Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Další dění okolo iPhonu
3. srpna 2009, 00.00 | Objevily se fotografie údajného iPhonu pro China Unicom, druhého největšího čínského mobilního operátora. Úřad FCC začal zkoumat roli Applu a AT&T v odmítnutí aplikací podporujících Google Voice. A tržby neoficiálního aplikačního obchodu Cydia Store se přiblížily 250 000 USD.
Většina novinek konce minulého týdne se týkala iPhonu. Tou zřejmě nejdůležitější bylo vydání firmwaru 3.01, jemuž se věnuje samostatný článek, ostatní zprávy nějak související s telefonem Applu najdete zde.
Čínský web ukázal fotografie údajného iPhonu pro China Unicom
Minulý týden přicházely rozporné zprávy o vývoji jednání Applu ohledně zahájení oficiálního prodeje iPhonu v Číně, nejprve šanghajský finanční deník tvrdil, že již byla smlouva uzavřena a dokonce uváděl některé její podrobnosti, avšak záhy to operátor China Unicom (druhý největší čínský mobilní operátor), s nímž měla být dohoda uzavřena, popřel, podle něj jednání stále ještě probíhají a formální dohody dosud nebylo dosaženo.
MůjMac o tom proto ani neinformoval, avšak v pátek se objevily konkrétnější informace k tomuto tématu, čínský technický web Sina Technology Zhiguo uvedl, že spatřil iPhone 3GS zkonfigurovaný pro síť China Unicomu. To vypadá jako potvrzení, že právě China Unicom bude oficiálním distributorem iPhonu v Číně, což ale není zase tak překvapivé, protože jako jediný má licenci na 3G síť kompatibilní s ostatními zeměmi (čínská vláda jinak prosazuje vlastní 3G standard TD-SCDMA).
Fotografie zveřejněné oním webem ukazují iPhone v čínské verzi, který při spuštění údajně zobrazuje zprávu, že uživatele vítá China Unicom a čínské ideogramy v poli operátora na displeji by měly také znamenat „China Unicom“.
Na zadní straně telefonu se pak nachází označení modelu ve zjednodušené čínštině, další známka, že se pravděpodobně jedná o přístroj určený pro (kontinentální) Čínu (protože například iPhony prodávané v Hongkongu mají tenhle popis v angličtině).
Menu nastavení postrádá jakýkoli odkaz na WiFi, což se zdá nasvědčovat, že čínský iPhone nebude takovéto připojení nabízet, neboť to zakazují čínské zákony (ovšem ani v téhle věci nepanuje zcela jednotný názor).
iPhone už dříve získal v Číně potřebnou licenci k provozování jako telekomunikační zařízení, takže nyní zřejmě probíhají závěrečná jednání o podrobnostech smlouvy mezi Applem a China Unicomem. Výše zmíněné rozporné zprávy mluvily o tom, že by China Unicom měl uzavřít dohodu o tříletém výlučném prodeji iPhonu v kontinentální Číně a měl by se zavázat k prodeji minimálně milionu přístrojů ročně.
Další pověsti tvrdily, že čínský operátor za každý iPhone zaplatí Applu 3 000 jüanů (přibližně 430 USD nebo 7 800 Kč), koncovým zákazníkům je však nejspíš bude prodávat dotované a telefon by měl mít přístup k čínské verzi obchodu App Store provozované Applem (právě to byl v minulosti jeden ze sporných bodů, protože čínští operátoři požadovali, aby aplikační obchod mohli spravovat sami).
Jednání o iPhonu v Číně se v minulosti již mnohokrát zadrhla, takže nelze vyloučit, že i teď ještě může dojít k nečekaným potížím, kdyby se však dohodu přece jen podařilo uzavřít, mohl by se telefon Applu začít v Číně prodávat možná už v září. Apple by tak oficiálně pronikl na další velice významný trh, což by nepochybně výrazně přispělo k dalšímu zlepšení již tak velice dobrých výsledků prodeje iPhonu.
Americký telekomunikační úřad FCC začal vyšetřovat Apple a AT&T kvůli odstranění aplikací podporujících Google Voice
Minulý týden vyvolaly značný rozruch kroky Applu ohledně obchodu App Store, když z něj odstranil všechny aplikace podporující službu Google Voice. Všeobecně se má za to, že tak učinil kvůli nátlaku operátora AT&T, který tyto aplikace považoval za potenciální hrozbu pro své příjmy.
Postup Applu pochopitelně vyvolal vlnu nesouhlasu, jež nakonec přitáhla i pozornost amerických úřadů, celou záležitostí se začal zabývat federální telekomunikační úřad FCC (velice přibližně by se dal přirovnat k našemu ĆTÚ).
FCC v pátek poslal dopisy Applu, AT&T a Googlu, v nichž je žádá, aby vysvětlili své role jak při odmítnutí vlastní aplikace Googlu, tak při odstranění dalších nejméně dvou aplikací třetích stran podporujících Google Voice, co se již na App Store nacházely.
Dopisy se dotazují na úlohu Applu, na to, zda byl AT&T požádán o názor a Google má podrobně popsat svou službu Google Voice a také to, zda byly schváleny jiné jeho aplikace pro App Store. (Několik takových skutečně existuje, třeba Google Earth a v případě aplikace Google Mobile dokonce Apple dovolil, aby Google použil nedokumentovaná API rozhraní, přestože to bylo v rozporu s licenčním ujednáním pro vývojáře).
Tyto dotazníky však tvoří součást rozsáhlejšího vyšetřování, jež zkoumá dostupnost určitých typů telefonů ve „venkovských oblastech“ USA (vzhledem k ohromné rozloze země ovšem tenhle pojem má poněkud jiný význam než u nás), kde si zákazníci nemohou pořídit iPhone či podobný telefon prostě proto, že tam příslušný operátor nenabízí své služby.
Zatím samozřejmě vůbec není jasné, jaké (a zda vůbec nějaké) výsledky tohle vyšetřování bude mít. Mohlo by ale přinejmenším osvětlit jak roli Applu, tak AT&T v dané záležitosti. A též to ukazuje, že Apple, který se v USA začíná v oblasti chytrých telefonů stávat jedním z dominantních účastníků, bude zřejmě ohledně iPhonu (i kvůli současné politické situaci v USA) vystaven většímu tlaku úřadů.
Obchod Cydia Store utržil již téměř 250 000 USD
Letos v březnu vznikla neoficiální alternativa k webovému obchodu Applu s aplikacemi pro iPhone a iPod touch, obchod Cydia Store. Oficiální App Store si nadále vede víc než dobře, stále láme nové a nové rekordy, avšak v rámci možností se vcelku daří i zmíněné alternativě.
Obchod Cydia Store, obstarávající distribuci a prodej aplikací pro iPhony a iPody touch s otevřeným (jailbroken) firmwarem, totiž podle ModMyi, provozovatele Cydia Store, už utržil téměř 250 000 USD, přestože funguje jen o málo déle než čtyři měsíce, aplikace si z něj koupilo více než 50 000 zákazníků. Někteří vývojáři si prý takto za první týden prodeje vydělali přes 10 000 USD.
Samozřejmě, ve srovnání s oficiálním App Store (v němž se nabízí přes 65 000 aplikací a počet jednotlivých stažení překročil 1,5 miliardy) to jsou pořád velice malá čísla, přesto již nejsou zanedbatelná a ukazuje to, že společenství těch, kteří provozují své iPhony (a iPody touch) s úpravami obcházejícími omezení Applu, též už nabylo značných rozměrů.
To je ovšem dáno hlavně tím, že se těchto přístrojů prodalo ohromné množství (hodně přes 40 milionů), a tak i když podíl uživatelů, kteří sáhnou k takovým zákrokům, stále zůstává poměrně malý, v absolutních číslech půjde o nemalý počet lidí.
Alternativním zdrojům aplikací nahrává také chování Applu, pokud jde o přijímání a udržování programů na App Store, jeho podmínky jsou značně omezující a důvody odmítnutí bývají někdy dost podivné, jako třeba ve výše zmíněném případě aplikací pro Google Voice. Mimochodem autora aplikace GV Mobile právě to přimělo, aby svůj program vyřazený z App Store přenesl na Cydia Store. Takovéto zásahy přivádějí do alternativních obchodů další vývojáře znechucené podmínkami Applu, a tak vlastně přispívají k jejich dalšímu rozvoji.
Apple sice oficiálně hackerské zásahy do iPhonu a iPodu touch zatracuje, popisuje je jako zdroj všech možných neštěstí a běd (až si tím někdy vysluhuje posměch, jako v případě tvrzení, že otevření firmwaru dovolí útočníkům vyřadit z provozu BTS stanice operátora, podobných reakcí se dočkalo též varování, že tyto zásahy jsou hlavním zdrojem nestability telefonu a výpadků telekomunikačních služeb), nelze ovšem vyloučit, že ve skutečnosti z existence těchto neoficiálních aktivit spíše těží.
Podle některých odhadů totiž možnosti hackerských úprav a neoficiální zdroje aplikací posilují prodeje iPhonu (díky nim si ho pořídí i ti zákazníci, co by to jinak neudělali, přesná čísla samozřejmě nikdo nezná, ale mohly by to být až stovky tisíc kusů) a z prodeje hardwaru má Apple samozřejmě mnohem vyšší zisky než kolik činí (ostatně spíše hypotetické) ztráty na prodeji aplikací způsobené neoficiálními alternativními obchody.
To by měly ukázat následující měsíce a roky, jestliže Apple nadále zůstane jenom u slovních útoků a proti neoficiálním zásahům a aplikacím nijak tvrději nezakročí, bude to možné považovat za potvrzení vysloveného podezření.