Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple oznámil finanční výsledky za minulé čtvrtletí
21. října 2011, 00.00 | Za třetí kalendářní čtvrtletí 2011 Apple utržil 28,27 miliardy USD a vydělal 6,62 miliardy USD. Prodal 4,89 milionu Maců, 17,07 milionu iPhonů, 11,2 milionu iPadů a 6,62 milionu iPodů. Prodeje Maců a iPadů výrazně vzrostly a mírný pokles odbytu iPhonů nyní vyrovnává prudký nástup iPhonu 4S.
Jak jsme stručně zmínili v článku o zahájení prodeje iPhonu 4S, v úterý Apple oznámil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí. Pro něj to bylo čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2011, ovšem Apple má své účetnictví posunuté vůči kalendářnímu roku, takže se v podstatě jedná o třetí čtvrtletí kalendářního roku 2011 (přesněji řečeno oznamované údaje pocházejí z období končícího 24. září 2011).
Zde se pokusíme tyto údaje probrat blíže, vycházíme z následujících zdrojů (stručný souhrn výsledků za předcházející čtvrtletí jsme přinesli zde):
Použité informační zdroje
Nejdůležitější finanční údaje za dané období Apple zveřejnil v této tiskové zprávě, poté uspořádal tiskovou konferenci, na níž jeho zástupci výsledky dále upřesnili a odpověděli také na některé dotazy účastníků. Zvukový záznam z konference Apple nabízí na svém webu (jeho přehrání vyžaduje QuickTime), ale informace pochopitelně přinesly všechny zpravodajské servery zabývající se Applem.
Souhrn nejdůležitějších údajů a postřehů z tiskové konference sepsal například AppleInsider a obdobný přehled předkládá také Macworld, ten navíc poskytuje i podrobný zápis dění na tiskové konferenci.
Připomenutí Steva Jobse
Tiskovou konferenci zahájil současný generální ředitel Tim Cook připomínkou, že jde o první oznámení finančních výsledků poté, co zemřel jeho předchůdce Steve Jobs.
Řekl, že v něm svět ztratil vizionáře, tvůrčího génia a úžasnou lidskou bytost. Jeho duch bude navždy základem Applu, firma bude pokračovat v jeho díle.
Nakonec Cook všem poděkoval za zaslané projevy soustrasti (některé z nich z Apple zveřejňuje na téhle stránce a ve středu uspořádal pro své zaměstnance neveřejnou vzpomínkovou akci, z níž bylo pořízeno tohle video, natočené z vrtulníku).
Celkové tržby a zisk
Celkové tržby Applu za dané čtvrtletí dosáhly 28,27 miliardy USD a čistý zisk 6,62 miliardy USD neboli 7,05 USD na akcii, zatímco za stejné období před rokem činily tržby jen 20,34 miliardy a zisk 4,31 miliardy USD (4,64 USD na akcii). To znamená meziroční nárůst tržeb o 28 procent a zisku o celých 54 procent.
Jenže za předešlé čtvrtletí byly tržby 28,57 miliardy USD a zisk 7,31 miliardy USD (7,79 USD na akcii), takže v tomto ohledu došlo k mírnému propadu. Analytici však očekávali vyšší čísla (ale vlastní předpověď Applu byla naopak mnohem nižší, počítal jen s 5,50 USD zisku na akcii a s tržbami 25 miliard USD, je ovšem známo, že Apple své odhady obvykle drží hodně při zemi). A právě přehnaná očekávání analytiků vedla k tomu, že se v médiích objevovaly titulky o tom, že Apple zklamal, přestože dosažené výsledky mají k neúspěchu hodně daleko.
Regionální rozdělení tržeb
Hrubá marže činila 40,3 procent (před rokem jen 36,9 procenta) a prodeje mimo USA se o celkové tržby zasloužily ze 63 procent, což ukazuje na vzrůstající význam mimoamerických trhů (v předchozím čtvrtletí činil jejich podíl 62 procent).
Největší růst nadále vykazovala asijsko-pacifická oblast, kde se tržby meziročně zvýšily o 139 procent, zatímco na obou amerických kontinentech to bylo o 34 procent a v Evropě o 36 procent. K poklesu došlo pouze v Japonsku, o 21 procent, tam se však nepochybně projevily důsledky nedávných živelních katastrof.
Zvlášť slibným trhem je pro Apple Čína, podle Cooka je její pokrok úžasný, v žádné zemi se ještě tolik lidí nepozvedalo do střední třídy, jež může pomýšlet na koupi produktů Applu. Čína se již stala druhou nejvýznamnější zemí z hlediska tržeb Applu, proto hodlá posilovat své investice do ní, například iPhone se v Číně prodává už na více než 7 000 místech.
Cook poznamenal, že v roce 2009 se Čína na tržbách Applu podílela jenom ze 2 procent, zatímco ve fiskálním roce 2011 již to bylo 12 procent. V samotném třetím kalendářním čtvrtletí 2011 Apple v této zemi utržil 4,5 miliardy USD, což z ní učinilo nejrychleji rostoucí region.
Pozornost Applu se ovšem zaměřuje i na další podobné nadějné oblasti, třeba na Brazílii, kde tržby meziročně vzrostly o 118 procent. Slibně vypadá též Rusko a Cook vidí obchodní příležitosti také na Blízkém východu.
iPhone otevřel Applu v mnoha zemích cestu k zákazníkům, kteří se dříve o jeho produkty vůbec nezajímali, totéž by mělo brzy začít platit též pro iPad.
Další nárůst hotovostní zásoby
Apple tímto čtvrtletím zároveň zakončil fiskální rok 2011, Tim Cook proto v tiskové zprávě také připomíná, že celoroční tržby dosáhly 108 miliard USD a celoroční zisk 26 miliard USD.
Ohromná hotovostní zásoba Applu se opět zvětšila, teď už hotovost a zpeněžitelná aktiva mají hodnotu 81,6 miliardy USD, proti předchozímu čtvrtletí tato částka narostla o dalších 5,4 miliardy USD.
Výhled na příští čtvrtletí
Každá veřejně obchodovaná firma musí uvádět své finanční výhledy na příští čtvrtletí. Pro Apple to bude první čtvrtletí fiskálního roku 2012, které bude trvat celých 14 týdnů, namísto obvyklých 13. To se dělá každých šest let, aby se fiskální roky lépe sesynchronizovaly s roky kalendářními.
Toto čtvrtletí navíc zahrnuje Vánoce, a tak je výhled Applu skutečně optimistický – očekává tržby ve výši 37 miliard USD (o 38 procent vyšší než minulý rok, kdy utržil 26,74 miliardy USD) a zisk na akcii 9,30 USD (před rokem to bylo 6,43 USD) při hrubé marži 40 procent.
Prodej Maců
Z hlediska odbytu Maců bylo minulé čtvrtletí rekordní, prodalo se jich dosud největší počet za čtvrtletí, celkem 4,89 milionu, což znamená meziroční nárůst o 26 procent (minulé čtvrtletí se Maců odbylo jen 3,95 milionu). Dosavadní rekord v prodeji Maců drželo čtvrté (kalendářní) čtvrtletí roku 2010 se 4,13 milionu kusů, letošní číslo je ale ještě o víc než 700 000 kusů vyšší. Meziroční nárůst odbytu Maců byl šestkrát vyšší než růst trhu osobních počítačů jako celku (podle odhadů firmy IDC).
Mezi prodanými Macy opět převažují notebooky, jejich podíl činil 74 procent (odbylo se jich 3,61 milionu), avšak rekordní byl též prodej stolních Maců, s 1,278 milionu kusů. Na tomto vysokém růstu se u notebooků podílel hlavně v červenci uvedený modernizovaný MacBook Air s rozhraním Thunderbolt, ale dobře se prodávaly také MacBooky Pro, které se obdobné modernizace dočkaly už v únoru. Co se týče stolních modelů, tam měly na silném odbytu největší zásluhu iMacy, jež dostaly rozhraní Thunderbolt a procesory Sandy Bridge počátkem května.
V souvislosti s Macy pak Tim Cook znovu zopakoval, že Mac OS X Lion si již stáhlo přes 6 milionů zákazníků, to ovšem říkal už při představení iPhonu 4S na akci konané 4. října.
V souvislosti s Macy Cook též vyjádřil soustrast všem lidem postiženým monzunovými záplavami v Thajsku. Ty by mohly mít vliv i na Macy, protože většina dodávek pevných disků nyní pochází právě z této země. Cook očekává, že to povede k celosvětovému omezení nabídky disků pro osobní počítače a zatím neví, nakolik to zasáhne Apple.
Co se týče možných problémů s výrobou hliníkových „unibody“ pouzder Maců (tchajwanský výrobce údajně musel uzavřít svou čínskou továrnu kvůli znečišťování životního prostředí), Cook řekl, že situaci v současnosti zkoumají a vyhodnocují.
Pokud jde o další komponenty, minulé čtvrtletí se snížily dodávky NAND flash a RAM pamětí a také LCD displejů, ale celkově zůstávají uspokojivé, stejně jako dodávky všech ostatních komponent.
Prodej iPhonů
iPhonů se za dané čtvrtletí prodalo 17,07 milionu, což bylo o 21 procent více proti stejnému období před rokem. V předchozím čtvrtletí se ovšem odbylo 20,34 milionu kusů, takže zde došlo mírnému poklesu. Analytici však předpokládali, že se prodá 18 až 20 milionů iPhonů, a proto mluvili o zklamání.
Apple samotný ale těmito čísly není nijak znepokojený a není divu, vždyť za uvedený počet telefonů utržil skoro 11 miliard USD, zatímco před rokem to bylo jen 8,8 miliardy USD. Navíc v asijsko-pacifické oblasti prodeje výrazně vzrostly, meziročně na více než dvojnásobek.
Celkově ovšem prodej iPhonu v průběhu sledovaného čtvrtletí klesal, zejména poté, co na WWDC 2011 byl představen iOS 5 a Apple oznámil, že jeho ostrá verze vyjde až na podzim. Finanční ředitel Applu Peter Oppenheimer k tomu řekl, že se rozhodli v tomto období nepřidávat nové operátory či země pro prodej iPhonů, protože věděli, že v říjnu uvedou iPhone 4S. To přispělo k oslabení prodeje, ale ještě větší dopady měly podle Oppenheimera kolující pověsti o novém iPhonu, zejména ve druhé polovině daného čtvrtletí.
S iPhonem 4S si to však Apple zřejmě vynahradí. V současnosti prodává iPhony 130 operátorů ve 105 zemích světa a brzy přibudou četné další země a operátoři (teď se iPhone 4S prodává v sedmi zemích a od 28. října přibude dalších 22 zemí, včetně té naší). iPhone již nasadilo nebo testuje 93 procent firem z žebříčku Fortune 500, zatímco v předchozím čtvrtletí to bylo 91 procent.
Nyní se Apple samozřejmě soustředil na co nejrychlejší uvedení iPhonu 4S na jednotlivé trhy, podle Cooka budou mít dostatečnou zásobu těchto telefonů pro nadcházející předvánoční sezónu. A věří, že tohle čtvrtletí dosáhnou nových rekordů v prodeji iPhonů. Zahájení prodeje iPhonu 4S totiž předčilo nejdivočejší sny vedení Applu (mimochodem, ve čtvrtek oznámil operátor AT&T, že do úterý již aktivoval 1 milion iPhonů 4S).
Asistenta Siri iPhonu 4S Cook považuje za významnou inovaci a věří, že nakonec ho bude hodně lidí používat k důležitým věcem. K patentovým sporům se Samsungem a dalšími výrobci telefonů s Androidem se Cook odmítl blíže vyjádřit, pouze naznačil, že hodlají chránit své duševní vlastnictví, které vytvořili s nemalým úsilím a náklady.
Co se týče iPhonu 3GS (v USA nabízeného s úvazkem u operátora zdarma) a zlevněného 8GB iPhonu 4, ty si podle Cooka povedou „docela dobře“ na trhu telefonů s tarify, ale mohly by vést i ke snížení cen sad s předplacenými karta, Apple totiž chce obsluhovat oba tyto trhy. A hodlá na nich hrát ještě významnější roli než dosud, věří, že nakonec trh chytrých telefonů pohltí celý trh mobilních telefonů.
Prodej iPadu
iPadů se prodalo 11,2 milionu, což znamená meziroční nárůst o plných 166 procent (ze 4,1 milionu), stala se z nich tak nejrychleji rostoucí produktová kategorie v nabídce Applu. Tržby za iPady a jejich příslušenství v daném čtvrtletí dosáhly 6,9 miliardy USD, o 146 procent více než před rokem a narozdíl od iPhonu se u nich v neprojevilo žádné oslabení odbytu (není divu, nový model iPadu nyní nikdo nečeká).
Od uvedení prvního iPadu na trh přitom uběhlo jen 18 měsíců, přesto ho již nasadilo nebo přinejmenším testuje 90 procent firem z žebříčku Fortune 500. iPad dnes používají piloti v kokpitech letadel nebo třeba technici Siemensu při práci na větrných elektrárnách v terénu.
iPad 2 se zpočátku prodával ve 28 zemích, dnes už se nabízí v 90 zemích světa. (iPad se v nich prodává na 40 000 místech, zatímco iPody lze sehnat na 50 000 prodejních místech po celém světě a iPhone dokonce na 120 000).
Podle Cooka je jasné, že trh tabletů bude větší než trh osobních počítačů a znamená pro Apple ohromnou příležitost, ostatně již nyní se celkem prodalo přes 40 milionů iPadů. Celkový počet prodaných zařízení s iOS pak už překročil čtvrt miliardy (ale to víme již od představení iPhonu 4S).
Pokud jde o vliv iPadů na odbyt Maců, Cook připustil, že dochází k určité “kanibalizaci“, ale podotkl, že iPad ještě ve větší míře přetahuje zákazníky z jiných platforem. Část lidí se sice možná rozhodne koupit iPad namísto Macu, ale mnohem víc jich sáhne po iPadu místo PC s Windows.
Sílící konkurence na poli tabletů se Apple nebojí, iOS 5, služba iCloud, iTunes Store, App Store a více než 140 000 aplikací napsaných přímo pro iPady (oproti pouhým několika stovkám pro konkurenční tablety) zajistí, že si iPady své postavení na trhu nadále udrží.
V souvislosti s iPadem zástupci Applu zmínili také pár dalších čísel pro App Store, celkový počet aplikací v tomto obchodu přesáhl 500 000 a počet jejich jednotlivých stažení 18 miliard. A během uplynulého čtvrtletí začal App Store fungovat v dalších více než 30 zemích (takže uvedená čísla zřejmě ještě dále porostou).
Prodej iPodů
Jedinou kategorií, jež vykázala meziroční pokles, byly podle očekávání iPody. Těch se prodalo 6,62 milionu, tedy o 27 procent méně než před rokem. Přesto tento výsledek předčil očekávání Applu (zvlášť když vlastně nedošlo k žádné jejich významnější modernizaci), na trhu přenosných přehrávačů si iPody stále drží 70procentní podíl a zůstávají nejprodávanějšími přehrávači ve většině zemí, jež Apple sleduje.
Z prodaných iPodů navíc víc než polovinu tvořily iPody touch (ty Apple započítává k ostatním iPodům, údaje o jejich prodeji samostatně neuvádí).
Velmi dobře si však vedl iTunes Store, tržby tohoto obchodu za sledované čtvrtletí činily 1,5 miliardy USD, Uspokojivý byl také růst knižního obchodu iBookstore, z něhož si zákazníci dosud stáhli přes 180 milionů elektronických knih.
Kamenné obchody Applu
Výsledky pro své kamenné obchody Apple Store uvádí Apple samostatně. Za dané čtvrtletí v nich utržil 3,6 miliardy USD, což ovšem proti stejnému období v loňském roce znamená jen jednoprocentní nárůst, tedy v podstatě stagnaci. Podle Oppenheimera to byl důsledek toho, že silný meziroční nárůst prodejů Maců a iPadů v těchto obchodech nedokázal vyrovnat pokles prodej iPhonů, vyvolaný čekáním na nový model.
V obchodech Apple Store se prodalo 1,1 milionu Maců, přičemž polovinu z nich si pořídili zákazníci, kteří dosud žádný Mac nevlastnili (tyto obchody tak významně přispívají k dalšímu růstu uživatelské základny).
Na konci vykazovaného čtvrtletí měl Apple celkem 357 těchto kamenných obchodů, v posledním týdnu otevřel sedm nových v šesti zemích, z nichž zvlášť důležité byly nové obchody v Hongkongu a v Šanghaji. Za celé čtvrtletí přibylo celkem 30 nových obchodů, z toho 21 mimo USA.
Průměrná tržba na jeden obchod činila 10,78 milionu USD (je to ovšem dost fiktivní veličina vzhledem k rozdílům mezi jednotlivými obchody) a celkem do nich za dané období přišlo 77,5 milionu lidí.
Čína je pro Apple zvlášť významná, šest obchodů, které tam nyní má, patřilo k nejnavštěvovanějším (v tak lidnaté zemi to příliš nepřekvapuje).
Apple samozřejmě hodlá dále pokračovat v rozšiřování své maloobchodní sítě, na příští rok plánuje otevření dalších 40 obchodů Apple Store, tři čtvrtiny z nich budou mimo USA. Zároveň ale též plánuje zvětšení některých svých amerických obchodů, protože ty už neposkytují dostatek prostoru, aby zákazníky dokázaly patřičně obsloužit.
Zhodnocení oznámených výsledků
Analytici sice byli nespokojení, že jim nevyšly jejich věštby, ale bližší pohled na výsledky Applu jasně ukazuje, že byl opět úspěšný. Prodal se rekordní počet Maců, nové modely s rozhraním Thunderbolt a s procesory Sandy Bridge očividně jdou na odbyt velmi dobře. Totéž platí pro iPad, kde byly počty prodaných kusů ještě mnohem vyšší.
Znepokojení analytiků tak vyvolaly prodeje iPhonů, jichž se odbylo méně než v předchozím čtvrtletí. To se ale dalo čekat, protože mnozí zákazníci čekali na nový model, totéž se dělo i v minulý letech, letos však bylo uvedení nového iPhonu posunuto na pozdější termín. První výsledky prodeje iPhonu 4S pak ukazují, že nyní si to zákazníci hodlají vynahradit, tohle čtvrtletí zřejmě budou naopak překonány rekordy odbytu iPhonů.
Skutečný pokles zažívají iPody, zejména ty klasické, nepoužívající iOS, s tím se ovšem počítalo (MP3 přehrávač dnes obsahují i levné mobilní telefony). I tak se jich ale prodalo značné množství, na čemž však měly významný podíl iPody touch. A důležitým zdrojem tržeb se již stal také iTunes Store.
Tohle vše vedlo k opět vysokým tržbám a ziskům (analytici však očekávali víc), toto čtvrtletí ale lze čekat, díky úspěšnému nástupu iPhonu 4S, ještě mnohem lepší výsledky. Zdá se proto, že v nejbližší budoucnosti bude Apple pokračovat v nastoupeném úspěšném kursu.
Samozřejmě se mohou objevit nečekané překážky, zejména za současné nejisté ekonomické situace a teprve budoucnost ukáže, jak si s nimi vedení firmy, teď už bez Steva Jobse, dokáže poradit, ale ohromné finanční rezervy a rozsáhlá (a nadále rostoucí) zákaznická základna dávají dobré předpoklady k jejich zvládnutí.