Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Apple zmrazil API rozhraní Snow Leoparda
13. května 2009, 01.00 | Testovací sestavení 10A354 Mac OS X 10.6 Snow Leopard přineslo poslední programátorské změny, příslušná API rozhraní by již měla zůstat zachována ve své současné podobě.
Minulý pátek Apple rozeslal externím vývojářům nové testovací sestavení Snow Leoparda, sestavení 10A354.
Poslední změna API rozhraní Snow Leoparda
A nyní vyšlo najevo, že se z programátorského hlediska jednalo o velice důležitou verzi, protože zavádí zřejmě poslední změnu Mac OS X 10.6 týkající se programátorů, příslušná programovací rozhraní by se už dále neměla měnit.
Apple dotyčné vývojáře informoval, že sestavení 10A354 zjednodušilo aplikační programovací rozhraní (API rozhraní) pro práci s Grand Central, novou technologií, jež vývojářům usnadní naplno využívat výkonu Maců s vícejádrovými procesory.
Grand Central rozděluje složité úlohy do menších bloků, které se poté efektivně přidělí jednotlivým dostupným procesorovým jádrům, aby se úloha zpracovala rychleji. Vývojáři tak budou moci lépe využít hardwarových prostředků Macu, aniž by museli být nějak zvlášť zběhlí v programování vícevláknových úloh.
Podle lidí obeznámených s nejnovějším sestavením Snow Leoparda byly v sestavení 10A354 upraveny (zjednodušeny) právě metody Grand Central pro toto přidělování úloh. A navíc Apple údajně vývojářům sdělil, že se pro Snow Leoparda neplánují žádné další změny API rozhraní.
To znamená, že od nynějška mohou vývojáři pracovat na svých aplikacích pro Mac OS X 10.6 s jistotou, že je další Applem provedené změny nepřinutí k významnějším změnám programového kódu a jejich programy se budou stejně chovat i pod ostrou verzí operačního systému.
Zároveň se jedná o známku toho, že se práce na Snow Leopardovi blíží do závěrečné fáze, kdy se většina úsilí vývojových týmů zaměří na zajištění stability a na optimalizaci programového kódu.
Ostatní novinky sestavení 10A354
Jak už víte z předchozího článku, sestavení 10A354 přináší i další změny, například přidalo rozpoznávání rukopisné čínštiny pro Macy s trackpady podporujícími multi-touch ovládání. Zřejmě v souvislosti s tím toto sestavení také změnilo panel předvoleb pro jazyk a text, rozšířilo ho o podporu obousměrného textu.
Za zmínku stojí též nový kodek HE-AAC (MPEG-4 High Efficiency AAC). Podle Applu jde o rozšíření stávajícího kodeku AAC-LC (Low Complexity AAC) optimalizovaného pro nízké datové toky.
Předpokládá se, že na vývojářské konferenci WWDC 2009, jež se koná počátkem června, Apple představí funkčně úplnou beta verzi Snow Leoparda, z hlediska vývoje aplikací však zřejmě takto úplnou verzi představuje již sestavení 10A354, červnová verze by měla ustálit všechny ostatní prvky systému.
A pak už bude následovat závěrečné dolaďování Snow Leoparda, právě na něm bude záležet, kdy se objeví ostrá verze, půjde-li vše hladce, mohlo by k tomu dojít ještě koncem letošních letních prázdnin.