Další dění okolo Final Cutu Pro X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Další dění okolo Final Cutu Pro X

24. června 2011, 00.00 | Nově uvedený Final Cut Pro X vyvolal jak u uživatelů, tak u recenzentů značně smíšené reakce, některé nedostatky programu by měly vyřešit následné aktualizace. A Automatic Duck vydala exportní doplněk Pro Export 5 pro Final Cut Pro X.

V úterý začal Apple prodávat v Mac App Store novou verzi svého profesionálního střihového programu Final Cut Pro X a zároveň též doprovodné aplikace Motion 5 a Compressor 4.

Všechny se nabízejí výlučně v Mac App Store, Apple se zjevně rozhodl nadobro skoncovat s krabicovým softwarem a ceny jsou proti minulosti o dost nižší (Final Cut Pro X se prodává za 300 USD a zbylé dvě aplikace po 50 USD).

Reakce uživatelů a recenzentů na Final Cut Pro X se značně různí

Zpracovatelé videa používající Macy, zejména ti profesionální, novou verzi tohoto programu očekávali s velkými nadějemi, zejména poté, co Apple v dubnu představil jeho předběžnou verzi. Hlavně v USA je Final Cut Pro značně rozšířený, problém s dosavadními verzemi byl v tom, že nedokázaly plně využívat nový hardware (předchozí verze 7 nepodporovala 64bitový režim a nedokázala plně využívat nové vícejádrové procesory).

Chybí však mnoho věcí z předchozí verze

To vše nový Final Cut Pro X sliboval vyřešit, avšak když byl uveden na trh, nevzbudil právě příznivé reakce. Hlavní potíž spočívá v tom, že nejde o „Final Cut Pro 8“, ale o verzi 1.0 zcela nové aplikace, která je s tou předchozí jenom omezeně kompatibilní. (Jde pouze o příměry, oficiálně se jedná o verzi 10.0, mnozí ovšem jízlivě podotýkají, že Apple špatně umístil desetinnou tečku.)

Nový program nedokáže načíst ani projekty Final Cutu Pro 7 (avšak projekty iMovie ano) a minimální je zatím také podpora hardwaru a zásuvných modulů třetích stran. Chybí též podpora exportu do EDL a OMF a nelze ani importovat a exportovat XML. Zmizela podpora střihu z více kamer a externích monitorů a chybí toho ještě daleko víc. Výstižně to shrnuli někteří naši čtenáři v diskusi u příslušného článku.

Také Philip Hodggets musel ve svém seznamu odpovědí k Final Cutu Pro X přiznat, že řada věcí chybí, snaží se to omlouvat právě tím, že jde o zcela nový program a vypuštění některých prvků dokonce chválí jako opuštění zastaralých technologií (s čímž ovšem mnozí z profesionálních zpracovatelů videa nebudou souhlasit).

Nevalné hodnocení v Mac App Store

Též hodnocení programu v americkém Mac App Store není nijak valné, v průměru získal 2,5 hvězdičky od více než 680 hodnotitelů (údaj ze čtvrtku, v českém Mac App Store zatím program zůstává bez hodnocení).

A podobně tomu bylo už ve středu, kdy se tím zabýval AppleInsider (tehdy bylo celkem 587 hodnocení). Ten navíc dodal, že 278 hodnotitelů udělilo pouze jednu hvězdičku, zatímco nejvyšší ohodnocení pěti hvězdičkami dalo 143 zákazníků. Doprovodné aplikace na tom jsou lépe, Motion získal čtyři hvězdičky a Compressor tři, ovšem jen při několika desítkách hodnotitelů.

A hodně nepříznivě vyznívají i uživatelské recenze na stránce Final Cutu Pro X v Mac App Store, jedna ho dokonce přirovnává k Windows Vista, další recenze uvádí, že nové možnosti jsou sice hezké, ale zmizely základní funkce nezbytné pro profesionály a uživatelské rozhraní nyní připomíná spíše iMovie.

Různící se recenze

Značně rozdílně vyznívají také recenze v odborných publikacích. David Leitner v recenzi pro Filmmaker Magazine přirovnává Final Cut Pro X k novému hudebnímu dílu, které je zpočátku těžko pochopitelně, ale nakonec mu posluchač propadne a změní jeho pohled na svět. Leitner tak vidí i Final Cut Pro X a prohlašuje, že Premiere Pro se pro něj stala věcí minulosti.

Naopak Walter Biscardi v recenzi pro Creative Cow podrobně popsal, co všechno v novém programu chybí pro profesionální uživatele. Vedle výše zmíněných nedostatků zmiňuje omezenou práci s nahrávacími médii a téměř naprostou nemožnost spolupráce s jinými řešeními (považuje to za projev „ostrovního myšlení“ Applu).

Nelíbí se mu ani bezestopý střih zvuku a integrovaný nástroj pro korekci barev považuje proti původnímu samostatnému programu Color za podřadný. Dále uvádí, že Final Cut Pro X neposkytuje skutečný videovýstup, ale jen jakýsi jeho náhled. A jako jeden z prvních odhalil další chybějící vlastnost, program nepodporuje vícevrstvé soubory Photoshopu, vrstvy slučuje dohromady.

V závěru své recenze pak tvrdě odmítá názor, že je třeba Apple hájit, protože jde o zcela nový program v první verzi. Připomíná, že kladné recenze zatím pocházely jen od účastníků beta programu či od vývojářů aplikací, ale ne od lidí, kteří se střihem videa skutečně živí.

Zatímco v roce 1999, kdy se objevil původní Final Cut Pro, šlo o úplně nové řešení, jež mohlo proti tehdejším alternativám ušetřit desítky tisíc dolarů, v roce 2011 se z něj stal standardní střihový nástroj pro televize a film. A na zásadní přepsání verze 7 měl Apple celé dva roky, avšak z nové verze X vynechal spoustu věcí přítomných ve verzí 7 s tím, že vlastně jde o verzi 1.0, jež časem vyzraje.

To je podle Biscardiho projev myšlení vývojářů, kteří se střihem videa neživí. Rozhodli se zcela přepracovat střih videa podle sebe a když to nebude dobré napoprvé, prostě to budou předělávat, dokud to nebude správně.

Je tak zjevné, že jde hlavně o produkt pro spotřebitele, pro profesionální uživatele až ve druhé řadě. To by samozřejmě dávalo smysl, protože spotřebitelský trh je mnohem větší než ten profesionální, ale pak to měl Apple jasně říci. Pro Biscardiho to znamená, že se střihovým softwarem Applu končí a přejde na Adobe Premiere s tím, že by brzy pro něj mohly být zajímavé i nové nabídky Avidu.

Přechod na úplně novou verzi Final Cutu Pro byl příliš prudký

Výstižně vzniklou situaci zhodnotil John Gruber na svém blogu Darring Fireball. Cituje obě výše zmíněné recenze a dochází k závěru, že hlavním problémem je způsob, jakým Apple uskutečnil přechod na novou verzi Final Cutu Pro. Připouští, že z hlediska mnoha profesionálních zpracovatelů videa je Final Cut Pro X spíše vylepšenou verzí iMovie (někteří přímo mluví o „iMovie Pro“), nikoli Final Cutu Pro 7, ilustrují to výsledky hledání na Twitteru.

V diskusním pořadu The Talk Show, kde Gruber vystupuje spolu s Danem Benjaminem, tuto záležitost přirovnali k vydání Mac OS X. Tehdy také Apple přišel se zcela novým operačním systémem, který měl položit nové základy pro vzdálenější budoucnost, avšak v době svého uvedení postrádal spoustu důležitých funkcí předchozího Mac OS a změnil řadu zavedených zvyklostí.

Rozdíl je však v tom, že při přechodu z Mac OS 9 na Mac OS X Apple nabízel Mac OS 9 ještě řadu dalších let, nejprve jako alternativní operační systém a později alespoň v podobě emulační vrstvy Classic. Až po mnoha letech tuto podporu ukončil.

Bylo tedy dlouhé přechodné období, zatímco nyní Apple prodej dosavadní („klasické“) verze svého profesionálního střihového softwaru ukončil ihned při uvedení nové verze. A to se přitom nestalo ani s iMovie, po vydání mnohými odmítané verze '08 nabízel Apple předchozí verzi iMovie HD 6 ještě další dva roky zdarma ke stažení. A když Final Cut Pro X ani neumí otvírat projekty Final Cutu Pro 7, jak lze očekávat, že na něj přejdou profesionálové, ptá se Gruber.

John Gruber je přitom známý svým víc než kladným vztahem k Applu (zřejmě i proto často získává velice přesné informace o jeho plánech), v tomto případě ale ani on nemůže jeho počínání chválit. Sice uznává, že Final Cut Pro bylo třeba přepsat, avšak chybělo právě ono přechodné období, jež by překlenulo dobu do vyřešení potíží nové aplikace.

Apple by měl brzy vydat další aktualizace Final Cutu Pro X

Ani zastánci Final Cutu Pro X nemohou popřít, že stávající verzi mnohé chybí, tvrdí však, že to Apple napraví následnými aktualizacemi. Například již zmiňovaný Philip Hodggets ve svých odpovědích uvádí, že podpora střihu z více kamer přijde v budoucí verzi, až se Apple rozhodne, jak ji vhodně implementovat do nové aplikace a architektury.

Pokud jde o podporu projektů z Final Cutu Pro 6 a 7, podle Hodggetse Apple později dodá utilitu umožňující import XML dat ze starších projektů. A dodává, že mu lidé od Applu dali jasně najevo, že je pro ně velice důležitý stávající „ekosystém“ okolo Final Cutu Pro (zatím to tak však příliš nevypadá) a tvrdí, že se nakonec objeví nová, hodně vylepšená náhrada stávajícího systému zpracování XML dat.

Také Larry Jordan, který ovšem měl přístup již k časné beta verzi Final Cutu Pro X, se k tomu vyjádřil na svém blogu. Zdůrazňuje především novinky verze X, ale zmínil i některé její nedostatky. Avšak k nim dodává, že zatímco v minulosti byly intervaly mezi vydáváním nových verzí Final Cutu Pro okolo 18 měsíců, nyní mu lidé z Applu říkají, že doufají vydávat aktualizaci jednou či dvakrát ročně (při distribuci přes Mac App Store to samozřejmě bude mnohem snazší).

A tak přes veškerá omezení Jordan očekává, že díky přinášeným změnám prakticky všichni dosavadní uživatelé Final Cutu Pro do 18 měsíců na novou verzi přejdou. Jordan ovšem není právě nestranný, protože se účastnil beta testování skoro od počátku a nyní již nabízí výukové materiály k Final Cutu Pro X.

Prodej předchozí verze 7 byl okamžitě ukončen

Tento program nepochybně bude ještě dlouho vyvolávat bouřlivé diskuse, ale už teď je jasné, že názory na něj se diametrálně liší a závisejí hlavně na míře loajality dotyčných k Applu. A asi není náhoda, že ti, kdo se zpracováním videa opravdu živí, mají na Final Cut Pro X nejkritičtější názory. A nelze se jim divit, protože Apple současně s vydáním nové verze okamžitě ukončil prodej verze předchozí.

Ano, na jednom Macu teď lze současně provozovat Final Cut Pro 7 a Final Cut Pro X, Jordan to dokonce uvádí jako jedno z nejdůležitějších vylepšení. To však vzhledem k omezené zpětné kompatibilitě byla naprostá nezbytnost, jenže Apple současně s uvedením Final Cutu Pro X okamžitě ukončil prodej Final Cut Studia (jež zahrnovalo Final Cut Pro 7), Final Cut Serveru a Final Cutu Express.

Prodejci, jimž na skladech ještě zbyly krabicové verze těchto produktů, je mohli Applu vrátit (podle některých tvrzení dokonce přímo museli). A to kupříkladu znamená, že již nejde legálně nainstalovat Final Cut Pro 7 na nové stroje.

Situace okolo Final Cutu Pro X se zřejmě vyjasní až za několik měsíců, ale je zřejmé, že profesionální zpracovatelé videa zůstanou u verze 7 a mnozí začnou uvažovat o přechodu na úplně jiné řešení. Sliby (navíc jenom neoficiální) častějších aktualizací je asi příliš neuklidní, těžko mohou své klienty požádat, aby počkali půl roku, než Apple doplní chybějící funkci.

Též ti, kdo investovali nemalé částky do hardwaru a dodatečného softwaru pro Final Cut Pro nejsou přístupem Applu nadšení, zatím to vypadá, že pojem ochrany investic je mu cizí a klidně dosavadní zákazníky nechá na holičkách kvůli prosazování nových technologií.

Celkově dosavadní vývoj vyvolává dojem, že Apple podnikové prostředí příliš nechápe a opravdu se stále více zaměřuje na spotřebitelský trh. S takovým přístupem by mohl přijít o většinu zákazníků na trhu profesionálního střihu videa, otázkou je, zda mu to vůbec bude vadit a jestli ho profesionální trh ještě zajímá. (Nakonec se tak vlastně splnilo tvrzení AppleInsideru z loňského května, že Apple zaměří nový Final Cut Pro spíše na běžné uživatele. Tehdy to Apple záhy oficiálně popřel, ale současný vývoj to v podstatě potvrdil.)

Vyšel exportní doplněk Pro Export 5 pro Final Cut Pro X

Jeho nasazení v profesionální oblasti je sice diskutabilní, ale své zákazníky si Final Cut Pro X jistě najde a už se objevily i první známky podpory třetích stran (zároveň však ukazují, že to nebude úplně snadné).

Již v úterý, tedy v den zahájení prodeje Final Cutu Pro X, americká firma Automatic Duck dodávající zásuvné moduly pro různé střihové programy uvolnila novou verzi 5.0 svého exportního doplňku Pro Export FCP.

Ten umožňuje exportovat zvuková data Final Cutu Pro ve formátech AAF a OMF do zvukových pracovních stanic Pro Tools. Exportované AAF soubory vyžadují Pro Tools 9 (do starších verzí Pro Tools se dají dostat pomocí softwaru DigiTranslator).

Nová verze 5 je určena výlučně pro Final Cut Pro X, zákazník ale při jejím zakoupení obdrží i předchozí verzi 4, jež funguje ve Final Cutu Pro 7 a nižších verzích. Ovšem zatímco v případě verze 4 se jednalo o zásuvný modul, který se objevil v menu Export Final Cutu Pro, nová verze 5 je samostatná aplikace, jež umožňuje dostat zvuk z Final Cutu Pro X do Pro Tools.

Kvůli přechodu na 64 bitů není Final Cut Pro X kompatibilní se stávajícími zásuvnými moduly, Automatic Duck to tedy vyřešila takto, což ovšem naznačuje, že příprava zásuvných modulů pro novou architekturu ještě bude nějakou dobu trvat.

Tyto doplňky jsou určeny pro profesionální nasazení a tomu odpovídá jejich cena. Ta pro nové zákazníky činí 495 USD (dostanou ale jak verzi 5 pro Final Cut Pro X, tak verzi 4 pro starší verze Final Cutu Pro), upgrade z původního zásuvného modulu na novou aplikaci přijde na 195 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: