AppleInsider popisuje své první zkušenosti s iPadem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

AppleInsider popisuje své první zkušenosti s iPadem

3. února 2010, 00.00 | Server AppleInsider přináší popis svých prvních dojmů z práce s iPadem a nabízí řadu videoukázek.

Přesně před týdnem Apple představil svůj nejnovější výtvor, „tablet“ iPad. Tento přístroj už stačil vyvolat bouřlivé debaty, přestože zatím ho příliš mnoho lidí v ruce nemělo, protože prodávat se začne až za dva měsíce. Ale zástupci tisku a médií měli minulou středu příležitost si ho přece jen vyzkoušet, poté, co skončila vlastní předváděcí akce, bylo možné si osahat několik v sále vystavených iPadů za asistence pracovníků Applu.

Poměrně podrobně popisuje zkušenosti z tohoto vyzkoušení server AppleInsider, jeho reportáž zabírá celkem tři stránky. V textové části zmiňuje některé zajímavé postřehy, jež se vám pokusíme zde zprostředkovat, především však zahrnuje řadu videozáznamů názorně předvádějících práci s iPadem, na ty uvedeme odkazy, a protože se jedná o nahrávky z YouTube, nabízíme je vám též tady. Navíc se mezitím objevily některé další informace o iPadu, takže jsme článek mohli proti původní reportáži AppleInsideru ještě doplnit.

Pro AppleInsider představuje iPad „srdeční záležitost“, tento server totiž již v září 2007 přišel se zprávou, že Apple pracuje na novém PDA s multi-touch ovládáním, jakýmsi nástupcem Newtona, později se o přístroji začalo mluvit jako o tabletu, přičemž AppleInsider samozřejmě nadále patřil k hlavním zdrojů zpráv a pověstí o něm (jež se z valné části potvrdily). Není tedy divu, že k iPadu přistupuje s až nekritickým nadšením, přesto však jeho reportáž přináší řadu zajímavých informací.

První dojmy z iPadu

Většina pověstí předpokládala, že tablet Applu bude v podstatě iPod touch s 10“ obrazovkou a iPad jím opravdu v zásadě je, lze říci, že spojuje vysoce výkonný iPod touch s 9,7“ IPS obrazovkou podobnou těm užívanými novými Macy.

Mnohem větší obrazovka (a s vyšším rozlišením) však poskytuje tolik místa navíc, že dovoluje změnu aplikací iPhone OS z nástrojů určených především k procházení informací na víceméně plnohodnotné osobní aplikace, ale přizpůsobené dotykovému multi-touch ovládání.

Toto úvodní video ukazuje, jak iPad fyzicky vypadá a předvádí jeho domovskou obrazovku s ikonami aplikací, podobnou té na iPhonu a též tam spatříte ukázky několika aplikací, je vidět, že i přiložené aplikace více připomínají programy dodávané s Macy a některé z nich podle názoru AppleInsideru dokonce své protějšky z Mac OS X předčí, což platí zejména pro nový kalendář.

Za největší překvapení při práci s iPadem však považuje AppleInsider to, že se s ním pracuje většinou na výšku. Na Webu se už dlouho před představením iPadu objevovaly různé výtvarné představy tabletu Applu, prakticky všechny však předpokládaly, že se přístroj bude používat na šířku.

iPad sice umí pracovat v obou orientacích, ale ve většině případů se používá na výšku, existují ovšem výjimky, některé aplikace dávají přednost jedné z nich (například prezentační aplikace Keynote z balíku iWork pracuje pouze na šířku). A při zapojení přístroje do doku se dá používat jedině svislá orientace. Také na webových stránkách iPadu převažují ilustrace se svislou orientací, v tomhle ohledu se novinka velice podobá iPhonu a iPodu touch.

Jasně se ukazuje, že tablet Applu prostě není notebook bez klávesnice, iPad je vhodnější představit si spíše jako digitální poznámkový blok, s jehož fyzickým předobrazem se rovněž pracuje na výšku.

iPad nabízí mnohem propracovanější aplikace

Z hlediska vnitřní architektury iPad sice v zásadě je iPod touch s velkou obrazovkou, avšak nové aplikace, jak ty přibalené k přístroji, tak ty od třetích stran, jejichž časné ukázky se objevily v San Franciscu, byly přepracovány tak, aby plně využily větší obrazovku a poskytují mnohem propracovanější ovládání, rozhodně nejde jen o „roztažené“ aplikace z iPhonu (ačkoli ty se samozřejmě dají též používat).

Kalendář, poznámky, poštovní klient Mail, správce fotografii a další aplikace sice i nadále nabízejí známé uživatelské rozhraní iPhone OS, ale byly obohaceny o prvky připomínající aplikace Mac OS X, namísto jedné stránky menu na obrazovce aplikace iPadu zobrazují více úrovní menu najednou, kupříkladu v nastaveních přístroje. A poštovní klient na stejné obrazovce předkládá jak seznam doručené pošty (podobný tomu na iPhonu), tak také náhled vybrané zprávy.

To, co na iPhonu (a samozřejmě též na iPodu touch, pro zjednodušení budeme nadále mluvit jen o iPhonu) bylo nepraktické kvůli malé ploše displeje, se dá na iPadu provádět zcela přirozeně. Fotografická aplikace tak mohla začlenit prvky programu iPhoto, alba lze procházet tahy prstů a využívá funkcí Faces a Places.

Nejvýrazněji se to ovšem projevuje na aplikacích balíku iWork, který pro iPad dostal podobu tří samostatných aplikací (Pages, Numbers a Keynote) prodávaných na App Store po 10 USD, jež zřejmě poskytují většinu (ne-li všechny) funkcí svých stejnojmenných protějšků z Mac OS X, ovládají se však výlučně dotyky a gesty prstů.

Již provedené úkony se dají odvolávat tlačítkem Undo, nástrojové panely a vyhledávací funkce připomínají aplikace Mac OS X, vyskakovací menu se ovšem naopak podobají obrazovkám iPhonu, iPad prostě přináší směsici prvků z obou platforem.

Zároveň však dokáže provozovat většinu stávajících aplikací App Store (a jak se Apple před týdnem pochlubil, je jich už 140 000), které lze používat buď v původním rozlišení (pak je však obklopuje rozměrný černý rámeček), nebo se dají roztáhnout na celou obrazovku iPadu o rozlišení 1 024 x 768 pixelů.

Některé aplikace po roztažení nevypadají nejlépe, ale pro hry to funguje velice dobře, AppleInsider se při některých předváděných ukázkách musel zástupců Applu ptát, zda opravdu jde o hry pro iPhone, protože i se zdvojenými pixely vypadaly skvěle a hrály se plynule.

Samozřejmě však bude možné psát aplikace přímo uzpůsobené pro iPad (Apple minulou středu zároveň uvolnil beta verzi příslušné vývojářské sady, iPad používá iPhone OS 3.2 podporující nové vlastnosti), zpočátku to nejspíš budou hlavně upravené verze stávajících aplikací, před týdnem již bylo několik takových příkladů předvedeno, zejména pro hry se to zdá být slibné, větší obrazovka slibuje skutečně hodně.

Chybějící očekávané vlastnosti

Některé věci, o nichž se mluvilo v předchozích pověstech, ovšem iPadu chybí. Pro mnohé americké zákazníky bylo zklamáním, že iPad bude nabízet (pouze u dražších modelů) 3G připojení jen pro GSM/UMTS sítě, operátoři užívající technologii CDMA tedy mají stejně jako v případě iPhonu smůlu, pro nás v Evropě na tom ovšem nezáleží. (Ostatně už opět začaly kolovat pověsti, že se na CDMA verzi iPadu přece jen pracuje).

A přístroj nemá ani fotoaparát či videokameru, takže ho nelze použít pro videokonference, o nichž se rovněž spekulovalo, na druhou stranu se videohovory zatím stejně příliš neuchytily, mnoha uživatelům je představa, že budou sledováni kamerou, značně nepříjemná. (Budoucí verze přístrojů Applu však možná tohle podporovat budou, v iPhone OS 3.2 totiž byly potřebné funkce objeveny.) A co se týče fotografování, narozdíl od iPhonu by iPad vzhledem ke svým rozměrům byl pro tento účel dost nešikovný.

Ovšem i AppleInsider musí přiznat, že iPad trpí jedním skutečně významným omezením, nejde totiž provozovat více aplikací třetích stran současně, v pozadí mohou běžet pouze některé aplikace dodávané Applem, jako třeba iPod. Jinými slovy, iPad stejně jako iPhone nepodporuje multitasking, přestože na něm by už opravdu dával smysl.

Vynořily se proto spekulace, že by multitasking mohla přinést nová verze firmwaru vydaná v létě (nejspíš v souvislosti s uvedením nového modelu iPhonu), mluví se o iPhone OS 4.0, není to však vůbec jisté, teprve uvidíme, jak dlouho zůstane iPad u stávajícího iPhone OS 3.2.

Zatím se neobjevila žádná zmínka o tom, že by bylo možné iPad používat jako dotykové vstupní zařízení pro Mac, ale přinejmenším teoreticky takové užití možné je, bude záležet hlavně na softwarové podpoře, AppleInsider podotýká, že by se to dalo zařídit přenosem gest aplikacím na Macu pomocí síťových příkazů.

Postřehy k předváděnému příslušenství

AppleInsider si také pohrál s příslušenstvím iPadu, jež Apple rovněž předváděl. Šlo především o dva doky, první (který se bude prodávat za 29 USD) tvoří vlastně jen stojánek sloužící k dobíjení přístroje, iPad do něj vložený ovšem může nadále pracovat, například přehrávat video, druhý dok (jenž bude stát 69 USD) navíc poskytuje integrovanou klávesnici.

Klávesnice nepřekvapivě nabízí téměř stejné klávesy jako hliníkové klávesnice pro Macy, přidává však několik dalších tlačítek, totiž domovské tlačítko, tlačítko vyhledávání, uzamykající tlačítko a zvláštní klávesu pro vyvolání virtuální klávesnice na obrazovce iPadu, aby bylo možné zadávat zvláštní znaky. (To by mohlo znamenat, že se doková klávesnice bude dodávat jen ve verzích pro ty nejrozšířenější jazyky a podpora zbývajících jazyků se zařídí softwarově, zatím to však Apple neupřesnil.)

Zástupci Applu navíc prozradili, že iPad bude možné používat spolu s běžnými externími Bluetooth klávesnicemi (AppleInsider vyjádřil naději, že by časem tohle mohlo být možné též pro iPhone a iPod touch.)

Displej iPadu má rozlišení 1 024 x 768, což už je poměrně dost i pro externí zobrazovače (Apple mluví o HD rozlišení, to je ovšem poněkud přehnané, jde spíš o rozlišení typu „HD Ready“). Aby však bylo možné výstup z iPadu zobrazovat v plném rozlišení, bude k tomu třeba speciální VGA videokabel, stávající komponentový či kompozitní videokabel pro iPhone se sice dají také použít, ale zvládnou jen nižší rozlišení.

iPad tedy půjde připojit k projektoru, což by mohlo být výborné pro prezentace, protože ho nejen půjde ovládat z jeho dotykové obrazovky, ale navíc se nabízí též virtuální ukazovátko, jež se dá přemisťovat pohyby prstu po integrovaném displeji a dokonce na něm lze do prezentace kreslit pro zvýraznění předkládaných informací. iPad by se tak mohl stát oblíbenou prezentační pomůckou, což v USA představuje ohromný trh.

VGA kabel pro iPad se bude prodávat samostatně a za 29 USD se navíc bude dodávat dvojice adaptérů pro spolupráci s digitálními fotoaparáty, jedna „krabička” poslouží jako USB port pro fotoaparát a druhá jako čtečka SD karet. Adaptéry však nebyly předvedeny v provozu, takže zatím není zcela jasné, jak fungují. Klávesnici, VGA kabel a adaptéry pro fotoaparát ukazuje tohle video.

A dále Apple nabízí pro iPad pouzdro s povrchovou úpravou připomínající neoprén, jež přístroj chrání podobně jako knižní desky, ale dá se překlopit tak, aby fungovalo i jako podstavec nebo podložka. iPad s ním lze nastavit buď do polohy připomínající malý televizor, což se bude hodit při přehrávání videa, nebo naopak jde podložit jako jakýsi mininotebook, aby se dalo snáze psát na jeho virtuální klávesnici (viz ilustrace). Pouzdro je sice měkké, přesto působí robustně, avšak nerozbitným určitě iPad neučiní (displej kryje sklo).

Hlasové funkce

iPad nese mikrofon a zdířku pro sluchátka (zatím se však neví, zda podporuje také náhlavní sady s integrovaným mikrofonem), takže ho bude možné užít pro hlasovou VoIP komunikaci. AppleInsider mluví o VoIP hovorech jen přes WiFi sítě, protože tehdy Apple nic jiného nedovoloval, ale ještě minulý týden potvrdil, že nově povoluje VoIP provoz též přes 3G sítě.

Předváděné prototypy však nebyly vybaveny aplikací Voice Memos pro hlasové poznámky známou z iPhonu, ani jeho hlasovým ovládáním, přestože potřebný hardware na to iPad má, ovšem hotová verze už možná tyto aplikace dostane.

iPad jako fotorámeček

A iPad může mít také další využití, když je právě nečinný (tedy především při dobíjení), lze ho totiž změnit v elektronický fotorámeček schopný zobrazovat animovanou prezentaci z vybraného fotoalba.

Když se obrazovka iPadu uzamkne, nabídne tlačítko pro spuštění takové prezentace, jejíž parametry se určují v systémových nastaveních. Funkci fotorámečku a zacházení s příslušnými nastaveními ukazuje tohle video.

Funkce elektronické čtečky

iPad není něčím zcela novým (jako byl ve své době Newton), pouze rozšiřuje možnosti, které už nabízely iPhone OS a App Store. Umí provozovat téměř všechny stávající aplikace a vývojáři nepochybně brzy přijdou s novými, jež využijí dodatečné možnosti iPadu a iPhone OS 3.2.

Avšak asi nejvýznamnějším novým využitím iPadu bude funkce elektronické čtečky. Jistě, iPhone obdobné aplikace již nabízí, jenže jeho malý displej se ke čtení příliš nehodí, tady má iPad jasně navrch. Zároveň se ovšem musí měřit se specializovanými přístroji používajícími technologii elektronického inkoustu, jako je především Amazon Kindle.

Tuhle roli iPadu velmi podrobně rozebral samostatný článek MůjMacu (a Grafiky), zde proto pouze stručně zmíníme, že iPad proti zařízením s elektronickým inkoustem přináší podporu barev a plynulého videa (což elektronický inkoust zatím z principu nedokáže). Jeho aplikace iBooks pro čtení elektronických knih opravdu velice věrně napodobuje skutečnou knihu a má velmi intuitivní ovládání, mnozí se proto domnívají (a patří k nim také AppleInsider), že iPad dokáže specializované čtečky nahradit.

S tím ovšem nemusí každý souhlasit, iPad používá emisní LCD obrazovku s podsvícením, jež má pochopitelně mnohem větší spotřebu než elektronický inkoust a přinejmenším u některých uživatelů asi bude též vyvolávat větší únavu očí. Právě toto užití iPadu bude nejspíš vyvolávat ty největší spory.

iPad se ke čtení dá použít po dobu 10 hodin na jedno nabití, což je samozřejmě mnohem kratší čas, než jaký nabízejí specializované čtečky, Steve Jobs je však přesvědčen, že to uživatelům bude stačit.

Jasnou odpověď dá teprve budoucnost, definitivním řešením zřejmě za několik let budou nové zobrazovací technologie schopné zajistit jak funkce elektronického papíru, tak podporu barev a plynulého videa (o jednom takovém projektu informovala loni Grafika, ale to, zda bude úspěšný, se ukáže nejdříve v příštím roce).

Pomineme-li však otázku výdrže baterie a únavy očí (jež asi bude značně rozdílná pro jednotlivé uživatele), nabízí iPad opravdu flexibilní čtečku, navíc schopnou velmi rychlého obracení stránek, svižnou navigaci po dostupných titulech a široké možnosti změny typu a velikosti písma. Používání aplikace iBooks názorně předvádí toto video.

iPad nepoužívá pero

Na rozdíl od tabletů Microsoftu iPad stejně jako ostatní kapesní zařízení Applu využívá pouze prstů, pero není vůbec potřeba (Steve Jobs je známý svým odporem k perům).

Předváděné prototypy nenabízely ani žádné rozpoznávání rukopisu, ke vstupu textu slouží pouze dynamická virtuální klávesnice, jež se mění podle právě zpracovávané úlohy (například tabulkový procesor Numbers z balíku iWork může vyvolat buď plnou klávesnici, nebo jen numerický blok, případně další specializovaní vstupní prvky).

Není ovšem vyloučeno, že časem rozpoznávání rukopisu přibude, v iPhone OS 3.2 totiž byly nalezeny náznaky jeho podpory. A co se týče pera, je docela dobře možné, že někteří výrobci příslušenství začnou dodávat vhodná pera, která ovšem budou muset být uzpůsobená pro kapacitní displej iPadu (pro iPhone se ostatně taková pera prodávají už teď, ta pravděpodobně budou použitelná též na iPadu, kde pero dává mnohem větší smysl).

Vysoce výkonný hardware z dílny Applu

Všichni, kdo měli možnost si iPad vyzkoušet, hlásí, že je přístroj velice rychlý, totéž přirozeně sděluje také AppleInsider, podle něj pracuje neuvěřitelně rychle a plynule, takže proti němu vypadá pomalý dokonce iPhone 3GS. Jak dokazuje tohle video, studený start iPad zvládne za 15 sekund.

V praxi však bude iPad připraven k práci ještě mnohem rychleji, protože v režimu spánku může zůstávat dlouhé dny, aniž by to příliš vyčerpalo baterii (podle oficiálních matriálů Applu má v nečinnosti na jedno nabití vydržet déle než měsíc), téměř okamžitá připravenost by měla tvořit jednu z jeho hlavních předností.

Apple ovšem o použitém hardwaru mnoho podrobností nesdělil, stejně jako v případě iPhonu tvrdí, že to není důležité, platformu iPhone OS jasně směřuje spíše na netechnické uživatele. A tak z dostupných materiálů Applu (a z toho, co řekl Jobs před týdnem) víme pouze to, že iPad využívá nový vlastní čip Applu nazvaný A4, který je podle Jobse „opravdový rychlík“ (a zároveň spotřebovává velice málo energie).

Nepochybně se jedná o podobný SoC čip, jaký se používá v iPhonu a iPodu touch, ale podstatně výkonnější, jenž si Apple navrhl sám (a protože ho neprodává nikomu jinému, nemá důvod sdělovat jeho přesné parametry).

Tento čip zahrnuje hlavní procesor ARM, grafický koprocesor a I/O obvody, zatím však nevíme, jaké přesně. Můžeme se o tom jen dohadovat, někteří se domnívají, že by hlavním procesorem mohl být Cortex-A9, v současnosti nejvýkonnější procesor ARM dostupný na trhu. Značně výkonná se zdá být i grafika, nejspíš se jedná o nějaké grafické jádro PowerVR SGX.

Více se o tom dozvíme teprve poté, co se iPad začne prodávat, pak se v tom jistě někdo zvědavý povrtá, zatím známe pouze fotografii čipu A4 a i ta pochází z oficiálního propagačního videa Applu. Je však dost pravděpodobné, že by čip A4 mohl být podobný čipu Tegra 2 NVIDIe představenému počátkem ledna.

iPad se tak stal prvním zařízením s iPhone OS, jež používá vlastní čip Applu, lze však předpokládat, že nový model iPhonu (očekávaný nejspíš letos v létě) použije stejný nebo podobný čip a časem jím bude vybaven též iPod touch.

S iPadem se Apple do značné míry opět vrátil k vlastnímu vývoji jak softwaru, tak hardwaru, ani to ovšem ještě nezaručuje, že bude tento přístroj stejně úspěšný jako iPhone. Sice už stačil vyvolat bouřlivé diskuse, ale teprve odezva zákazníků ukáže, zda bude úspěšný, na to si však budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: