Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple rozbíhá podporu pro AirPort Extreme Base Station
5. února 2007, 10.00 | Se zahájením prodeje nové Base Station se Apple začíná věnovat i její podpoře a přináší odpovědi na první možné potíže.
Minulý týden jste se dozvěděli, že nový bezdrátový přístupový bod AirPort Extreme Base Station s podporou standardu 802.11n přichází na americký trh. Na MacNN si všimli, že Apple již začal také s podporou nové Base Station, nabízí odpovědi na otázky, jež uživatelé pravděpodobně začnou klást.
Jak už víte, jednu z významných novinek tvoří možnost připojování sdílených disků na USB port Base Station. Apple nyní upřesňuje, jaká zařízení se takto dají připojit. Musí to být úložná USB zařízení s velikostí bloku 512 bytů, zformátovaná jako HFS+, FAT16 nebo FAT32. Podle formátu tohoto zařízení pak Base Station zvolí příslušný protokol pro sdílení. Jestliže půjde o HFS+ disk, užijí se ke sdílení protokoly AFP a SB/CIFS. Pro FAT svazky se nasadí SMB/CIFS. Dále Apple potvrzuje, že se takto dají sdílet pouze úložná USB zařízení, která nepoužívají výměnná média, např. optické mechaniky takto sdílet nepůjde. K objevování a připojování sdílených zařízení v síti se vám nabízí nová utilita AirPort Disk, kterou dostanete s Base Station na CD spolu s dalším správním softwarem.
Nová Base Station se dá resetovat, podporuje jak „měkký“ reset (třeba pro případ, že zapomenete heslo), tak reset „tvrdý“ (pokud by se objevily problémy se sítí, nebo byste potřebovali vrátit přístupový bod na výchozí konfiguraci). Resetovací tlačítko se nachází vlevo vedle WAN Ethnernet portu a poslouží pro oba typy resetu. Apple k tomu nabízí podrobný návod. Podržíte-li tlačítko po jednu sekundu, proběhne měkký reset, tvrdý reset vyvoláte držením tlačítka tak dlouho, dokud se nerozbliká signalizační dioda.
Další problémy mohou vznikat, když nastavíte sdílené USB zařízení jako domovskou složku, protože jestliže bude toto zařízení vypnuté, nebo se změní jeho výčtové pořadí mezi sdílenými síťovými zařízeními, Base Station složku nenajde. Apple z tohoto důvodu doporučuje na sdíleném zařízení domovskou složku nenastavovat.
Pozor si rovněž budete muset dávat na pojmenování svazků, připojovaných přes Base Station. Za určitých okolností se nemusí svazek objevit v utilitě AirPort Disk, nebo bude mít jméno zkomolené. K tomu může dojít, pokud jméno svazku obsahuje vysoké ASCII znaky anebo dvoubytové znaky (obvyklé ve fontech asijských jazyků). V takovém případě budete muset svazek odpojit od Base Station, připojit ho přímo k počítači a přejmenovat tak, aby nový název zmíněné znaky neobsahoval. Po opětovném připojení k Base Station by měl problém zmizet. Apple to sice blíže nespecifikuje, ale z uvedeného soudím, že zřejmě nebude nejlepší nápad užívat pro takové svazky jména s diakritikou.
K Base Station lze samozřejmě připojovat i bezdrátové klienty pracující pod Windows. U nich se mohou vyskytnout potíže kvůli zvolenému šifrování. WPA zajišťuje větší bezpečnost, avšak někteří klienti s Windows nemusí mít správně implementovanou jeho TSN verzi a potom budou mít potíže s připojením. Pro ně nejprve zkuste metodu TSN/WEP a nepomůže-li ani to, sáhněte po variantách WPA bez TSN.
A nakonec tu máme ještě jeden možný problém: Base Station má vlastní externí zdroj, ale i když ten bude vypnutý a připojíte k ní USB zařízení s vlastním napájením (například tiskárnu), stavová LED dioda na Base Station se rozsvítí a bude to vypadat, že je zapnutá. Jenže v tomto stavu nedokáže správně pracovat. Stane-li se vám to, musíte od Base Station odpojit všechna USB zařízení, poté ji zapněte a počkejte, až se úplně rozběhne. Potom USB zařízení znovu připojte. V této souvislosti Apple také varuje před úložnými USB zařízeními napájenými z více USB portů (přes Y adaptér). Místo toho byste měli použít normální externí zdroj a standardní datový USB kabel.
Postupem času se jistě budou objevovat další otázky a problémy, které budou vyžadovat odpovědi. Doufejme, že je bude Apple řešit stejně jako dosud. Pomoci mohou též zkušenosti jiných uživatelů, Apple již rozběhl diskusní forum na téma AirPort Extreme (802.11n), jež se docela utěšeně plní. Pochopitelně to vše vyžaduje alespoň základní znalost angličtiny, na českém Webu jsem zatím podobné zdroje nenašel, ale časem, až se nová Base Station dostane na náš trh, se nejspíš také objeví.
Už jsem připomněl, že k Base Station dostanete CD se softwarem. To mimo jiné obsahuje tolik diskutovaný 802.11n Enabler pro aktivaci podpory 802.11n u nových Maců. Dále tam najdete výše zmíněnou utilitu AirPort Disk pro vyhledávání sdílených svazků připojených přes Base Station. Hlavně však na něm (a nikde jinde, stáhnout nejde) získáte novou správní utilitu AirPort Utility, z níž se ovládají všechny funkce Base Station. Tato utilita samozřejmě umí spravovat též starší přístupové body Applu, především však podporuje všechny nové funkce. Oproti předchozímu softwaru poskytuje nového průvodce pro snadné konfigurování, má vylepšené uživatelské rozhraní a svižněji reaguje. Pěknou galerii snímků obrazovek nové AirPort Utility naleznete v tomto článku na MacNN. Lze z nich usoudit, že práce s novou Base Station bude opravdu snadná, přitom poskytuje skutečně docela hodně možností. Ostatně, to už posuďte sami.
A úplně nakonec ještě důkaz, že zapálení „macaři“ si dokážou udělat Vánoce i na Hromnice. Lidé ze serveru AppleInsider mají novou Base Station objednanou přes Internet, jenže ta jim ještě nepřišla. A tak když ji uviděli v obchodě, neváhali a hned jednu koupili. Později jistě přinesou podrobnější informace, teď nám nabízejí alespoň fotografie z vybalování.