Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple odmítl zařadit na App Store emulátor Commodoru 64
24. června 2009, 00.00 | Tvůrce her pro iPhone Manomio vyvinul plnohodnotný emulátor počítače Commodore 64, ale přestože získal potřebné licence, Apple emulátor odmítl zařadit na App Store.
Nový firmware 3.0 a zahájení prodeje iPhonu 3GS přinášejí naději, že se hodně věcí spojených s mobilními přístroji Applu zlepší, ovšem některé potíže přetrvávají i nadále. Jde zejména o to, že jediným oficiálním způsobem distribuce aplikací pro iPhone (a iPod touch) zůstává webový obchod App Store. O zařazení aplikací do tohoto obchodu rozhoduje Apple, podmínky pro jejich vpuštění jsou značně přísné, především však někdy dost podivné, a již vícekrát byly odmítnuty opravdu zajímavé tituly.
Jak nás upozornili naši čtenáři, před několika málo dny se objevil další takový případ, informuje o něm server TouchArcade zabývající se hrami pro iPhone.
Nešlo však o hru, ale o prostředek, jak na iPhonu zpřístupnit množství starších her pro jinou platformu. Firma Manomio se zaměřuje na přenos klasických her na kapesní zařízení a samozřejmě vyvíjí též pro iPhone, na svém kontě má například takový titul jako Flashback, ostatně heslo firmy „In Retro We Trust“ („Věříme v Retro“, v angličtině se ovšem jedná o parafrázi oficiálního motta USA) hovoří za vše.
Manomio chystá emulátor C64 pro iPhone
Manomio se však rozhodla jít ještě dále a pokusila se zpřístupnit ohromné množství klasických her tím, že vytvoří emulátor jednoho z nejslavnějších osmibitových domácích počítačů, Commodoru 64 (C64). U nás se sice nerozšířil tolik jako ZX Spectrum a jeho klony, ale neznámý rozhodně nebyl a v USA a dalších zemích tehdejšího západního bloku patřil k nejoblíbenějším vůbec, což se projevilo v obrovském množství dostupných aplikací včetně řady skutečně skvělých her.
Emulátor Manomia toho přináší opravdu hodně, měl by zajistit stejnou rychlost jako opravdový C64 a být schopen provozovat jak klasické hry, tak C64 BASIC. Vedle toho nabízí emulaci zvukového čipu SID (ten ve své době znamenal skutečnou legendu, více viz zde), realistickou emulaci joysticku a klávesnice, hraní jak v orientaci na výšku, tak na šířku a automatické ukládání, aby se dalo vrátit k rozehrané hře.
Vývoj takové aplikace ovšem není ani snadný, ani levný, takže Manomio na emulátoru sice začala pracovat již loni, avšak pak se rozhodla projekt zastavit kvůli tomu, že neměla licenci pro Commodore 64 a navíc se obávala, že aplikace nemusí být přijata na App Store.
Licence pro emulátor zajištěny
Jenže potom se jí podařilo spojit se s herní firmou Kiloo Apps, jež licenci pro Commodore 64 vlastní, a vyjednala s ní všechny potřebné právní náležitosti. Nato se obrátila na Apple Europe ve Velké Británii a popsala své plány ohledně emulátoru. Podle generálního ředitele Manomia Briana Lyscarzre se tím Apple zdál být opravdu nadšený, takže měli dojem, že mohou ve vývoji aplikace pokračovat, Manomio si mezitím obstarávala licence na další hry pro C64.
A minulý týden zaslala emulátor ke schválení Applu, spolu se 3 herními balíky (pro které vlastní oficiální licence).
Nečekané odmítnutí Applu
Vše se zdálo být na dobré cestě, avšak vzápětí přišla studená sprcha v podobě oznámení Applu (zaslaného elektronickou poštou), v němž se uvádí, že aplikace nemůže být přijata na App Store, protože porušuje odstavec 3.3.2 licenčního ujednání vývojářské sady, podle něhož aplikace nesmí instalovat, nebo spouštět, jiný spustitelný kód a nesmí stahovat a provozovat interpretovaný kód vyjma toho využívaného oficiálními API rozhraními a interprety.
Potvrdily se tedy původní obavy, že Apple emulátor odmítne právě z tohoto důvodu. Manomio ovšem měla (nebo se alespoň domnívala, že má) posvěcení od evropského zastoupení Applu a navíc poukazuje na to, že se na App Store už nacházejí aplikace, které rovněž provozují interpretovaný kód, jako třeba programovatelné kalkulátory nebo hra Frotz, což je vlastně interpret Z-kódu, neboli textových adventur Infocomu. A například známou hru Sonic the Hedgehog Segy (s jejím slavným ježkem), nedávno vydanou pro iPhone, v podstatě tvoří původní hra zabalená do emulátoru. (Jenže odmítnout Segu by asi nebylo tak snadné jako menší firmu typu Manomia.)
Pomůže medializace případu?
Manomio a její ředitel jsou přirozeně postupem Applu rozhořčeni, protože do tohoto projektu investovali hodně úsilí a peněz a udělali skutečně hodně, aby vše bylo právně čisté (ovšem jak vidět, spoléhat na mimoamerická zastoupení Applu se nevyplácí, nelze věřit ničemu, co neodsouhlasí přímo Cupertino).
Firma nepochybně doufá, že medializací svého případu by mohla rozhodnutí Applu ještě změnit, jak se v minulosti již stalo v několika podobných případech, kdy bylo zařazení aplikace odmítnuto z někdy značně zvláštních důvodů (komentáře čtenářů na adresu tohoto kroku Applu pochopitelně nejsou vůbec lichotivé).
Emulátor C64 sice při doslovném výkladu licenční ujednání skutečně porušuje, ale jestliže se na App Store nachází řada aplikací, které dělají totéž, vyvstává otázka, jak je to s důsledností schvalovatelů Applu. (Můžete namítnout, že zmíněná podmínka zaručuje vyšší bezpečnost aplikací, avšak zrovna emulátory představují jen velice hypotetické riziko.)
Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dále, emulátor C64 by rozhodně znamenal zajímavé obohacení aplikační nabídky, představu o tom si lze udělat z tohoto předváděcího videa na YouTube.
A možná by bylo vhodné, aby Apple licenční ujednání vývojářské sady pro iPhone přepracoval, protože jeho omezení postihují stále více aplikací. Emulátory by si určitě našly hodně zákazníků, kteří by uvítali možnost provozovat na iPhonu (a iPodu touch) množství dalšího softwaru, navíc se zvyšováním výkonu hardwaru by se možná dalo pomýšlet i na emulace náročnějších platforem (co takhle emulace Amigy 500 na iPhonu 3GS?). Teď ovšem záleží na tom, jak se v této věci zachová Apple (dosavadní vývoj jeho postojů k aplikacím pro iPhone jisté naděje dává).