Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple uvedl nové servery Xserve
8. dubna 2009, 02.00 | Apple začal prodávat nové servery Xserve vybavené procesory Nehalem Xeon a volitelně je můžete dostat se spouštěcím SSD diskem.
Po uvedení nových Maců Pro s procesory Nehalem bylo jasné, že se tyto procesory dostanou také do serverů Xserve, jejichž hardwarová architektura se v mnohém shoduje.
Minulý týden se vynořily pověsti, podle nichž měly nové servery přijít na trh již velmi brzy, za jejich potvrzení se dala považovat i chyba hongkongského webového obchodu Applu.
A nové servery nakonec dorazily už včera, jako obvykle nejprve Apple na chvíli odstavil svůj webový obchod a když ho opět zprovoznil, již se v jeho nabídce objevily nové servery.
Zdroje informací o nových serverech Xserve
Stejně jako v případě ostatních nových stolních Maců i tentokrát Apple nové servery uvedl vcelku nenápadně, vydal příslušnou tiskovou zprávu a samozřejmě také aktualizoval dotčené stránky na svém webu.
Stručný přehled vlastností nových serverů nabízí též AppleInsider (v podstatě jde o přehlednější výtah tiskové zprávy).
Specifikace nových serverů Xserve
Marketing Applu zdůrazňuje, že nové servery přinášejí až dvojnásobný výkon a lepší energetickou účinnost díky nasazení procesorů Nehalem a k tomu ještě přibyla možnost instalace nemechanického SSD disku.
Základní čtyřjádrový model
Jako základní konfiguraci Apple dodává čtyřjádrový Xserve s jedním 2,26GHz procesorem Xeon 5500 (s 8 MB cache paměti L3).
Tento stroj je dále vybaven 3 GB DDR3 ECC RAM taktované na 1 066 MHz a jedním 160GB SATA diskem rotujícím 7 200 ot./min.
Server na základní desce nese integrovaný dvojitý gigabitový Ethernet adaptér a dva rozšiřující sloty PCI Express 2.0 16x, to vše v nezměněném pouzdru o výšce 1 určeném pro instalaci do stojanu. Pokud jde o přípojné porty, najdete na něm porty FireWire 800 a tři porty USB 2.0 (stroj má i sériový port RS-232, který v prostředí serverů pořád nachází použití).
Změnila se grafická karta, integrovaná na základní desce, jíž nyní je nVidia GeForce GT 120 s 256 MB RAM, která jako výstupní konektor užívá Mini DisplayPort. K tomu ovšem dnes lze přímo připojit jen 24“ Apple LED Cinema Display, pro připojení monitorů s DVI či VGA vstupem bude potřebný příslušný adaptér, ten se však musí dokoupit zvlášť.
Za povšimnutí stojí též softwarové vybavení stroje, dodává se s nainstalovaným Mac OS X 10.5 Serverem pro neomezený počet klientů, což samozřejmě potěší. Dále se k němu přikládá správní a monitorovací software Lights-Out.
Za tenhle nejzákladnější model Apple chce (v USA) 2 999 USD, vyřízení objednávek slibuje do 24 hodin.
Základní osmijádrový model
Vedle toho nabízí obchod Applu ještě osmijádrový model, který má v zásadě stejné specifikace, ale obsahuje dva 2,26GHz Xeony 5500, ten už ovšem stojí 3 599 USD a dodací lhůta činí 3 až 5 pracovních dní.
Z technických specifikací Applu vyplývá, že se čtyřjádrový a osmijádrový Xserve liší také počtem patic pro RAM moduly, čtyřjádrový model jich poskytuje šest, osmijádrový dvanáct. Apple uvádí, že je lze osadit až 12, respektive 24 GB RAM, ale tyto patice zjevně podporují i 4GB moduly (v rámci volitelných rozšíření Apple dodává RAM sady se 4GB moduly), takže by mělo být teoreticky možné osadit osmijádrový Xserve až 48 GB RAM, avšak Apple poznamenává, že Mac OS X Server 10.5 podporuje maximálně 32 GB RAM (překročení této meze bude tedy nejspíš možné až se Snow Leopard Serverem).
Procesory Nehalem Xeon mají tříkanálový integrovaný paměťový řadič, proto jak počty RAM patic, tak RAM modulů v rozšiřujících sadách jsou dělitelné třemi (u serveru se pochopitelně musí zajistit maximální propustnost paměti ve všech možných konfiguracích).
Další možnosti rozšiřování
Tyto dva základní modely samozřejmě lze rozšiřovat a dovybavovat. Osmijádrový Xserve se dá volitelně osadit dvěma Xeony 5500 na 2,66 nebo na 2,93 GHz, jde rozšiřovat RAM (pro čtyřjádrový model Apple nabízí rozšíření na 6 nebo 12 GB RAM, pro osmijádrový model pak až na 24 GB, u nejvyšších kapacit se navíc lze rozhodnout, zda použijete 2GB nebo 4GB moduly, ve druhém případě sice ještě zůstanou volné patice, avšak kapacitnější DDR3 moduly vyjdou mnohonásobně dráž).
Stejně jako v minulosti mají i nové servery tři vnitřní diskové šachty, jež se dají osadit diskovými moduly Applu a podporují výměnu za chodu. Apple poskytuje při nákupu nového serveru jen dvě možnosti pro každou šachtu, 160GB nebo 1TB SATA disk se 7 200 ot./min, integrovaný diskový řadič však podporuje i SAS disky, Apple samostatně prodává 450GB SAS moduly Promise s 15 000 ot./min.
Nově se nabízí spouštěcí SSD disk
Xserve tak může zajistit vnitřní úložnou kapacitu až 3 TB, nově ale jde ještě nasadit 128GB nemechanický SSD disk, který nezabere žádnou diskovou šachtu (ty tedy zůstanou všechny volné). Za SSD disk se připlácí 500 USD a bude zkonfigurován jako spouštěcí systémový disk, jenž by měl být rychlejší než klasické pevné disky, to ovšem bude třeba otestovat (ono velice záleží na tom, od jakého výrobce SSD disk pochází).
Integrovaný diskový řadič se dá nahradit RAID kartou za 700 USD, která nezabírá žádný PCI slot a nabízí 512 MB vyrovnávací RAM s bateriovým zálohováním na 72 hodin.
Do PCI slotů lze osadit dodatečnou dvoukanálovou gigabitovou Ethernet kartu anebo dvoukanálovou 4Gb Fibre Channel kartu, ta poslouží především pro připojování externích RAID systémů. A také je možné přikoupit za 200 USD druhý redundantní zdroj.
Závěrečné shrnutí
Uvedení nových serverů Xserve s procesory Nehalem bylo vcelku očekávaným krokem. Nové procesory nepochybně citelně zvýší výkon těchto strojů, právě u serverů se nejvíce využije předností nové procesorové architektury a velice vhod přirozeně přijde také jejich vyšší energetická efektivita (při hromadné instalaci do stojanů hodně záleží jak na celkovém příkonu, tak na množství vyvíjeného odpadního tepla).
Vzhledem k tomu, že jde o stejné procesory jako v nových Macích Pro, lze předpokládat i stejný nárůst výkonu, ten se nejvíc projeví u vícevláknových úloh, s nimi se ovšem právě na serveru setkáte poměrně často. Nový hardware však opravdu naplno využije až chystaný Snow Leopard Server, není zřejmě náhoda, že stránky Xserve obsahují odkaz na předběžný souhrn vlastností tohoto nového serverového operačního systému.
Nová grafická karta GeForce GT 120 je pro server víc než dostačující, poněkud překvapivě ji však Apple vybavil jen Mini DisplayPortem, takže bude nutné přikupovat adaptéry (Apple nejspíš předpokládá, že se tyto servery budou většinou spravovat na dálku z jiných strojů). Samotná volba typu grafické karty se ovšem dala očekávat, protože GeForce GT 120 standardně nasazuje i nový Mac Pro.
Největší překvapení nových serverů Xserve však tvoří volitelný SSD disk, doufejme, že se brzy objeví nezávislé testy, které ukážou, nakolik toto řešení skutečně zvýší výkon systému.
A samozřejmě potěší též instalace Leopard Serveru pro neomezený počet klientů, což proti některým jiným serverovým řešením může citelně snížit celkové pořizovací náklady.
Proti jiným Macům bude uživatelská obec serverů Xserve pochopitelně poměrně úzká, přesto si jistě své zákazníky najdou, nové modely totiž opravdu přinášejí významné inovace, jež se, zvlášť v dlouhodobější perspektivě, nepochybně vyplatí.