Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Další vývoj případu Psystar
21. prosince 2009, 00.00 | Bývalý výrobce klonů Maců po neúspěších u soudu oznámil, že ruší své podnikání, avšak podle následných zpráv se stále ještě pokouší vzdorovat.
Případ floridského výrobce klonů Maců, firmy Psystar, se táhne už půldruhého roku. Loni v dubnu Psystar oznámil, že začne prodávat počítače s nainstalovaným Mac OS X, tehdy to byl ještě Leopard, později své klony (celkem běžná PC) vybavoval Snow Leopardem.
Rekapitulace dosavadního spletitého vývoje okolo Psystaru
Podle očekávání na něj Apple v létě 2008 podal žalobu a poté se začalo odvíjet zdlouhavé soudní řízení, jež teprve letos na podzim dospělo k prvním konkrétnějším výsledkům, samotný Psystar mezitím na sebe stačil letos v květnu vyhlásit konkurs, ale v červenci konkursní řízení opět opustil.
A vedle klonů začal letos na podzim prodávat také software Rebel EFI, který měl umožnit instalaci a provozování Snow Leoparda na běžných PC s procesory Intel. (Avšak autoři volně dostupných hackerských nástrojů umožňujících tvorbu „Hackintoshů“ jsou přesvědčeni, že Psystar pro Rebel EFI využil jejich software.)
Složitá byla i soudní jednání, zatímco Apple podal svou žalobu u kalifornského soudu a ta se navíc zpočátku vztahovala jenom na Leoparda (Snow Leopard se teprve připravoval), Psystar později kontroval protižalobou na Floridě, v níž naopak žaloval Apple za monopolní praktiky, snažil se, aby soud uznal jako nelegální vázání Snow Leoparda na hardware Applu.
Letos na podzim začal Psystar prohrávat
Avšak v listopadu kalifornský soud vynesl předběžný rozsudek, který Psystar uznal vinným v podstatě ze všeho, kvůli čemu ho žaloval Apple. Jak se dalo čekat, Apple po tomto výroku soudu požádal o přísná opatření vůči Psystaru, jež by znamenala jeho likvidaci.
Počátkem prosince se však obě firmy nečekaně dohodly na mimosoudním vyrovnání, kdy Psystar souhlasil, že přestane prodávat své klony a dokonce se zavázal Applu vyplatit celkem téměř 2,7 milionu USD jako odškodnění za porušení jeho autorských práv.
Objevily se však vážné pochybnosti, zda Psystar vůbec má tolik peněz a jeho právní zástupci naznačovali, že se hodlají soudit i nadále, mluvili o odvolání vůči dosavadním soudním rozhodnutím (protože k vyplacení onoho odškodnění mělo dojít až po vyřešení všech právních sporů, mnozí odvolání považovali jenom za taktiku, jak se placení vyhnout).
Psystar po uzavření této dohody opravdu přestal nabízet své klony, ale pořád prodával software Rebel EFI. Jenže minulý týden poté, co obě strany sporu přistoupily k ústnímu slyšení před kalifornský soud, vydal tento soud trvalý soudní příkaz, jímž Psystaru nadobro zakázal prodej klonů Maců a také prostředků, které by je dovolily vytvářet jiným.
K softwaru Rebel EFI se sice příkaz výslovně nevyjádřil, protože Psystar k němu neposkytl soudu dostatek informací, rozhodující soudce však naznačil, že pokud Rebel EFI též porušuje příkazem uznaná autorská práva Applu k Mac OS X, činí tak na vlastní riziko a bude to pro něj mít nepříjemné následky, prohlásil, že by to mohl považovat za pohrdání soudem.
Psystar oznámil ukončení svého podnikání
Psystar sice ještě prohlašoval, že hodlá v soudních sporech pokračovat a čeká, jak dopadne druhé řízení na Floridě, zřejmě však nakonec došel k tomu, že je jeho situace neudržitelná a minulý pátek oznámil, že končí se svým podnikáním. Tuto zprávu přinesl Wall Street Journal, ve čtvrtek ji jeho zpravodajské službě Dow Jones Newswires sdělil právní zástupce firmy Eugene Action.
Prezident Psystaru Rudy Pedraza podle něj hodlá okamžitě ukončit činnost firmy a odejít z trhu. Zároveň se Psystar chystá propustit všech svých osm zaměstnanců. Stále však zamýšlí zmíněné soudní rozhodnutí napadnout u odvolacího soudu, ovšem dokud platí, tak ho bude respektovat.
Ve čtvrtek přestal fungovat též web Psystaru, o víkendu sice byl už opět v provozu, ale zcela z něj zmizela nabídka hardwaru (i s jinými operačními systémy). Jako jediná nabízená položka tam zůstal software Rebel EFI, jenže se u něj zobrazuje poznámka, že je vyprodaný, zjevně tedy Psystar skutečně končí, protože už nemá co prodávat. Mluvčí Applu odmítla nový vývoj komentovat (což s ohledem na další dění bylo velice rozumné).
Podle nejnovějších zpráv to ale Psystar stále ještě nevzdává
Psystar však začíná připomínat figuru z béčkových hororů, pokaždé, když se zdá, že je s ním již opravdu konec, opět ožije. To se stalo i teď, v pátek totiž dostal Computerworld elektronickou poštou zprávu od K.A.D. Camary, právního zástupce Psystaru ve floridském případu. A ten tvrdí, že Action byl špatně citován a Psystar své podnikání nehodlá trvale ukončit.
Z dřívějších Camarových prohlášení se dá vyvodit, že Psystar hodlá dále prodávat software Rebel EFI a možná i PC s ním, Mac OS X už ovšem pochopitelně prodávat nebude ani nainstalovaný, ani pouze přiložený, protože to výrok kalifornského soudu zakazuje.
Prodej softwaru Rebel EFI by však pro Psystar a pro jeho vedení nemusel být bez rizika, možná proto zatím firemní web uvádí software jako „vyprodaný“ (jak je něco takového vůbec možné u stažitelného softwaru?).
Psystar sice tvrdí, že se kalifornský rozsudek se na Rebel EFI nevztahuje, Apple se ovšem snaží dosáhnout opaku. Psystar zjevně doufá, že floridský soud rozhodne jinak, ale to není vůbec jisté, navíc v Kalifornii jde o federální soud, jehož výrok platí po celých USA. A jak jsme již zmínili výše, jestliže soudy uznají, že Rebel EFI také porušuje autorská práva Applu, hrozí Psystaru obvinění z pohrdání soudem, což může pro jeho vedoucí činitele (tedy nejspíš Pedrazu) znamenat i vězení.
Bez ohledu na další vývoj zbývá hodně nejasností
Dění okolo Psystaru prošlo už mnoha různými zvraty a i nejnovější vývoj se opět řídí zavedeným scénářem, kdy zdánlivé završení případu následuje zcela opačná zpráva. Avšak ať již bude další osud Psystaru jakýkoli, stále zůstává řada nezodpovězených otázek.
Především pořád není jasné, kdo vlastně za Psystarem stojí, zda to skutečně je jenom skupinka několika málo dobrodruhů, kteří takto doufali přijít k penězům, anebo jestli se jedná o úsilí podporované vnějšími silami, třeba konkurenty Applu (o čemž jsou přesvědčeni milovníci konspiračních teorií, dokázat se to ovšem nedá).
Nové zprávy navíc ukazují, že Psystar je „papírovým tygrem“, přinejmenším v poslední fázi šlo o firmičku s pouhými osmi zaměstnanci. A ani dřív to asi nebylo o mnoho lepší, čemuž nasvědčuje i to, že podle dostupných materiálů Psystar prodal jen 768 klonů. Potenciálním investorům však Psystar předkládal neuvěřitelné vize, kdy nejoptimističtější scénář předpokládal v roce 2011 prodej milionů klonů.
Avšak skutečné obchodní výsledky Psystaru byly neuvěřitelně chabé, což opravdu vyvolává podezření, zda nešlo spíše o pokus prověřit legalitu navázání Mac OS X na hardware Applu. A zoufalé snahy o jeho udržení v chodu nahrávají výše zmíněným podezřením, je skutečně zvláštní, kde takto „úspěšný“ podnik bere peníze na další pokračování svého provozu a soudních řízení. Stejně dobře se ale může jednat o poslední zoufalé snahy několika jedinců, co prostě vsadili na špatnou kartu.
Ať už další soudy dopadnou jakkoli, za současné situace se v USA sotva někdo další odváží prodávat klony Maců, dosavadní „úspěchy“ Psystaru, přes mediální publicitu, jaké se těšil, působí jako dostatečně odstrašující příklad. A prohraje-li navíc i zbývající soudní spory (což se nyní jeví dost pravděpodobné), vznikne zcela neotřesitelný precedent.