Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
CrushFTP4
CrushFTP4 logo
19. července 2007, 00.00 | Založte si vlastní FTP server pro Mac OS X jako začátečník nebo jako pokročilý uživatel. Zkusme se zaměřit na program CrushFTP4.
Co je FTP?
Pro laika začátečníka stačí vědět, že se jedná o způsob, jakým jsou mezi počítači přenášeny soubory či složky. Zdůrazňuji, že se jedná o kopírování mezi počítači. FTP server je program, který může být spuštěn na počítačích s Mac OS X, UNIX/Linux a Windows. K připojení na FTP server slouží programy typu FTP klient – ty je též možno pustit na Mac OS X, UNIX/Linux a Windows. Pro lepší přehled o FTP serverech a klientech na Maca doporučuji tento odkaz:
http://www.pure-mac.com/ftp.html
Odkaz na oficiální web CrushFTP je zde:
http://www.crushftp.com/index.html
Obrázky z programu jsou na oficiálním webu zde:
http://www.crushftp.com/screenshots.html
V našem případě se zaměříme na Mac OS X a program CrushFTP4, který je typu FTP server.
Jaké jsou mé základní požadavky na FTP server?
- snadné, grafické a intuitivní ovládání
- program musí být zadarmo
- uživatelské účty FTP musejí být odděleny od těch, které mají přístup do počítače
- musí existovat anonymní přístup bez hesla pro kohokoli
- chci si nasdílet složku, která je na jiném počítači
- chci sdílet složky/soubory, kde je v názvu diakritika
- FTP server chci spravovat na dálku
- chci mít možnost používat šifrovaný přenos dat mezi serverem a klientem
- potřebuji monitorovat, co se na FTP serveru děje
- chci snadno určovat, co se bude sdílet a kdo má kam přístup
Cesta ke CrushFTP?
Vyzkoušel jsem více možností...
Základní zabudovaný FTP server v Mac OS X umožňuje přístup jen těm uživatelům, kteří mají svůj účet na počítači, a navíc nemohu snadno určit, co se bude komu sdílet. To mi stačí pro zavrhnutí.
Freeware ProFTPd nemá snadné grafické intuitivní zobrazení – toto mi nevyhovuje.
Freeware NetPresenz není pro Mac OS X. Je pouze ve verzi pro Mac OS 9.
Freeware PureFTPd, resp. jeho snadno použitelná verze PureFTPd Manager, je tím, co se mi líbí. Nějaký čas jsem tento program spokojeně používal. Rozhodně ho doporučuji těm, kteří nechtějí za programy platit. Mně nevyhovovalo určování toho, kdo bude co sdílet, tak jsem se rozhodl přejít do sekce programů placených, kde jsem očekával větší komfort. Výchozím bodem a měřítkem pro placené verze se stal freeware PureFTPd Manager.
Shareware ftp-config se mi zdál být na první pohled dobrým, ale po chvíli klikání ho též zavrhuji. Nepřijde mi lepší a mimo jiné i hezčí než PureFTPd Manager.
Placený NcFTPd je moc drahý a nelíbí se mi webové stránky výrobce.
Placený WebSTAR X je moc drahý a navíc je to odnož firmy 4D, což mi pro FTP server nezní dobře, neb tak trochu tuším, jak je vše naprogramováno. Je to samozřejmě pouze můj předsudek. Program jsem nezkoušel.
Placený Rumpus je nejdražší ze všech programů, které zde zmiňuji. Zkoušel jsem verzi Standard a zjistil, že nefunguje sdílení složek/souborů kde je v názvu diakritika – Rumpus je jednoduše nezobrazí. Dále nebylo snadné Rumpus přimět k tomu, aby mi sdílel složku, která je na jiném počítači. Nebylo snadné vytvořit bezpečnostní certifikát pro šifrovaný přenos pomocí SSL. Hledám tedy dále.
... a zkouším opět CrushFTP. Píšu slovo "opět", neboť jsem v rámci všech předchozích zkoušení začínal s CrushFTP verze 3, která nebyla na mém tehdejším eMacu 1.25 GHz s 1GB RAM použitelná. Jako hlavní vadu jsem viděl nestabilní přenos souborů. Nyní je však k dispozici CrushFTP verze 4.3.2, která snadno nabízí hodně funkcí. Začátečník může program nainstalovat, založit několik uživatelů, určit, co se bude komu sdílet, spustit FTP server a o více se nestarat. Pokročilý uživatel se pak může proklikat k dokonalosti.
Splnění mých požadavků na FTP server
Kromě zaplacení za program mám vše, co jsem si představoval. Mám k dispozici několik oken, kde si mohu naklikat potřebné nastavení. Mám přehled o připojených lidech a jejich činnosti, o vytíženosti serveru, o množství přenesených dat. Vše mohu spravovat z jiného počítače, na kterém si též nainstaluji CrushFTP a pomocí něho se připojím na svůj běžící CrushFTP server.
Moji FTP uživatelé se nemohou pomocí svého jména a hesla připojit či nabourat přímo do mého počítače. Mohou pomocí programu typu FTP klient jenom do složek, které jim připravím.
Vytvořím-li si nového ftp uživatele, tak se mu na disku nevytvoří domovská složka, což považuji za plus. Já sám si na disku vytvořím složky a ty pak jednoduše přiřadím každému uživateli. Např. si na disku vytvořím složku FTP_VĚCI, pak ji chytnu a přetáhnu mezi seznam složek, ke kterým bude mít uživatel přístup. Mohu určit, jaká bude mít na tuto složku práva. Jelikož je složka FTP_VĚCI na mém disku, mohu její obsah libovolně editovat přímo v systému. Třebas do ní ukládat hotové projekty, které chci sdílet s ostatními.
Diakritika v názvech souborů funguje, a pokud se náhodou někde vyskytne záludný znak, tak ho CrushFTP nahradí něčím jiným. Důležité je, že tuto položku klientovi zobrazí. Domnívám se, že diakritika je bezproblémová díky programovacímu jazyku JAVA, který byl při vývoji použit. Programy v jazyku JAVA jsou trošku těžkopádnější, proto doporučuji alespoň procesor G4 1 GHz + 768 MB RAM. Zkoušel jsem G4 350 MHz + 1 GB RAM. Nejvyšší rychlost kopírování byla cca 3 MB/sec a občas se kopírování nečekaně přerušilo. Na počítači iMac 1.83 GHz Intel Core Duo s 1.5 GB RAM jsem problémy neměl.
Založení anonymního účtu je snadné. Stačí mít uživatele "anonymous" bez hesla. Každý program typu FTP klient se pak jako anonymní uživatel připojí k mému FTP serveru jen po zadání patřičné IP adresy.
Sdílet mohu vše, k čemu mám já sám v počítači přístup. Toto je hodně užitečné. Uvedu modelovou situaci. Máte nějaký počítač s přímou IP adresou do světa internetu. Na tomto stroji běží FTP server. Na jiném počítači, který nemá či ani nesmí mít přímý přístup do internetu, máte několik harddisků plných dat a chcete je zpřístupnit světu přes FTP server. Řekněme, že se jedná o firemní centrálu dat, kam se můžete připojit jen v rámci firemní sítě pomocí tzv. AFP protokolu. Vy se tedy z vašeho počítače, na kterém máte FTP server, připojíte pomocí zmíněného AFP protokolu k firemní datové centrále – na ploše se vám objeví složka, díky které máte přístup ke všem firemním souborům. Teď už vám nic nebrání v tom, aby byla tato data nasdílená světu pomocí vašeho CrushFTP serveru.
Když jsme si nasdíleli citlivá firemní data, musíme zajistit bezpečný přenos. Stačí v nastavení programu zajít do položky Encryption a zde na několik kliknutí vygenerovat SSL certifikát. Pak si v seznamu serverů zvolíme, že chceme používat Explicit SSLv3 (FTPS) nebo Explicit TLSv1 (FTPS). Šifrovaný přenos zabrání sofistikovaným záškodníkům odchytit uživatelské jméno a heslo.
Cena
$30 pro 10 uživatelů
$60 pro 50 uživatelů
$100 pro neomezený počet uživatelů
PPC/Intel
Shrnutí
CrushFTP je program typu FTP server, který spustíte na operačním systému Mac OS X verze 10.3.9 a více. Naprogramován je v jazyku JAVA, což pro lepší stabilitu vyžaduje rychlejší procesor G4 a více než 512MB RAM. Zvažujete-li, jaký použít FTP server (ať už na Mac OS X, UNIX/Linux či Windows), pak zkuste CrushFTP, který si můžete stáhnout a vyzkoušet v rámci Shareware licence. Cena programu se pohybuje od $30 do $100 – záleží na počtu uživatelů. Za tuto cenu bude k dispozici mnoho funkcí. Několik jsem jich zmínil v článku. Vynechal jsem např. webové rozhraní, automatické posílání informativních mailů, možnost tzv. banningu či použití 15 pluginů, které nabízejí opět další užitečné funkce. Ať už se rozhodnete jakkoli, použijte jako výchozí porovnávací bod program PureFTPd Manager, který si jako freeware můžete stáhnout z webu.