Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple oznámil své finanční výsledky za předchozí čtvrtletí
23. dubna 2010, 00.00 | V úterý Apple zveřejnil výsledky svého hospodaření, opět dosáhl rekordních hodnot. Při tržbách 13,5 miliardy USD a zisku 3,07 miliardy USD prodal skoro 3 miliony Maců, 8,75 milionu iPhonů a téměř 10,9 milionu iPodů.
Apple jako veřejně obchodovaná společnost musí ze zákona každé čtvrtletí oznamovat své finanční výsledky, hodnoty za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2010 (tedy za první kalendářní čtvrtletí 2010, firma účtuje v hospodářském roce vůči kalendářnímu roku posunutém o jedno čtvrtletí dopředu) oznámil v úterý 20. dubna.
Použité informační zdroje
Základní hospodářské výsledky Apple zveřejnil ve formě tiskové zprávy, poté následovala tisková konference, kde sdělil další podrobnosti, přehled nejdůležitějších čísel z ní jako obvykle předkládá AppleInsider, podrobnější zápis z konference nabízí Macworld.
Samotný Apple poskytuje na svém webu zvukový záznam z konference, který bude dostupný po dobu 14 dní. Výsledky za předchozí čtvrtletí (tedy za konec kalendářního roku 2009) najdete na MůjMacu zde.
A nyní se již podívejme na konkrétní údaje o hospodaření Applu v jednotlivých účetních kategoriích:
Celkové tržby a zisk
Sdělené výsledky jsou za účetní období končící 27. března 2010, což znamená, že se do nich ještě nemohly promítnout prodeje iPadu, o modernizovaných MacBoocích Pro ani nemluvě, jde tak o hodnoty za období, kdy Apple neuvedl na trh žádné významné hardwarové novinky.
Apple opět překonal očekávání analytiků, protože dosáhl celkových tržeb ve výši 13,5 miliardy USD a čistého zisku 3,07 miliardy USD, tedy 3,33 USD na akcii. Přitom za stejné období před rokem to bylo 9,08, respektive 1,62 miliardy, což znamená výrazný vzestup, hodnoty za minulé čtvrtletí byly sice ještě větší, jenže to bylo období zahrnující Vánoce a jeho mimořádné tržby a navíc tehdy Apple změnil účetní metodiku a přestal rozepisovat některé příjmy do následujících čtvrtletí (podrobněji to popisuje přehled výsledků za předchozí čtvrtletí), samozřejmě také nyní uváděné hodnoty se řídí novou metodikou.
Hrubá marže Applu stoupla na 41,7 procent, proti 39,9 procenta před rokem a též proti předchozímu čtvrtletí (kdy činila 40,9 procenta). A přestože Apple v mnoha ohledech stále zůstává firmou zaměřenou na USA, prodej v ostatních zemích se zasloužil o 58 procent celkových tržeb, stejně jako v minulém čtvrtletí, „zámoří“ tak začíná být hodně důležité.
Při takovýchto tržbách a zisku jistě nepřekvapí, že opět vzrostla hotovostní zásoba Applu (přesněji řečeno jde o hotovost a rychle zpeněžitelné investiční prostředky), dosáhla 41,7 miliardy USD (proti 39,8 miliardy v předchozím čtvrtletí).
„Hora peněz“, na nichž Apple sedí, se dále zvětšila, firma zjevně nadále hodlá v hromadění hotovosti pokračovat, i když se nepochybně zase začnou objevovat dohady o tom, koho Apple hodlá koupit (ve středu se vynořily pověsti, že Apple jedná o koupi ARM Holdings, jež vyvíjí procesory ARM používané ve většině mobilních zařízení včetně iPhonů, iPodů touch a iPadů, je však značně nepravděpodobné, že by to dovolily antimonopolní úřady).Výhled na následující čtvrtletí
Všechny veřejně obchodované firmy musí povinně zveřejňovat finanční výhled na následující čtvrtletí, Apple předpokládá, že jeho tržby dosáhnou 13 až 13,4 miliardy USD a zisk na akcii se bude pohybovat od 2,28 do 2,39 USD.
V tom by se už měly projevit výsledky prodeje nových MacBooků Pro a samozřejmě též iPadu (zástupci Applu v úterý nesdělili žádné konkrétnější údaje o jeho prodeji, přesná čísla bude muset Apple zveřejnit až za další tři měsíce).
Výsledky prodeje Maců
Odbyt Maců dosáhl na dané období rekordních hodnot, prodalo se jich 2,94 milionu, což znamená meziroční nárůst o 33 procent, ovšem v předchozím čtvrtletí to bylo ještě více (3,36 milionu), do toho se však promítly Vánoce a uvedení nových iMaců.
Apple tentokrát nesdělil, kolik z tohoto počtu Maců tvořily stolní počítače a kolik notebooky, uvedl pouze to, že celkové tržby za ně činily 4,5 miliardy USD, přičemž stolní modely se na nich podílely 1,7 miliardy USD, zatímco notebooky přinesly 2,8 miliardy.
Prodej stolních Maců meziročně vzrostl o 40 procent, tržby za ně o 45 procent (jistě hlavně díky novým iMacům), zatímco v případě notebooků se počet prodaných kusů oproti minulému roku zvýšil o 28 procent, ale tržby jen o 17 procent, průměrná prodejní cena notebooků mírně klesla (určitě kvůli čekání na modernizované MacBooky Pro).
Prodej Maců v samotných USA se meziročně zvýšil o 20 procent a tržby o 26 procent, celosvětově narostl počet kusů jen o 3 procenta, ale tržby o 49 procent, největší růst přitom vykázal asijsko-pacifický region, kde se prodalo o 67 procent více Maců a tržby stouply o plných 184 procent.
Výsledky pro iPhone a Apple TV
Velice dobře si nadále vedl iPhone, v daném období se prodalo 8,75 milionu telefonů, což meziročně znamená o 131 procent kusů více. V předchozím čtvrtletí se udalo 8,74 milionu kusů, odbyt iPhonu tak dosáhl nového absolutního rekordu. Tržby za něj činily 5,6 miliardy USD, zatímco před rokem to bylo jen 2,4 miliardy (do toho se ovšem promítá i změněná účetní metodika).
Průměrná prodejní cena iPhone zůstává stejná, stále se pohybuje okolo 600 USD, značný podíl si totiž udržuje dražší iPhone 3GS, což Apple překvapilo (zdá se, že dotovaný iPhone 3G za 99 USD v USA zase až tolik zájemců nepřilákal).
Odbyt iPhonu byl silný celosvětově, vysoké prodeje ohlásili jak stávající, tak noví operátoři v podstatě po celém světě, telefon nyní nabízí 151 operátorů v 88 zemích, přičemž mimo USA byly výsledky ještě lepší než v samotných Spojených státech (regionální rozdělení příjmů za iPhone však Apple nesděluje).
Ve třech velkých zemích prodej iPhonu stále obstarává jeden exkluzivní operátor, totiž v USA, Německu a Španělsku, v řadě jiných zemí se exkluzivita prodeje postupně opouští, což vždy vedlo ke zvýšení prodeje a tržního podílu, další postup v jednotlivých zemích Apple nyní pečlivě zvažuje.
Odezva vývojářů na iPhone OS 4 byla údajně velmi kladná, do finančních výsledků se ovšem nový software promítne až se značným zpožděním. A co se týče reklamní platformy iAd spojené s iPhone OS 4, finančně od ní Apple zatím příliš mnoho nečeká, předpokládá však, že se z výsledků roku 2010 hodně poučí.
Poznámky k Apple TV
Apple vykazuje Apple TV ve stejné kategorii jako iPhone, počet prodaných kusů nezveřejňuje, v úterý sdělil pouze to, že meziročně se její odbyt zvýšil o 34 procent, ale přiznal, že absolutní číslo je malé a stále jde o „firemní koníček”. Stále ji však považuje za zajímavý produkt a bude do ní nadále investovat.
Poznámky k iPadu
Výsledky za iPad se promítnou až do dalšího čtvrtletí, Apple proto nesdělil žádná konkrétní čísla, na tiskové konferenci se ovšem analytici na iPad pochopitelně ptali.
Většina odpovědí byla přirozeně značně neurčitá, Apple uvedl jen to, že prodej přístroje předčil očekávání. Samotné oznámení iPadu nemělo vliv na prodej Maců a iPodů a co se týče poměru WiFi a 3G modelů, zatím je příliš brzy se k tomu vyjadřovat.
Zástupci Applu popřeli, že by měli problémy s výrobou (zmiňované kolujícími pověstmi), odklady termínů zahájení prodeje prý způsobila silnější než očekávaná poptávka v USA, samozřejmě potvrdili již dříve v úterý oznámený termín zahájení prodeje 3G modelů v USA.
Cena iPadu je údajně velmi agresivní, protože se Apple domnívá, že pro iPad existuje ohromný trh, který chce v co největší míře obsadit. A jak se dalo čekat, Apple považuje iPad za plnohodnotnou náhradu netbooků, v řadě úloh (brouzdání po Webu, práce s elektronickou poštou či čtení elektronických knih) je prý lepší. iPad vytváří zcela novou kategorii zařízení, jež však může těžit z existence ohromné spousty příslušenství (více než 5 000 položek) pro iPhone a iPody, z velké části použitelného též na iPadu.
Na konkrétnější dotazy k iPadu však zástupci Applu neodpověděli, neřekli například, jak tomu bude s aktualizacemi softwaru a zda se za ně bude platit, to prozradí až při oznamování výsledků za současné čtvrtletí. Výsledky pro iPad se budou uvádět podobně jako pro iPhone, avšak iPad by měl mít svou vlastní kategorii (takže se zřejmě dozvíme přesné počty prodaných kusů a částky za ně utržené).
S iPhonem a iPady souvisí obchod App Store, jeho výsledky ovšem Apple samostatně neuvádí, pouze naznačil, že vykazuje mírný zisk blízký nule (to ale Apple tvrdí také o iTunes Store), výsledky App Store pro iPad však prý příjemně překvapily.
Výsledky prodeje iPodů
Poměrně dobře si vedly též iPody, prodalo se jich 10,89 milionu, což bylo sice o 1 procento méně než před rokem, avšak tržby naopak meziročně vzrostly o 12 procent na 1,7 miliardy USD (prodej v předchozím čtvrtletí byl přirozeně mnohem vyšší, protože se do něj promítly Vánoce).
Vysoké tržby za iPody nadále zajišťuje silný odbyt iPodů touch, meziročně se jich prodalo o 64 procent víc, což představuje největší nárůst za poslední dva roky.
iPody si stále udržují dominantní postavení na trhu MP3 přehrávačů v mnoha zemích, v USA jejich podíl zůstává nad 70 procenty, k nejrozšířenějším patří též v Austrálii, Kanadě, Japonsku a Velké Británii, kde jejich zastoupení dále roste.
Rekordně si počínal i obchod iTunes Store, jeho tržby dosáhly 1,1 miliardy USD, což znamená nejlepší výsledek za čtvrtletí v historii (zisk svých internetových obchodů ovšem Apple nesděluje, nadále tvrdí, že se pohybuje pouze mírně nad nulou).
Výsledky kamenných obchodů Applu
Samostatně Apple uvádí výsledky svých kamenných obchodů Apple Store, také ty byly velice dobré. Utržily celkem 1,67 miliardy USD, tedy o 22 procent víc než před rokem (tehdy to bylo 1,38 miliardy USD) a prodalo se v nich 606 000 Maců, o plných 38 procent více (v roce 2009 se jich za stejné čtvrtletí udalo 438 000).
Výsledky za minulé čtvrtletí sice vyšly ještě o trochu lepší (v obchodech se prodalo 689 000 Maců), ale ty zahrnovaly vánoční tržby, povánoční pokles tak nebyl nijak velký. A je důležité, že i nadále se polovina těchto počítačů prodala lidem, kteří dosud Mac nevlastnili, stále tedy pokračuje růst uživatelské základny.
Ve sledovaném období působilo 284 obchodů, průměrná tržba na jeden obchod dosáhla 5,9 milionu USD, zatímco před rokem to bylo jen 5,5 milionu USD (nárůst o 8 procent), zvětšil se též počet návštěvníků obchodů na 47 milionů z 39,1 milionu.
Apple hodlá nadále pokračovat v rozšiřování své maloobchodní sítě, v roce 2010 plánuje otevřít dalších 40 až 50 obchodů Apple Store, mimo jiné v Londýně, Paříži a Šanghaji.
Výsledky kamenných obchodů byly skutečně výborné, vykázaly nejvyšší nárůst tržeb za šest posledních čtvrtletí a prodeje Maců ve stejných obchodech stouply o více než 20 procent. A tyto obchody též přilákaly hodně zákazníků ke koupi iPadu, protože si ho v nich mohou vyzkoušet.
Zhodnocení výsledků
Závěrečná diskuse na tiskové konferenci nepřinesla mnoho nových informací, ty důležité již byly zmíněny v příslušných výsledkových kategoriích.
Apple opět překonal očekávání a v podstatě ve všech kategoriích oznámil rekordní výsledky (na dané roční období, jež obvykle charakterizuje spíše pokles odbytu po Vánocích), zdá se, že i nadále zůstává úspěšný, aniž by ho významně ovlivňovaly vnější ekonomické podmínky.
Odbyt Maců také zůstal stále vysoký, podíl notebooků sice stále převažuje, ovšem výrazný růst tržeb za stolní modely ukazuje, že nové iMacy stále lákají zákazníky, lze však předpokládat, že nové MacBooky Pro nyní podobně posílí odbyt notebooků.
Skutečně rekordní byly výsledky iPhonu, počet prodaných kusů byl nejvyšší i v absolutních číslech, jistě se projevilo, že se telefon nyní prodává prakticky po celém světě a svou roli určitě sehrálo zrušení exkluzivity prodeje v řadě zemí, uvidíme, zda se tento trend bude dále udržovat (k dalšímu nárůstu prodeje by mohl v létě přispět chystaný nový model, jehož uniklý prototyp teď vyvolává takový rozruch).
Výsledky pro iPad budou známy až za další tři měsíce, teprve tehdy bude možné posoudit, jak se vyvíjí jeho odbyt a též se ukáže, zda bude mít nějaký vliv na prodej iPhonu a dalších produktů Applu.
Pokud jde o iPody, odbyt „klasických“ modelů sice již stagnuje, nadále si však udržují dominantní postavení na mnoha významných trzích a díky prudce rostoucímu prodeji iPodů touch zůstává i tato kategorie finančně velice zajímavou.