Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple údajně byl inspirátorem technologie Light Peak
30. září 2009, 00.00 | K vývoji technologie Light Peak pro optické připojování periférií, kterou předvedl minulý týden Intel na IDF, měl dát podnět Apple a snad již koncem příštího roku by se mohla dostat do Maců.
Minulý týden na vývojářské konferenci IDF 2009 Intel předvedl řadu novinek, mimo jiné též novou technologii Light Peak, jež umožní superrychlé připojování periférií pomocí optických vláken.
Intel ukázal nový, levnější čip nesoucí dva lasery a dva fotodetektory, dovolující obousměrnou optickou komunikaci rychlostí 10 Gb/s (stručné české shrnutí najdete třeba tady), s tím, že během dalších deseti let by měla přenosová rychlost stoupnout až na 100 Gb/s (podrobnější popis technologie Light Peak poskytuje Intel na těchto stránkách a na YouTube k tomu zveřejnil tohle ukázkové video).
Technologie Light Peak je nepochybně zajímavá a možná představuje budoucnost propojování počítačových periférií, tento týden se však objevily zprávy, že Apple na ní má mnohem větší podíl, než se zatím tušilo.
Vznik téhle technologie si měl vyžádat Apple
Jako první s tím přišel Engadget, tvrdí, že viděl dokumenty a mluvil s lidmi, podle nichž už v roce 2007 se Apple obrátil na Intel s plány na nový interoperabilní standard schopný zvládat mohutné objemy dat, který by dokázal nahradit různé typy konektorů jediným. Původní rozhovory měly probíhat mezi Stevem Jobsem a Paulem Otellinim, po počátečních neshodách se nakonec dospělo k závěru, že bude vyhovovat jedině optická komunikace, z čehož nakonec vzešla technologie Light Peak.
To také vysvětluje, proč Intel na IDF předváděl Light Peak na stroji s Mac OS X, nikoli však na Macu, ale v podstatě se jednalo o „Hackintosh“ (jak si všiml Engadget). To pochopitelně vyvolalo kousavé poznámky, co Apple na takové porušení licenčního ujednání říká, podle všeho ovšem Intel posvěcení Applu měl.
Krátkodobé plány Applu údajně počítají s univerzálním řešením, jež dovolí připojit nejrůznější zařízení na jediný Light Peak port (přičemž standard nebude závislý na použitých přenosových protokolech), v dlouhodobějším výhledu pak uvažuje o tom, že nakonec takto nahradí skoro všechna dnes užívaná připojení.
První implementace v podání Applu lze čekat již příští rok
Zvlášť zajímavé je však to, že podle zdrojů Engadgetu by se tato technologie měla v hardwaru Applu objevit už poměrně brzy. Údajně již Macy uvedené na podzim 2010 (v době návratu studentů do škol) mají zavést tenhle nový standard, brzy poté zřejmě budou následovat notebooky. A v roce 2011 se počítá se zavedením nízkopříkonové varianty, použitelné v kapesních přístrojích a mobilních telefonech.
Plány z října 2007 (co viděl Engadget) obsahovaly časový plán, který předpokládal zavedení technologie Light Peak na iPhone a iPody, kde má sloužit jako brána pro multimediální síťové výstupy. To by se hodilo zejména pro pověstmi tak oblíbený tablet, ale ten by měl přijít na trh už počátkem příštího roku, možná by se ale tohoto rozhraní mohl dočkat následný model.
Rozhraní Light Peak by ovšem nepochybně přišlo vhod i mnoha jiným kapesním a mobilním přístrojům, vzhledem k tomu, že jde o otevřený standard, jistě ho využijí též další výrobci.
Engadget ale podle všeho viděl starší verzi plánů Applu, jež se od té doby mohly změnit, určitě však Apple skutečně tvrdě tlačí na to, aby byl zaveden jednotný a univerzální standard připojování periférií. Z toho Engadget vyvozuje, že je Apple přinejmenším připraven kvůli tomu odvrhnout dosavadní standardy (jako jsou FireWire a USB 2.0) a možná by kvůli nové optické technologii mohl pominout i přicházející USB 3.0.
Je sice pravda, že v minulosti Apple něco podobného už udělal (mnozí si jistě pamatujete na první iMac, který rázně skoncoval s předchozími rozhraními ve prospěch USB) a Stevu Jobsovi by něco takového bylo docela podobné, ale nejde vyloučit ani jiná řečení, CNET například podotýká, že si lze docela dobře představit rozšíření USB 3.0 o verzi s optickým přenosem, jež by mohla využívat právě technologii Light Peak.
Zbývá dořešit ještě hodně detailů
Samozřejmě bude třeba dopracovat ještě řadu detailů, jak technických, tak ekonomických. Problémem by mohla být třeba křehkost skleněných optických vláken (samotný Intel ale uvažuje o nasazení plastových vláken, která sice mají nižší přenosovou kapacitu oproti sklu, avšak dají se ohýbat a vycházejí levněji), vyřešit by se musela i otázka napájení periférií z portů (kupříkladu kabelem spojujícím optické vlákno a napájecí vodiče).
A velmi důležitá bude cena takovéhoto řešení, ta pochopitelně nesmí být příliš vysoká, ale právě o to se Intel s technologií Light Peak snaží. Ovšem podaří-li se tohle všechno zvládnout, jeví se optická technologie jako nejperspektivnější řešení kabelového připojování periférií (schopné nadále koexistovat se stále se rozvíjejícími bezdrátovými metodami připojení).
V této věci pořád zůstává hodně nejasností, avšak skutečně se jeví jako dost pravděpodobné, že Apple v dlouhodobějším výhledu hodlá zavést jednotné univerzální rozhraní pro připojování periférií, jež bude vycházet z technologie Light Peak a jeho prvních konkrétních implementací bychom se mohli dočkat už poměrně brzo.
Samozřejmě vyvstává otázka zachování zpětné kompatibility a jistě bude záležet i na tom, nakolik se nový standard uchytí na trhu u jiných výrobců. Je však docela dobře možné, že podobně jako v minulosti bude Apple tím, kdo dá prvotní podnět k většímu rozšíření opticky připojovaných periférií.