Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Další informace o nových iMacích
13. května 2011, 00.00 | Macworld v recenzi nových iMaců předkládá nová zjištění a podrobil je náročnějším grafickým testům, v nichž jednotlivé modely již opravdu podávají rozdílné výkony. Zdá se však, že hlavní pevný disk letošních iMaců půjde jen velice těžko vyměnit za disk nepocházející od Applu.
Počátkem května Apple uvedl modernizované 21,5“ a 27“ iMacy s procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt a záhy se počaly objevovat další informace o těchto strojích.
Macworld nejprve otestoval výkon nejvyššího standardního 27“ modelu a brzy na to prověřil též výkony všech zbývajících standardních modelů. iFixit se mezitím podívala, jak to vypadá uvnitř letošního 21,5“ iMacu. A v úterý Macworld zveřejnil recenzi nových iMaců.
Mnohé z toho, co se tam uvádí, již bylo řešeno jinde, nemá proto smyl to zde opakovat. Tady se podíváme pouze na některá zajímavá dodatečná zjištění o těchto strojích (a to i z jiných zdrojů) a také na výsledky dodatečných testů 3D grafiky, které zjišťovaly, jak se nové iMacy chovají pod vyšší zátěží.
Rekapitulace vlastností nových standardních modelů iMaců
Apple nyní nabízí následující čtyři standardní modely iMaců:
Nižší 21,5“ model (prodávaný v USA za 1 199 USD) osazený 2,5GHz procesorem Core i5-2400S, grafickou kartou AMD Radeon HD 6750M s 512 MB vlastní RAM a 500GB pevným diskem.
Vyšší 21,5“ iMac (za 1 499 USD) používá 2,7GHz procesor Core i5-2500S, grafickou kartu AMD RadeonHD 6770M s 512 MB RAM a 1TB disk.
Nižší 27“ iMac (jenž stojí 1 699 USD) obsahuje stejný procesor, grafickou kartu a disk jako vyšší 21,5“ model. A nejvyšší 27“ iMac nese 3,1GHz procesor Core i5-2400, grafickou kartu AMD Radeon HD 6970M s 1 GB RAM a 1TB disk.
Dodatečná zjištění k novým iMacům
Za podrobnější zmínku stojí následující nová zjištění o vlastnostech letošních iMaců:
Rozšiřování RAM
Všechny standardní modely se dodávají se 4 GB RAM DDR3 tvořené dvěma 2GB moduly SO-DIMM. Jak ale ukázalo rozebrání nového iMacu, jeho základní deska nese celkem 4 patice pro RAM. To znamená, že standardní konfigurace mají dvě patice volné, takže jejich RAM se dá rozšířit poměrně snadno. (Pro vyšší kapacity je ovšem nutné vyměnit i stávající 2GB moduly, v USA je někteří prodejci vezmou zpět na protiúčet.)
Samotný Apple nabízí rozšíření RAM maximálně na 16 GB pomocí čtyř 4GB modulů, avšak třetí strany již pro 27“ modely začaly dodávat rozšíření až na 32 GB (jak ukazuje například tato nabídka OWC).
K dosažení takové kapacity se ovšem musí užít 8GB moduly a ty zatím jsou (podobně jako loni 4GB moduly) velice drahé, stejná kapacita s nimi vyjde několikanásobně dráž (16 GB ve 4GB modulech přijde u OWC na 208 USD, zatímco za stejnou kapacitu z 8GB modulů zákazník zaplatí plných 1 500 USD, 32 GB pak stojí 3 000 USD).
Podpora rozhraní SATA-3
Pokud jde o datová úložiště, standardní modely jsou všechny osazeny klasickými pevnými disky, ale volitelně lze místo nich nasadit 256GB SSD disk, případně je možné si objednat kombinaci 256GB SSD disku a klasického pevného disku (o kapacitě 1 či 2 TB). Výměna disků za nabídky třetích stran se dále zkomplikovala (o tom více níže), navíc vyžaduje sejmutí krytu obrazovky, což znamená ztrátu záruky a rozhodně to není něco, co by mohl dělat nezkušený uživatel.
Dodávané pevné disky tvoří 3,5“ modely se 7 200 otáčkami za minutu určené pro rozhraní SATA. Toto rozhraní ovšem existuje ve více verzích. Podle Macworldu jsou dodávané pevné disky určeny pro rozhraní SATA-2 s přenosovou rychlostí 3 Gb/s. Avšak nové iMacy zahrnují podporu pro SATA-3, tedy pro přenosovou rychlost 6 Gb/s (rozebrání nového iMacu ukázalo, že tyto stroje používají čipovou sadu Intel Z68, která nabízí dva SATA kanály s rychlostí 6 Gb/s a čtyři pro rychlost 3 Gb/s).
Podle blogu OWC rychlost 6 Gb/s podporují dvě vnitřní diskové šachty (jedna je určená pro SSD disk a druhá pro standardní pevný disk). Tato rychlost se však aktivuje až po nainstalování aktualizace iMac EFI Update 1.6, jež vyšla druhý den po uvedení nových iMaců. (Apple to v popisu dané aktualizace neuvádí, zmiňuje jen řešení potíží s rozhraním Thunderbolt, její vliv na rychlost rozhraní SATA zjistila až OWC.)
Čipová sada Z68 nabízí jenom dva SATA kanály s rychlostí 6 Gb/s, proto je šachta optické mechaniky připojena na SATA kanál o rychlosti 3 Gb/s. Musí se ovšem říci, že v případě pevných disků (o optické mechanice ani nemluvě) by se nasazení modelů s rychlejším rozhraním příliš neprojevilo, skutečně významné by to mohlo být teprve s moderními velmi rychlými SSD disky (a s velkou pravděpodobností SSD disk nabízený Applem nebude patřit k výkonnostní špičce).
Apple omezil možnost výměny pevného disku
Navíc se ukázalo, že u letošních iMaců je v podstatě nemožné zaměnit pevný disk od Applu za jiný disk třetí strany. Jak zjistila OWC, jež takový hardware dodává, změnil se napájecí SATA konektor pro hlavní diskovou šachtu (do níž se instaluje pevný disk). Předchozí modely užívaly standardní konektor se 4 vývody, který nyní nahradil nový konektor se 7 vývody.
Jde o speciální konektor Applu, co v sobě spojuje standardní SATA napájení s vodiči teplotního čidla, jímž se řídí otáčky větráků chladících disk. (Loňské iMacy používaly pro teplotní čidlo samostatný speciální kabel, který se lišil pro jednotlivé značky disků, takže disk se dal měnit jenom za stejnou značku.)
O regulaci otáček větráků disku se tak stará nový napájecí kabel spolu s příslušným firmwarem, což v podstatě znemožňuje výměnu pevného disku za jiný model třetí strany. Vyjmutí Applem osazeného disku způsobilo, že se diskové větráky iMacu neustále točily maximální rychlostí a záměna disku za jiný „neoficiální“ model vedla k selhání testu Apple Hardware Test.
A to znamená, že se pevný disk letošních iMaců může vyměnit pouze za jiný disk od Applu. To ovšem nebudí velké nadšení, protože oproti diskům na volném trhu si Apple počítá o dost vyšší ceny, o omezeném výběru ani nemluvě.
Navíc Apple obvykle nenasazuje úplně špičkové komponenty, takže například rychlost 6 Gb/s nabízená SATA kanálem pro pevný disk se nevyužije. (Druhá disková šachta pro SSD disk používá standardní SATA konektor, takže tam zřejmě nasazení disků třetích stran bude možné bez potíží.)
Rozhraní Thunderbolt
Co se týče rozhraní Thunderbolt, to zatím nabízí spíše přísliby do budoucnosti, protože na trhu ještě nejsou periférie pro něj. Ty se mají začít prodávat až v létě, ale výrobci, co takovýto hardware ohlásili, dosud nesdělili žádné konkrétnější termíny jeho uvedení.
V současnosti tak toto rozhraní slouží jen pro připojování monitorů s Mini DisplayPortem (Thunderbolt používá úplně stejný konektor). Nové 27“ iMacy navíc nabízejí dva ¨Thunderbolt porty a již bylo ověřeno, že to umožňuje připojení dvou externích monitorů současně.
Loňské 27“ iMacy se daly použít jako externí monitor (v režimu „Target Display“) pro zařízení s videovýstupem na Mini DisplayPortu. Ovšem spolu s odpovídajícími adaptéry šlo takto používat i jiné zdroje videosignálu, zejména zařízení s rozhraním HDMI (kupříkladu moderní herní konzoly či Blu-ray přehrávače).
Letošní iMacy sice režim „Target Display“ podporují (a to i pro 21,5“ modely), avšak pouze pro zařízení s rozhraním Thunderbolt připojená přes Thunderbolt kabel (jak vysvětluje tenhle podpůrný dokument Applu), pro stroje s Mini DisplayPortem to už nefunguje.
Zatím by se to tedy dalo využít jen s letošními MacBooky Pro, jenže na trhu dosud nejsou ani potřebné Thunderbolt kabely. A adaptér z Mini DisplayPortu či HDMI na Thunderbolt zatím nikdo ani neohlásil. A tak dokud nebude dostupný potřebný dodatečný hardware, videovstup nových iMaců nepůjde používat.
Nejasnosti zůstávají i okolo periférií přímo pro Thunderbolt. Dosud se přesně neví, zda bude možné nové Macy spouštět z Thunderbolt disků, dosavadní zprávy se různí, lze ovšem předpokládat, že v době, kdy se příslušný hardware objeví, již bude tahle vlastnost podporovaná. Režim Target Disk Mode však Thunderbolt údajně zvládá už teď. Avšak tak jako v případě videovstupu, dokud nebudou na trhu příslušné periférie, jde o pouhou akademickou debatu.
Displeje
Letošní iMacy používají úplně stejné obrazovky jako loňské modely, což mimo jiné znamená, že nadále mají lesklou povrchovou úpravu. Řada uživatelů si na to stěžuje, ale Macworld podotýká, že Apple očividně dává přednost lesklým obrazovkám a matné verze se tak zřejmě nikdy nedočkáme.
Co se týče testů Macworldu, zkoumané standardní modely neměly žádné potíže s uniformitou jasu displejů, avšak na 27“ 2,7GHz stroji byl nalezen jeden defektní pixel, který se ovšem projevil teprve na úplně černé obrazovce.
Kamera FaceTime HD
Stejně jako letošní MacBooky Pro také nové iMacy dostaly kameru FaceTime HD. Spolu se softwarem FaceTime podporuje videohovory s FaceTime klienty na jiných Macích v rozlišení 720p. Avšak některé jiné aplikace Mac OS X pro kameru, například PhotoBooth, zatím rozlišení 720p nezvládají. Dá se ovšem čekat, že budoucí aktualizace jeho podporu nakonec doplní.
Podle subjektivních testů Macworldu se při videohovorech s jinými lidmi rozdíly mezi dřívější kamerou iSight a novou kamerou FaceTime HD příliš neprojevují, ale například pohled na dokument položený před kameru FaceTime HD pochopitelně nabízí mnohem lepší detaily.
Diagram celkových skóre
Výsledky výkonnostních testů jsme již probírali v předchozích článcích, zde stačí zopakovat, že proti loňským modelům jsou letošní iMacy celkově rychlejší, ale rozdíly mezi nimi navzájem nejsou nijak velké. Zvlášť názorně to ukazuje tento diagram celkových skóre naměřených pro všechny srovnávané Macy v testech Speedmark 6.5.
Dodatečné testy 3D grafiky
Testy Speedmark 6.5 měří výkon 3D grafiky pomocí hry Call of Duty 4, avšak aby bylo možné srovnání se staršími Macy, provozují ji v rozlišení 1 024 x 768. To moderní grafický hardware příliš nezatíží, a tak v tomto rozlišení daly všechny nové standardní iMacy téměř shodné snímkové rychlosti, což jasně ukazuje tenhle diagram, naměřené hodnoty sahaly od 86,3 po 88,5 snímku/s.
Test Call of Duty 4 ve vyšším rozlišení
Hardwarově se přitom grafické karty nových iMaců dost liší, avšak to se projeví až při vyšší zátěži. Proto Macworld dodatečně provedl test Call of Duty 4 v rozlišení 1 920 x 1 080 (vlastním rozlišení 21,5” iMaců). A zde se již rozdíly mezi jednotlivými standardními modely ukázaly.
Zatímco nejnižší 21,5“ iMac s Radeonem HD 6750M zobrazoval 52,9 snímku/s, stroje s Radeonem HD 6770M dávaly více než 62 snímků/s a nejvyšší 27“ iMac osazený Radeonem HD 6970M zvládl 87,8 snímku/s. Nejvyšší 27“ model tak byl o 40 procent rychlejší než oba 2,7GHz iMacy s Radeony HD 6770M a proti nejnižšímu 21,5“ standardnímu model byl lepší o plných 66 procent.
Výrazně se projevil také náskok letošních modelů proti loňským iMacům s Radeony HD 5XXX, loňský 21,5“ iMac s 3,2GHz procesorem Core i3 a s grafickou kartou Radeon HD 5670 zobrazoval v tomto rozlišení jen 41,4 snímku/s, zatímco loňský 27“ iMac s 2,8GHz Core i5 a s Radeonem HD 5750 dal 74,2 snímku/s.
Test hry Portal
Navíc Macworld otestoval ještě hru Portal v rozlišení 1 280 x 720. Tentokrát byl 3,1GHz 27“ iMac s 240,1 snímku/s o 49 procent rychlejší než 27“ 2.7GHz model (který dosáhl 152,9 snímku/s) a o 35 procent překonal 21,5“ iMac s 2,7GHz procesorem (ten dal 178,9 snímku/s). Na posledním místě nepřekvapivě skončil nejnižší 2,5GHz 21,5“ model se 134,5 snímku/s.
Z diagramu též vyplývá, že dva standardní 2,7GHz iMacy, přestože mají stejné procesory a grafické karty, v téhle hře podaly výrazně rozdílné výsledky, 21,5“ stroj byl o 11 procent rychlejší než jeho 27“ protějšek.
Loňský 21,5“ 3,2GHz iMac v testu hry Portal zvládl jen 107,1 snímku/s, ale loňský 27“ 2,8GHz model zobrazoval 184,2 snímku/s.
Tyto testy tak jasně ukázaly, že pod vyšší zátěží se přece jenom projeví výkonnostní rozdíly mezi grafickými kartami letošních iMaců, a to docela významné. Zároveň z výsledků plyne, že nový grafický hardware ten loňský citelně překonává. Pouze loňský nejsilnější grafický procesor předčí výkony letošních slabších modelů, avšak za současným nejvyšším 27” iMacem už výrazně zaostává.