Další informace o vlastnostech Mac OS X Lion - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Další informace o vlastnostech Mac OS X Lion

27. dubna 2011, 00.00 | AppleInsider podrobněji popisuje novinky ovládání Mac OS X Lion. Uživatelské rozhraní Lionu odstraňuje velkou část vzhledových prvků rozhraní Aqua. Preview 5.5 Lionu umožňuje prohlížení dokumentů Office a rozšiřuje možnosti anotování PDF souborů. A Lion také získal nové slovníky a vylepšil nástroje pro práci s nimi.

Nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion, Apple poprvé představil veřejnosti již loni v říjnu, ovšem externí vývojáři obdrželi jeho první předběžnou verzi (Developer Preview) až na konci února. Koncem března přišla druhá předběžná verze (Developer Preview 2) a v půlce dubna se objevila její dodatečná aktualizace. Apple určitě vydá ještě několik dalších takovýchto beta verzí, uvedení ostré verze slibuje na letošní léto, přesný termín by mohl oznámit na vývojářské konferenci WWDC 2011, jež začíná 6. června.

Když už jsou nyní v rukou mnoha vývojářů beta verze Lionu, pochopitelně přibývá informací o tom, co tato nová verze Mac OS X přináší. Asi nejpodrobněji probírá vlastnosti Lionu AppleInsider, seznam všech jeho dosavadních článků na tohle téma najdete tady. O mnohých jeho zjištěních jsme na MůjMacu již informovali, v minulých týdnech ovšem přibyla další a zde se je pokusíme shrnout:

Podrobnosti o nových ovládacích prvcích Mac OS X Lion

Ovládání Lionu převzalo řadu prvků z iPadu a jeho uživatelské rozhraní doznalo i dalších změn, které Apple částečně předvedl už loni. Další nové prvky uživatelského rozhraní Apple podrobněji popsal při vydání první předběžné verze, stručně je představuje oficiální stránka Lionu. AppleInsider ovšem zjistil ještě řadu dalších zajímavých podrobností.

Změnila se například spolupráce Dashboardu, funkce Exposé a virtuálních pracovních ploch Spaces. Funkci Exposé zavedl již Mac OS X 10.3 Panther, Dashboard přišel s Mac OS X 10.4 Tiger a Spaces se poprvé objevily v Mac OS X 10.5 Leopard, ovšem Lion práci s nimi mění, očividně pod vlivem iOS.

Změny Exposé a Dashboardu po vzoru iOS

Dashboard se změnil z vrstvy widgetů zobrazovanou nad pracovní plochou Macu v samostatnou utilitu, jež se vysouvá z levého okraje plochy podobně jako v iOS ovládací lišta pro multitasking nesoucí prvky pro regulaci hlasitosti, jasu obrazovky a podobně.

Funkce Exposé je nyní přístupnější, pro její čtyři režimy (zobrazení všech oken vedle sebe, zobrazení všech oken jedné aplikace, ukrytí všech oken s následným zobrazením plochy a zobrazení Dashboardu), které se dosud vyvolávaly klávesovými zkratkami nebo tlačítky myši, Lion dovoluje užít multi-touch gesta (to sice uměl již Snow Leopard, ale Lion jde ještě dál).

Ve Snow Leopardovi Apple umožnil vyvolávat zobrazení všech oken (aktivované klávesou F9) přetažením čtyř prstů dolů na trackpadu a ukrytí všech oken se vyvolalo tahem čtyř prstů nahoru (namísto klávesy F11). Stejná gesta čtyř prstů směřující doleva nebo doprava vyvolají přepínač aplikací. (Obdobná gesta více prstů Apple zkouší též pro iOS na iPadu, ale zatím jsou přístupná pouze vývojářům.)

Lion zašel ještě dál a režim funkce Exposé zobrazující všechna okna (volaný klávesou F9) změnil v nový ovládací prvek nazvaný Mission Control, který těsněji integruje Spaces a Dashboard, zobrazuje jak všechna otevřená okna, tak také všechny alternativní pracovní plochy (včetně Dashboardu) vytvořené pomocí Spaces.

Změny systémových předvoleb ovládání Lionu

V rámci těchto změn, jež dávají přednost gestům více prstů před ovládáním tlačítky myši, dovoluje panel Exposé v systémových předvolbách (System Preferences) Lionu nastavit pro volání oněch čtyř režimů Exposé pouze horkou klávesu (implicitně to jsou klávesy F9, F10, F11 a F12) a už nezahrnuje volby umožňující vyvolat Exposé pravým nebo středním tlačítkem myši. Gesta více prstů pro vyvolávání režimů Exposé se nastavují v panelu Trackpad.

A v menu pro aktivní rohy obrazovky přibyla nová volba dovolující najetím do jednoho z rohů obrazovky spustit Launchpad (nový prvek pro spouštění aplikací podobný aplikačním ikonám domovské obrazovky iOS).

Spaces již nadále nepředstavují „expertní“ prvek, který se musí ručně zapnout. V Lionu jsou tyto virtuální pracovní plochy trvale zapnuté a pro začátečníky budou přístupnější díky celoobrazovkovým aplikacím, jež vyplní celou danou virtuální plochu. Místo přecházení mezi virtuálními pracovními plochami se tak vlastně přepíná mezi celoobrazovkovými aplikacemi podobně jako na iPadu, což by mělo být pro začínající uživatele srozumitelnější.

Zkušení uživatelé ovšem mohou jednotlivým virtuálním plochám nadále přiřazovat určité aplikace s běžnými okny, přepínání mezi nimi ovšem i tak bude snazší díky Mission Control.

Gesta dvou prstů v Lionu

Už jsme zmínili, že Lion více využívá gest více prstů, jež by měla být zejména pro méně zkušené uživatele intuitivnější. Nejprve se podíváme, co lze zařídit pomocí dvou prstů:

Přejetí dvěma prsty po ikoně aplikace v doku nahoru stejně jako klávesa F10 vyvolá zobrazení všech oken dané aplikace funkcí Exposé, ukáže všechna její okna otevřená na ploše a předloží náhledy jejích oken minimalizovaných do doku.

Pro některé aplikace může tohle gesto fungovat dokonce i tehdy, když nejsou právě spuštěné. Klávesou F10 to samozřejmě udělat nejde, ale přejetí dvěma prsty po ikoně doku vzhůru (kupříkladu po ikoně Preview) zobrazí všechny soubory nedávno otevřené danou aplikací.

Když aplikace poběží, tohle gesto zobrazí její aktivní a minimalizovaná okna a navíc se objeví ještě řádek jejích nedávno otevřených dokumentů, usnadňující jejich opětovné otevření (takhle to funguje třeba pro Preview).Tato nová možnost se sice nikde v Lionu výslovně nenabízí (ani v panelu předvoleb doku), ale funguje i na starších strojích, které podporují gesta více prstů pouze omezeně.

Nové gesto nahrazuje dřívější metodu stištění a podržení tlačítka myši, jež fungovala stejně. V Lionu stištění a podržení tlačítka myši na ikoně v doku vyvolá standardní kontextové menu (podobně jako při klepnutí se stištěnou klávesou Ctrl), menu však navíc zahrnuje novou položku pro zobrazení všech oken (jež udělá totéž, co gesto dvou prstů nebo klávesa F10).

Gesta tří a čtyř prstů

Apple ovšem v Lionu změnil také gesta tří a čtyř prstů (která však vyžadují novější trackpady schopné zaregistrovat dotyk více než dvou prstů současně).

Dosud se gesta tří prstů používala k přetahování oken, aniž by bylo třeba na ně klepnout a dále se využívala pro pohyb mezi jednotlivými prvky (třeba mezi fotografiemi alba).

Tyto funkce sice v Lionu zůstaly jako volitelné možnosti, ale implicitně přetažení tří prstů vyvolá (stejně jako klávesa F9) Mission Control, když se jimi přejede vzhůru, přejetím dolů se pak zobrazí okna jedné aplikace funkcí Exposé (tak jako klávesou F10).

Přejetí třemi prsty doleva vytáhne Dashboard a tahem tří prstů doprava lze procházet aktivními plochami Spaces (včetně v nich běžících celoobrazovkových aplikací). Přesouvání ploch Spaces zprava doleva provází plynulá animace.

Tahy čtyř prstů dříve fungovaly jako klávesa F9 při pohybu vzhůru a jako klávesa F11 při pohybu dolů. V beta verzích Lionu však gesta čtyř prstů účinkují úplně stejně jako výše popsaná gesta tří prstů. A zatímco tažení čtyř prstů do strany ve Snow Leopardovi vyvolá přepínač aplikací, v Lionu volá Dashboard nebo Spaces, což umožňuje rychlý pohyb mezi otevřenými celoobrazovkovými aplikacemi.

Další gesto čtyř prstů vlastně nejlépe funguje s pěti prsty – přitažení všech prstů k sobě vyvolá Launchpad, obdobu aplikačních ikon domovské obrazovky iOS. Opětovné oddálení prstů od sebe Launchpad zavře a vrátí uživatele do pracovní plochy. A v ploše roztažení čtyř nebo pěti prstů do sebe účinkuje jako klávesa F11, ukryje všechna okna a zobrazí pracovní plochu.

Nová gesta působí docela intuitivně, avšak není příliš jasné, proč ve výchozím nastavení gesta tří a čtyř prstů mají shodné účinky. To se přirozeně může do ostré verze ještě změnit, ale i kdyby ne, dají se v systémových předvolbách funkce gest více prstů přenastavit, což ve Snow Leopardovi nešlo.

Lion odstranil mnohé ze vzhledových prvků rozhraní Aqua

O tom, že se vzhled řady aplikací Mac OS X Lion změnil a nově se podobají odpovídajícím aplikacím iPadu, jsme informovali již dříve, Apple ovšem změnil i celkové vzezření uživatelského rozhraní Lionu, odstranil řadu prvků zavedených rozhraním Aqua, zmizely především jeho různé „naleštěné“ prvky.

Nejnápadněji se to projevuje u posuvníků, původní modré plastické jezdce nahradily šedé segmenty připomínající iOS, které navíc zmizí, když se nepoužívají. Také Finder a poštovní klient Mail odstranily původní pestré ikony nástrojového panelu a seznamu zdrojů, ve prospěch jednodušších monochromatických ikon podobným těm v aplikacích iPadu.

Zmizela též tlačítka v horním pravém rohu okna Finderu a některých dalších aplikací, jimiž se dosud zobrazoval nebo ukrýval nástrojový panel okna. Nahradil je přepínač celoobrazovkového režimu v těch aplikacích, které daný režim podporují.

V uživatelském rozhraní sice stále ještě zůstává hodně prvků rozhraní Aqua, ubylo však „modrého želé“. Například standardní panel písem používá v Lionu obyčejný posuvník namísto posuvníku s „modrou bublinou“ jako jezdcem.

Řada zaoblených tlačítek byla nahrazena obdélníkovými tlačítky a vyskakovací seznamy postrádají modré ukazatele zvolení jejich tlačítka, což je vidět třeba na voliči pozadí tabulky (Cell Background) v tabulkovém (Table) panelu editoru TextEdit.

Podobně se změnil standardní tiskový panel, opět používá hranatější tlačítka a omezil barevné zvýrazňování ve stylu rozhraní Aqua (tlačítko nápovědy již nemá purpurovou výplň).

A změnily se též systémovou funkcí pořizované otisky roletových dialogových panelů, v Lionu otisk takového panelu zahrnuje i okno, k němuž panel patří, nejenom samotný panel.

Je zjevné, že se Apple snaží vzhled Mac OS X přiblížit vzhledu iOS, což se ovšem nezamlouvá každému, ale Apple se očividně už rozhodl a uživatelé s tím mnoho nepořídí. Dá se ovšem předpokládat, že po vydání ostré verze Lionu vzniknou utility, které budou dovolat měnit jeho vzhled (do Mac App Store se však takové aplikace dostanou jen stěží).

Nové možnosti Preview 5.5

Mac OS X Lion také dále prohloubil možnosti aplikace Preview. Tu Apple původně vyvinul jako prostředek umožňující zobrazovat grafické soubory a PDF dokumenty bez softwaru třetích stran, především bez Adobe Readeru.

Aplikaci dále průběžně vylepšoval, ve Snow Leopardovi podstatě rozšířil možnosti práce s PDF, takže pro mnoho uživatelů Preview zcela nahradí Adobe Reader. Nová verze 5.5 v Lionu ovšem možnosti prohlížení dokumentů zlepšuje ještě více ve shodě s cíli tohoto operačního systému.

Preview je v Lionu samozřejmě aplikací podporující celoobrazovkový režim. Zbavila se nestandardních „bublinovitých“ ikon nástrojového panelu ve stylu dřívějšího poštovního klienta Mail a nahradila je hranatějšími monochromatickými ikonami ve stylu iPadu, tak jako ostatní aplikace dodávané s Lionem (včetně nového klienta Mail 5).

Vylepšené náhledy dokumentů

Preview 5.5 především umí otevírat a zobrazovat dokumenty Microsoft Office, pro přehrání prezentace PowerPointu či prohlédnutí sešitu Excelu tak nebude nutné instalovat Office či alespoň iWork. Preview je v Lionu výchozí aplikací pro prezentace a dokumenty tabulkových procesorů, dokud se nenainstalují jiné aplikace, jež s nimi pracují. Dokumenty Wordu se nadále implicitně otevírají v TextEditu.

Nová podpora dokumentů Office je zřejmě spojená s funkcí Quick Look, jež už nyní zobrazuje náhledy dokumentů Office z Finderu. V Preview 5.5 lze dokumenty zobrazené funkcí Quick Look zobrazit jak v okně pevné velikosti, tak také v plné obrazovce, což dovoluje přecházet mezi nimi pomocí Mission Control, což ve Snow Leopardovi přirozeně nejde.

Dokumenty otevřené funkcí Quick Look nabízejí tlačítko, jímž se spustí Preview a otevře dokument pro důkladnější prohlídku. Preview 5.5 Lionu se tak mění z pouhé náhrady Adobe Readeru v plnohodnotný obecný prohlížeč dokumentů.

A nový zvětšovací nástroj Preview pracuje velice podobně jako lupa v Aperture, dovoluje zvětšovat oblasti grafických souborů pro jejich podrobnější zkoumání.

Rozšířené možnosti anotace PDF dokumentů

Podstatě se zlepšila též tvorba anotací PDF dokumentů, příslušné nástroje se nyní nacházejí pod nástrojovým panelem (opět po způsobu iPadu), nikoli na spodním okraji okna jako dosud. Kromě prostého textu, barevných čar, šipek a obdélníkových nebo kruhových zatržení Preview nově podporuje také vyplněné obrazce, obrysový text a komiksové textové bubliny.

A dále lze k PDF dokumentům přidávat rukopisné podpisy. V předvolbách Preview se nalézá nová karta „Signatures“ (podpisy), jež dovoluje k PDF dokumentům připojovat podpisy nasnímané kamerou daného Macu.

Novinky slovníkové aplikace Lionu

Zlepšení doznala v Mac OS X Lion též slovníková aplikace Dictionary, jak ve svém uživatelském rozhraní a některých funkcích, tak v přibalených slovnících.

Aktualizované slovníky

Výkladový slovník americké angličtiny „New Oxford American English“ byl aktualizován na třetí vydání z roku 2010 (dosud Mac OS X používal druhé vydání z roku 2005). Také slovník britské angličtiny „Oxford Dictionary of [British] English“ byl aktualizován na třetí vydání z roku 2010 a přibyl k němu doprovodný slovník synonym „British English Thesaurus“ (dosud se thesaurus dodával jen pro americkou angličtinu).

Nových verzí se rovněž dočkaly japonský výkladový slovník, japonsko-anglický slovník a slovník japonských synonym, nesou copyright z roku 2010 namísto roku 2006 předchozích verzí. A nová je i verze slovníkového souboru Applu, který zahrnuje názvy jeho produktů a jeho ochranné známky.

Vylepšení vlastní slovníkové aplikace

Samotná slovníková aplikace nyní používá dvoupanelové zobrazení, což usnadňuje vyhledání seznamu slov, frází či položek Wikipedie v abecedním pořadí po sobě, namísto pouhé jediné definice.

Definiční funkce obsažené ve vyhledávání Spotlight v Lionu zobrazí vyskakovací okno s plným náhledem dané definice, namísto pouhých několika prvních slov.

A když se na vybrané slovo v kterékoli standardní aplikaci dvakrát poklepe třemi prsty, vyvolá to v Lionu integrovanou slovníkovou miniaplikaci, zatímco dříve bylo třeba v kontextovém menu vybrat příkaz „Look Up In Dictionary“ (vyhledat ve slovníku). Předvolby aplikace Dictionary určí, zda zmíněný příkaz kontextového menu otevře integrovanou miniaplikaci, anebo jestli spustí plnohodnotnou slovníkovou aplikaci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: