Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Další novinky odhalené ve firmwaru 3.0
23. března 2009, 01.00 | Zvědaví vývojáři odhalili v beta verzi firmwaru 3.0 iPhonu a v jeho vývojářské sadě funkci k vyhledání telefonu, potvrdili možnost použití iPhonu jako modemu a dokonce našli odkazy na pravděpodobný nový hardware.
V úterý 17. března Apple veřejnosti předvedl chystaný nový firmware 3.0 pro iPhone a iPod touch a současně uvolnil pro vývojáře beta verzi odpovídající vývojářské sady.
Jak se dalo čekat, ti se okamžitě pustili do jejího propátrávání a na Webu se již začínají objevovat některá jejich zjištění:
Služba MobileMe nabídne funkci pro nalezení iPhonu
Vývojáři ovšem v beta verzi nové vývojářské sady objevili i další funkce, o kterých Apple v úterý nemluvil (to ovšem sotva někoho překvapí, protože firmware 3.0 by měl přinést celkem přes 100 nových funkcí, z nichž byla v úterý pochopitelně představena jenom menší část).
Firmware 3.0 například zřejmě dovolí uživatelům na dálku vyhledat ztracený či ukradený telefon prostřednictvím služby MobileMe.
Ve stránce nastavení služby MobileMe, obsahující volby zapínající „push“ aktualizaci pošty, kontaktů, kalendáře a záložek webového prohlížeče, se totiž nalézá také volba „Find My iPhone“ (najít můj iPhone).
A při zapnutí téhle volby telefon zobrazí upozornění sdělující, že aktivuje službu „Find My iPhone“ na uživatelově účtu služby MobileMe na me.com. Služba zjistí polohu daného iPhonu (v případě iPhonu 3G jistě využije jeho GPS přijímač, pro ostatní mobilní přístroje Applu se použije triangulační mechanismus vycházející z poloh WiFi bodů a BTS stanic) a na požádání ji sdělí oprávněnému zákazníkovi služby MobileMe, ten tak bude moci zjistit, kde se nachází jeho ztracený či ukradený telefon.
Důvodem svázání této funkce se službou MobileMe bude (tedy vedle snahy o další propagaci MobileMe) to, že se tak zajistí, aby polohu uživatelů nemohl vysledovat nikdo zvenčí. MobileMe podporuje zřizování zabezpečených IPsec tunelů pro vzdálené klienty přistupující přes Internet, právě přes ně iPhone sdělí svou polohu jiným zařízením registrovaným u MobileMe, prostřednictvím technologie Wide Area Bonjour. Na webu služby MobileMe se ovšem tato funkce zatím neobjevuje, k tomu nepochybně dojde až po vydání ostré veze firmwaru 3.0.
Vývojář neúmyslně zprovoznil iPhone s firmwarem 3.0 jako modem
K velmi kritizovaným nedostatkům stávajícího iPhonu patří nemožnost provozovat ho jako modem (alespoň oficiálně, s pomocí hackerských nástrojů a aplikací se to dá zařídit již teď).
Apple při předvádění firmwaru 3.0 naznačil, že to bude možné, ale zavedení téhle funkce má záviset na jednotlivých operátorech (mimochodem, její podporu nepřímo přislíbil Steve Jobs už loni v září).
Irskému programátorovi Stevenu Troughton-Smithovi se minulý týden podařilo neúmyslně aktivovat tuto funkci v novém firmwaru.
Na svůj testovací iPhone s beta verzí firmwaru 3.0 nahrál soubor vlastních nastavení operátora, aby přepsal výchozí nastavení pro svého místního operátora O2. A přitom zjistil, že nový firmware nabízí možnost nastavení telefonu do role modemu.
Samozřejmě, zatím to nepracuje zrovna spolehlivě (zpočátku se telefon po připojení k počítači natvrdo zasekl, ale to se od beta verze dá čekat), nakonec se mu však podařilo úspěšně iPhone připojit k USB portu jeho Maca, jako by to byl další síťový adaptér, telefon se tak změnil v 3G modem.
Nová funkce se nalézá v síťových nastaveních iPhonu pod názvem „Internet tethering“ v podobě jednoduchého přepínače, z doprovodného popisu navíc vyplývá, že by takové připojení mělo být uskutečnitelné jak přes USD, tak přes Bluetooth, druhou možnost však Troughton-Smith netestoval.
Po připojení iPhone zobrazí modrou stavovou lištu „Internet tethering“ těsně pod hodinami, aby uživateli připomněl, že je datové spojení aktivní (dost důležité, pokud jde o připojení s datovým omezením), podobně jako se již nyní zobrazuje zelená lišta signalizující probíhající telefonní hovor.
Ve firmwaru 3.0 se tedy příslušná podpora nachází, ale bude záležet na jednotlivých operátorech, za jakých podmínek tuhle možnost zpřístupní, v případě evropských (a pochopitelně i českých) operátorů snad lze doufat, že ji zahrnou do svých standardních tarifů, aniž by požadovali nějaké zvláštní příplatky.
Firmware 3.0 obsahuje odkazy na možný nový hardware
Výše uvedená zjištění sice jsou nepochybně zajímavá, ale nijak zvlášť nepřekvapují. Mnohem větší zájem přirozeně vzbudila další odhalení při propátrávání firmwaru 3.0, ten totiž obsahuje též odkazy, které se zřejmě vztahují k novému, zatím neoznámenému hardwaru.
V beta verzi firmwaru 3.0 se ukrývají řetězce s identifikátory hardwaru označujícími hned dva dosud neznámé modely iPhonu a podobné řetězce se našly i pro iPod touch.
Objevil je stejný zdroj, který už pět dní před představením firmwaru 3.0 prozradil serveru Boy Genius Report některé jeho novinky (jež se poté potvrdily).
A teď stejný zdroj tomuto serveru zaslal svá zjištění o odkazech na pravděpodobný nový hardware.
Vedle již dříve objeveného modelu „iPhone 2,1“ obsahuje firmware 3.0 odkazy na „iPhone 3,1“ a také na „iPod 2,2“ a „iPod 3,1“. (Stejné identifikátory odhalila Ars Technica.)
Apple přitom vždy používá první číslo v identifikátoru jako označení významných modernizací, takže to vypadá, že nyní pracuje na iPhonu a iPodu touch nové generace.
Původní iPhone se totiž označuje jako „iPhone 1,1“, zatímco iPhone 3G jako „iPhone 1,2“, což odpovídá poměrně malým (ačkoli významným) změnám hardwaru. V případě iPodu touch Apple užil identifikátory „iPod 1,1“ a „iPod 2,1“ po první a druhou generaci přehrávače (mezi nimi opravdu existují dost velké rozdíly, nový iPod touch má kupříkladu výše taktovaný procesor).
Lze tedy předpokládat, že „iPhone 3,1“ a „iPod 3,1“ označují úplně nové verze telefonu a přehrávače, zatímco zbývající identifikátory popisují jen lehce modernizované varianty stávajících přístrojů. Není však vůbec jasné, co všechno by tyto zcela nové modely měly přinést, lze pouze předpokládat, že nasadí nejnovější hardware ARM a dalších výrobců komponent (a nejde vyloučit ani to, že si Apple navrhne vlastní zákaznické čipy, protože loni převzal firmu P. A. Semi zabývající se jejich návrhem).
Ještě větší dohady však vyvolávají odkazy na další dvě nová zařízení, jež vůbec nezapadají do dosavadních kategorií mobilních přístrojů Applu. První z nich označuje identifikátor „iProd 0,1“, nízké číslo verze naznačuje, že jde nejspíš o nějaký časný prototyp čehosi zcela nového. A pak tady máme řetězec „iFPGA“ (bez jakéhokoli čísla verze). To vypadá na programovatelné hradlové pole FPGA, opět se může jednat o nějaký vývojový prototyp (tentokrát skutečně velice předběžný), anebo též o chystané zařízení s čipem, který půjde přeprogramovat.
Tato dvě označení přirozeně podnítila nejvíc spekulací, zatím ovšem ani nevíme, jestli vůbec popisují nějaká konkrétní zařízení. Mohlo by sice jít o provizorní identifikátory chystaných budoucích produktů (hodně se uvažuje o tabletu či netbooku), stejně dobře to však mohou být komponenty pro nějaké jiné přístroje anebo také něco docela jiného.
Výrazné zvýšení počtu identifikačních řetězců zařízení ale především naznačuje, že Apple nejspíš firmware 3.0 hodlá použít jako základ pro mnohem širší platformu, než jakou tvoří jeho současné mobilní přístroje. (Výrazné rozšíření funkčnosti a především zpřístupnění tisícovky nových API rozhraní vývojářům k takovým úvahám přímo vybízí.)
Jistě, za současné turbulentní situace je velice ošemetné cokoli předpovídat, přesto nelze vyloučit, že bychom se v létě od Applu mohli dočkat zajímavých překvapení na poli mobilního a kapesního hardwaru.