Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Benchmarkové testy nových Maců mini
9. března 2009, 02.00 | Macworld provedl výkonnostní testy modernizovaných Maců mini, podle očekávání nová grafika nVidie přináší několikanásobně vyšší výkon.
Minulé úterý Apple modernizoval všechny stolní Macy, výraznou inovací přitom prošly Macy mini. Ty to už skutečně potřebovaly, jejich hardware se nezměnil po celých 17 měsíců (od srpna 2007), což vedlo k úvahám o ukončení jejich prodeje.
Ty se však nenaplnily, a tak se zde můžeme podívat na výkonnostní srovnání nových modelů s jejich předchůdci, jako obvykle s ním přichází Macworld.
Jak již víte, na první pohled se nové modely od těch původních skoro neliší (kromě nových, bohatších portů), ale uvnitř se toho změnilo opravdu hodně (více informací o srovnání vnějšího vzhledu i vnitřního uspořádání Maců mini najdete tady). A tyto změny se projevily citelným zvýšení výkonu, jak plyne z níže popsaných výsledků testů.
Otázka kapacity RAM
Obě dvě standardně nabízené konfigurace Maců mini používají 2GHz procesor Intel Core 2 Duo, liší se tak vlastně jen kapacitou RAM (1 či 2 GB) a pevným diskem (o velikosti 120 nebo 320 GB, oba rotují 5 400 ot./min). Nové Macy mini sice mají v podstatě stejně taktovaný procesor, ale systémová sběrnice zrychlila na 1 066 MHz (proti dřívější 667MHz sběrnici) a původní paměť DDR2 nahradila RAM DDR3. Nové stroje navíc lze osadit až 4 GB RAM, zatímco předtím oficiální mez činila 2 GB (kutilskými úpravami se dalo dosáhnout i 3 GB).
Grafická paměť
K hlavní změně ovšem došlo v grafice, integrovanou grafiku Intel GMA 950 nahradila integrovaná grafika čipové sady nVidia GeForce 9400M. Apple se tak definitivně rozloučil s integrovanými grafikami Intelu (v lednu vybavil GeForce 9400M i bílý 13“ MacBook). nová integrovaná grafika umí využívat více paměti, sice si ji stále ukrajuje z operační paměti počítače, avšak dokáže si jí vzít víc, zatímco předchozí Macy mini pro grafiku používaly jen 64 MB, nové modely umí využívat 128 nebo 256 MB, což záleží na kapacitě osazené RAM. Jestliže stroj obsahuje 1 GB RAM, grafika si vezme 128 MB, po nasazení 2 a více GB paměti si GeForce 9400M automaticky vyhradí 256 MB.
Macworld k testování samozřejmě opět použil testy Speedmark 5, ty však vyžadují minimálně 2 GB RAM, nižší model Macu mini se tak musel testovat s větší RAM oproti své standardní výbavě, což ho poněkud zvýhodnilo, protože tak získal stejně velkou grafickou paměť jako vyšší model. Z tohoto důvodu Macworld ještě provedl samostatné testy her, kdy nižší model Macu Mini zkoumal jak s 1, tak se 2 GB RAM.
Příslušný článek proto obsahuje dvě tabulky výsledků výkonnostních testů.
Stroje použité pro testy
Testy srovnávaly celkem pět Maců. Především samozřejmě oba nové modely Macu mini s 2GHz procesorem, vybavené 120GB a 320GB diskem. Ty se porovnávaly s předchozími Macy mini s 2GHz a 1,83GHz procesorem a dále byl do testování zařazen modernizovaný bílý 13” MacBook (s 2GHz procesorem Core 2 Duo a grafikou GeForce 9400M). Jak už bylo řečeno, kvůli testům Speedmark 5 se musely všechny stroje osadit 2 GB RAM (v samostatném testu her se srovnávaly oba nové Macy mini s předchozím 2GHz modelem, přičemž nový Mac mini nesoucí 120GB disk se testoval s 1 i se 2 GB RAM).
Výsledky výkonnostních testů
Vzhledem k tomu, že v testech Speedmark měly oba nové Macy 2 GB RAM a jejich procesory se shodují, rozdíly připadaly pouze na vrub použitých pevných disků. (Rozšíření RAM nižšího modelu ostatně přijde jen na 50 USD.)
A rozdíl mezi disky se skutečně projevil, celkové skóre nového vyššího modelu vyšlo o 7 procent lepší, ovšem řada dílčích testů dopadla shodně, a to jak testy 3D grafiky, tak testy aplikací náročných na procesor, třeba testy vykreslování Cinemy 4D nebo kódování Compressoru.
Zato v testech závisejících hlavně na disku, tedy v testech duplikace souborů a tvorby a rozbalování ZIP archívu, byl dražší Mac mini o hodně rychlejší – při duplikaci 1GB souboru o 26 procent a při rozbalování 2G komprimované složky o 22 procent.
Pokud jde o srovnání současného a předchozího vyššího modelu Macu mini (ten měl 120GB disk), nový model dal celkové skóre lepší o 21 procent. Největší rozdíly se samozřejmě projevily v grafice (o tom podrobněji níže), ale k urychlení došlo i v testech zatěžujících disk a dokonce též v testech Compressoru a Photoshopu (zřejmě se projevil výkonnější disk a rychlejší systémová sběrnice a RAM).
Samozřejmě ještě výraznější rozdíly se objevily při porovnání nového a předchozího nižšího modelu Macu mini (s 1,83GHz procesorem a 80GB diskem), nový model měl celkové skóre vyšší o 23 procent a porazil svého předchůdce ve všech jednotlivých testech.
Co se týče srovnání s bílým 13” MacBookem, ten se svými výkony nejvíce podobal novému nižšímu modelu Macu Mini, jejich celkové skóre se lišilo jen o 3 body (ve prospěch stolního stroje) a ve většině testů se jejich časy rozcházely pouze o jednu či dvě sekundy, vyšší Mac mini už byl obvykle rychlejší než notebook.
Výsledky testů grafiky
Skutečně markantní rozdíly se ovšem projevily v testech 3D grafiky při porovnání nových a předchozích Maců mini. V rámci testů Speedmark 5 se grafika prověřuje na hře Quake 4. Starší Macy mini s grafikou Intel GMA 950 v ní předvedly naprosto neuspokojivých 5,6 snímku/s, zatímco nové Macy mini se 2 GB RAM dosáhly 38,7, respektive 39,1 snímku/s. (Vyšší hodnotu pro dražší nový Mac mini lze vysvětlit výkonnějším diskem.) To tedy znamená téměř sedminásobné urychlení 3D grafiky, nejdůležitější ovšem je, že se s takovýmito hodnotami opravdu dají vcelku dobře hrát méně náročné hry, což s dřívější grafikou Intelu bylo naprosto nemyslitelné.
V samostatném testu her se porovnávaly tituly Quake 4, Call of Duty a Unreal Tournament 2004. Starý 2GHz Mac mini Call of Duty ani nedokázal spustit, pro Quake 4 dal již zmíněných 5,6 snímku/s a příliš se nepředvedl ani v Unreal Tournamentu s 21,9 snímku/s.
Nový slabší Mac mini s 1 GB RAM (a tedy jenom 128 MB grafické paměti) v Quaku 4 dosáhl 32,5 snímku/s, v Call of Duty rovných 30 snímků/s a v Unreal Tournamentu 53 snímků/s.
Rozšíření RAM na 2 GB u nižšího nového Macu mini se projevilo dalším, i když pochopitelně již zdaleka ne tak velkým zrychlením (na 35,7 snímku/s v Call of Duty a 61,3 snímku/s v Unreal Tournamentu).
A na novém vyšším Macu mni se hry už příliš neurychlily, nanejvýš o první jednotky snímků/s, někdy ani to ne, podle toho, jak danou hru ovlivňuje výkon disku.
Závěrečné shrnutí
Testy nových Maců mini dopadly podle očekávání (díky značné hardwarové shodě s modernizovaným bílým 13“ MacBookem, který Macworld již otestoval, se ledacos dalo předvídat).
Nové Macy mini mají sice skoro stejně taktované procesory, přesto však rychlejší systémová sběrnice a RAM přinesly jisté zrychlení a opět se silně projevil vliv pevných disků, lze předpokládat, že při nasazení 7200otáčkových disků by došlo k dalšímu značnému urychlení (stroj by se však asi začal více zahřívat).
Zcela závratný rozdíl ovšem způsobila nová integrovaná grafika nVidie, podobně jako u 13“ MacBooků a MacBooku Air, také zde přináší několikanásobné urychlení 3D grafiky (tedy hlavně her), řeší tak největší slabinu, jež sužovala Macy s integrovanou grafikou Intelu.
Když se k tomu připočtou lepší možnosti rozšiřování a nové porty, představují modernizované Macy mini skutečně hodnotnou inovaci, která by opravdu mohla přilákat další zájemce k Mac OS X.