paměti, chodili lidé z Apple s nosem nahoru a mysleli si, že jejich grafický systém s megabajty RAM zcela samozřejmě dobude svět. Původní vize ale už neměla svou sílu a nová vize jaksi nebyla. Tehdy byly výhody Maců tak markantní, že mohlo dojít k jejich rozšíření naprosto samozřejmě, ale CEO John Sculley a jeho následovníci nebyli schopni to využít. Dnes, kdy je rozdíl mezi Windows a Macem proti té době naprosto minimální, je situace pro Apple mnohem těžší. S příchodem Jobse se vize opět vrátily a člověk má pocit, že firma myslí mnohem dál, než na počet prodaných iPodů v příštím kvartálu, jak by se mohlo zdát.
Tohle jsou 3 roky. Ze 7 dolarů na 74, ještě že máme pány na zive.cz, aby nám vysvětlili, ža Apple krachuje... Zdroj: BusinessWeek.com
Někde jsem četl, že NeXT koupil Apple a nechal si za to zaplatit. Myslím, že je to v podstatě pravda, asi tak před 3 lety Apple horlivě přesvědčoval, že jeho primární technologií bude Cocoa, tedy to, co bylo převzato z NeXTu, vše ostatní, především Carbon jako aplikační rozhraní spojující OS 9 a OS X mělo být zapomenuto. Byl jsem z toho sebejistého projevu jednoho applovského pracovníka dost rozladěný. Vypadalo to, že se firma arogantně otočí zády ke všem, kdo potřebují vyvíjet obouplatformní programy v C++. Dnes je ale situace jiná: všechny objekty z Cocoa jsou postupně přidávány do Carbonu, je vidět úsilí, aby aplikace napsané pomocí obou API byly pro uživatele stejné. Vzhledem k tomu, že jde o dva týmy, které to v Apple řeší, se to někdy daří a někdy je vidět, že se páni inženýři prostě nějak nedomluvili. Nicméně celý styl vývoje je ve stylu NeXTu. Steve Jobs má rád software, hardware považuje za jeho služku a je mu jedno, jaký nápis je na jakém čipu. S NeXTem přišli do Apple lidé, zaujímající dnes vysoké pozice. Asi je to dobře, Apple se svým systémem z roku 1980 předběhl dobu i konkurenci o pět až patnáct let, jak v čem (MS trvalo 4 roky od ohlášení, než uvedl Windows a dalších několik let, než překonal fázi neúspěšných a nepoužívaných Win 1.x a Win 2.x). NeXT předběhl svým objektovým prostředím dobu tak, že ani dnes se mu většina systémů v jeho objektové a konzistentní koncepci nemůže rovnat.
Apple je velmi pozitivní firma i vzhledem ke konkurenci. Jobs sice občas veřejně pronese něco o Windows, ale jinak se všude člověk potká s vstřícností k okolnímu světu. To vůbec není samozřejmé. Microsoft, a to není informace někde z webu, tlačí všemi prostředky na to, aby vývojáři dělali všechno podle jejich představ, slibuje za to různé výhody a podporu. Nejde o operační systémy, ale i o technologie, které jsou obsažené ve Windows a je k nim alternativa od dalšího výrobce. Grafici to znají z kauzy PDF, Apple konkurenční technologie respektuje. V systému jsou pro ně složky a podpora v API i v dokumentaci. Největší legrace je, jak jsou vývojáři Microsoftu přítomní na applovském WWDC. Na seminářích nesedí vedle sebe, ale ozývají se z různých míst sálů, nejsou to nějací Billové v kravatě, ale opravdu rozmanití chlapíci v duchu té první fotografie Micro-Softu, jak se to tehdy jmenovalo, určitě ji znáte. Sami asi mají Apple celkem rádi, ale patří do kategorie programátorů, kteří jsou jednou nohou ještě v OS 9 a jen pomalu si osvojují nové technologie Apple. Ostatní vývojáři je občas odmění smíchem, ale inženýři Applu se k tomu nepřipojují, chovají se k nim velmi přátelsky.
Apple Campus: Vstupní hala
Největší kritika Mac OS je ve směru jeho malé konfigurovatelnosti. Poznal jsem, jak lidé v Applu uvažují a proč to dělají. Nelze to všechno interpretovat, ta filozofie je komplexní, perfektně promyšlená a teoreticky zpracovaná. Musím to ocenit, i když patřím k těm, kdo letují v počítači. Ale normální uživatel vypadá jinak, než já. Vysvětlím to takto: jezdím po veletrzích, dnes má každý na stánku počítač. A víte co mají skoro všichni na ploše Win XP? Takový ten rozmazaný obrázek s loukou. Ani tuto pitomost si prostě lidé netouží překonfigurovat. A v docku na OS X mají to, co jim tam dal Apple, tak jednu dvě další aplikace, žádné složky. Ze supportu pro naše PC i Mac programy vím, že každá vlastnost, kterou přidáme do aplikace, způsobí, že pár set lidí bude zmatených a bude psát a já jim budu muset odpovědět. A naprostá většina vůbec nebude vědět, že tam ta nová vlastnost je. Jeden chlap u nás v ulici se pořád vrtá v autě, dělá tuning svého postaršího BMW, kupuje větší výfuky, ví o každém šroubku, je pro něho podstatné, že z 132HP udělá 134. Já mám auto na to, aby mne někam odvezlo, nemám tam přídavné křídlo ani snížený podvozek, souseda možná nepředjedu, ale zato sedím pohodlně, plno airbagů kolem sebe a děti mají sedačky zabudované v sedadlech, tak se cítíme tak nějak bezpečněji. Tak to je přesná analogie toho, co preferují PC ladiči a co Apple dodává svým zákazníkům. A někteří lidé nechápou, že většina lidí jsou řidiči a není potřeba spílat firmě za to, že neprodává auta určená především pro automechaniky-samouky. Tady je největší rozdíl mezi USA a Českou republikou. Když u nás potřebuje někdo přeinstalovat Windows, zavolá Pepovi nebo Frantovi a ten mu to udělá zadarmo. V US si lidé domů kupují Maca, protože rozdíl v počtu servisních zásahů představuje tolik dolarů, že se jim to vyplatí.
Fotky jsou ilustrační, ale odpovídají realitě :-)
Pro mne, českého vrtala, který si musel napsat editor českých znaků a driver pro polskou drukarku, chlazenou dvěma motory od harmonia, aby vydržela tisknout 50 stránek česky, byl tenhle přístup naprosto cizí. Proto mám pro jeho kritiky pochopení. Ale pokud prodáváte software obyčejným zákazníkům, je potřeba myslet na ně a ne na své představy o dokonalosti. A to Apple dělá a chová se stále stejně, prostě se snaží udržet složitost na minimální úrovni. Ale jedna věc se hodně změnila: Před 5 nebo 7 lety jim bylo úplně jedno, co se uživatelům líbí nebo nelíbí. Dnes jsou opravdu pozorní v naslouchání uživatelům i vývojářům, i switcherům, jak jsem už uvedl. Na jednom veletrhu v Los Angeles se u nás na stánku stavili tři lidé z Applu. Říkal jsem jim, že by bylo hezké přidat nějaké možnosti do zpracování audia a MIDI. Jeden z nich otevřel notebook, kde měl zdrojové kódy, našel tam místo, které jsem chtěl změnit, a řekl: "V příští verzi systému to bude". A bylo.
Menší flexibilitu aplikací Apple vyvažuje něčím jiným: všechno, co se ve firmě dělá, musí mít nějaký obsah. Znám firmu Emagic, koupenou před pár lety Applem, už od dob, kdy se jmenovala C-Lab a prodávala sequencer Notator. Za celo dobu existence ani po přejmenování na Logic, nedostal uživatel k programu nic víc, než vzorový projekt a pár efektů, když to trochu zjednodušíme. Když se firma ocitla ve vlastnictví Apple a byl napsán GarageBand, najednou se k uživatelům dostalo obrovské množství kvalitního zvukového materiálu, smyček a riffů, se kterými mohou ihned pracovat, podle mne si spíš hrát. To stejné platí pro SoundTrack, prodávaný s Final Cutem, pro Pages a především pro iPody a iTunes. Po osobní zkušenosti s přehrávači jiných značek naprosto chápu, že jsou iPody tak populární. Od popularity k naprosto dominantnímu postavení je to ještě kus cesty a tu Apple překonal tím, že dal k dispozici snadno přístupný obsah, kterým se mohou iPody naplnit. Na této strategii a na výrobě obsahu pro aplikace a hardware pracuje ve firmě velký počet lidí, protože záměrem je, aby to všechno bylo maximálně originální.
WWDC
Na rozdíl od ohňových pisálků, kteří si vylijí srdce pod jakýmkoliv článkem o Apple, vím, kde jsou opravdové slabiny OS X, znám to od instrukční sady G4, kde chybí pár opravdu podstatných instrukcí (970 a Pentium je mají), až po směšné chyby v grafickém designu. Píšu o tom tam, kam to patří, to jest do bug reporteru. Ale není to kritérium pro názor na firmu. Vím bezpečně, že Apple převyšuje ostatní počítačové firmy svou strukturou, svými nápady a přístupem stejně tak, jako obsah a duch výrobků Apple převyšuje souhrn obvodů, kláves a dalších součástek, ze kterých jsou počítače smontované.
A kdo to neumí ocenit, proč se hádat, je to jenom jeho škoda.