Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple uvedl nové MacBooky Pro
25. února 2011, 00.00 | Letošní nové MacBooky Pro dostaly procesory Sandy Bridge, vyjma 13palcových modelů dokonce čtyřjádrové, rychlé rozhraní Thunderbolt (dříve známé jako Light Peak) a HD kameru pro videohovory FaceTime.
Náznaky, že se blíží modernizace MacBooků Pro, přicházely už od konce ledna a v posledních týdnech stále sílily, počátkem týdne již bylo jasné, že by nové modely mohly dorazit ve čtvrtek 24. února a přibývaly též pověsti o jejich očekávaných vlastnostech.
A včera skutečně Apple nejprve odstavil svůj webový obchod a po jeho opětovném zprovoznění se v něm začaly nabízet nové modely 13“, 15“ a 17“ MacBooků Pro.
Opět došlo k informačním únikům
Ovšem už od středy docházelo k různým informačním únikům, německý fscklog a francouzský Mac4Ever přinesli informace a fotografie nového nejnižšího 13“ modelu, jež mimo jiné prozrazovaly, že se rozhraní Light Peak v podání Applu bude jmenovat Thunderbolt. Mac4Ever předložil také detailní fotografii příslušného portu.
Ve čtvrtek pak již dorazily nové notebooky oficiálně, Apple k nim vydal tuto tiskovou zprávu. Samozřejmě též aktualizoval své webové stránky, srovnání technických specifikací nových strojů najdete tady. Aktualizován pochopitelně byl také webový obchod Applu (mimochodem, pro nové MacBooky Pro obchod udává dodací lhůty 1 až 2 pracovní dny). Nabízet by se měly i v kamenných obchodech Applu a u autorizovaných prodejců.
Přehled hlavních vlastností nových MacBooků Pro
Nepotvrdily se sice všechny předchozí pověsti, ale ty hlavní očekávané novinky Apple opravdu přinesl a přidal i pár překvapení.
Nové procesory a grafika
Podle očekávání nové stroje dostaly mobilní procesory Sandy Bridge, avšak dvoujádrové čipy, jejichž užití se všeobecně předpokládalo, používají jenom 13“ modely. Zato 15“ a 17“ MacBooky Pro osadil Apple rovnou čtyřjádrovými procesory.
Je sice pravda, že zdaleka ne všechny aplikace dokážou tolik jader plně využít (všechny užité procesory navíc podporují Hyper-Threading, vytvářející z každého fyzického jádra dvě jádra virtuální), ale procesory Sandy Bridge nabízejí též technologii Turbo Boost 2.0, jež dokáže citelně zvýšit taktovací frekvenci aktivních jader, při zpracovávání úloh neoptimalizovaných pro vícevláknové zpracování, takže i ty poběží rychleji.
Také grafická řešení těchto strojů potvrdila dřívější pověsti, NVIDIA opravdu dostala výpověď. Letošní 13“ MacBooky Pro využívají pouze integrovanou grafiku Intel HD Graphics 3000 obsaženou v samotných procesorech, zatímco 15“ a 17“ modely doplňují ještě samostatné grafiky AMD Radeon HD 6XXXM. A stejně jako u loňských 15“ a 17“ MacBooků Pro se mezi oběma grafikami automaticky přepíná podle právě zpracovávaných aplikací Mac OS X. Použité procesory a grafické karty jednotlivých modelů podrobněji popisujeme níže.
Pokud jde o výkon nových strojů, samotný Apple uvádí, že nové procesory jsou až dvakrát výkonnější (proti loňským modelům) a grafické karty AMD mohou přinášet až trojnásobně vyšší výkon. Bude však samozřejmě hodně záležet na zpracovávaných úlohách, přesněji to určí až aplikační benchmarkové testy, jejichž výsledky se nepochybně brzy objeví.
Nové stroje by tak měly být znatelně rychlejší, ale pověsti o ještě delší výdrži na baterii se nenaplnily, ta se naopak trochu zkrátila. Pro všechny modely, od 13“ až po 17“, teď Apple udává výdrž až 7 hodin pro brouzdání po Webu přes bezdrátové připojení, při provozování náročnějších úloh to určitě bude ještě mnohem méně.
Výdrž se tak vrátila na úroveň roku 2009, zatímco pro MacBooky Pro z loňského dubna se v případě 13 modelů uváděla výdrž až 10 hodin a u 15“ a 17“ strojů 8 až 9 hodin. Opět to jasněji prokážou až odpovídající testy, zjevně však byla, zejména u čtyřjádrových procesorů, část výdrže obětována ve prospěch vyššího výkonu.
Rozhraní Thunderbolt
Další významnou novinku poskytují nové MacBooky Pro v oblasti vstupně-výstupních (I/O) technologií. Znovu se potvrdily dřívější dohady a nové notebooky skutečně nasadily rozhraní Light Peak, které však nyní bylo oficiálně přejmenováno na Thunderbolt („blesk“, jeho logo opravdu využívá symbol blesku). Intel ho popisuje zde a Apple mu věnuje samostatnou stránku. Intel mimochodem uvádí, že toto rozhraní vyvinul ve spolupráci s Applem.
Včera Intel nové rozhraní oficiálně představil, CNET předkládá zápis z oné akce, stručné shrnutí jeho hlavních vlastností přinesl MacRumors.
Ve své současné implementaci zajišťuje Thunderbolt obousměrný přenos rychlostí 10 Gb/s (asi 900 MB/s) na každý port, přičemž podporuje protokoly PCI Express a DisplayPort. Příslušný řadič je poměrně malý a jednoduchý, což toto rozhraní předurčuje právě pro přenosné počítače.
Thunderbolt je kompatibilní se zobrazovacími zařízeními pro DisplayPort a přirozeně fungují také všechny stávající DisplayPort adaptéry pro připojování zařízení s HDMI, DVI a VGA vstupy. Na jednu Thunderbolt sběrnici lze připojit až dvě DisplayPort zařízení (přičemž zařízení typu DisplayPort 1.1 musí být vždy až na konci řetězce).
Zařízení se mohou zapojovat řetězově za sebou, na jeden port se jich dá připojit až šest a každý Thunderbolt port poskytuje napájení o příkonu 10 wattů (méně než FireWire, ale více než USB), takže mnohé periférie půjde napájet přímo z kabelu, podobně jako přes USB či FireWire.
Díky podpoře protokolu PCI Express by navíc pomocí adaptérů mělo snadno jít připojovat také USB a FireWire periférie. A tak i když pro Thunderbolt zatím žádné periférie nejsou (což se ovšem brzy změní), půjde toho k němu připojit hodně, výkonnostní rezerva je víc než dostatečná a výborná je rovněž latence ve výši pouhých 8 ns.
V současnosti Thunderbolt podporuje jenom kovová (měděná) vedení, do budoucnosti se počítá také s možností nasazení optických kabelů (původní návrh naopak předpokládal pouze optická připojení), ty však zřejmě nebudou zajišťovat napájení periférií. Maximální délka jednoho (měděného) kabelu pro Thunderbolt zařízení nyní činí 3 metry.
O novém rozhraní Thunderbolt toho určitě uslyšíme ještě hodně, ale už teď je jasné, proč Apple dále nerozvíjel rozhraní FireWire, jeho nástupcem se stalo právě rozhraní Thunberbolt. Apple má v jeho implementaci značný náskok, podle Intelu bude konkurence k jeho dostižení potřebovat alespoň několik měsíců a možná i celý rok.
Vzhledem ke kompatibilitě s DisplayPortem jistě nepřekvapí, že se Thunderbolt port na nových noteboocích nachází na místě Mini DisplayPortu a na první pohled i stejně vypadá, ve skutečnosti však poskytuje další dodatečné možnosti.
Podporu pro nové rozhraní již oznámily první firmy, AJA, Apogee, LaCie a Promise slibují RAID disky a další periférie plně využívající rychlosti tohoto rozhraní.
FaceTime HD kamera
Zatímco Thunderbolt představuje opravdu významnou změnu, zejména s ohledem na budoucnost, další novinka letošních MacBooků Pro je spíše kosmetickým doplňkem, jde o nasazení FaceTime HD kamery. Ta nahrazuje původní kameru iSight, podle Applu poskytuje trojnásobně vyšší rozlišení, tedy 720p a měla by dávat lepší obraz při slabém osvětlení.
Samozřejmě podporuje videohovory FaceTime, jež nyní lze provozovat v HD kvalitě, vyžaduje to novou verzi 1.0 softwaru FaceTime for Mac, kterou Apple včera vydal. Nové MacBooky Pro ho již mají předinstalovaný, pro ostatní Macy se musí koupit v Mac App Store. (Podrobněji to popisujeme v dnešním přehledu softwarových novinek pro Macy.)
Vše ostatní zůstalo stejné
Když to shrneme, změnily se procesory a grafický hardware, přibylo rychlé rozhraní Thunderbolt a FaceTime HD kamera. Vše ostatní (alespoň podle zveřejněných technických specifikací) zůstalo stejné.
MacBooky Pro pořád mají dva porty USB 2.0 (17“ model dostal ještě jeden navíc, takže teď má tři) a jeden port FireWire 800, gigabitový Ethernet port, WiFi připojení 802.11n, a tak dále. Zásuvku SD karet stále najdete u 13“ a 15“ modelů, ty však nyní podporují i karty standardu SDXC, zatímco předtím zvládaly jen SDHC karty.
To se ovšem dalo čekat, nakonec již Mac mini SDXC karty podporuje. Naproti tomu 17“ MacBook Pro nadále nese univerzálnější rozhraní ExpressCard/34 (díky rozhraní Thunderbolt na tom ale už brzy zase tolik záležet nebude).
Zklamáni však budou odpůrci lesklých displejů, 13“ modely se nadále dodávají pouze s lesklými obrazovkami o rozlišení 1 280 x 800, pro 15“ a 17“ modely se matné displeje volitelně nabízejí. Výběr rozlišení obrazovek se rovněž nezměnil, pro 15“ MacBook Pro lze volit mezi standardně dodávaným rozlišením 1 440 x 900 a vysokým rozlišením 1 680 x 1 050, 17“ model si uchoval rozlišení 1 920 x 1 200.
Stejná zůstala také optická mechanika SuperDrive, hliníková „unibody“ pouzdra, „skleněné“ trackpady (zjevně se nezvětšily, jak tvrdily některé pověsti) a samozřejmě i podsvícená klávesnice. Nedošlo ani k nasazení SSD disku pro operační systém, standardně se stále dodávají klasické pevné disky nahraditelné volitelným SSD diskem. Jejich kapacity ovšem vzrostly, na ně a na další vlastnosti jednotlivých standardních modelů se teď podíváme blíže:
Nabízené standardní konfigurace
Potvrdily se dřívější informační úniky, standardních modelů je nyní pět, po dvou 13“ a 15“ modelech, 17“ MacBook Pro se dodává jen v jedné standardní verzi. Všechny modely se osazují 4 GB RAM DDR3, běžící na 1 333 MHz, operační paměť se dá rozšířit až na 8 GB.
Vybavení 13“ modelů
Nižší 13“ model nese dvoujádrový procesor Core i5 na 2,3 GHz (pravděpodobně se jedná o procesor Core i5-2410M) a 320GB pevný disk s 5 400 otáčkami za minutu. Cena nejnižšího modelu činí (v USA) 1 199 USD, tedy stejně jako u jeho předchůdce.
Vyšší 13” MacBook Pro používá 2,7GHz dvoujádrový procesor Core i7 (model Core i7-2620M, v současnosti nejvýkonnější dvoujádrový mobilní procesor Sandy Bridge), doplňuje ho 500GB 5400otáčkový disk. Cena tohoto 13“ modelu zůstala na 1 499 USD.
Co se týče grafického hardwaru, oba notebooky spoléhají pouze na integrovanou grafiku Intel HD Graphics 3000, jež si z operační paměti vyhradí 384 MB.
Vybavení 15” modelů
Standardní konfigurace 15“ MacBooků Pro jsou také dvě, ta nižší používá 2GHz čtyřjádrový procesor Core i7 (model Core i7-2630QM) a 500GB 5400otáčkový pevný disk. Integrovanou grafiku procesoru tady už doplňuje samostatná grafická karta AMD Radeon HD 6490M osazená 256 MB vlastní paměti GDDR5. Tenhle stroj přijde na 1 799 USD.
Vyšší 15“ model (za který si Apple počítá již 2 199 USD) je vybaven 2,2GHz čtyřjádrovým procesorem Core i7 (modelem Core i7-2720QM), 750GB diskem s 5 400 otáčkami za minutu a samostatnou grafikou AMD Radeon HD 6750M s 1 GB RAM GDDR5.
Ceny obou 15“ modelů zůstaly na úrovni jejich předchůdců, zmizel však předchozí střední model za 1 999 USD.
Vybavení 17“ MacBooku Pro
Sedmnáctipalcový MacBook Pro se nadále dodává v jediné standardní konfiguraci, jež je v podstatě (až na displej a celkové rozměry a hmotnost) shodná s vyšším 15“ modelem.
Rovněž tento stroj používá čtyřjádrový procesor Core i7 na 2,2 GHz a grafiku AMD Radeon HD 6750M s 1 GB RAM a opět nese 750GB disk. Jeho cena však vzrostla na 2 499 USD (proti minulému 17“ modelu tak o 200 USD podražil).
Dostupné volitelné vybavení
Výše popsané standardní modely si samozřejmě lze, v jistých mezích, dále upravovat pomocí volitelného vybavení. Jak jsme již zmínili, u všech modelů se paměť dá rozšířit na 8 GB (standardně osazené dva 2GB RAM moduly se nahradí 4GB moduly), což přijde na 200 USD.
U 13“ modelů jde jinak změnit jenom kapacitu disků. Tu lze zvýšit až na 750 GB nebo se dají nahradit SSD diskem o kapacitě 128, 256 nebo 512 GB. SSD disky však samozřejmě vyjdou mnohem dráž, 512GB verze stojí přes 1 000 USD.
Stejnými SSD disky se mohou osadit také 15“ a 17“ modely. Nižší 15“ MacBook Pro je možné ještě doplnit o 750GB 5400otáčkový disk a vyšší 15“ a 17“ model se dají volitelně vybavit rychlejším 500GB diskem se 7 200 otáčkami za minutu.
A vyšší 15“ a 17“ MacBook Pro navíc dovolují vylepšení procesoru, volitelně (za 250 USD) do nich jde nasadit 2,3GHz čtyřjádrový procesor Core i7 (model Core i7-2820QM, v současnosti nejvýkonnější čtyřjádrový mobilní procesor Sandy Bridge s příkonem 45 wattů).
Závěrečné shrnutí
Zde jsme pouze letmo představili hlavní vlastnosti nových MacBooků Pro, v příštích dnech jistě budou přicházet další informace o těchto počítačích. Brzy se určitě objeví výsledky benchmarkových testů a specializované firmy je rozeberou, o čemž pochopitelně budeme informovat.
V řadě ohledů se tyto notebooky zase až tolik nezměnily, jejich základní rysy zůstaly stejné. Dostaly ovšem podstatně výkonnější procesory a 15“ a 17“ modely též silnější grafiku, zato skutečnou výkonnost integrované grafiky Intelu (na niž jsou teď odkázány 13“ modely) ukážou až aplikační benchmarkové testy.
Poprvé Apple nasadil do svých notebooků čtyjádrové procesory, což znamená, že nové 15“ a 17“ MacBooky Pro budou použitelné i pro náročné úlohy dosud svěřované spíše stolním Macům, to by se mělo projevit hlavně v jejich profesionálním uplatnění. Přirozeně však bude třeba software schopný takový hardware vůbec využít. Vysoký výkon ale jde na úkor výdrže baterie.
Zajímavě vypadá také rozhraní Thunderbolt, zejména v dlouhodobějším výhledu. Periférie určené přímo pro něj by měly smazat rozdíly mezi interními a externími zařízeními a dovolí rychle přenášet opravdu velké objemy dat. A díky široké kompatibilitě bude (přes adaptéry) toto rozhraní dobře použitelné už teď. HD kamera naproti tomu představuje jen hezký doplněk.
Přes všechna tato vylepšení zůstaly ceny stejné (s výjimkou 17“ modelu, který trochu podražil), proti svým předchůdcům tak letošní MacBooky Pro poskytují o dost lepší poměr ceny a výkonu.