Benchmarkové testy: nové MacBooky s Penryny. (6.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Benchmarkové testy: nové MacBooky s Penryny. (6.3.08)

6. března 2008, 08.00 | Macworld přezkoumal svými aplikačními testy výkon nových MacBooků s 45nm mobilními Penryny.

Koncem února Apple uvedl na trh modernizované MacBooky a MacBooky Pro. Hlavní změna u těchto strojů spočívá v nasazení nových procesorů, jde o 45nm procesem vyráběné mobilní čipy s architekturou Penryn.

Větší pozornost poutaly spíše nové MacBooky Pro, u nichž vedle procesoru došlo i k dalším změnám. Výkon nových profesionálních notebooků Applu ve skutečných aplikacích Macworld již otestoval, zjistil, že nové stoje podávají citelně vyšší výkony.

A nyní Macworld zaměřil svou pozornost na „obyčejné“ MacBooky vydané spolu s nimi. Rozsah změn u nich je mnohem menší, vlastně došlo pouze k výměně procesorů za nové 45nm modely a ke zvětšení pevných disků. Popis prováděných testů a tabulku výsledků najdete tady.

Testované stroje

Testům byly podrobeny všechny tři nové modely MacBooků, tedy bílý stroj s 2,1GHz procesorem, 120GB diskem a 1 GB RAM, dále potom bílý model s 2,4GHz procesorem, 160GB diskem a 2 GB RAM a nejvybavenější černý model, s procesorem rovněž na 2,4 GHz, s 2 GB RAM a s 250GB diskem.

Výkon těchto strojů se srovnával s MacBooky předchozí generace na 2,2 GHz (černý) a 2,0 GHz (bílý). Srovnávací testy dále zahrnuly starší černý MacBook z roku 2006 na 2 GHz. Všechny tyto stroje obsahují procesory Merom vyrobené 65nm procesem. (Intel oficiálně označuje jak Meromy, tak Penryny jako Core 2 Duo, jedná se však o dvě různé generace čipů).

Pro srovnání s profesionálními notebooky Applu se testoval též nový 15“ MacBook Pro na 2,4 GHz, vybavený stejným procesorem jako vyšší modely nových MacBooků.

V testech najdete také výsledky MacBooku Air, který sice užívá obrazovku formátu 13“ jako MacBooky, ale vzhledem ke svému ultratenkému designu patří do zcela jiné kategorie notebooků, o čemž svědčí i jeho procesor Core 2 Duo na 1,6 GHz, vyráběný ještě 65nm procesem, avšak se speciálně zmenšeným pouzdrem.

A pro srovnání s opravdu starými stroji byl do testů zařazen PowerBook G4 na 1,67 GHz.

U Penrynů použitých v nových MacBoocích (a též ve 2,4GHz MacBooku Pro) je třeba počítat s tím, že mají menší cache paměť L2 než jimi nahrazované procesory Merom. Meromy nesou 4 MB cache paměti L2, zatímco níže taktované Penryny nabízejí pouze 3 MB. Mnozí se proto domnívali, že tyto stroje budou poskytovat nižší výkon než jejich předchůdci (naznačovaly to syntetické benchmarkové testy Primate Labs provedené na nových MacBoocích Pro).

Srovnání s předchozí generací MacBooků

Avšak výsledky aplikačních testů ukazují, že nový nejnižší model MacBooku, 2,1GHz bílý MacBook, překonal předchozí špičkový černý MacBook na 2,2 GHz. Jeho celkové skóre v testech Speedmark 5 bylo o jeden bod vyšší a v jednotlivých testech podávaly oba stroje velmi podobné výsledky, zhruba v polovině z nich byl rychlejší nový model a ve druhé polovině MacBook předchozí generace. (Aby se zajistilo objektivní srovnání, byly všechny testované stroje vybaveny 2 GB RAM. Nový 2,1 GHz MacBook a předchozí MacBooky se přitom dodávají a dodávaly v konfiguracích s 1 GB RAM, takže nejspíš podávají v testech o něco lepší výsledky.)

Předchozí čísla jasně prokazují výkonnější architekturu Penrynů, uvážíme-li, že nový nejslabší MacBook má nejenom nižší taktovací frekvenci, ale i menší cache paměť L2. Přesto si v praktických aplikacích vede stejně nebo lépe.

Srovnání nového 2,1GHz modelu s jeho cenově shodným předchůdcem na 2 GHz ukazuje zhruba osmiprocentní zlepšení celkového skóre, přičemž test Photoshopu nový stroj zvládl o 16 procent rychleji. Porovnání nového černého 2,4GHz MacBooku s jeho 2,2GHz předchůdcem dopadá podobně: v celkovém skóre a v testu Cinemy 4D činí nárůst 9 procent, v testu H.264 kódování programem Handbrake bylo vylepšení dokonce 16procentní.

Rozdíly oproti starším strojům

Macworld vždy do testů zahrnuje i starší modely dané řady, vychází z celkem logického předpokladu, že většina uživatelů obnovuje svůj hardware až po více generacích. Z tohoto důvodu byl do srovnání zahrnut 2GHz černý MacBook z roku 2006, který tehdy tvořil špičku řady. Nový černý 2,4GHz MacBook proti němu dosáhl v celkovém skóre testů Speedmark a v testu kódování Compressoru 3 o 35 procent lepšího výsledku. Kódování v programu Handbrake se zrychlilo o 26 procent, efekty v iMovie HD se zpracovaly za dobu kratší o 15 procent.

MacBook versus MacBook Pro

Za povšimnutí stojí také srovnání výkonů nového nejslabšího MacBooku Pro a nového nejsilnějšího MacBooku. Oba mají stejný procesor, a tak příliš nepřekvapí, že ve většině testů předvádějí dost podobné výkony. MacBook Pro sice ve všech testech zvítězil, avšak s nijak velkým náskokem, rozdíl v celkovém skóre činí pouhá 4 procenta.

V jedné oblasti se ovšem výkony těchto dvou strojů markantně liší. Jde o test 3D hry Unreal Tournament 2004, kde MacBook dosáhl nepříliš hratelných 27,6 snímků za sekundu. Oproti tomu MacBook Pro předvedl 73,4 snímků/s. Tady se projevuje rozdíl v grafických kartách, MacBook Pro s kartou nVidia GeForce 8600M GT osazenou 256 MB RAM si s tímto testem hravě poradil, zatímco MacBook s integrovanou grafikou Intel X3100 těžce zápolil. (Grafický subsystém nových MacBooků zůstal stejný jako u jejich předchůdců.)

MacBook Air

MacBook Air nijak překvapivě zaostal za všemi ostatními stroji (s výjimkou PowerBooku G4), jeho odstup od nových MacBooků se ještě zvětšil, celkové skóre testů Speedmark pro nový nejslabší MacBook bylo o 49 procent větší než skóre MacBooku Air ve standardní konfiguraci. Zájemci o MacBook Air ovšem hledí na jiné parametry než výkon.

Shrnutí

Z testů jasně vyplývá, že nové 45nm Penryny v praktických aplikacích přinášejí docela citelné zvýšení výkonu. Platí to i pro jejich níže taktované varianty užité v MacBoocích, přestože proti svým předchůdcům mají o 1 MB menší cache paměť L2.

Nové procesory by navíc měly prodloužit výdrž na baterii, díky své citelně nižší spotřebě energie. Zde Macworld výdrž netestoval, ale slibuje, že brzy provede testy výdrže na baterii pro všechny inovované notebooky Applu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: