Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Benchmarkové testy Safari 4 beta
27. února 2009, 04.00 | CNET UK otestoval veřejnou beta verzi Safari 4 a potvrdil, že skutečně z dnešních běžných webových prohlížečů pro osobní počítače JavaScript zpracovává nejrychleji.
V úterý Apple vydal veřejnou beta verzi svého webového prohlížeče Safari 4. V doprovodné tiskové zprávě mimo jiné tvrdí, že Safari 4 je nejrychlejší prohlížeč na světě, na mysli má především rychlost zpracování JavaScriptu (to zajišťuje nové javascriptové jádro Nitro, dříve známé pod kódovým označením Squirrelfish, pocházející stejně jako celý základ Safari z projektu WebKit).
Tato tvrzení se rozhodl ověřit CNET UK a provedl příslušné benchmarkové testy. Ty opravdu ukázaly, že Safari 4 v současnosti patří k nejrychlejším prohlížečům, jaké si lze opatřit, některé výsledky dokonce předčily i tvrzení Applu.
CNET UK užil sadu javascriptových testů SunSpider, v nichž Safari 4 porazilo všechny ostatní srovnávané webové prohlížeče, a to jak na PC s Windows XP SP2, tak na Macu s Mac OS X 10.5.6.
Testy porovnávaly sedm prohlížečů, vedle Safari 4 se jednalo o programy Mozilla Minefield 3.2a1, Google Chrome, Firefox 3, Opera 9.6, Internet Explorer 8 a Internet Explorer 7.
Testy na PC s Windows XP
Nejprve se podívejme na výsledky testů na PC. Šlo o stroj s Windows XP SP2 a s procesorem Intel Core 2 Duo na 2,1 GHz.
Tam byl zvlášť ohromující rozdíl proti IE7, Safari totiž JavaScript zpracovávalo v testech 42krát rychleji, oproti IE8 stále bylo rychlejší šestkrát, vůči Firefoxu 3 předvedlo 3,5krát vyšší výkon a Google Chrome překonávalo 1,2krát (Chrome vychází stejně jako Safari z projektu WebKit).
Výkonnostní rozdíly názorně ukazují příslušné diagramy, tenhle porovnává všechny prohlížeče kromě IE7, po doplnění IE7 to vyhlíží takto (rozdíl vůči IE7 byl tak veliký, že výsledky ostatních prohlížečů splývají).
A přesné číselné hodnoty testů na PC vypadají následovně (v závorce se uvádí celková doba trvání testů v milisekundách pro daný prohlížeč, programy byly seřazeny od nejrychlejšího po nejpomalejší):
- 1. Safari 4 (910 ms)
- 2. Mozilla Minefield 3.2a1 (1 136 ms)
- 3. Google Chrome (1 177 ms)
- 4. Firefox 3 (3 250 ms)
- 5. Opera 9.6 (4 076 ms)
- 6. Internet Explorer 8 (5 839 ms)
- 7. Internet Explorer 7 (39 026 ms)
Testy na Macu
Výsledky se příliš nelišily ani na Macu, tam samozřejmě nebylo možné srovnávat s Internet Explorerem (a Chrome pro Mac též ještě není dostupný, ale i tady Safari 4 konkurenční programy na hlavu porazilo. CNET UK přesně neuvádí, jaký Mac použil, sděluje pouze to, že daný stroj měl procesor Intel Core 2 Duo na 2 GHz, byl tedy výkonnostně srovnatelný s testovacím PC.
Safari 4 pracovalo na Macu čtyřikrát rychleji než Firefox, Operu 9.6 předstihlo dokonce 7,5krát. Opět to nejlépe uvidíte na diagramu, v číselném vyjádření výsledky vypadají takto:
- 1. Safari 4 (967 ms)
- 2. Mozilla Minefield 3.2a1 (969 ms)
- 3. Firefox 3 (3 803 ms)
- 4. Opera 9.6 (7 322 ms)
Závěrečné zhodnocení
Nezávislé testy tedy ukazují, že Safari 4 skutečně patří (přinejmenším při zpracování JavaScriptu) k tomu nejrychlejšímu, co dnes lze pro nejrozšířenější platformy osobních počítačů získat.
Samozřejmě, ostatní prohlížeče nestojí na místě a nepochybně brzy přijdou s aktualizacemi, jež se budou snažit Safari 4 v tomto směru dohnat. Safari 4 se ovšem stále ještě nachází v beta verzi, je docela dobře možné, že ostrá verze, případně následné menší aktualizace jeho výkon dále zvýší (podobně jako tomu bylo u Safari 3).