Apple oznámil finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. (24.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple oznámil finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. (24.4.08)

24. dubna 2008, 07.00 | Za první kalendářní čtvrtletí 2008 Apple utržil 7,5 miliardy USD při zisku přes miliardu, prodal skoro 2,3 milionu Maců, 10,6 milionu iPodů a 1,7 milionu iPhonů.

Včera Apple zveřejnil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí. Nejprve jedna technická poznámka: Apple mluví o druhém čtvrtletí, jenže účtuje v hospodářském (fiskálním) roce, který se nekryje s rokem kalendářním. Hospodářský rok 2008 pro Apple začal již v kalendářním roce 2007, jeho prvním čtvrtletím bylo čtvrté čtvrtletí roku 2007 (výsledky pro ně najdete tady). Nyní tedy Apple oznamuje výsledky za první čtvrtletí kalendářního roku 2008 (zúčtovací období končí 29. března 2008).

Použité informační zdroje

Apple včera nejprve vydal oficiální tiskovou zprávu s nejdůležitějšími výsledky za zmíněné čtvrtletí, poté uspořádal tiskovou konferenci, kde jeho zástupci přinesli podrobnější informace. Reportáž z konference nabídl Macworld, řadu podrobných údajů zachytil též AppleInsider.

Samozřejmě, informace z konference Applu přinesla i většina ostatních zpravodajských serverů, ovšem už z principu se jejich zprávy nemohou příliš lišit, proto pro tento článek vycházím ze zde zmíněných zdrojů.

Celkové výsledky

Tržby za dané čtvrtletí činily 7,51 miliardy USD a čistý zisk 1,05 miliardy USD, neboli 1,16 USD na akcii. Proti stejnému čtvrtletí před rokem to znamená výrazný nárůst, protože tehdy tržby dosáhly 5,26 miliardy USD a zisk 770 milionů USD (0,87 USD na akcii).

Vlastně jde o nejúspěšnější první kalendářní čtvrtletí v historii Applu (nezapomínejte, že se jedná o období následující po Vánocích, kdy zákonitě dochází k jistému útlumu prodeje). Hrubá zisková marže Applu poněkud klesla na 32,9 procenta z 35,1 procenta před rokem. Prodeje mimo USA se zasloužily o 44 procent celkových tržeb, USA tedy pro Apple nadále zůstávají nejdůležitějším trhem, ovšem podíl ostatních zemí rozhodně nelze zanedbat.

Přímý prodej se na výše uvedených výsledcích podílí 53 procenty, zatímco před rokem to bylo 49 procent, jeho význam tedy nadále roste.

Prodej Maců

Za první čtvrtletí 2008 se prodalo 2 289 000 Maců, meziročně počet prodaných kusů vzrostl o 51 procent a tržby za ně o 54 procent.

Z toho bylo 1 433 000 notebooků a 856 000 stolních počítačů. Převaha přenosných počítačů nijak nepřekvapuje, avšak stolní stroje si rovněž vedly docela dobře. Uvedená čísla znamenají meziroční nárůst počtu prodaných kusů o 37 procent pro stolní Macy a o 61 procent pro notebooky. Ve srovnání s předchozím, vánočním čtvrtletím se notebooků prodalo o 7 procent více, ale klesl počet prodaných stolních strojů (o 12 procent, což lze snadno vysvětlit povánočním útlumem).

Na celkových tržbách Applu se Macy podílely 59 procenty, tvořily tedy rozhodující zdroj příjmů, Apple tudíž nadále zůstává hlavně výrobcem počítačů (ačkoli o tom mnozí pochybovali).

Růst prodeje Maců výrazně převyšuje rychlost růstu trhu osobních počítačů jako celku, meziroční nárůst o 51 procent byl víc než 3,5 vyšší než růst celkového trhu, tento poměr se tak stále zvětšuje ve prospěch Applu (předtím činil 2,66).

Macy také tvořily hlavní hnací faktor růstu tržeb firmy. Dobře se prodávaly jak MacBooky, tak MacBooky Pro (k tomu zřejmě přispěly inovované modely uvedené na trh koncem února). Nadále přetrvávala silná poptávka po iMacích, navíc výrazně vzrostl prodej Maců Pro (i zde se jistě projevilo uvedení nového modelu v lednu).

Dobře se vedlo Macům též v oblasti vzdělávacích institucí (jednom z tradičních odbytišť), prodej vzrostl o 35 procent, nejvíce během posledních osmi let. Apple vloni překonal v této oblasti Dell, co se týče prodeje notebooků.

MacBook Air

Apple neuvedl konkrétní čísla pro MacBook Air, pouze označil jeho vstup na trh za úspěšný s tím, že zákazníci na ultrapřenosný stroj zareagovali dobře. Po většinu daného čtvrtletí byly dodávky MacBooku Air omezené, ale koncem března se podařilo dosáhnout téměř dokonalé rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

Na bližší otázky po demografickém složení zájemců o ultratenký notebook odpovídali zástupci Applu vyhýbavě s tím, že přitahuje zákazníky všeho druhu, žádné konkrétní údaje se z nich však vydobýt nepodařilo. Uvedli však, že kanibalizační faktor pro MacBook Air je neobyčejně nízký, jinými slovy, na prodej ostatních MacBooků má pouze minimální vliv.

Prodej Leoparda

Prodej Mac OS X 10.5 Leopard už silně poklesl, tržby za celé čtvrtletí dosáhly jen 40 milionů USD. Ovšem vzhledem k tomu, jak dlouho se tento operační systém již prodává, stále jde o docela dobré výsledky (za předchozí čtvrtletí, v němž byl uveden na trh, zajistil Leopard tržby ve výši 170 milionů USD), Leopard tak představuje nejlépe prodávanou verzi Mac OS X v historii.

Obdobně to vypadá také s prodejem programových balíků iLife a iWork, jejich současné verze se prodávají už po tři čtvrtletí, takže objem prodeje zákonitě klesá.

Regionální rozdělení prodeje Maců

Za zmínku stojí též prodej Maců v různých regionech. Na obou amerických kontinentech se prodalo 884 000 Maců, Apple za ně utržil 3,268 miliardy USD, meziročně tak počet kusů vzrostl o 46 procent a tržby o 32 procent.

Macy se dobře prodávaly i v Evropě, odbylo se jich 627 00 při tržbách ve výši 1,78 miliardy USD. To představuje meziroční nárůsty o 45, respektive 43 procent.

A příznivě vypadají také výsledky pro Japonsko, se 118 00 prodanými Macy a tržbami 424 milionů USD. Obě veličiny meziročně vzrostly o 49 procent, zdá se, že příznivý trend v této zemi nadále pokračuje.

Prodej iPodů a údaje pro iTunes Store

Apple za první čtvrtletí letošního roku prodal 10 644 000 iPodů. Počet kusů meziročně vzrostl jen o 1 procento, tržby o 8 procent (celkový objem tržeb za iPody Apple samostatně neuvedl). Zvýšila se průměrná prodejní cena iPodu (ve všech geografických oblastech), díky iPodu touch. Oslabily hlavně prodeje iPodu shuffle, ale zlevnění nejmenšího iPodu v únoru přece jen pomohlo.

Apple si nadále udržuje svůj vysoký podíl mezi hudebními přehrávači na americkém trhu (73 procent podle nejnovějších údajů) a mimo USA posiluje. A po uvedení vývojářské sady pro iPod touch Apple doufá v další posílení zájmu.

S iPody souvisí iTunes Store, ten má v USA 50 milionů zákazníků a ovládá plných 85 procent amerického trhu legálního stahování hudby. Právě během sledovaného čtvrtletí se stal největším maloobchodním prodejcem hudby v USA.

Pokud jde o filmovou půjčovnu, ta byla podle Applu přijata příznivě, avšak žádné konkrétní údaje k ní neuvedl.

Prodej iPhonu a Apple TV

Apple prodal 1 703 000 iPhonů a utržil za ně přibližně 378 milionu USD. Kolem tržeb za iPhony (a také Apple TV) však vznikají menší zmatky. Apple v případě těchto přístrojů totiž používá metodu odloženého účtování, kdy do jednotlivých čtvrtletí započítává pouze část příjmů (dělá to kvůli průběžně vydávaným aktualizacím firmwaru, na něž se hledí jako na nové vlastnosti). Celkové odložené příjmy za Apple TV a iPhone činily 1,93 miliardy USD (v předchozím čtvrtletí to bylo 1,44 miliardy USD).

Apple nadále trvá na tom, že letos dosáhne 10 milionů prodaných kusů iPhonu a vzhledem k současným výsledkům to zase není tak nepravděpodobné, pokud zahájí prodej v dalších zemích a uvede nový model. Otázky účastníků konference směřovaly především k těmto tématům, zástupci Applu byli ovšem jako obvykle značně nesdílní.

Potvrdili, že se usilovně pracuje na uvedení iPhonu do dalších evropských a asijských zemí v letošním roce, avšak blíže to neupřesnili. Též nesdělili počty prodaných telefonů v Evropě, ale prodeje mimo USA prý překonaly očekávání (pokles prodeje po Vánocích nebyl tak velký, jak se předpokládalo).

Zásoby iPhonů především v amerických obchodech byly nízké, Apple to přičítá tomu, že se jich hodně prodalo kvůli odblokování a následnému dalšímu prodeji. Předpokládá, že tento trend bude pokračovat a vnímá ho jako signál silné globální poptávky. Ostatně výše uvedený počet prodaných iPhonů samozřejmě zahrnuje i odblokované přístroje. Apple považuje podíl odblokovaných iPhonů za významný, ale odmítá uvést jakýkoli konkrétnější údaj na toto téma, tvrdí, že by to byl pouhý odhad.

Otázky po 3G modelu a po tom, zda nechá na trhu 2G model, zástupci Applu podle očekávání nezodpověděli s tím, že nekomentují „neuvedené produkty“.

Potvrdili však, že se firmware 2.0, umožňující provozování aplikací třetích stran, objeví „koncem června“. Vývojářská sada a související firmware vzbudily značný zájem, sadu si stáhlo už přes 200 000 lidí. O status vývojáře pro iPhone požádalo mnoho významných firem, asi třetina těch ze seznamu Fortune 500 a přes 400 institucí vyššího školství, o vývojáře by tedy nouze být neměla.

Všichni zákazníci dostanou firmware 2.0 zdarma bez ohledu na to, kdy si iPhone pořídili, ale datum oficiálního představení vývojářské sady (6. březen) bude rozhodující pro další účtování příjmů za iPhony. Tržby za telefony prodané po 6. březnu budou do příjmů zaúčtovány až potom, co se nový firmware začne skutečně dodávat. Jde ovšem jen o účetní konstrukci a běžné zákazníky to vůbec nemusí zajímat.

Velkou pozornost vzbudilo také prohlášení, že si mimoameričtí operátoři mohou nastavit tak nízké ceny iPhonu, jaké chtějí. Apple však odmítl komentovat konkrétní případy, protože se jedná o důvěrné informace, lze ale předpokládat, že se nejspíš objeví další slevy iPhonu.

Kamenné obchody Applu

Velice výraznou roli v podnikání Applu hrají jeho kamenné obchody. V nich se prodalo 458 000 Maců a k firemním tržbám přibylo 1,451 miliardy USD. Meziročně tak počet prodaných počítačů těchto obchodech vzrostl o 67 procent a tržby o 74 procent. Provozní zisky obchodů dosáhly 334 milionů USD.

Plných 53 procent kupců počítačů v obchodech Applu byli noví uživatelé Maců, což znamená, že tyto obchody pomáhají rozšiřovat uživatelskou základnu. Obchody navíc slouží i pro školení zákazníků, za první čtvrtletí 2008 poskytly 580 000 hodin školení.

Obchody Applu dohromady navštívilo 33,7 milionu lidí, to je o 57 procent víc než před rokem. Na konci prvního čtvrtletí měl Apple otevřeno 208 obchodů, ale pro statistické výpočty pro sledované období se pracuje s počtem 205 obchodů, pak vychází průměrná tržba na jeden obchod ve výši 7,1 milionu USD (o 48 procent více v meziroční srovnání), jde však o hodně umělou veličinu, vzhledem k velkým rozdílům mezi jednotlivými obchody.

Apple počítá s dalším rozšiřováním své sítě kamenných obchodů, nově se objeví v Austrálii, Číně a ve Švýcarsku. Během hospodářského roku 2008 jich Apple hodlá otevřít celkem 45.

Peněžní zásoba

Peněžní zásoba Applu činila na konci prvního čtvrtletí 2008 19,4 miliardy USD, pokračuje tedy „sezení na hoře peněz“. Za minulá dvě čtvrtletí firma získala 4 miliardy USD v hotovosti.

To pochopitelně vyvolalo dotazy analytiků, co s touto hotovostí hodlá Apple dělat, jeho zástupci ovšem odmítli komentovat konkrétní kroky firmy.

V této souvislosti je zajímavé, že Apple v úterý potvrdil koupi mikroprocesory navrhující firmy P.A. Semi za 278 milionů USD v hotovosti (k této záležitosti se nejspíš ještě vrátím v samostatném článku). Vzhledem k celkové hotovostní zásobě Applu jde o poměrně malou transakci a nelze z toho vyvozovat, že bude nakupovat další firmy, ostatně na tiskové konferenci zástupci Applu odmítli sdělit bližší plány ohledně této investice.

Výhled na další čtvrtletí

Při zveřejnění finančních výsledků musí firma sdělit i výhled na následující čtvrtletí (vyžaduje to příslušná americká legislativa). Apple pro současné (tedy druhé kalendářní) čtvrtletí předpokládá tržby ve výši 7,2 miliardy USD, hrubou ziskovou marži 33 procent a zisk na akcii přesně 1 USD.

Apple při těchto odhadech vychází z toho, že se ceny DRAM a flash pamětí nacházejí na historických minimech a měly by se na nich udržet i nadále, u většiny ostatních komponent (LCD panelů, ale třeba též pevných disků) se poptávka vyrovnala s nabídkou.

Odhady Applu však bývají záměrně konzervativní, skutečné výsledky obvykle bývají lepší, pro Apple je ovšem lepší držet se při odhadech při zemi. A navíc zde zůstává otázka celkového vývoje americké ekonomiky, stále přetrvává hrozba jejího oslabení, avšak Apple, jak se zdá, zatím zůstává vůči těmto vlivům odolný, účastníci konference se přirozeně ptali i na tohle, ale zástupci Applu jako vždy odmítli komentovat ekonomické dění v širším rámci než je podnikání Applu.

Shrnutí

Účastníci konference se snažili ze zástupců Applu vydobýt alespoň nějaký náznak budoucích plánů firmy, to se jim však nepodařilo, a tak nakonec většina dotazů přítomných analytiků směřovala spíše na odborné finanční otázky typu vývoje ziskových marží, což zde, vzhledem k zaměření většiny našich čtenářů, není třeba dopodrobna rozebírat.

Apple opět předvedl rekordní výsledky (pro dané kalendářní čtvrtletí), meziroční nárůsty jsou skutečně pozoruhodné. Zvlášť dobře se vede Macům, vysoké tempo růstu jejich prodeje se drží již dlouho a uvedení nových modelů k tomu ještě přispělo. Staly se hlavním zdrojem příjmů Applu a zatím se zdá, že nepříznivé vnější ekonomické prostředí na ně nemá valný vliv.

Prodej iPodů spíše stagnuje, ovšem vzhledem k tomu, jak dominantní postavení si v USA vydobyly, není ani divu. Výraznější změnu v tomto segmentu trhu přinesou nejspíš až aplikace pro iPod touch, k tomu však doje teprve v létě, do té doby se asi mnoho nezmění.

Pokud jde o iPhone, oproti minulému čtvrtletí se jich prodalo o dost méně, to však lze vysvětlit povánočním ochabnutím trhu. Také v případě iPhonu lze výraznější změny čekat až s firmwarem 2.0 a aplikacemi třetích stran, navíc zde zůstává otázka uvedení 3G modelu. A podle výše zmíněných náznaků se zdá, že nelze vyloučit další slevy telefonu k posílení prodeje v zemích mimo USA.

Apple zůstal věrný své tradici maximálního utajování, takže jsme se o jeho budoucích krocích téměř nic nového nedozvěděli, to se ovšem dalo čekat. Zveřejněné finanční údaje však jasně ukazují, že se Apple nachází ve vynikajícím finančním stavu. Stále nelze vyloučit vážné potíže americké a možná i světové ekonomiky, ale Apple se na ně zdá být dobře připraven, vše nasvědčuje tomu, že nejistými vodami nejbližší budoucnosti propluje hladce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: