Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple zažaloval HTC kvůli patentům na iPhone
5. března 2010, 00.00 | Apple podal žalobu na výrobce mobilních telefonů HTC kvůli porušení patentů týkajících se iPhonu. HTC se již zastal Google, pravděpodobný skutečný cíl žaloby, možná tak začíná dlouhý a tvrdý souboj mobilních platforem iPhone OS a Android.
Od loňského podzimu probíhá patentový souboj mezi Applem a Nokií. Spustila ho Nokia, jež Apple obvinila z porušení některých svých základních patentů týkajících se mobilních telefonů.
S tím Apple přirozeně nesouhlasil a odpověděl protižalobou, obě firmy u příslušných úřadů požadovaly zákaz prodeje telefonů protivníka, spor zatím běží dál bez zjevného výsledku. A letos navíc na Apple ještě podal žalobu Kodak kvůli tomu, že porušuje jeho patenty související se zobrazováním náhledů obrázků a jejich zpracováním v různých rozlišeních.
V daných případech se jako ti méně sympatičtí účastníci jevili Nokia a Kodak, v případě Nokie se soudilo, že se žalobou snaží vyrovnat své nepříliš dobré postavení na americkém trhu.
Apple žaluje HTC kvůli 20 značně obecným patentům
Avšak tento týden se Apple zachoval velice podobně jako Nokia, v úterý zažaloval tchajwanského výrobce mobilních telefonů HTC, obvinil ho z porušení celkem 20 patentů vztahujících se k uživatelskému rozhraní iPhonu a související architektuře a hardwaru. (Odkazovaný článek AppleInsideru obsahuje přehled všech dotčených 20 patentů, včetně odkazů na jejich podrobné popisy u amerického patentového úřadu, můžete si je tam v případě zájmu vyhledat).
Popisy patentů jsou rozsáhlé, ale přinejmenším podle názvů se dá soudit, že jde o značně obecné záležitosti, najdou se mezi nimi takové věci jako patent na „objektově orientovaný grafický systém“, „objektově orientovaný multitaskingový systém“ a „objektově orientovaný operační systém“. To ovšem plyne z patentové legislativy USA, jež takto široké patentování dovoluje, a to i v případě softwaru.
Žaloba byla podána u komise pro mezinárodní obchod ITC a u federálního soudu v Delaware a Apple k tomu dokonce vydal oficiální tiskovou zprávu, což naznačuje, že to považuje za hodně důležité (obvykle takto zmiňuje pouze významné novinky).
Tisková zpráva cituje Steva Jobse, který říká, že nemohou jen tak sedět a dívat se, jak konkurenti kradou jejich patentované nápady a nic nečinit, proto se rozhodli něco s tím udělat. Jobs dodává, že sice považují konkurenci za zdravou, ale konkurenti by si měli vytvořit svou vlastní původní technologii a nikoli krást tu Applu.
Dále zpráva uvádí, že Apple v roce 2007 „znovu vynalezl“ mobilní telefon s iPhonem a zopakoval to v roce 2008 s obchodem App Store nabízejícím nyní přes 150 000 aplikací ve více než 90 zemích. A poznamenává, že se celkově prodalo už více než 40 milionů iPhonů.
Apple sice zažaloval HTC, všeobecně se však soudí, že jde o zástupný spor a skutečný cíl představuje spíše Google, přesněji řečeno jeho mobilní operační systém Android.
HTC sice zatím vyrábí hlavně telefony se systémem Windows Mobile, ale v poslední době se pustil též do přístrojů s Androidem a vyrábí je i pro některé další zákazníky. Vyrobil mimo jiné první telefon s Androidem, model G1, především však obstarává výrobu telefonu Nexus One, prodávaného přímo Googlem.Google, nepřímý cíl žaloby Applu, se postavil za HTC
A Google si zacílení žaloby Applu zjevně uvědomuje, protože se již ve zmíněném sporu postavil na stranu HTC. Google samozřejmě není formálním účastníkem sporu, avšak serveru TechCrunch zaslal zprávu, že sice není žalovanou stranou, ale pevně stojí za operačním systémem Android a za partnery, kteří mu ho pomohli vyvinout.
TechCrunch k tomu podotýká, že Google sice není v žalobě (alespoň zatím) jmenován, avšak asi nebude náhoda, že se objevila měsíc poté, co se Google rozhodl doplnit telefon Nexus One o podporu multi-touch ovládání prostřednictvím softwarové aktualizace.
Už tehdy se všeobecně soudilo, že tím Apple nebude zrovna nadšený, dosud se předpokládalo, že nepřítomnost multi-touch ovládání na telefonech s Androidem v USA (v jiných částech světa bylo dostupné již předtím) je výsledkem „džentlmenské dohody“ mezi Applem a Googlem.
Vztahy mezi oběma firmami se však už delší dobu zhoršují, menší spory (třeba o aplikace Googlu pro App Store) se objevovaly již dříve a rozvolnily se též jejich kdysi těsné personální vazby, teď se však jejich vztah začíná opravdu vyhrocovat.
Apple zřejmě nezaútočil přímo na Google již proto, že ten Android formálně nevlastní (oficiálně Android spravuje sdružení Open Handset Alliance), přes žalobu na HTC by mu ovšem mohl způsobit potíže s telefonem Nexus One, „vlajkovým přístrojem“ Androidu. Samotný HTC zatím zaujal vyčkávací postoj, tvrdí, že patenty bere vážně a respektuje jak americké, tak mezinárodní právo.
Jde zřejmě o novou fázi boje mezi iPhonem a Androidem
Nový krok Applu pochopitelně vyvolal bouřlivé debaty, zarytí zastánci Applu se ho sice snaží všemožně obhajovat, ovšem celkově mu příliš sympatií nezískal, navíc tím jen posílil dohady, že má obavy z nástupu telefonů s Androidem. Podíl iPhonu na trhu je sice zatím stále mnohem větší, ale přístroje s Androidem právě teď začínají posilovat.
A když navíc podporují multi-touch ovládání, zjevně v nich Apple cítí potenciálního vážného soupeře iPhonu. A jak vidět, souboj těchto dvou platforem (iPhonu s iPhone OS a telefonů s Androidem) se nyní zřejmě dále přiostří.
Všem výše zmíněným žalobám ovšem napomáhá také stávající patentová legislativa v USA, jež dovoluje nesmírně široké patenty (s trochou nadsázky by se tam dalo patentovat i kolo), je ale otázkou, jak tyto spory vůbec dopadnou, možná skončí nějakým vzájemným vyrovnáním, Apple se však zřejmě takto pokouší vyvolat nejistotu mezi potenciálními zájemci o přístroje HTC a o telefony s Androidem vůbec. Investoři od něj sice takové kroky zřejmě očekávají, avšak bylo by nepochybně lepší, kdyby v létě prostě uvedl natolik modernizovaný model iPhonu, aby přilákal další zákazníky.