Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple možná čeká soudní pře kvůli obrazovce iPhonu
21. února 2007, 09.00 | Britská firma hodlá spustit patentový spor kvůli dotykové obrazovce iPhonu.
Vypadá to, že Apple ze soudních sporů jen tak nevyjde, zvlášť co se týče iPhonu. Zatímco spor s Ciscem o samotný název „iPhone“ možná skončí smírně (musíme však počkat do konce týdne), už se na obzoru vynořuje další pře, tentokrát o patent na dotykovou obrazovku.
Hodně z přitažlivosti iPhonu je zásluhou nové dotykové obrazovky, dovolující ovládání vícenásobnými dotyky. Jenže právě to se teď stalo jádrem dalšího sporu. V britském Southamptonu sídlící firma Quantum Research (QR) tvrdí, že podle toho, co viděla předvádět na Macworld Expu a dočetla se v médiích, obrazovka iPhonu využívá její patentovanou technologii kapacitního snímání přenosem náboje. (Jeden stručný popis této technologie jsem objevil tady. Z textu kromě jiného plyne, že tento patent tvoří jádro veškerého podnikání QR.)
V rozhovoru pro Electronic Weekly ředitel licencování QR Duncan Bryan prohlásil: „Popis iPhonu naznačuje, že používá dotykovou obrazovku s aktivním spodním povrchem a má snímač přiblížení, který dokáže zjistit, zda je držen u ucha. To jsou funkce umožňované QR.“
Pokud by Apple pro iPhone skutečně užil technologii snímání s přenosem náboje, mohl by porušovat patent QR. Tento typ snímání vymyslel zakladatel QR Hal Philipp a jeho firma prodává vedle různých snímacích čipů také licence na jeho užívání. Licenci drží například Motorola či STMicroelectronics.
Pro Apple tato technologie není novinkou, využívá ji v některých iPodech pro jejich dotyková kolečka (zřejmě v iPodech nano). Ovšem už to vyvolalo reakci QR, která podala žalobu na porušení patentových práv již v prosinci 2005, obě strany však o sporu mlčely, protože spolu současně vyjednávaly o možném urovnání. Apple ovšem žalobu od počátku označoval za nedůvodnou. Teprve letos v lednu, po představení iPhonu, se QR začala hlasitěji ozývat. Hal Philipp tehdy uvedl: „Doufám, že iPhone neobsahuje patentovanou technologii přenosu náboje Quantumu.“ A nyní podle všeho dospěli k názoru, že ji obrazovka iPhonu skutečně používá a uvažují o podání další žaloby zaměřené přímo na iPhone.
Zdá se, že pro snímání dotyků kapacitním způsobem (který dovoluje, aby se snímací mechanismus nacházel pod vnějším povrchem obrazovky), je technologie s přenosem náboje opravdu nejvhodnější. Sice existují též jiné metody kapacitního snímání, avšak ty jsou velmi citlivé na změny teploty a vlhkosti a na elektromagnetické rušení, přinejmenším to tvrdí QR. Mimochodem, QR některé své snímací čipy dodává Applu.
Duncan Bryan přišel do QR z ARM a zřejmě v QR hodlá uplatňovat podobnou obchodní politiku, jež spočívá v tom, že firma vyvine návrh čipu na základě patentované technologie a pak prodává licence na něj různým výrobcům. V tomto kontextu lze vnímat i vyhrožování žalobou Applu. QR určitě nechce „zaříznout“ iPhone, avšak ráda by měla licenční poplatky za každý prodaný kus. Zůstává však otázkou, zda se QR skutečně podaří prokázat porušení patentových práv. Apple do iPodů nakupuje snímače od více výrobců a QR se soudí jen kvůli části z nich, jiných se očividně patent QR netýká. Ostatně samotný Apple si k iPhonu podal přes 200 patentů, což má zřejmě mimo jiné sloužit také jako obrana proti podobným sporům.
Jestliže se obě firmy nedohodnou, skončí spor pravděpodobně ještě letos před soudem a dále už to bude záležitost právníků. Podobné spory o patenty začínají být častější, jenom v případě Applu mediálně víc vynikají. Vypadá to, že patentové právo v současné podobě počíná být spíše na obtíž. Specifickou kapitolu pak tvoří patentové právo USA, jež spěje ke stále absurdnějším důsledkům. Stále více firem využívá patenty ke krokům až příliš připomínajícím vydírání (to ovšem není případ QR, ta něco skutečně vyrábí a vyvíjí; vznikají však i specializovaní „patentoví paraziti“). Oproti svému původnímu účelu tak tyto pře začínají technický vývoj spíš brzdit, a to již má přímý dopad na nás, zákazníky. Bylo by tedy i v našem zájmu, aby se v této oblasti poměry uklidnily. My sami to však těžko přímo ovlivníme, zatím můžeme pouze sledovat, co se děje a doufat, že Evropa bude s patenty zacházet přece jen obezřetněji.