Další výkonnostní testy nových Maců Pro: porovnání jednotlivých konfigurací. (25.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Další výkonnostní testy nových Maců Pro: porovnání jednotlivých konfigurací. (25.1.08)

25. ledna 2008, 09.00 | Primate Labs a Macworld podrobily svým výkonnostním testů další dostupné konfigurace nových Maců Pro.

Počátkem ledna uvedl Apple na trh nové Macy Pro vybavené 45nm Xeony s architekturou Penryn. Brzy poté se objevily první výkonnostní testy, nejprve na ně použila své testy Geekbench Primate Labs a poté provedl aplikační testy Macworld. Obě organizace ovšem měly k dispozici jen některé konfigurace nových Maců Pro, takže nemohly udělat podrobnější srovnání. Samozřejmě slíbily, že tyto testy doplní, až získají příslušný hardware. A to se stalo, jak Primate Labs, tak Macworld přinášejí výsledky pro další konfigurace nových Maců Pro.

Doplňující testy Primate Labs

Primate Labs opět použila sadu svých syntetických benchmarkových testů Geekbench 2 k porovnání výkonu tří modelů nového Macu Pro. Srovnávaly se tři osmijádrové stroje se dvěma čtyřjádrovými 45nm Xeony „Harpertown“ na 2,8, 3,0 a 3,2 GHz. (Jako standardní konfigurace se dodává Mac Pro na 2,8 GHz, za vyšší frekvence procesorů si musíte připlatit 800, respektive 1600 USD.)

Všechny tři testované stroje byly vybaveny 2 GB 800MHz RAM a pracovaly pod Mac OS X 10.5.1. Navíc se nově testy prováděly jak s 32bitovým, tak také s 64bitovým programovým kódem.

Výsledky v podobě sloupcových diagramů najdete tady. Zjištěné hodnoty se udávají jako poměrná čísla, kdy výsledek o velikosti 1000 představuje výkon PowerMacu G5 na 1,6 GHz (testy Geekbench jsou nezávislé na konkrétní platformě).

Z testů především vyplývá, že užití 32bitového nebo 64bitového kódu způsobuje větší výkonnostní rozdíly než taktovací frekvence procesorů. Mac Pro na 3,2 GHz dosáhl v celkovém výkonu skóre 9 602 při zpracovávání 64bitového kódu, zatímco s 32bitovým kódem to bylo jen 8 035. Model s 3GHz Xeony dal hodnoty 9 110 pro 64 bitů a 7 742 pro 32 bitů, zatímco „standardní“ 2,8GHz Mac Pro předvedl celkový výkon 8 978 pro 64bitový kód a 7 595 pro 32bitový. Takže jak vidíte, v 64bitovém kódu je 2,8GHz model výkonnější než 3,2GHz stroj v 32bitovém kódu.

V testech celočíselných výpočtů a výpočtů v pohyblivé čárce rozdíly zhruba odpovídají rozdílům taktovacích frekvencí, což se dalo čekat. Naopak v testech výkonu paměti a v testech zpracování proudových médií jsou rozdíly mezi stroji zanedbatelné. Ani to nepřekvapuje, protože paměťovou architekturu mají všechny tři modely stejnou a při zpracování proudových médií se vedle procesoru uplatňuje vliv mnoha dalších komponent.

Z testů jasně plyne, že k dosažení vysokého výkonu bude důležité především provozování 64bitových aplikací, vhodný software přinese víc než dražší procesory. A pořízení výše taktovaných procesorů bude zřejmě vhodné jenom pro toho, kdo potřebuje skutečně každou kapku výkonu. Primate Labs k tomu poznamenává, že pro většinu praktických účelů poskytuje dostatek výkonu už 2,8GHz model ve 32bitovém kódu.

Dodatečné testy Macworldu

Macworld minule otestoval „standardní“ Mac Pro se dvěma 2,8GHz Xeony (prodává se za 2799 USD). Mimo jiné ho porovnával s předchozí standardní konfigurací vybavenou dvěma dvoujádrovými Xeony na 2,66 GHz a též s předchozím osmijádrovým modelem na 3 GHz. Nový stroj samozřejmě čtyřjádrového předchůdce výrazně překonal a přiblížil se i starému osmijádrovému modelu.

Testované stroje

Do nových testů Macworld zařadil dvě zákaznické konfigurace: osmijádrový Mac Pro na 3,0 GHz (3 599 USD) a čtyřjádrový systém na 2,8 GHz (ten stojí 2 299 USD, také se dodává na objednávku, ovšem za nižší cenu než standardní model). Osmijádrový Mac Pro na 3,2 GHz sice časopis obdržel, ale musel ho vrátit, protože se odmítal spustit, takže jeho výsledky nebylo možné zatím získat. Do budoucna hodlá Macworld otestovat též vliv volitelných grafických karet a RAID polí, ale to si vyžádá delší čas, zatím tedy uvádí výsledky pro výše popsané stroje.

Testování se přirozeně opět provádělo pomocí benchmarkové sady Speedmark 5. Tabulka nacházející se zde shrnuje výsledky pro nové osmijádrové Macy Pro na 2,8 a 3,0 GHz, dále tam najdete nový čtyřjádrový Mac Pro na 2,8 GHz. Jejich výsledky se porovnávají se dvěma předchozími Macy Pro, totiž se čtyřjádrovým strojem na 2,66 GHz a s dřívějším osmijádrovým modelem na 3,0 GHz (s 65nm procesory). Navíc Macworld do tabulky zahrnul čtyřjádrový PowerMac G5 na 2,5 GHz, aby bylo možné provést srovnání s předchozí špičkovou platformou Maců.

Výsledky testů

Nový osmijádrový Mac Pro na 3 GHz dosáhl celkového výsledku o 4 procenta vyššího než standardní 2,8GHz konfigurace. Více se vliv rychlejších procesorů projevil v některých konkrétních testech, v testu Compressoru 3 byl výkonnější 13 procent a v testu Photoshopu dokonce o 18 procent.

Nový 3GHz model podal vyšší výkony též proti staršímu osmijádrovému Macu pro s 65nm Xeony na stejné frekvenci, projevila se vylepšená vnitřní architektura. Celkový výsledek měl nový stroj sice vyšší jen o málo více než 3 procenta, ale ve Photoshopu činil nárůst 9 procent a v Compressoru dokonce 16 procent. Zato v testu Cinemy 4D se výsledky téměř nelišily.

Za pozornost stojí také výkony nového Macu Pro s jedním 2,8GHz procesorem. Proti standardní osmijádrové konfiguraci předvedl asi o 6 procent nižší celkový výkon, v řadě jednotlivých testů byl ovšem podstatně pomalejší (v případě Cinemy 4D činil pokles výkonu 63 procent a v testu Compressoru 33 procent).

Avšak při srovnání s předchozím čtyřjádrovým Macem Pro na 2,66 GHz podává i tento levný model podstatně vyšší výkony, celkový výsledek ve Speedmarku byl vyšší o 14 procent, v Compressoru si polepšil o 24 procent a o 22 procent v HandBrake kódování. Photoshop a Cinema 4D podávaly zhruba stejné výkony na obou strojích.

Testování her

Testovaly se rovněž hry, konkrétně Unreal Tournament 2004 a Quake 4, zde však hodně záleží na grafické kartě, jež se v jednotlivých generacích Maců Pro liší. Nové Macy Pro byly vybaveny kartami ATI HD 2600 XT, zatímco starší modely používaly karty nVidia GeForce 7300. Quake 4 běžel lépe na nVidii, proto starší Macy Pro daly podstatně vyšší snímkové rychlosti než nové modely (v poměru zhruba 51 proti 33 snímkům za sekundu). Pro Unreal Tournament dopadly testy opačně, karty ATI dokázaly z této hry vymačkat přes 100 snímků za sekundu, stroje s nVidií zůstaly pod touto hranicí, ačkoli ne o mnoho. V řadě her a podobných úloh grafická karta jednoznačně ovlivňuje výkon mnohem silněji než počet a taktovací frekvence procesorů.

Vliv kapacity RAM

Macworld také otestoval vliv kapacity operační paměti (tyto výsledky se v tabulce neuvádějí). Když se osmijádrový 2,8GHz stroj vybavil 4 GB RAM, dokončil test víceúlohového zpracování (kdy vedle sebe běží několik náročných aplikací) o 16 procent dříve než se standardními 2 GB RAM. U 3GHz modelu už vliv větší paměti tak silný nebyl, dodatečná paměť zkrátila dobu zpracování o 5 procent, ale oproti 3GHz stroji s 65nm procesory se zpracování urychlilo o 13 procent. V testu víceúlohového zpracování se mimochodem musel upravit test Cinemy 4D, protože na osmijádrových strojích končil příliš brzy, což by zkreslovalo výsledky.

Výsledky starého PowerMacu G5

Za pozornost též stojí výsledky výše zmiňovaného PowerMacu G5. Na své stáří si rozhodně nevedl špatně, proti osmijádrovému 2,8GHz Macu Pro byl jeho celkový výsledek slabší asi o 40 procent, v některých jednotlivých testech (třeba v testu iTunes) byly rozdíly jen nepatrné, avšak v testu HandBrake kódování potřeboval PowerMac G5 skoro 18krát delší čas než nový standardní Mac Pro.

Shrnutí výsledků

V testech se jasně projevuje vylepšená vnitřní architektura nových Maců Pro, zároveň z nich ovšem jasně plyne, že k plnému využití potenciálu vícejádrového stroje potřebujete patřičný software. Takový představuje například Compressor 3, který byl psán právě s ohledem na vícejádrové systémy, naopak některé jiné aplikace procesory navíc prostě nevyužijí.

Vzhledem k požadovanému příplatku si asi hodně zákazníků rozmyslí, zda si pořídit výše taktovaný Mac Pro, přínos proti standardní konfiguraci rozhodně není tak výrazný. Zrychlení víceúlohového zpracování při větší kapacitě RAM nejspíš také nikoho nepřekvapí, ovšem vzhledem k tomu, co za paměť požaduje Apple, bude třeba poohlédnout se někde jinde.

Test her ukazuje, jak silně některé úlohy ovlivňuje grafická karta, bylo by zajímavé otestovat výkon nového Macu Pro s kartou nVidia GeForce 8800 GT (podle některých náznaků pro ni Apple ještě nemá hotový ovladač). Macworld slibuje, že tyto testy provede, až bude mít k dispozici příslušný hardware, lze tedy doufat, že brzy získáme konkrétní údaje i pro tyto konfigurace.

V případě Macu Pro bude mnohem více než u jiných Maců záležet na tom, k čemu ho budete chtít používat. Jeho výkon se výrazněji liší podle typu nasazených aplikací, podle toho by se měl řídit i výběr konkrétního modelu, mnohdy postačí levnější varianta.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: