Apple TV - pro koho to, k čertu, je? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple TV - pro koho to, k čertu, je?

24. dubna 2007, 10.00 | Již při preview Apple TV v lednu na Macworldu jsem si trochu lámal hlavu, pro koho je vlastně produkt nesoucí název Apple TV určen. Milovníkům filmů? Těm, co mají plnou iTunes knihovnu? Všem, kteří mají rádi jednoduchá a přímočará řešení? Oficiální uvedení před pár týdny mě nechalo celkem chladným a až tisíce zpráv na internetu od uživatelů, kteří si svou hračku "hacknuli" a upravili, začínali vypadat zajímavě.

Když jsem před pár dny dostal Apple TV do ruky (za zapůjčení děkujeme firmě MacServis, s.r.o., - záruční servis počítačů Apple), měl jsem celkem jasno, do čeho jdu. Jaké je tedy Apple TV? A proč si ho (ne)koupit?

Na MujMacu jsme se již Apple TV věnovali celkem rozsáhle, zaměřím se tedy především na detaily, které nejsou obecně známé, a především na uživatelský zážitek.

Technické specifikace naleznete přímo na stránkách českého zastoupení firmy Apple.

Co Apple TV je?

Apple TV je především počítač (podobně jako třeba Mac mini) umístěný v malé krabičce. Uvnitř vedle procesoru (Pentium M/1GHz), paměti (256 MB RAM) a disku (40 GB) naleznete i nainstalovanou modifikaci Mac OS X, která se liší především tím, že po nastartovaní místo Finderu naběhne Front Row, respektive hlavní rozhraní Apple TV, která vám znemožní jakoukoliv práci se systémem a ovládání se omezí na dodávaný ovladač.

To je druhá věc, kterou v krabici s Apple TV naleznete, poslední je kabel pro připojení do elektrické sítě (pouze kabel, žádný transformátor). Pro připojení k TV potřebujete další kabel, který ovšem nenajdete v balení, ale musíte si jej pořídit samostatně. Apple TV je oficiálně kompatibilní pouze s širokoúhlými televizory disponující HDMI či komponentním vstupem a nesoucí označení HD. To ovšem není tak docela pravda, Apple TV zvládne i ne-HD rozlišení, a pokud máte klasickou TV s komponentním vstupem nebo se SCARTem, který komponentní signál dokáže zpracovat, můžete si Apple TV pořídit bez nutnosti nákupu nové TV. V každém případě si jako investici k samotnému Apple TV připočtěte 500 - 1500,- Kč za nutnou kabeláž. Vzadu ještě vedle HDMI a komponentního výstupu nalezneme audio výstup (Optické audio a Analogové RCA stereo audio), Ethernet (ovšem pouze 10/100), Wi-Fi kategorie "n" a USB, které je oficiálně určeno pouze k servisním účelům, ale když se budete trochu snažit, připojíte do něj i klávesnici... ale to až v dalším pokračování.

Apple TV stačí zapojit do televize a zapnout. I když pojem zapnout je lehce nepřesný – tlačítko ON/OFF zde nenajdete, po zapojení do zásuvky se Apple TV zapne a restart či vypnutí probíhá stejným způsobem. Vždycky ve mně hrkne, když slyším vnitřní pevný disk úpět po vytažení kabelu ze zásuvky. Apple TV automaticky naběhne a hurá do nastavování.

Nastavení Apple TV

Tuto kapitolu bychom možná mohli i přeskočit, neboť práce s Apple TV je extrémně jednoduchá, a pokud se vám podaří Apple TV připojit k televizi, měli byste tuto vstupní fázi zvládnout. A to i v případě, že práce s běžným DVD přehrávačem u vás vyvolává panické stavy a složité dálkové ovladače raději přenecháváte jiným členům rodiny. Apple TV je důkaz toho, že i relativně komplikované věci lze dělat extrémně jednoduše. Připojení do sítě (AirPort či Ethernet) probíhá automaticky, pokud to daná síť umožňuje, eventuálně je potřeba zadat nutné údaje jako heslo či IP adresu. Dalším krokem je synchronizace s iTunes. Bez iTunes a vašeho počítače můžete Apple TV použít možná tak na prohlížení filmových upoutávek nebo jako stylovou podložku pod vázu. Českou lokalizaci u Apple TV nehledejte, nenabízí ji.

Apple TV a iTunes

Apple TV je de facto iPod, jehož displejem je televizor. Nastavování v iTunes je zcela shodné, a pokud jste někdy v iTunes pracovali s iPodem, Apple TV se chová úplně stejným způsobem. Jednoduše si zvolíte, co chcete do Apple TV poslat a chvilku počkáte, než se Apple TV sesynchronizuje s vaším počítačem. Pak počítač můžete uspat, přesunout se k televizi a v klidu sledovat filmy, podcasty, fotky či poslouchat písničky. Počítač k tomu již nepotřebujete. Navíc můžete streamovat obsah dalších počítačů na síti (celkem 5) bez nutnosti synchronizace. Jinak řečeno, můžete se na ně přes síť připojit, zadat PIN pro autorizaci a sledovat filmy, které má synek na svém PC ve svém pokoji rovnou na televizi v obývacím pokoji. Hezké, že?

Všechny tyto funkce fungují zcela hladce, bez problému, prostě moc hezky, a pokud je tohle přesně to, co od svého domácího centra očekáváte, budete nadšeni. Krása Apple TV je právě v jednoduchosti a v tom, že nemusíte být atomový inženýr, abyste se jej naučili ovládat. Jak bylo řečeno, pokud vám to stačí, budete spokojeni.

.. A co Apple TV není?

Apple TV není set-top box pro digitální příjem televize, neumí televizní signál nahrávat, není to TiVo, neumí přehrávat jiný obsah než ten, který zvládají iTunes (!!!), takže na svou pracně sesbíranou sbírku filmů v DivX formátů zapomeňte stejně jako na podporu titulků. Není to externí disk, nelze k němu připojit třeba fotoaparát nebo usb klíčenku a prohlížet si fotky napřímo. Nemá žádné hry (i když zde bych se nedivil, kdyby v budoucnu pár her tipu Tetris nebo Arkanoid Apple TV obsahovalo). Toto vše Apple TV neumí a za normálních okolností umět nebude. Apple TV je především prodloužená ruka iTunes knihovny.

Pro koho tedy je?

Zde si dovolím nastínit různé scénáře použití a typů uživatelů, kteří do Apple TV mohou investovat. Berte to prosím s nadhledem:

Průměrný obyvatel USA

Je vám něco mezi 30 a 40 lety, máte dvě děti, vlastníte firemní notebook Dell. Před časem jste si koupil iPod, teďka to frčí a nemít iPod vás málem vyřadilo ze společenského života. Dcera má taky jeden, takový ten malý, shuffle mu říkají. iTunes máte jak u sebe na PC, tak na iMacu syna (sleduje podcasty, nejradši má Diggnation a MacBreak), na MacBooku u dcery (na iTunes nakupuje své oblíbené písničky, teď poslouchá nejvíc takovou tu uřvanou slečnu, jo, Beyoncé se jmenuje). Manželka má taky MacBooka, moc se jí libila ta bílá, tak jste jí ho taky koupil, ať má na čem surfovat po internetu. Máte rádi televizi, pořádnou plazmu, pěkný obraz, na sledování starých video kazet to moc není, ale kdo by dneska sledoval VHS kazety, hlavně že sportovní kanál je v HD, to je podívaná. Rád sledujete seriály, Lost, Prison Break, House je taky zábavný, manželka zase kouká na Desperate Housewives. Když si nějakou epizodu občas nestihnete nahrát, koupíte si je na iTunes Store. Stojí pár dolarů. Na iTunes nakupujete i hudbu. CD je už mimo a P2P sítě vám nic neříkají. Tak nějak nechápete, jak někdo může složitě stahovat hudbu nebo filmy z nějakých pochybných sítí, když je tu iTunes a řada dalších webů s širokou nabídkou hudby. To vám opravdu nejde na rozum. Apple TV je pro vás rozumná volba – Lost, videa z dovolené i synkovy podcasty si můžete pustit pěkně v obýváku. Když dcerka přivede domů kamarádky, mohou Beyoncé poslouchat i v obýváku a přitom se pomocí Apple TV můžou podívat na trailery nových filmů, co přijdou do kin. Je to jednoduché, umí to ovládat každý a nic víc od Apple TV nechcete. Hlavně netahat kabely po obýváku a zapojovat notebook do televize. Čert ví, jak se to vlastně dělá.

Patříte do této skupiny? Řešíte podobné problémy? Apple TV budete milovat.

Průměrný Čech

Je vám přes třicet a celkem se vám daří. Chtěl jste vylepšit obývák a než kupovat starou velkou krabici, sáhl jste po LCD televizi. V Datartu na tom běželo takový moc pěkný video, všude blikaly nápisy HD a už jste se těšil domů, až si na tom pustíte svoje filmy. Nápis "HD ready" zavání podrazem, ale HD je v módě, všude o tom píšou, tak to musí být super. Zapojení nebylo úplně jednoduchý, ale podařilo se. Nova vypadá nějak divně, rozhodně hůř než to pěkný video v Datartu. Zkusíme koupit set-top box a digitální TV. Taky nic moc, divně rozmazaný, to stará televize nedělala. 16:9 je super poměr na filmy, ale české televize v tomhle formátu moc nevysílají. Škoda. Alespoň, že DVD se dají celkem použít. Asi to bude tím, že HD obsah u nás není moc obvyklý. Proč o tom teda píšou, když to u nás nešlape? Ke své televizi připojujete notebook, abyste mohl sledovat filmy. iTunes Store vám nic neříká, filmy dostáváte od kamarádů, kde je berou nevíte, ale hlavně že to nic nestojí. Ty vypadají na televizi dobře, stačí pustit Windows Media Player, eventuálně stáhnout titulky a hurá do sledování. Apple TV jste viděl v časopise – líbilo by se vám, že nepotřebujete kabely, jenom to nějak z počítače pošlete do té krabičky...

Je tohle váš případ? Apple TV si nekupujte, filmy od kamarádů nepoběží a budete z výsledku spíše frustrovaní, neboť Apple TV s největší pravděpodobností nesplní to, co jste očekával!

Zde je vidět zásadní rozdíl mezi cílovkou, pro kterou je Apple TV primárně určenou, a českou realitou. Ačkoliv širokoúhlé televize začínají být i u nás dostupné, tak nějak se obecně zapomnělo, že televizor je až konec toho řetězu, u kterého bohužel chybí předchozí články. Především nulová dostupnost HD obsahu (pokud nepočítám trailery na Apple.com či video natočené na vlastní HD kameru). Minimální dostupnost nativního širokoúhlého materiálu. Určitá frustrace z toho, že běžné kanály české televize na 50" plazmové televizi vypadají poněkud nepěkně. Dalším bodem je nulová možnost nákupu obsahu online, tedy do iTunes (ale tímto neduhem trpí i jiné země Evropy). To samozřejmě můžete rovnou z amerického iTunes Store, ale má to další háček. Filmy budou pouze v angličtině, a tedy bez titulků.

U nás tak má Apple TV smysl pro tento typ uživatelů:

  • Nakupujete DVD a zálohujete si je do MPEG-4 s vypálenými titulky přímo do videa. Starší filmy máte v DivX a není vám líto investovat čas do konverze těchto filmů do požadovaného formátu pro iTunes a ještě k tomu pracně titulky do filmu vložit. Nebo nahráváte filmy a pořady z digitální televize rovnou do počítače (například pomocí TV tuneru jako je USB stick od Elgato) a pak je konvertujete pro Apple TV.
  • Sledujete filmy v angličtině a nakupujete na americkém iTunes Store. Převod DivX filmů do MPEG-4 již takový problém není.
  • Filmy vás nezajímají, chcete Apple TV kvůli hudbě, občas podcastům (počítejte vzhledem k nízkému rozlišení podcastů s hodně špatnou kvalitou obrazu), ale především rádi prezentujete fotky. Fotografie jsou z principu HD, tedy ve vysokém rozlišení a na ploché obrazovce vypadají opravdu skvěle.
  • Rád kupujete vše, co má logo Apple
  • Jste geek či hacker a rád se ve věcech šťouráte. Rozebrat Apple TV je otázkou chvilky a modifikace OS je hračka a zábava na pár večerů.

Chci domácí Media centrum, co mám dělat?

  • Kupte si Mac mini a strčte jej pod televizi – Mac OS X si poradí se vším, co budete řešit z hlediska multimediálního obsahu, titulky, DivX i digitální televize není problém. Nevýhodou je nutnost nákupu bezdrátové externí klávesnice a složitější ovládání ve srovnání s ovladačem u Apple TV. Pokud bude váš hlavní počítač putovat na pár týdnů do servisu, můžete Mac mini vzít a použít jako záložní stroj.
  • Pořiďte si Apple TV, na svém počítači si nahrávejte filmy z běžné televize, ty následně ukládejte do iTunes a synchronizujte. Naučte se buď dobře anglicky, nebo práci s FFmpegX pro vypalování titulků do filmu.
  • Kupte si iPod video, funguje dle předchozího bodu. Stačí dokoupit dokovací stanici a iPod připojit k TV.
  • Investujte do řešení na bázi Linuxu či Windows
  • Rezignujte na domácí centrum, udělejte si průkazku do video půjčovny a kupte si za 2.000 DVD přehrávač.

Obávám se, že ostatním uživatelům lépe poslouží pod televizí umístěný Mac mini nebo připojený iPod k televizi, eventuálně Apple TV s modifikovaným OS. Tím chci říci, že Apple TV je velice příjemný produkt, u kterého oceníte jeho vzhled, jednoduchost, ovládání, ale střední Evropa není přesně lokalita, na kterou tvůrci mysleli, když Apple TV navrhovali. Z toho důvodu se domnívám, že Apple TV nebude takový hit, jako je iPod (jak občas bývá předpovídáno). Je potřeba si uvědomit, že iPod je především o hudbě, která takovým zásadním způsobem neřeší lokalizaci – pro poslech hudby v angličtině jí ještě nemusíte rozumět, což je u filmu přeci jenom problém. iPod umí přehrávat běžný a nejrozšířenější formát – MP3, zatímco Apple TV populární DivX ignoruje. iPod je pro řadu lidí doplňkem, se kterým se chtějí ukázat – stejně jako drahý mobil i iPod může vyjadřovat určité postavení. Ani v tomto směru Apple TV nemůže fungovat, nebo ne alespoň v takovém rozsahu (do kapsy Apple TV nestrčíte, alespoň tedy většina z nás, a tak se množství očí okouzlených vaší novou hračkou zásadním způsobem omezuje na návštěvníky vaší domácnosti).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: