Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Autodesk Maya 8.5 podporuje Macy s Intelem
16. ledna 2007, 11.00 | Na Macy s Intelem konečně přichází v nativní verzi jeden z nejvýkonnějších programů pro 3D animaci.
Včera, 15. ledna, Autodesk oznámil dostupnost nejnovější verze svého animačního programu Maya 8.5. Tento program, sloužící pro tvorbu 3D animací, modelování a vykreslování, patří k nejvýkonnějším svého druhu. Vznikal poměrně složitě a spletitý osud měli i jeho majitelé – postupně přešel mezi několika firmami, až ho nakonec koncem roku 2005 koupil Autodesk. Celkem slušný přehled vlastností a vývoje Mayi až do verze 8.0 najdete třeba v tomto článku na Wikipedii (její články se sice musí kriticky zvažovat, ale tenhle vypadá docela seriózně). Jako většina programů tohoto typu je Maya multiplatformní, nabízí se pro Windows, Linux i Mac OS X. Avšak teprve nyní uváděná verze 8.5 pro Maca je univerzální binární program, takže plně využije výkonu Maců s Intely, což má samozřejmě právě u tohoto typu programů značný význam.
Verze 8.5 přináší mnoho dalších novinek (společných pro všechny podporované platformy). Zřejmě hlavní novinku představuje simulační rámec Maya Nucleus, vyvinutý Autodeskem, který interaktivně simuluje vzájemnou spolupráci mnoha propojených dynamických objektů s použitím různých geometrií. Jako první modul postavený na této technologii se k Maye dodává nCloth, s nímž lze vytvářet a animovat šaty a mnohé jiné materiály (plasty, kovy aj.) zcela novými způsoby. Dovoluje třeba rychle připravovat simulace šatů na šatech, jejich ohýbání, trhání apod. Také se jím dají animovat nafukovací objekty, včetně simulace rozdílů mezi tlakem vzduchu uvnitř a venku.
Takto složité nástroje bývají programovatelné a Maya není výjimkou. Nově však k vlastnímu vnitřnímu jazyku MEL (Maya Embedded Language) přibyla podpora pro Python. Tento jazyk je velmi oblíbený mezi uživateli otevřeného softwaru, takže si vytvořil širokou uživatelskou obec. A Maya 8.5 nyní dovoluje používat Python při stejně vysoké míře integrace s vnitřními příkazy jako MEL. Podpora Pythonu jde dokonce tak daleko, že v něm bude možné vytvářet nové zásuvné moduly. Při počtu programátorů v Pythonu určitě rozumné rozhodnutí.
Samozřejmě Maya přináší i další novinky, například vylepšené algoritmy vykreslování, to vše si můžete najít přímo u Autodesku.
Maya je jednoznačně program pro profesionály, velice často se používá jak ve filmu, tak v televizní produkci, a dokonce pro vývoj některých her. Podle toho je pochopitelně nastavena také cena. Nižší verze, Maya Complete, zahrnující všechny základní animační, modelovací a programovací nástroje, vás přijde na 2000 USD, verze Maya Unlimited, jež přidává moduly Fluid Effects (simulace tekutin), Fur (simulace srst), nCloth (viz výše), Live (kombinace živého filmu s 3D animací) a Hair (simulace vlasů), pak na 7000 USD. Těžko říci, jaké budou ceny u nás, Maya Complete 8.0 se teď prodává asi za 70 000 Kč. Možná víte, že existuje též volně šiřitelná verze, Maya PLE (Personal Learning Edition). Ta však skutečně může sloužit pouze pro seznámení, protože všechny výstupy znehodnocuje vodoznakem. Navíc vychází z verze 7.0.1, tudíž zde popisované novinky v ní nenajdete.
Z výše uvedeného jasně plyne, že se jedná o program pro značně specializovanou skupinu uživatelů, ovšem jistě potěší, když software této váhové kategorie podporuje naši oblíbenou platformu. Autodesk se o Maca jinak příliš nestará, ale vzhledem k oblibě Maců mezi animátory (hlavně v USA) se u Mayi zajímat musel. Samozřejmě, Maya neběží jen tak na nějakém Macu (v podstatě to musí být Mac Pro s G5 nebo Intelem) a využije každou špetku výkonu, kterou jí dokáže hostitelský stroj dodat. Tolik očekávané mnohajádrové Macy by jí rozhodně přišly vhod.