Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple službu Lala „vyfoukl“ Googlu
14. prosince 2009, 00.00 | O hudební službu Lala měl vážný zájem také Google, ale nakonec dostal přednost Apple, oplatil tak Googlu převzetí reklamní firmy AdMob.
Apple nedávno převzal hudební službu Lala (za níž zřejmě zaplatil 85 milionů USD), předpokládá se, že by mohl její technologii využít k zásadní změně koncepce obchodu iTunes Store, mnozí se domnívají, že začne v mnohem větší míře uplatňovat proudové přehrávání (streaming) hudby z Webu.
Avšak nové zprávy naznačují, že jedním z dalších motivů Applu bylo též sílící soupeření s bývalým blízkým spojencem, s Googlem. Deník Wall Street Journal píše (plné znění zprávy je dostupné pouze předplatitelům), že Google s firmou La La Media Inc. provozující službu Lala vedl vážné rozhovory o převzetí předtím, než se ní dohodl Apple.
Apple usiloval již o firmu AdMob
V listopadu naopak v soupeření o kupované firmy zvítězil Google, když za 750 milionů USD získal firmu AdMob, poskytující reklamní a analytické služby tvůrcům mobilních aplikací, zejména těch pro iPhone.
Vzápětí po téhle transakci vyšlo najevo, že již několik týdnů předtím jednal s AdMob Apple, který měl rovněž zájem o její koupi. Nijak překvapivé, protože AdMob patří k největším prodejcům reklamy na iPhonu a díky tomu pochopitelně má hodně znalostí o fungování obchodu App Store a celé této aplikační platformy.
To byl hlavní důvod, proč Apple chtěl AdMod převzít sám, ale tehdy dostal přednost Google. Ten toho nepochybně využije pro aplikace své vlastní mobilní platformy Android, služby pro iPhone ovšem bude AdMob určitě poskytovat i dále, jde o hodně zajímavý zdroj příjmů. Zatím se samozřejmě těžko hodnotí, jaké to přinese důsledky, avšak možná je lepší, že AdMob získal Google, kdyby ji byl koupil Apple, ještě více by posílil přísnou vládu nad svou mobilní platformou.
A zhruba za měsíc proběhlo obdobné přetahování o službu Lala, tentokrát však vyhrál Apple. Přednost mu nejspíš dali zakladatelé Laly, své důvody sice oficiálně nesdělili, ale Apple má s hudbou dlouholeté zkušenosti, zatímco pro Google by se jednalo o vstup na nové území.
Bývalí spojenci se postupně mění v soupeře
Jak vidět, soupeření dvou donedávna blízkých spojenců stále sílí. Jasnou známkou postupného rozchodu obou firem bylo, když v srpnu opustil představenstvo Applu generální ředitel Googlu Eric Schmidt, potíže ovšem nastaly již od té doby, co počal Google prosazovat svou mobilní platformu Android, jež se stává stále významnějším konkurentem iPhonu (naplno by se to však mělo projevit až v příštím roce).
A když Google ještě navíc ohlásil svůj operační systém Chrome OS, který někteří považovali za možného konkurenta Mac OS X (avšak jeho oficiální představení ukázalo, že bude zaměřen poněkud jinak), byla roztržka definitivní. V říjnu potom odešel z představenstva Googlu zástupce Applu, čímž nadobro skončilo dosavadní personální propojení obou firem.
A třecích bodů se objevilo ještě víc, zde stačí vzpomenout stále trvající spor o aplikace iPhonu podporující službu Google Voice. Hodně naznačuje i to, že Apple koupil mapovou firmu Placebase, nejspíš ve snaze získat nezávislost na mapových službách Googlu, jež zatím využívá.
Apple a Google se mohou střetnout i při dalších převzetích
Dá se očekávat, že se obě firmy budou častěji střetávat i v oblasti akvizicí. Jak Apple, tak Google mají spoustu volné hotovosti (Apple hodně přes 30 miliard USD, Google asi 22 miliard USD), takže zřejmě budou dále přebírat zajímavé firmy a jejich technologie a s tím, jak obě rozšiřují záběr svého podnikání, zákonitě bude přibývat případů, kdy znovu stanou proti sobě.
Avšak přestože vzájemných konfliktů bude víc, není pravděpodobné, že by to došlo až k otevřenému nepřátelství, existuje mnoho oblastí, kde pro ně bude výhodnější spolupracovat, již to ovšem nebude dřívější vřelé spojenectví, teď budou rozhodovat hlavně obchodní zájmy.