Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple údajně připravuje první Macy s rozhraním HDMI
3. března 2010, 00.00 | Server AppleInsider tvrdí, že Apple plánuje ještě letos uvést první Macy vybavené rozhraním HDMI, zasvěcenci už viděli takto vybavené prototypy Maců mini.
Rozhraní HDMI se v poslední době prosazuje stále víc, zejména ve světě audiovizuálních zařízení se začíná stávat faktickým standardem pro jejich snadné propojování. A vzhledem k tomu, že tato zařízení jsou již téměř výlučně digitální, pokračuje i jejich těsnější spojování s osobními počítači, takže se rozhraní HDMI častěji vyskytuje též u nich, PC jím vybavených se už najde celkem dost.
Samozřejmě se začalo spekulovat, jak se k HDMI postaví Apple. Ten sice zatím prosazoval především rozhraní DisplayPort, ale vzhledem k rostoucímu počtu zařízení s HDMI stále více vyvstávala otázka, zda se k Macům budou muset i nadále připojovat přes dodatečné adaptéry.
A nyní se zdá, že Apple skutečně hodlá HDMI nasadit jako standardní výbavu některých Maců, server AppleInsider totiž tvrdí, že Apple již takové stroje připravuje.
Apple už testuje Macy mini s HDMI
Konkrétně se má jednat o prototypy Maců mini, podle dvou lidí, kteří o tom údajně vědí víc, Apple nahradí HDMI konektorem dosavadní DVI port. To by celkem dávalo smysl, protože tento nejmenší a nejlevnější stolní Mac mnozí technicky zdatnější uživatelé nasazují jako mediální server či centrum.
HDMI na prototypu je prý umístěno vedle konektoru Mini DisplayPort, bylo by to poprvé, kdy by se toto rozhraní objevilo na Macu, předtím ho Apple nasadil pouze do Apple TV. Jinak mají být zmíněné Macy mini zvnějšku shodné se stávajícími modely, skříně prototypů nejeví žádné viditelné změny.
Údajně spatřené prototypy nahrazují DVI port HDMI konektorem (výtvarná představa serveru AppleInsider)
Oproti DVI zvládá HDMI též zvuk
Rozhraní HDMI je určeno především pro audiovizuální zařízení, hlavně pro domácí kina, do značné míry ovšem vychází právě z rozhraní DVI, s nímž je zpětně kompatibilní. Avšak na rozdíl od poměrně objemného DVI konektoru používá mnohem kompaktnější plochý konektor a vedle obrazu umí přenášet také zvuk.
Zařízení s DVI výstupem tak lze k zobrazovači s HDMI vstupem připojit poměrně jednoduchým (a levným) adaptérem, DVI ovšem neumí přenášet zvuk (současné Macy ostatně neposkytují zvukový výstup ani na Mini DisplayPortu, přestože specifikace standardu to dovolují), HDMI konektor podporující jak přenos obrazu, tak zvuku zatím nabízí jen Apple TV.
Nové Macy s rozhraním HDMI by však již mohly podporovat i zvuk, takže by bylo například možné připojit je k HD televizoru jediným kabelem, namísto přenášení zvuku přes samostatný či kombinovaný kabel (jaký používá třeba monitor LED Cinema Display, který obraz sice získává z Mini DisplayPortu, ale zvuk dostává z USB portu).
Prototyp Macu mini s čipovou sadou MCP89
Lidé, co viděli prototypy Maců mini s HDMI, navíc tvrdí, že přinejmenším jeden z nich byl vybaven novou čipovou sadou NVIDIA MCP89, nástupcem stávající čipové sady MCP79 užívané téměř všemi současnými Macy (zahrnuje integrovanou grafiku GeForce 9400M, některé modely si s ní vystačí, zatímco další ji doplňují ještě samostatnou grafickou kartou).
MCP89 by měla být výkonnějším nástupcem MCP79, jenže kvůli sporům NVIDIe s Intelem o licenci na čipové sady nebude možné používat MCP89 spolu s novými 32nm procesory Intelu (procesory Core i3, i5 a i7) s architekturou Nehalem (ty zahrnují integrovanou grafiku přímo v sobě, bohužel však slabší než GeForce 9400M, což způsobuje, že přebírají spoustu dosavadních funkcí čipové sady).
Je proto možné, že v případě Maců mini zůstane Apple i nadále u procesorů Core 2 Duo, s nimiž MCP89 fungovat bude (Intel licenci NVIDii neudělil jen na nové procesory s architekturou Nehalem).
Nelze ovšem zcela vyloučit ani to, že tento prototyp byl vyvinut ještě předtím, než došlo k oné roztržce mezi Intelem a NVIDií a nové prototypy přece jen nasadí 32nm Nehalemy spolu s odpovídající čipovou sadou Intelu, pro to však zatím nejsou žádné důkazy. (V takovém případě by se dalo uvažovat o nasazení grafiky ION2, kterou NVIDIA vyvinula právě kvůli novým procesorům Intelu s integrovanou grafikou – ta ale pro ni teď začala razit označení „ION nové generace“, již se objevily i první podrobnosti o ní, avšak to už jsou opravdu čiré spekulace.).
HDMI pro notebooky nejspíš vyřeší adaptér vyvinutý pro iMacy s Blu-ray
Doplnění HDMI portu k Macu mini je ovšem velice snadné a nevyvolá v podstatě žádné potíže, ale v případě notebooků Applu to již bude složitější. Kvůli jejich rozměrům a celkovému uspořádání by bylo obtížné na nich vůbec najít místo pro dodatečné rozhraní HDMI, podle zasvěcenců by to však mohl vyřešit dodatečný adaptér. Dotyční totiž tvrdí, že v laboratořích Applu se už nachází takovýto adaptér z Mini DisplayPortu na HDMI, který se původně měl dodávat spolu s novými iMacy z loňského podzimu, pro něž vlastně byl vytvořen.
Tento adaptér údajně dovoluje vedle obrazu také přenos zvuku a plánovalo se jeho použití spolu s novými Macy vybavenými modernizovaným Mini DisplayPortem podporujícím navíc zvukový výstup (návrh rozhraní DisplayPort se zvukem počítá, ale současná implementace Mini DisplayPortů zvuk opomíjí).
Měl to totiž být doplněk nejvyššího modelu iMacu vybaveného mechanikou Blu-ray (pro ostatní modely se s ní původně počítalo jako s volitelným vybavením), který by umožňoval jeho snadné připojení k velkoformátovým HD televizorům pro přehrávání Blu-ray disků a HD obsahu z iTunes Store.
Jenže na poslední chvíli se Apple rozhodl Blu-ray mechaniku nenasadit, a tak pod stůl padl i tento adaptér. Ten však již byl hotový, a tak je možné, že nakonec najde jiné využití jako doplněk budoucích modernizovaných notebooků.
Odmítnutí technologie Blu-ray mělo více důvodů
Důvodů, proč se Apple rozhodl nenasadit Blu-ray mechaniky do iMaců (a do některých dalších vyvíjených modelů) bylo údajně hned několik. Podle zasvěcenců jedním bylo to, že se vedení Applu - včetně Steva Jobse - zdály příliš vysoké požadované licenční poplatky, protože se podle nich tato technologie na trhu výrazněji uplatní již jen po poměrně omezenou dobu. A existovaly i další jak softwarové, tak hardwarové problémy implementace Blu-ray, jejichž překonání by bývalo příliš náročné.
Závěrečné shrnutí
Zpráva sice vychází z těžko ověřitelných zdrojů, ale AppleInsider už mnohokrát v minulosti dokázal, že jeho zdroje jsou spolehlivé, stejně by tomu mohlo být i teď.
Mac mini s HDMI konektorem by určitě potěšil řadu uživatelů, zvlášť pokud by skutečně podporoval také přenos zvuku, potom by byl opravdu ideální pro mediální centrum. Nejasnosti zůstávají okolo použitého procesoru a čipové sady, z výše uvedených důvodů je možné, že Macy mini nadále zůstanou u Core 2 Duo, vzhledem k tomu, k jakým účelům se obvykle využívají, nemělo by to zase až tolik vadit.
Nové 32nm Nehalemy by sice měly své přednosti, jenže to by se nejprve musela vyřešit otázka grafiky, ta integrovaná v těchto procesorech by rozhodně znamenala krok zpátky, byl by tedy zřejmě třeba ještě nějaký dodatečný grafický čip, v této souvislosti se mluví též o tom, že by budoucí MacBooky mohly nasadit obdobu technologie Optimus dovolující automatické přepínání mezi integrovanou a samostatnou grafikou.
U ostatních Maců bude záležet na tom, kdy je Apple vybaví Mini DisplayPortem podporujícím též zvukový výstup, snad ho nasadí již očekávané nové modely MacBooků Pro (v případě současných iMaců 27“ model zjevně dokáže zvuk přes Mini DisplayPort přijímat, ale opačně to zřejmě nejde). A pak už by se dalo připojení k HDMI vyřešit adaptérem.
Jistě, adaptéry z Mini DisplayPortu na HDMI se dají sehnat již teď, ale ty levnější nepodporují zvuk a modely, které zvuk zvládají (přes dodatečný kabel), jsou zase citelně dražší a složitější, nyní však existuje naděje, že se toto u budoucích Maců výrazně zjednoduší.