Apple Remote Desktop 3 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple Remote Desktop 3

logo ARD 3

24. července 2007, 00.00 | Zajímá vás, jak snadno spravovat velkou síť počítačů s Mac OS X? Kupte si pohodlnou židli a zkuste se na to podívat dalekohledem od firmy Apple.

Počítačová síť více Maců není v ČR moc obvyklá. Buďme však optimističtí a věřme, že s nástupem procesorů Intel do počítačů Apple se vedení několika českých firem zamyslí nad svou sítí, nakoupí Xserve, uživatelům dají na stůl iMacy, z MS Office přejdou na NeoOffice a Windows pošlou do Parallels Desktop. :) Vše bude samozřejmě trošku dražší, ale zamyslí-li se více, tak zjistí, že ušetřit lze na počtu lidí, kteří se o to celé budou starat. S dalekohledem od firmy Apple ušetříte mnoho zbytečných kroků a vaše nervy se vyvarují psychickému nátlaku v zádech.

Co je to ARD 3?

Program Apple Remote Desktop 3 (ARD 3) umožňuje spravovat téměř jakkoli velkou síť počítačů s Mac OS X. Jakékoli softwarové servisní zásahy, kvůli kterým se musí správce vydat na výlet k uživateli, jsou díky ARD 3 minulostí. Správce tak nemusí zbytečně marnit svůj čas čekáním, až se něco doinstaluje, až se spustí program kvůli změně jedné položky v nastavení programu, popř. není třeba obcházet jednotlivá pracoviště a zjišťovat, kdo má jaký počítač, kolik v něm má paměti či jak má velký disk. Radosti a užitku je z toho samozřejmě více.

Začínáme sledovat zpovzdálí

Správce si na svůj počítač nainstaluje ARD 3. Na každém počítači, který chce spravovat, musí v System Preferences v položce Sharing aktivovat službu Apple Remote Desktop a zvolit si uživatele, který bude mít možnost počítač na dálku spravovat. Jako nejvhodnější je tuto službu aktivovat pouze pro Administratora, který bude mít možnost dělat s počítačem cokoli.

Po tomto kroku začíná správa ze židle. V ARD 3 použijete záložku Scanner, pomocí které najdete počítače, na kterých jste aktivoval službu Apple Remote Desktop.

Pro lepší přehled o počítačích si vytvoříte seznamy, do kterých si buď sami přidáte jednotlivé počítače, nebo použijete tzv. Smart List; tam si nadefinujete kritéria, podle nichž mají být počítače do seznamu přidány. Např. chcete počítače, kde je méně než 512MB RAM a jejichž jméno obsahuje slovo PROGRAMATOR.

Nyní máme počítače pěkně roztříděné a můžeme si v klidu zkoušet, co vše nám ARD 3 umožňuje.

Samotné seznamy počítačů nám ukazují jméno počítače, aktuálně používaný program, jméno aktuálně přihlášeného uživatele, adresu síťové karty, IP adresu, verzi operačního systému, model počítače, rychlost procesoru, velikost paměti a jméno startovacího disku.

Ve více oknech si můžete místo televize pustit počínání uživatelů v Observe režimu. Režim Control vám umožní na dálku hýbat kurzorem myši, a nechcete-li, aby uživatel viděl, co mu na počítači provádíte, použijete režim Curtain, který na vzdáleném počítači zobrazí černou obrazovku s velkým zámkem, a vy tak můžete v absolutní izolaci spravovat.

Hromadné provádění úkonů

S ARD 3 můžete najednou na více počítačích provést instalaci programů, rozkopírovaní souborů, provedení příkazů v Terminalu (tj. UNIX příkazů), vygenerování statistik, posílání zpráv na monitor, vysypání koše (někteří lidé to prostě neumí), restart, vypnutí, uspání, probuzení, odhlášení aktuálního uživatele, vyhledání položky pomocí Spotlight, spuštění programů či otevření souborů/složek.

Hodně z těchto hromadných počinů se dá zvládnout i pomocí Terminalu a ssh. Postrádá to však pohodlí ARD 3.

Pokud správce chce, umožní, aby měl uživatel vzdáleného počítače možnost vidět, kdy je monitorován. K tomu slouží malá ikonka v pravé horní části menu, kde je zobrazen např. čas, ikonka Spotlightu či ovládání hlasitosti počítače. Pomocí této ARD 3 ikonky může navíc uživatel svému adminovi posílat zprávy přímo na jeho počítač.

Ti, kteří jsou seznámeni s Automatorem, zjistí, že ARD 3 je v tomto programu též podporován, což přináší další možnosti využití.

Mezi pěkné funkce patří ta, kdy si admin v okně zobrazí cizí plochu a jako by se jednalo o normální okno, vezme složku z tohoto počítače a odtáhne ji na plochu počítače svého. Tímto způsobem lze též provádět kopírování mezi počítači.

Cena

$299 pro 10 uživatelů
$499 pro neomezený počet uživatelů

PPC/Intel

Shrnutí

Program Apple Remote Desktop je v aktuální verzi 3.1 výborným nástrojem pro správu jakkoli velké počítačové sítě počítačů s Mac OS X. Update z verze 3.0 pomohl ke znatelnému vylepšení použitelnosti v ostrém provozu. Při budování počítačové sítě patří k nutnosti zvážit, kolik bude stát správa. Investice do programu Apple Remote Desktop 3 je z tohoto hlediska správné rozhodnutí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: