Apple zveřejnil finanční výsledky za minulé čtvrtletí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple zveřejnil finanční výsledky za minulé čtvrtletí

23. ledna 2009, 00.00 | Apple oznámil výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí roku 2008, navzdory nepříznivému ekonomickému prostředí opět dosáhl rekordních tržeb a zisku.

Apple ve středu sdělil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí (účetně se jedná o první čtvrtletí fiskálního roku 2009, kalendářně to ovšem bylo čtvrté čtvrtletí roku 2008, zcela přesně pak tříměsíční období končící 27. prosince 2008).

Použité informační zdroje

Zvukový záznam z tiskové konference uspořádané k této příležitosti najdete na webu Applu, oficiální tiskovou zprávu o výsledcích svého hospodaření zveřejnil Apple tady.

Časopis Macworld jako obvykle přináší přepis z tiskové konference a AppleInsider shrnul nejdůležitější údaje a informace z ní do tohoto článku. Výsledkům Applu se samozřejmě věnuje většina zpravodajských serverů, ovšem již z principu přinášejí podobná sdělení jako zde citované zdroje.

05mm23012009f.jpg

A nyní se už podívejme na konkrétní čísla:

Celkové tržby a zisk

Apple opět oznámil rekordní finanční výsledky, navzdory současným ekonomickým problémům. Tržby za sledované období dosáhly rekordní výše 10,17 miliardy USD a zisk 1,61 miliardy USD (1,78 USD na akcii). Pro srovnání, před rokem činily tržby 9,5 miliardy USD a zisk 1,58 miliardy USD (1,76 USD na akcii). Zisk tak zůstal téměř stejný, ale vzrostly tržby, poprvé překročily částku 10 miliard USD za čtvrtletí.

Tohle jsou ovšem údaje podle amerických účetních předpisů (GAAP), podle nichž Apple započítává jen část příjmů z iPhonu a Apple TV (z účetních důvodů Apple rozepisuje příjmy za tyto přístroje do delšího časového období). Jestliže se připočtou i takto rozepisované příjmy, dosáhly by tržby za čtvrté čtvrtletí 11,8 miliardy USD a zisk dokonce 2,3 miliardy USD.

V hotovosti získal Apple za dané čtvrtletí 3,6 miliardy USD, což jeho hotovostní zásobu zvýšilo na ohromných 28,1 miliardy USD.

Hrubá marže Applu se stejně jako před rokem pohybovala na hodnotě 34,7 procenta (provozní marže se však snížila na 20,9 procenta) a příjmy z oblastí mimo USA přinesly 46 procent tržeb. USA tak nadále zůstávají nejvýznamnějším trhem Applu, ale zbytek světa pro něj rozhodně není zanedbatelný.

Vyhlídky na příští čtvrtletí

Jako veřejně obchodovatelná společnost musí Apple zveřejnit finanční vyhlídky na příští čtvrtletí, tedy vlastně na první kalendářní čtvrtletí roku 2009. Apple očekává zisk ve výši 0,9 až 1,0 USD na akcii, tržby by se měly pohybovat mezi 7,6 až 8 miliardami USD. Poměrně velký rozptyl odhadů plyne z nejistých ekonomických vyhlídek, Apple však věří v zotavení obchodu a v to, že si se svými produkty povede poměrně dobře. Ekonomická situace je sice nadále špatná, ale údajně již není tak nestabilní jako na konci minulého roku.

Hrubá marže by měla klesnout na 32,5 procenta ze současných 34,7 procenta, hlavně v důsledku sílícího kursu dolaru, později během letošního roku by se měla pohybovat okolo 30 procent. Ceny komponent už pravděpodobně nebudou klesat tak jako v minulém čtvrtletí, protože v podstatě již nemají kam, přesto by podmínky pro dodávky a ceny komponent typu RAM, flash pamětí a podobně měly nadále zůstat příznivé.

Prodeje Maců

Apple za minulé čtvrtletí prodal 2,524 milionu Maců, tedy o 9 procent více než před rokem, současné ekonomické problémy na něj nedolehly zdaleka tak silně jako na mnohé jiné výrobce počítačů.

Výrazně se však proměnila struktura prodeje, protože z tohoto počtu bylo 728 000 stolních Maců a 1,766 milionu notebooků. Proti konci roku 2007 prodej stolních modelů poklesl o 25 procent (tržby se snížily dokonce o 31 procent), naopak notebooků se prodalo o 34 procent více (měřeno počtem kusů) a příjmy z nich stouply o 23 procent. Notebooky tedy tvořily plných 71 procent prodaných Maců, odklon od stolních modelů se tak dále prohloubil (notebooky už několik let mají nadpoloviční podíl na prodeji Maců, avšak tentokrát se jejich převaha zvýšila skutečně výrazně).

06mm23012009f.jpg

Apple tyto výsledky přičítá především novým modelům notebooků uvedeným na trh loni v říjnu, odezva zákazníků na ně prý byla „velmi silná“. A doufá, že na Macworld Expu představené programové balíky iLife '09 a iWork '09 pomohou nadále odlišit Macy od ostatních osobních počítačů.

Pokud jde o propad prodeje stolních modelů (jejichž převážnou většinu tvoří iMacy), připisuje to Apple celkovému příklonu trhu k notebookům a připomíná, že IDC celosvětově zjistila v daném čtvrtletí pokles trhu stolních počítačů o 16 procent.

Apple již dlouho neudává výsledky prodeje pro jednotlivé modely Maců, nelze tedy získat přesnější přehled o tom, co nejvíc lákalo zákazníky, pouze v případě Maců Pro zazněla zmínka, že tyto stroje představují „malé procento“ prodeje stolních Maců (vzhledem k jejich značně vyhraněné zákaznické obci nijak překvapivé).

Na celkových tržbách Applu se Macy podílely jen 34,96 procenta, celkové příjmy z ostatních oborů podnikání je tedy převýšily, ale pořád jde o největší jednotlivý zdroj tržeb.

Prodeje Maců meziročně oslabily v oblasti vzdělávání, poklesly o 6 procent, v oblasti základního a středního školství v USA dokonce o 12 procent, což Apple připisuje ekonomické situaci.

Regionální výsledky prodeje Maců

Na obou amerických kontinentech Apple prodal 912 000 Maců a dosáhl celkových tržeb (nejen za Macy) 4,5 miliardy USD, což znamená meziroční zlepšení o 8 a o 5 procent.

Apple Europe prodal 795 000 Maců a utržil 2,77 miliardy USD, z toho plyne poměrně silný nárůst o 13 a 12 procent oproti stejnému období před rokem.

Odbyt v Japonsku byl tradičně malý, prodalo se tam 99 000 Maců a tržby činily 481 milionů USD, meziročně to ovšem znamenalo nárůst počtu Maců o 9 procent a tržeb dokonce o 20 procent.

V oblasti Asie a Pacifiku se prodalo 203 000 Maců při celkových tržbách 674 milionů USD, což dává nárůst počtu Maců o 14 procent, ale pokles tržeb o 9 procent.

Výsledky pro iPhone a Apple TV

Za sledované čtvrtletí Apple prodal 4 363 000 iPhonů a utržil za ně a za související produkty 1,25 miliardy USD. (Jestliže se navíc připočtou příjmy rozepisované do dalších období, celkově Apple za iPhony získal 2,6 miliardy USD.) To signalizuje jisté zpomalení prodeje, protože ve čtvrtletí po uvedení iPhonu 3G na trh letos v létě se prodalo přibližně 6,9 milionu kusů.

07mm23012009f.jpg

Meziročně sice došlo k velkému nárůstu o 88 procent v počtu kusů a ke vzrůstu tržeb dokonce o 417 procent, to však porovnáváme s původním iPhonem a s prodejem v jen omezeném počtu zemí, zatímco na konci roku 2008 se iPhone 3G nabízel v 70 zemích světa. V porovnání s předchozím, třetím čtvrtletím roku 2008 se prodalo o 37 procent méně kusů telefonu, tržby však narostly o 55 procent. Za celý rok 2008 se prodalo celkem 13,7 milionu iPhonů, podstatně víc než plánovaných 10 milionů.

Z výše uvedených čísel plyne, že prodeje iPhonů v poslední době přece jen trochu zeslábly, na druhou stranu se zmenšily zásoby telefonů v prodejních kanálech Applu, tam se teď nachází asi milion kusů oproti 2 milionům dříve.

Na přetřes samozřejmě přišla otázka ceny iPhonu, zástupce Applu prohlásil, že daný trh je jasně „cenově elastický” a upozornil na snížení ceny (dotovaných) iPhonů, je však přesvědčen, že současná cena nabízí „přesvědčivou hodnotu“ a že na dnešním trhu mu nikdo nemůže konkurovat, iPhone je prý „o roky napřed“ především v softwaru. S těmito prohlášeními jistě lze polemizovat, ale jasně ukazují, co hodlá Apple podnikat okolo iPhonu. Firma se především nechce angažovat na trhu levných telefonů, zajímá ji prodej co nejlepšího telefonu, nikoli co největšího počtu kusů.

Zatím se nedá říci, jak se projeví prodej iPhonu v obchodech řetězce Wal-mart, protože ten začal až koncem prosince, ovšem iPhone tak osloví zákazníky v dalších 4 000 obchodech, včetně míst v USA, kde se telefon dosud nenabízel. Rozhodnutí zahájit prodej v tomto řetězci vyplynulo z výsledků prodeje iPodů.

Apple se zmínil též o Apple TV, výsledky pro tento přístroj sice samostatně neuvádí, ale jeho prodej se údajně oproti konci roku 2007 zvýšil trojnásobně, zejména v důsledku zprovoznění půjčovny filmů na iTunes Store. Apple proto věří v budoucnost Apple TV a hodlá do ní dále investovat (možná se tedy dočkáme inovace jejího hardwaru, mohlo by to vypadat například takhle), avšak ta stále zůstává pouhým „koníčkem“.

08mm23012009f.jpg

Výsledky pro iPody a iTunes Store

Překvapivě dopadly také prodeje iPodů, těch se za minulé čtvrtletí odbylo 22 727 000, což představuje rekordní množství v historii Applu. Počet kusů meziročně stoupl o 3 procenta, ale příjmy poklesly o 16 procent, takže se snížila průměrná cena. Veškerý růst prodeje iPodů však jde na vrub trhů mimo USA (v těch prodej naopak klesl o 3 procenta) a největší objem prodeje jako obvykle připadl na vánoční svátky. Zákazníci zareagovali především na nové modely, tedy na nový iPod nano a iPod touch představené loni v září.

iPody nadále zůstávají převažujícími hudebními přehrávači v mnoha zemích, v USA si drží 73 procent trhu, v jiných zemích svůj podíl ještě posílily, v Austrálii a ve Velké Británii mají 70 procent trhu, v Japonsku 60 procent, v Kanadě 50 procent a jejich postavení posílilo v takových zemích jako jsou Francie, Itálie a Španělsko.

Dobře si vedl rovněž iTunes Store (konkrétní výsledky Apple ovšem opět ukrývá v širších účetních kategoriích), prodej hudby byl největší v historii, zvláště o Vánocích, samozřejmě Apple neopomněl zmínit nové rekordní výsledky pro App Store, tedy 15 000 aplikací a 500 milionů jejich stažení, přičemž při oznamování výsledků za předchozí čtvrtletí bylo aplikací 10 000.

09mm23012009f.jpg

Maloobchodní prodej

Celkem dobře si vedla též síť kamenných obchodů Applu. V nich se za čtvrté čtvrtletí roku 2008 prodalo 515 000 Maců a přinesly 1,74 miliardy USD tržeb, což znamená meziroční růst o 2 procenta. Obchody Applu navštívilo 46,7 milionu zákazníků, to dává 14 400 lidí na obchod a týden. (Vzhledem ke značným rozdílům mezi jednotlivými obchody jsou tyto průměry sice dost pochybné, ale dovolují udělat si představu o celkové bilanci.) Klesly však průměrné tržby na obchod, ty činily 7 milionů USD, oproti 8,5 milionu USD před rokem, snížily se rovněž ziskové marže, v důsledku celkově obtížné situace maloobchodu v USA.

Téměř polovina Maců prodaných v těchto odchodech šla k novým zákazníkům, takže se základna uživatelů Maců pořád rozrůstá.

Kamenné obchody Applu se v současnosti nacházejí v 10 zemích světa, nový obchod v Německu zaznamenal velký úspěch, celkem bylo obchodů 251. Apple nadále plánuje rozšiřování své maloobchodní sítě, během fiskálního roku 2009 hodlá otevřít dalších 25 obchodů, z toho polovinu mimo USA, bude však pečlivě rozvažovat jejich umístění.

Své obchody Apple považuje především za místo, kde si zájemci mohou v praxi vyzkoušet zařízení Applu, takže mu nijak zvlášť nevadí, pokud zákazníci nakonec nakoupí na Webu nebo v jiných obchodech (své peníze Apple dostane tak jako tak). V této souvislosti se jeví jako celkem pochopitelné stažení Applu z Macworld Expa, místo toho raději investuje právě do svých obchodů.

Mimochodem, maloobchody zřejmě přispěly k dobrým výsledkům prodeje iPodů, protože je přibalovaly v rámci různých akcí, zejména o Vánocích.

Odpovědi na dotazy účastníků tiskové konference

Na tiskové konferenci k finančním výsledkům Applu pochopitelně padaly i mnohé další dotazy, ty nejdůležitější shrnuji zde (některé odpovědi jsem již uvedl v předchozích odstavcích, jestliže se přímo vztahovaly k dané kategorii výsledků).

Apple zastupovali provozní ředitel Tim Cook, který navíc přebral úlohu generálního ředitele Steva Jobse po dobu jeho zdravotní dovolené (více viz zde), finanční ředitel Peter Oppenheimer a hlavní pokladník Gary Whistler. Steve Jobs přítomen nebyl, vyjádřil se pouze pro oficiální tiskovou zprávu, kde upozornil především na překročení hranice 10 miliard USD za čtvrtletní tržby.

10mm23012009f.jpg

Zástupci Applu jako obvykle při oznamování finančních výsledků nebyli příliš sdílní ve věcech netýkajících se financí (například se odmítli jakkoli vyjádřit ke Snow Leopardovi), ale něco málo přece jen naznačili.

Samozřejmě opět padly otázky na zdraví a postavení Steva Jobse. Tim Cook na to odvětil, že Jobs bude nadále činit hlavní strategická rozhodnutí, zatímco on se bude starat o každodenní provoz. Apple má podle Cooka výjimečně zdatný vedoucí tým a hodnoty firmy jsou neobyčejně dobře zakořeněny, takže by se na fungování Applu nemělo nic podstatného měnit.

Přirozeně se objevila otázka na Palm Pre, kteří mnozí vnímají jako přístroj velmi podobný iPhonu. Tim Cook odpověděl, že je těžké posuzovat produkt, co ještě nedorazil na trh a připomněl, že Apple dosud prodal přes 17 milionů iPhonů. Apple se však rozhodně nebrání konkurenci, pokud nebude týt z duševního vlastnictví Applu, v takovém případě by podnikli patřičné kroky (že by skrytá pohrůžka těm, kdo by chtěli blíže napodobit iPhone?). V případě iPhonu považuje za klíčový prvek jeho software a App Store, což by mělo iPhonu nadále zajišťovat konkurenční výhodu.

A jak již bylo zmíněno výše, Apple se nehodlá pouštět na trh levných telefonů, kde rozhoduje počet prodaných kusů, místo toho se chce soustředit na nabídku co nejlepšího telefonu za odpovídající cenu. Většina komentátorů to vidí jako jasné odmítnutí pověstného „iPhonu nano“.

Z povšimnutí stojí také odpověď na otázku, jak se Apple staví k netbookům, levným přenosným počítačům s cenou pod 500 USD.

Tim Cook řekl, že sice tuto část trh sledují, ale vidí tam pouze produkty postavené na hardwaru mnohem slabším, než jaký zákazníci chtějí, se stísněnými klávesnicemi, malými displeji a nepříliš dobrou softwarovou technologií. Lidé podle něj s nimi spokojeni nebudou a připomíná, že dosud netbooky tvoří asi 3 procenta celosvětového trhu PC. (Celosvětový podíl Maců na trhu PC ovšem není o mnoho větší, jenže takové srovnání těžko lze čekat od čelního představitele Applu.)

Zatím Apple o tuto kategorii nemá zájem, ovšem pozoruje ji a má určité nápady pro budoucnost, současné netbooky však považuje za nepříliš kvalitní. Vypadá to tedy, že v nejbližší době nejde čekat netbook Applu, později by ovšem mohl přijít s nějakým vlastním řešením, nejspíš opět hodně odlišným od těch dosavadních.

Prakticky stejně se již dříve jak k iPhonu nano, tak k netbookům vyjádřil Steve Jobs, Tim Cook tedy jasně kráčí v jeho šlépějích, to ale těžko může někoho překvapit.

Závěrečné shrnutí

Výsledky Applu za minulé čtvrtletí byly lepší, než očekávala většina analytiků, překvapily především vysoké tržby a zisk, uvážíme-li, jak na tom je většina jiných firem z oboru. Opět se ukázalo, že na Apple nepříznivé vnější ekonomické podmínky doléhají méně než na většinu jeho konkurentů, akcie Applu na oznámené výsledky reagovaly mírným růstem. Na druhou stranu, jak plyne z dílčích výsledků, v některých oblastech se ekonomické oslabení přece jen projevilo.

V případě Maců stojí za pozornost zejména výrazná převaha notebooků, právě ty mají zásluhu na celkově dobrých prodejích. Nepochybně se na tom podílely nové hliníkové „unibody“ modely, ovšem větší nárůst počtu kusů než tržeb signalizuje, že zákazníci začali silněji upřednostňovat levnější modely (tenhle trend vypadá jako nejpravděpodobnější důvod nejnovější modernizace bílého MacBooku).

Citelný pokles prodeje stolních Maců je jistě dán hlavně celkovým odklonem od stolních počítačů, avšak určitě se projevilo i to, že Apple své stolní modely už dlouho nemodernizoval, takže případní zájemci raději čekají, zda Apple přece jenom neuvede nové modely, v pověstech zmiňované již od loňského podzimu. Mac mini je dnes už skutečně velice zastaralý a iMacy se rovněž příliš nezměnily od srpna 2007. Doufejme, že se Apple pokusí oživit poptávku po stolních Macích novými modely.

V případě iPhonů se začalo projevovat zpomalování prodeje, čísla za celý rok 2008 jsou sice působivá, ale výsledky z posledního čtvrtletí jasně ukazují slábnoucí odbyt, prohlášení představitelů Applu však naznačují, že nějaké výrazné snížení cen asi nelze čekat, ostatně tržby z iPhonu se dále zlepšily. Je otázkou, jak se bude prodej iPhonu vyvíjet dál v průběhu letošního roku, kdyby stále ochaboval, možná by to Apple přimělo k uvedení modernizovaného modelu (analytici o tom spekulují již delší dobu).

Překvapila čísla pro iPody, tak vysoké počty prodaných kusů se opravdu nečekaly, zřejmě pomohlo především přibalování iPodů v rámci různých akcí a pronikání na trhy mimo USA (americký trh naopak začíná jevit známky nasycení).

Současné ekonomické potíže na Apple dolehly jen velmi mírně, zatím současnými rozbouřenými ekonomickými vodami proplouvá hladce. Nejnovější ekonomické údaje sice naznačují, že situace bude hodně složitá i v tomto roce, ale právě Apple, se svou rekordní hotovostní zásobou a dosavadními výsledky, má velkou šanci tyhle krušné časy zdárně přestát, bez ohledu na to, zda u kormidla bude stát Jobs či někdo jiný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: