Apple oznámil finanční výsledky za minulé čtvrtletí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple oznámil finanční výsledky za minulé čtvrtletí

21. října 2009, 00.00 | Finanční výsledky Applu za třetí kalendářní čtvrtletí 2009 byly opět rekordní, stejně jako prodej Maců a iPhonů, mírně poklesl pouze odbyt iPodů.

V pondělí 19. října Apple zveřejnil na tiskové konferenci své finanční výsledky za třetí kalendářní čtvrtletí 2009 (Apple ovšem účtuje v hospodářském roce, a tak účetně se jednalo o čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2009, který tímto uzavřel, úplně přesně jde o výsledky do 26. září 2009).

Použité informační zdroje

Alespoň stručný výtah z uveřejněných výsledků pochopitelně přinesl každý zpravodajský server z oblasti informačních technologií, pro tenhle článek vycházíme především z tohoto souhrnu AppleInsideru a z jeho dalších následných článků. Textový záznam z tiskové konference nabízí například Macworld, zveřejněné číselné údaje (doplněné o diagramy) přehledně shrnuje navazující článek Macworldu. Samotný Apple vydal oficiální tiskovou zprávu zahrnující nejdůležitější údaje a také poskytuje zvukový záznam z tiskové konference ve formátu QuickTime.

A nyní se již podívejme na konkrétní čísla o hospodaření Applu v minulém čtvrtletí:

Celkové tržby a zisk

Apple zjevně pokračuje v nastoleném trendu a opět dosáhl rekordních výsledků, stejně jako v předchozím čtvrtletí.

Celkové tržby za dané období dosáhly 9,87 miliardy USD a čistý zisk 1,67 miliardy USD, neboli 1,82 USD na akcii. Přitom před rokem tržby činily 7,9 miliardy a zisk 1,1 miliardy USD (1,26 USD na akcii). Obě hodnoty tedy výrazně vzrostly jak v meziročním srovnání (tržby o 46 a zisk o 44 procent), tak též oproti předchozímu čtvrtletí.

Apple zároveň uzavřel celý fiskální rok 2009, který byl rovněž úspěšný, oproti fiskálnímu roku 2008 stouply tržby o 12 procent a zisk o 18 procent.

Zvýšila se také hrubá marže na 36,6 procenta z loňských 34,7 procenta a prodeje mimo USA se na celkových příjmech firmy podílely 46 procenty (v minulém čtvrtletí to bylo 44 procent a v předminulém stejných 46 procent, takže je vidět, že podíl mimoamerických trhů zůstává v podstatě stejný a rozhodně tvoří nezanedbatelnou část příjmů Applu).

V skutečnosti však byly finanční výsledky Applu ještě o dost lepší, firma totiž kvůli americkým účetním předpisům GAAP rozepisuje příjmy za iPhony (a též za Apple TV, jejíž podíl je ovšem zanedbatelný) do více období (formálně se vykazují jako předplatné aktualizací firmwaru rozprostřené do dvou let od prodeje přístroje).

A tak kdyby se tyhle rozepsané příjmy připočetly k výše uvedeným výsledkům, byly by tržby dokonce 12,25 miliardy USD a zisk 2,85 miliardy USD. Mimochodem, v USA došlo ke změně účetních předpisů, která opět dovolí jednorázové vykazování těchto příjmů, ale to Apple začne dělat až v příštím roce, kdy tak lze očekávat ještě vyšší oficiální čísla pro tržby a zisk.

Výhled pro následující čtvrtletí

Jako všechny veřejně obchodované společnosti musí Apple zveřejnit také finanční výhled pro následující (tedy to současné) čtvrtletí, tržby odhaduje na 11,3 až 11,6 miliardy a zisk na 1,70 až 1,78 USD na akcii, hrubá marže má klesnout na 34 procent (tento údaj vyvolal velký zájem, vrátíme se k němu níže).

Apple ovšem bývá z pochopitelných důvodů ve svých odhadech spíše konzervativní a skutečné výsledky obvykle předpověď překonají, uvidíme, zda tomu bude i tentokrát (nejspíš ano, ostatně jde o čtvrtletí zahrnující vánoční sezónu, jež obvykle přináší zvýšené prodeje). A přispějí k tomu asi i právě uvedené modernizované Macy (určité náznaky jejich příchodu zazněly už v pondělí).

O další osud Applu zjevně není třeba mít obavy (alespoň v blízké budoucnosti), navíc opět stoupla jeho hotovostní zásoba, nyní činí již přes 34 miliard USD, proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o další 3 miliardy. S takovým finančním polštářem má víc než dobré zajištění (Apple nadále hodlá tyto prostředky udržovat jako kapitálovou rezervu, takže asi nelze čekat nákupy jiných větších firem, o nichž tak často spekulují analytici).

Prodej Maců

Macy šly na odbyt velice dobře, prodalo se jich totiž 3,05 milionu, o 17 procent víc než za stejné čtvrtletí před rokem (tehdy to bylo 2,61 milionu kusů).

Z tohoto množství však jen 787 000 tvořily stolní modely, za něž Apple utržil 1,086 miliardy USD. To znamená meziroční pokles počtu prodaných kusů o 16 procent a tržeb dokonce o 20 procent, proti předchozímu čtvrtletí pak došlo k poklesu o 7 procent v počtu kusů a o 4 procenta v tržbách. Zájem o stolní stroje tak zjevně slábne a zákazníci dávají přednost levnějším modelům.

Naopak skvěle si vedly notebooky, těch se prodalo 2,266 milionu a přinesly tržby ve výši 2,866 miliardy USD. Počet prodaných notebooků Applu proti předchozímu roku vzrostl o plných 35 procent a tržby o 27 procent, oproti předchozímu čtvrtletí se prodalo o 29 procent více kusů a tržby stouply o 30 procent.

Podíl přenosných strojů na celkovém prodeji Maců činil již plných 74 procent, což provozní ředitel Applu Tim Cook komentoval prohlášením, že minulé čtvrtletí bylo „čtvrtletím přenosných počítačů“. Na těchto výsledcích nepochybně má hlavní zásluhu uvedení nových MacBooků Pro v červnu se sníženými cenami (proti jejich srovnatelným předchůdcům). Tenhle tah se Applu zjevně vyplatil, protože zaznamenává rekordní odbyt notebooků už druhé čtvrtletí.

K těmto dobrým číslům přispěly také prodeje do škol, meziročně vzrostl počet Maců dodaných vzdělávacím institucím o 12 procent, což představuje historický rekord, vliv na to ovšem měly i různé nové iniciativy amerických vládních institucí zahrnující nákupy počítačů.

A samozřejmě si velice dobře vedl též prodej Snow Leoparda, prodej upgradů v době prvních pěti týdnů po uvedení na trh, včetně rodinných balení a balíku Mac Box Set, překonal prodej Leoparda za stejné období (po jeho uvedení na trh v říjnu 2007) dvojnásobně, což bylo víc, než Apple plánoval. To však není zase takové překvapení, když si uvědomíme, že upgrade na Snow Leoparda stojí o 100 USD méně, než kolik Apple požadoval za Leoparda.

Prodej Snow Leoparda spadá do kategorie „software, služby a další prodeje“, za něž Apple utržil 647 milionů USD, o 18 procent více než před rokem, nelze ovšem určit, jak velký podíl na dané částce měl samotný Snow Leopard. A za periférie a další hardware Apple utržil 393 milionu USD, o 8 procent méně než před rokem.

Regionální rozdělení prodeje Maců

Za zmínku stojí také výsledky prodeje Maců v jednotlivých geografických regionech:

Apple Americas prodal 1,252 milionu Maců a utržil 4,297 miliardy USD, což znamená, že prodal o 12 procent Maců více a tržby zvýšil o 20 procent.

Apple Europe odbyl 761 000 Maců a získal tržby ve výši 2,491 miliardy USD, proti předchozímu roku prodej Maců stoupl o 25 procent a tržby dokonce o 45 procent.

Nepříliš dobré výsledky však měl Apple v Japonsku, tam prodal jen 79 000 Maců a utržil 4,34 milionu USD, počet kusů se meziročně zvýšil pouze o 1 procento, avšak tržby o 36 procent.

V asijsko-pacifické oblasti se prodalo 291 000 Maců (o 42 procent více) a tržby (jež ovšem zahrnují též příjmy databázové divize FileMaker Inc.) činily 781 milionů USD (o 39 procent více než před rokem).

Prodej iPhonu

Apple sice vykazuje prodeje iPhonu spolu s Apple TV, je ale jasné, že naprostou většinu příjmů v téhle kategorii zajišťuje iPhone, zatímco Apple TV hraje pouze okrajovou roli (ovšem kvůli zahrnutí do širší kategorie nejsou dostupná přesná čísla o prodeji Apple TV).

Ve třetím čtvrtletí 2009 se prodalo 7,367 milionu iPhonů, což přineslo tržby ve výši 2,297 miliardy USD. Meziročně tak počet prodaných kusů vzrostl jen o 7 procent (to je však dáno tím, že před rokem se začal v tomto období prodávat iPhone 3G v mnoha dalších zemích světa), tržby ale stouply o závratných 185 procent. A jak již bylo řečeno, vykázané příjmy by byly ještě větší, kdyby se nerozepisovaly na delší období.

Na značném objemu tržeb zřejmě měla hlavní podíl vysoká poptávka po iPhonu 3GS, jež překonala očekávání, Apple to přinutilo rychle změnit objednávky komponent ve prospěch nového modelu. Průměrná prodejní cena iPhonu činila 600 USD, což jasně ukazuje na vysoký podíl iPhonu 3GS.

Poptávka po iPhonu byla stále značně velká, to vedlo k nízkým skladovým zásobám, situace se zlepšila až v září, nyní se v odbytových kanálech nachází 2,4 miliony kusů telefonů.

iPhone 3GS se prodává už v 80 zemích světa, iPhone 3GS v 64, do konce roku 2009 by měl být dostupný rovněž ve všech 80 zemích.

Apple vidí optimisticky také budoucnost iPhonu, jeho vedoucí představitelé na tiskové konferenci nešetřili chválou. iPhone si podle nich udržel svůj náskok a ještě zvýšil odstup vůči konkurentům, Tim Cook dokonce prohlásil, že ti se snaží dohonit původní iPhone uvedený před dvěma roky, zatímco Apple již došel mnohem dál (to je ovšem hodně nadnesené, přinejmenším v oblasti hardwarové výbavy se někteří jiní výrobci už dostali napřed a podceňovat by se neměly ani konkurenční mobilní softwarové platformy).

Zřejmě šlo i o reakci na nejnovější reklamní kampaň Motoroly, jež je sice značně přehnaná, ovšem nové telefony se systémem Android nepochybně budou vážným soupeřem iPhonu.

Samozřejmě byl zmíněn obchod App Store, podle vedení Applu jde o bezpříkladný úspěch, který nabízí již 85 000 aplikací (ovšem možnost nakupování z bezplatných aplikací možná povede ke snížení počtu titulů) a počet jednotlivých stažení překročil 2 miliardy, z toho jen v daném čtvrtletí jich přibylo půl miliardy.

V USA iPhone ve větší míře proniká i do velkých podniků a organizací, přes 50 procent společností žebříčku Fortune 100 zkoumá iPhone v rámci pilotního programu a jeho nasazení schválilo více než 350 vyšších vzdělávacích institucí.

Navíc od 30. října iPhone začne prodávat operátor China Unicom v Číně. Zástupci Applu odmítli vydat jakýkoli odhad objemu prodeje v Číně, ale vzhledem k tomu, o jak ohromný trh se jedná, představuje velice významnou příležitost.

A ve Velké Británii a v Kanadě budou moci iPhone prodávat i další operátoři vedle těch, kteří na to nyní mají výlučná práva, což by mělo dále posílit odbyt v příslušných zemích.

Počet zemí, v nichž telefon nabízí více operátorů, tak roste, zároveň však Tim Cook na tiskové konferenci prohlásil, že exkluzivní smlouvy s operátory mají své výhody, protože dovolují testování inovací na vyšší úrovni, než v případě smluv s několika operátory, jako příklad zmínil vizuální hlasovou poštu (s tímto tvrzením ovšem hodně zákazníků nebude souhlasit, ostatně v poslední době americký výlučný operátor AT&T nové funkce zavádí spíše se zpožděním).

Prodej iPodů

Co se týče iPodů, těch se v daném čtvrtletí prodalo 10,177 milionu a přinesly tržby ve výši 1,563 miliardy USD. Oproti předchozímu čtvrtletí se počet prodaných kusů téměř nezměnil a tržby vzrostly o 5 procent, avšak meziročně došlo k poklesu prodeje o 8 procent v počtu kusů a o 6 procent v tržbách. iPody vykázaly pokles už druhé čtvrtletí po sobě, což naznačuje, že se trh přece jenom začíná nasycovat.

Avšak některé ukazatele vycházejí příznivě i pro tyto přehrávače, podle Applu si 50 procent kupců pořídilo svůj první iPod, takže na trhu stále ještě zůstává prostor k růstu. A především prudce roste odbyt iPodu touch, jehož prodej se meziročně zdvojnásobil, obrovský zájem o něj Apple připisuje široké nabídce aplikací na App Store (iPod touch je zjevně zajímavý pro ty, kdo chtějí „iPhone bez telefonu“ a hlavně bez plateb mobilním operátorům).

A přirozeně doufá, že po snížení ceny 8GB modelu na 199 USD přiláká na tento přístroj ještě více zákazníků (Apple ovšem příliš nezdůrazňuje, že jedná o nezměněný loňský model, za danou cenu to ostatně většině kupců bude nejspíš jedno).

Počátkem září Apple uvedl též nový iPod nano páté generace vybavený videokamerou a dalšími novinkami, což se zákazníkům údajně velice líbí.

V případě iPodů Apple spoléhá zejména na vánoční sezónu, kdy se tradičně prodej těchto přehrávačů výrazně zvyšuje, právě nové modely by měly zajistit další zvýšení odbytu (například ve čtvrtém čtvrtletí 2008 se prodalo 22,7 milionu iPodů).

Mezi přenosnými MP3 přehrávači si iPody stále udržují v řadě zemí převažující podíl, v USA pořád zůstávají nad 70 procenty a silné zastoupení mají i v řadě jiných zemí.

S iPody souvisí prodej hudby, tedy webový obchod iTunes Store. Tento největší internetový prodejce hudby (a v USA dokonce i největší maloobchodní prodejce hudby vůbec) je dnes dostupný ve 23 zemích světa (v té naší zatím ne) a nabízí 11 milionů hudebních skladeb, s iTunes 9 navíc přišla řada dalších novinek a také byl přepracován design obchodu.

Apple ovšem nezveřejňuje obchodní výsledky iTunes Store samostatně, takže se neví, kolik mu vlastně tento obchod přináší (Apple sám tvrdí, že z hudby má jen minimální příjmy a obchod slouží hlavně k posílení prodeje iPodů, avšak to se nedá ověřit), v kategorii „další produkty a služby související s hudbou“ vykázal tržby 1,018 miliardy USD, o 6 procent nižší než před rokem, jenže ta zahrnuje spoustu různých položek.

Výsledky kamenných obchodů Applu

Rekordní výsledky zaznamenaly též kamenné obchody Applu. Jejich tržby dosáhly 1,87 miliardy USD, zatímco před rokem to bylo 1,72 miliardy a prodalo se v nich 670 000 Maců. Meziročně tak prodej Maců stoupl o 12 procent a tržby o 9 procent. Důležité je i to, že z prodaných Maců si plnou polovinu pořídili ti, kdo dosud Mac nevlastnili, což ukazuje, že se uživatelská základna nadále rozrůstá.

Průměrné tržby na jeden obchod činily 7,1 milionu USD, to znamená pokles oproti 7,6 milionu USD před rokem a je to jedna z mála známek vlivu nepříznivé vnější ekonomické situace. Zvýšil se však počet návštěvníků obchodů Applu, na 45,9 milionu z loňských 42,7 milionu.

Apple nadále pokračuje v otevírání nových obchodů, za minulé čtvrtletí jich přibylo 15, takže na konci sledovaného období jejich počet dosáhl 273, během celého fiskálního roku 2009 otevřel 26 nových obchodů a 72 stávajících přebudoval (což se údajně příznivě projevilo na tržbách). Zajímavé je také to, že více nových obchodů se otevřelo mimo USA.

A obchody Applu budou přibývat i dále, už v listopadu se plánuje otevření dvou ve Francii (jeden z nich bude u Louvru) a již čtvrtý Apple Store se objeví na Manhattanu.

Apple nepřímo přislíbil nové levnější produkty

Tiskovou konferenci Applu zakončila diskuse, v níž finanční analytici a zástupci investorů pokládali představitelům Applu různé otázky. Většinu odpovědí jsme zmínili již v jednotlivých příjmových kategoriích, ale zvlášť velký ohlas vyvolal jedna odpověď, jež naznačila budoucí plány Applu.

Padl samozřejmě dotaz na to, proč Apple předpovídá tak značný pokles hrubé marže (na 34 procent), odpověď finančního ředitele Petera Oppenheimera vyvolala mnohé následné dohady.

Řekl totiž, že onen pokles hrubé marže ovlivňují hlavně čtyři faktory. Tím prvním jsou nové produkty, jež Apple má a oznámí, které poskytnou vyšší užitnou hodnotu a budou mít nižší hrubou marži než jejich předchůdci (jinými slovy budou levnější). Později Oppenheimer zmínil, že to již Apple udělal s novými MacBooky Pro, u nichž snížení ceny vyvolalo prudký nárůst poptávky.

Dalšími faktory snižujícími hrubou marži bude sezónně vyšší podíl iPodů (o Vánocích se dá předpokládat už zmíněný vyšší prodej levnějších modelů těchto přehrávačů) a také by měl poklesnout prodej krabicových balení Snow Leoparda (ti, kdo si ho chtěli pořídit, ho již většinou mají a stále více zákazníků ho získá s novými Macy).

Třetím faktorem by měly být vyšší náklady na leteckou přepravu, Tim Cook k tomu později dodal, že nejde o iPhone, Apple chce dostat na trh dostatek kusů blíže neurčeného produktu včas pro vánoční prodej.

Samozřejmě odmítl říci, o co přesně se má jednat, ale naznačil, že nárůst přepravních nákladů, k němuž v tomto období dochází každoročně, tentokrát bude abnormální, což pochopitelně vyvolalo různé spekulace. A čtvrtým faktorem snižujícím hrubou marži bude zvýšení cen komponent proti minulému čtvrtletí.

Z těchto pythických odpovědí je sice těžké vyvozovat něco konkrétního, ale zjevně Apple chystá novinky, jež budou levnější a nejspíš budou používat dražší komponenty. Lze sice jen odhadovat, co by to mohlo být, ale vzhledem k tomu,že nové iPody představil již v září a iPhone se modernizuje v létě, nejspíš jde o nové Macy.

Podle kolujících pověstí se mělo jednat o inovované iMacy, další náznaky svědčily pro možnou drobnější modernizaci Maců mini a očekávaly se též přepracované a levnější plastové MacBooky. A mimoto měl Apple uvést novou myš.

A tyto pověsti se v úterý skutečně naplnily, předběžnému představení nového hardwaru věnujeme samostatný článek.

Závěrečné shrnutí

Jak vidět, Applu se celkově spíše nepříznivá ekonomická situace v podstatě nedotkla a opět ohlásil rekordní finanční výsledky. Ve třetím kalendářním čtvrtletí pokračovaly trendy nastavené už ve čtvrtletí předchozím, nyní se jenom prohloubily a ještě silněji se odrazily ve zveřejněných výsledcích.

To se týká zejména struktury prodeje Maců, kde se převaha notebooků stala již opravdu výraznou, přenosné modely už tvoří skoro tři čtvrtiny nově dodaných strojů. Uvedení modernizovaných a levnějších MacBooků Pro se tedy Applu rozhodně vyplatilo, zároveň se ovšem ukazuje, že stávající nabídka stolních Maců oslovuje stále méně zájemců. Jde samozřejmě hlavně o iMacy a Macy mini, protože Macy Pro jsou a určitě i nadále zůstanou menšinovou záležitostí.

Rozhodně tedy dávalo smysl, aby Apple uvedl již zmíněné modernizované iMacy a Macy mini, což by mohlo propad prodeje stolních Maců přece jen zpomalit, zvlášť v době vánočních nákupů. A právě to v úterý Apple udělal, zejména v případě nových iMaců (modernizace Maců mini je spíše kosmetická, zájem by ale mohla vzbudit serverová konfigurace).

Nízká cena ovšem láká i zájemce o notebooky, lze proto předpokládat, že inovovaný plastový MacBook přiláká další zákazníky citlivé na cenu (nedošlo však k jeho dalšímu zlevnění, jak se čekalo a mnohým možná budou vadit některé jeho konstrukční kompromisy).

Velice dobře si vede také iPhone, poptávka po něm zjevně neklesá, trh se tedy pořád ještě nenasytil a navíc, přestože se v USA a některých jiných zemích iPhone 3G nabízí za zvýhodněnou cenu, zákazníci mají zájem hlavně o model 3GS, což zajistilo vysoké tržby.

Není tedy divu, že je Apple ohledně iPhonu tak sebevědomý, rozsáhlá uživatelská základna a ohromná nabídka aplikací na App Store jistě pomohou tomuto telefonu udržet si i nadále silné postavení na trhu, konkurence ale bude určitě sílit.

iPody sice zaznamenaly určitou stagnaci, avšak ani v jejich případě není důvod k pesimismu. Prudce roste především odbyt iPodu touch, který se v podstatě stal „netbookem“ Applu a pomáhá rozšiřovat uživatelskou základnu pro aplikace iPhone OS. A o Vánocích lze očekávat zvýšení prodeje též u dalších modelů iPodů, zejména v případě nového iPodu nano, na trhu zjevně pro ně pořád existuje dost prostoru.

Nejbližší budoucnost tak pro Apple vyhlíží velice příznivě, daří se všem oborům jeho podnikání, jeho příjmy stále rostou, obrovská hotovostní zásoba se ještě zvětšuje a především neutuchá zájem zákazníků o jeho produkty. A pokud k tomu přidá ještě nějaké dodatečné zajímavé novinky, dá se očekávat, že se jeho obchodní výsledky budou dále zlepšovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: