Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple získal trvalý soudní příkaz vůči Psystaru
18. prosince 2009, 00.00 | Soudní spor Applu s floridským výrobcem klonů Maců dospěl po 17 měsících k dalšímu důležitému mezníku, k trvalému soudnímu příkazu zakazujícímu Psystaru prodej hardwaru s Mac OS X.
Spor mezi floridským výrobcem klonů Maců Psystarem a Applem se táhne již celých 17 měsíců, v poslední době se však začíná rýsovat jeho rozuzlení.
Počátkem prosince se Psystar s Applem dohodl na finančním vyrovnání a toto úterý Apple zaznamenal další úspěch, poté, co v pondělí obě strany předstoupily před kalifornský soud k ústnímu slyšení, federální soudce William Alsup vydal trvalý soudní příkaz, který Psystaru zakazuje v podstatě vše, co donedávna dělal. Plné znění příkazu zveřejnil jako PDF dokument server MacRumors.
Soudní příkaz zakazuje Psystaru prodej klonů
Soudce v něm Psystaru zakazuje prodávat či jinak distribuovat odvozeniny Mac OS X bez svolení Applu a nesmí též záměrně jiné osoby nebo organizace vybízet k podobnému jednání, ani k tomu nesmí jakkoli napomáhat.
Dále příkaz zakazuje obcházet všechna technická opatření, jež řídí přístup k Mac OS X, včetně těch opatření, jimiž Apple zabraňuje provozování Mac OS X na počítačích nepocházejících od něj. Psystar také nesmí mít žádnou spojitost s produktem, jehož účelem je obcházení takovýchto ochranných opatření a nesmí dělat cokoli, co by obcházelo autorská práva, která podle platné legislativy Apple drží vůči Mac OS X.
Psystaru se rovněž nepodařilo omezit působnost příkazu jenom na Leoparda, nový soudní výnos výslovně uvádí, že se vztahuje na všechny verze Mac OS X včetně těch budoucích. (Původní žaloba Applu se skutečně týkala jen Leoparda, to ovšem bylo v době, kdy se Snow Leopard teprve připravoval, později však Psystar podal další žalobu kvůli Snow Leopardovi na Floridě, a tak se Apple začal snažit, aby kalifornská žaloba zahrnula všechny verze jeho operačního systému.)
Všem těmto nařízením musí Psystar vyhovět nejpozději do 31. prosince 2009, přičemž musí začít neprodleně dělat potřebná opatření. Součástí soudních nařízení je i to, že musí zničit všechny technologie, které použil k vytváření produktů, jimiž porušoval autorská práva Applu a má zakázáno všechny dotčené produkty dále prodávat.
S prodejem klonů Psystaru (což byla PC s nainstalovaným Snow Leopardem) je tedy definitivní konec, to ovšem není zase taková novinka, Psystar je přestal nabízet hned druhý den po dohodnutí výše zmíněného vyrovnání, nový soudní příkaz tak vlastně pouze potvrzuje to, co se již stalo.
Otevřená zůstává otázka softwaru Rebel EFI
Ovšem web Psystaru teď již neobsahuje o klonech sebemenší zmínku (v koutku se sice ještě krčí nabídka několika PC s Windows a Linuxem, ale ani ta se již neprodává) a titulní stránka předkládá jedinou položku, totiž software Rebel EFI, umožňující instalaci Mac OS X 10.6 Snow Leopard na běžná PC s procesory Intel.
A právě tahle položka zřejmě zůstane předmětem dalších sporů. Apple samozřejmě doufal, že soud zakáže Psystaru též prodej tohoto softwaru, prohlašoval, že se Psystar dopouští nezákonného prodeje prostředků obcházejících jeho (nyní soudem posvěcené) ochrany Mac OS X.
Zatím se sice zdálo, že je soudce v zásadě nakloněn s Applem souhlasit, avšak ve svém příkazu odmítl Rebel EFI výslovně jmenovat. Zdůvodnil to tím, že Psystar se ve svých výpovědích před soudem vyhnul tomu, aby konkrétněji popsal, co Rebel EFI dělá, proto soudce považoval za nepatřičné rozhodnout, zda daný software spadá do působnosti jeho příkazu. Avšak argumenty Psystaru, že má právo prodávat a distribuovat tento software, jsou podle soudce Alsupa chabé a zřejmě neobstojí, bude-li se jimi zabývat soud.
Soudce k tomu uvedl, že jeho příkaz nemůže předvídat, zda bude obhajoba Psystaru úspěšná, avšak dokud takové jednání neproběhne, bude Psystar prodávat Rebel EFI na své vlastní riziko a jestliže se zjistí, že takovýto prodej spadá do rámce působnosti příkazu, bude se to považovat za pohrdání soudem (v USA velice vážný přečin).
Nový soudní příkaz tak potvrdil již v listopadu vynesený předběžný rozsudek, který uznal Psystar vinným v podstatě vším, kvůli čemu ho Apple žaloval.
Soudní spory sice ještě nekončí, ale Apple může být spokojený
Soudní spory však nejspíš ještě nekončí, protože u floridského soudu běží žaloba, kterou naopak podal Psystar na Apple, v níž ho obviňuje z monopolních praktik, když pevně váže Snow Leoparda na své počítače. A tak zřejmě až floridský proces rozhodne otázku legality prodeje softwaru Rebel EFI.
Navíc dokud trvají soudní jednání, Psystar nemusí Applu vyplatit odškodnění, s nímž již souhlasil. Jde o téměř 2,7 milionu USD a je dost pravděpodobné, že Psystar tolik peněz prostě nemá, nepřekvapivě se proto snaží řízení protahovat. A obhájce Psystaru naznačil, že se hodlá odvolat i proti dosavadním rozhodnutím kalifornského soudu.
Právní tahanice mezi Applem a Psystarem tak sice můžou pokračovat ještě dlouho, ale vyhlídky Psystaru se pořád zhoršují, jeho nabídku teď již tvoří pouze dosti pochybný software Rebel EFI (existují vážná podezření, že ho Psystar odvodil ze zdarma dostupných otevřených nástrojů pro přípravu „Hackintoshů“).
Sice se nedá předjímat, jak dopadnou další soudní spory, ale vzhledem k dosavadnímu vývoji se nyní v USA již asi nikdo neodváží nabízet klony Maců a navíc nový soudní příkaz v podstatě potvrzuje, že vázání Mac OS X na hardware Applu je zcela legální, Apple tak může být spokojený, od soudu dostal předčasný vánoční dárek.