Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Bližší informace o Adobe Creative Suite 5 for Mac
17. února 2010, 00.00 | Server AppleInsider se od svých zdrojů dozvěděl některé podrobnosti o chystaném balíku Adobe Creative Suite 5 pro Mac, Photoshop se konečně dočká 64bitové verze, ostatní aplikace mají především zesílit důraz na Flash.
To, že by letos (pravděpodobně na jaře) měla Adobe uvést na trh novou verzi svého stěžejního balíku pro zpracování grafiky, Adobe Creative Suite 5 (CS5), se ví už dlouho a již loni byly známy některé jeho chystané vlastnosti, především co se týče programu Photoshop, v prosinci dosavadní znalosti o Photoshopu CS5 shrnula Grafika.
Adobe CS5 bude k dispozici jak pro Windows, tak pro Mac, obě varianty si sice budou hodně podobné, ale samozřejmě mezi nimi zůstanou rozdíly. A pochopitelně už probíhá beta testování těchto aplikací, serveru AppleInsider se od testujících podařilo vyzvědět některé podrobnosti.
Photoshop CS5 bude konečně 64bitový, jinak se příliš nezmění
V Adobe CS5 pro Mac přinese největší změny grafický editor Photoshop, protože ten bude konečně přepsán do 64bitového prostředí Cocoa, čímž se vyrovná svému protějšku pod Windows, který na 64 bitů přešel již v roce 2008 v rámci uvedení verze Creative Suite 4.0 (CS4).
Adobe původně chtěla uvést 64bitový Photoshop pro Mac už s verzí CS4, jenže na konferenci WWDC 2007 Apple oznámil, že prostředí Carbon (32bitové prostředí sloužící ke snadnému přenosu aplikací dřívějších verzí Mac OS pod Mac OS X, jež využíval také Photoshop) v 64bitové verzi nebude, a tak se Adobe přechod na 64 bitů rozhodla odložit, protože bylo nutné Photoshop převést do prostředí Cocoa (to podporuje 64bitové zpracování a dovoluje plně využití technologií Mac OS X), toto ovšem bylo známo již na jaře 2008.
Adobe tehdy oznámila, že bude potřebovat přinejmenším další rok na přenos kódu Photoshopu z Carbonu do prostředí Cocoa, nakonec se toho však dočkáme až letos. Photoshop tak bude se zpožděním následovat program Lightroom, který podporu 64 bitů na Macu přinesl již ve své druhé verzi (a letos bychom se měli dočkat jeho třetí verze, veřejná beta verze byla uvolněna už loni), v případě Photoshopu Adobe v podstatě zopakuje stejný postup.
A tak Photoshop CS5 pro Mac (jehož kódové označení zní „White Rabbit“, tedy „Bílý králík“) by údajně měl největší změny přinést hlavně ve svém nitru, tvrdí ti, kdo mohli pracovat s nejnovějšími neveřejnými beta verzemi Adobe CS5 pro Mac. Příležitostný uživatel Photoshopu prý proti stávající verzi Photoshopu nezaznamená ve verzi CS5 příliš mnoho rozdílů, vylepšení poznají především designéři pracující s rozsáhlými soubory, 3D objekty a videem.
Vedle přechodu na 64 bitů a prostředí Cocoa se většina změn Photoshopu CS5 má zaměřovat na 3D funkce a dále údajně přibyly retušovací funkce usnadňující odstraňování objektů z obrázků.
Podle vnitřních testů Adobe by 64bitová aplikace měla na Macu pracovat asi o 8 až 12 procent rychleji než 32bitová, což není nějak velký nárůst, hlavní předností 64bitových aplikací tak bude schopnost přímo pracovat s mnohem většími objemy paměti, narozdíl od 32bitových verzí se již nebudou muset omezovat na 4 GB RAM. Už v dubnu 2008 na blogu Adobe napsal John Nack, produktový manažer Photoshopu, že 64bitová verze bude výborná pro fotografy s rozsáhlými sbírkami snímků ve velmi vysokém rozlišení, uváděl tehdy, že 3,75gigapixleový snímek se na čtyřjádrovém stroji s 32 GB RAM bude otvírat asi desetkrát rychleji.
A teď by tyto přednosti 64bitového zpracování měly být dostupné také uživatelům Photoshopu na Macu, přechod na prostředí Cocoa by navíc měl zajistit, že Photoshop bude konečně plně využívat možností Mac OS X (zatím však není jasné, nakolik bude podporovat nové technologie Snow Leoparda), z tohoto hlediska bylo zrušení 64bitového Carbonu docela užitečné.
Flash CS5 a Dreamweaver CS5 doplní syntaktickou nápovědu
Pokud jde o programy Flash CS5 (kódově označený „Viper“ neboli „zmije“) a Dreamweaver CS5 („Bowie“, tedy „lovecký tesák“), ty nově přidají syntaktickou nápovědu (code hinting) jako pomůcku pro uživatele pracující v ActionScriptu, doplní tak pomůcku dostupnou již dlouho v ostatním vývojářském softwaru.
Přetrvávající spory okolo Flashe
Apple sice i nadále zarputile odmítá podporovat Flash pod iPhone OS (Steve Jobs to dal jasně najevo už při představení iPadu a na setkání se zaměstnanci Applu svůj postoj k Flashi vyjádřil naprosto jednoznačně), avšak Flash CS5 by měl dovolovat export do aplikací iPhonu s takovými vlastnostmi, aby je Apple vpustil do obchodu App Store (podrobněji o tom loni informovala Grafika).
Avšak AppleInsider od zasvěcenců zjistil, že v současných beta verzích Flashe CS5 tato funkce zatím nepracuje a dotyční lidé si myslí, že vývojáři vážně se zabývající tvorbou aplikací iPhonu stejně Flash k tomuhle účelu využívat nebudou.
Flash a jeho podpora se v poslední době staly hodně kontroverzní záležitostí, Apple (ústy Steva Jobse) prosazuje jako alternativu k Flashi HTML 5, zatímco Adobe se naopak snaží protlačit Flash, kam jen může. Zůstává však otevřenou otázkou, kdo získá převahu (Adobe byla nedávno dokonce obviněna, že záměrně blokuje rozvoj HTML 5, ta to ovšem popírá), zatím okolo toho všeho panuje značná nejistota (mimochodem, v Barceloně právě představená Windows Mobile 7 se zřejmě rovněž odkloní od Flashe ve prospěch vlastní technologie Silverlight Microsoftu).
InDesign CS5 bude též více prosazovat Flash
Také DTP program InDesign by ve verzi CS5 měl posílit podporu Flashe, Adobe se snaží přimět vydavatele tištěných publikací, aby své výtvory doplnili o video a animace právě pomocí Flashe. Údajně doufá, že jí to pomůže, aby se na Webu objevilo více multimediálního obsahu využívajícího Flash.
Když se v InDesignu CS5 začne tvořit nový dokument, program se uživatele nejprve zeptá, zda je dokument určen pro tisk nebo pro Web. Avšak podle těch, kdo mají přístup k beta verzím, Dreamweaver stále odvádí při návrhu webových stránek mnohem lepší práci, takže v přidání takových funkcí k InDesignu nevidí testující valný smysl, zvlášť když InDesign postrádá funkce pro správu webů.
Webové recenzní funkce a „mini-Bridge“
Všechny aplikace balíku Adobe CS5 by měly přidat podporu pro recenzní funkce přístupné z Webu, takže práci designérů budou moci recenzovat i uživatelé nevybavení Adobe CS5. Recenzní funkce budou tvořit rozšíření systému Adobe Connect pro podnikovou komunikaci a spolupráci, designéři budou moci získávat odezvy na svou práci od ostatních v rámci webových konferencí.
A dále Adobe v aplikacích zavedla zjednodušenou verzi programu Bridge (zasvěcenci ji označují jako „mini-Bridge“), jež má uživateli umožnit zkoumat soubory pro umístění nebo editaci, aniž by bylo třeba danou aplikaci opustit, údajně připomíná malé okno prohlížeče souborů.
Závěrečné shrnutí
Informace o balíku Adobe CS5 nutně zůstávají značně kusé, přesnější představu získáme teprve poté, co ho oficiálně představí samotná Adobe. Ovšem už z toho, co víme, je jasné, že verze CS5 především přinese na Mac 64bitový Photoshop, což zřejmě uživatelé ocení nejvíc. Naopak zesílený důraz na Flash v ostatních aplikacích balíku asi nevyvolá jen příznivé reakce, vzhledem k právě probíhajícím sporům okolo téhle technologie (hodně záležet bude i na tom, zda Adobe splní své sliby o významném vylepšení Flash Playeru 10.1 na Macu).
Navíc lze předpokládat, že Adobe nijak významně nezmění svou cenovou politiku, takže Adobe CS5 zřejmě nadále zůstane poměrně nákladným softwarem. A to ve spojení s ostatními výše uvedenými skutečnostmi může řadu zájemců z řad uživatelů Maců odradit (už nyní v diskusích mnozí uživatelé tvrdí, že právě vydaný Aperture 3 jim poslouží namísto Photoshopu).
Adobe Creative Suite 5 tak bude přínosem především pro profesionální grafiky a designéry (zejména ty pracující na více platformách), pro něž cena nebude rozhodující, ti jistě uvítají, že konečně dojde k vyrovnání mezi aplikacemi balíku pod Windows a pod Mac OS X.