Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dashboard a widgety, Úvod
13. září 2005, 00.00 | Dashboard patří mezi nové funkce Mac OS X 10.4 "Tiger". Spotlight a Automator už své místo dostaly v článcích tohoto serveru, o Dashboardu a o tom, co obsahuje, tedy widgetách, se zatím mnoho nepsalo, pouze v prvních seznámeních se systémem Tiger.
Dashboard patří mezi nové funkce Mac OS X 10.4 "Tiger". Spotlight a Automator už své místo dostaly v článcích tohoto serveru, o Dashboardu a o tom, co obsahuje, tedy widgetách, se zatím mnoho nepsalo, pouze v prvních seznámeních se systémem Tiger. Ti, kdo systém Tiger už nějakou dobu používají, zajisté tuto funkci už důvěrně znají, pro ty, kteří používají starší verze Mac OS X, případně Mac OS, respektive jiné operační systémy (Linux, Solaris, Irix, OS/2, případně Windows), se může jednat o velmi zajímavou funkci, která nemá, podobně jako Spotlight či Exposé, u jiných operačních systémů relevantní a srovnatelnou obdobu.
Dashboard se přepíná kliknutím na jeho ikonu v doku nebo stiskem klávesy F12 (v Předvolbách systému lze změnit), přepnout se zpět je možné opět stiskem zmiňované klávesy nebo kliknutím kamkoliv na plochu. Dashboard obsahuje widgety nebo-li pomůcky, velmi jednoduché a obvykle jednoúčelové aplikace. Několik jich je součástí systému a objeví se hned při instalaci, mnohé další lze stáhnout ze stránek apple.com, kde jich v současnosti je již přes 1 200 a neustále přibývají další. Pro funkci značné části z nich je nutné připojení na internet. Jejich používání i správa je velmi jednoduchá, společnosti Apple se podařilo tyto funkce zakomponovat do systému velmi účelně a funkčně, podobně jako v systému Panther funkci Exposé. Nejdříve se podívejme na ty systémové. Jsou uloženy v Knihovně ve složce Widgets a jsou společné všem uživatelům počítače, ovšem s možností individuálního nastavení, které se ukládá do uživatelské složky. Mimochodem, přepnout do Dashboard a zároveň spustit konkrétní pomůcku lze i tak, že v okně Finderu v otevřené složce Widgets poklepete na ikonu dané pomůcky.
Docela zajímavé je například Počasí. Lze nastavit jakékoliv větší sídlo kdekoli na Zemi (po kliknutí na značku "i"), je třeba ho ale napsat v případě čekých sídel nečesky, případně anglicky a uvést u něj Czech Republic. Takže Prague - Praha, Trebic - Třebíč, Sumperk - Šumperk, ve výhodě je například Jihlava a Brno a podobná města neobsahující české znaky. Malebné městečko Ondřejov nedaleko Prahy ale nalezeno nebylo. Zobrazuje se aktuální stav počasí v daný čas a předpověď na pět dnů předem, vše s průběžnou aktualizací všech údajů. Není snad nutné připomínat, že pro svoji funkci vyžaduje připojení na internet.
Další, docela dobře použitelnou pomůckou, je Kalendář, je jednoduchý přehledný, ale není možno do něj dělat poznámky, k tomu je určena aplikace iCal. Kalendář ukazuje aktuální datum a celý aktuální kalendářní měsíc, lze v něm listovat po měsících dopředu i zpět, nezjistil jsem časové hranice kalendáře, ale proklikal jsem se dopředu do roku 2030 a zpět před rok 1964. Žádné další funkce tato pomůcka nemá, ale svůj účel plní.
Další pomůckou, kterou stojí za to vyzkoušet, i když neobchodujete na burze ani nejste vlastníky balíku akcií některé z velkých světových společností, je pomůcka Akcie. Ukazuje aktuální kurs akcií nastavených obchodních společností, přednastaveny jsou společnosti Apple, Google, Amazon, eBay a další, lze přidat jakoukoliv jinou, stačí kliknout na značku "i", pomůcka se obrátí a objeví se seznam společností, které chcete sledovat. Pro přidání stačí napsat název společnosti, pokud se veřejně obchoduje na světových burzách, za nedlouho (dle rychlosti připojení na internet) se zkratka vámi vybrané společnosti objeví v seznamu. Pomůcka umí ukazovat graf vývoje kursu akcií zpětně od jednoho dne do dvou let. Je docela zajímavé sledovat, jak jde právě poslední dva roky kurs akcií společnosti Apple nahoru. Já osobně si přidal do seznamu společností svůj "oblíbený" Microsoft, abych mohl vývoj kursu akcií porovnávat.
Další dobře použitelnou systémovou pomůckou je Převod jednotek. Umí převádět jednotky soustavy SI (které se v USA i Velké Británii tolik brání) na jiné, například litry na galony a opačně, námořní míle na kilometry, či stupně Fahrenheita na stupně Celsia. Nebo zjistit, kolik jste za ta léta od narození prožili sekund. Tak trochu mi ale v možnostech chybí převody velkých astronomických délek, jako je Astronomická jednotka (AU), světelný rok či paprsek, případně v jednotkách rychlosti jako jednotka rychlost světla (c), ale beru, že tyto jednotky už se netýkají běžných lidských činností, stejně jako v jednotkách energie třeba jednotka elektronvolt (eV), používaná v jaderné fyzice.
V systémových pomůckách je také jednoduchý ovladač aplikace iTunes, bohužel toto ovládání je zatíženo na můj vkus značnou setrvačností, dále pro průměrného Čecha nepříliš účelná pomůcka Překladač, málokdo v naší zemi ocení možnost překládat z angličtiny do čínštiny nebo z řečtiny do francouzštiny. Čeština bohužel prozatím obsažena není, ale je to pravděpodobně jen otázka úpravy přesměrování na nějaký server, který obsahuje potřebné knihovny pro překlady z a do češtiny. I tato pomůcka vyžaduje připojení na internet, protože sama o sobě neobsahuje potřebné knihovny.
Kdo se pohybuje po světě letecky, určitě občas ocení pomůcku Flight Tracker, která umí najít letecké spojení mnoha leteckých společností po celém světě. Opět je nutné připojení na internet. Bohužel, zklamu poslance českého parlamentu, lety z Ostravy do Prahy nalézt nejdou, Ostrava není v seznamu letišť.
Další jednoduché pomůcky, které využije jak kdo a jak kdy, jsou Dictionary, Kalkulačka, Phone Book, Poznámky, Seznam adres, Světový čas a hra Skládanka. Co se kalkulačky týče, používám raději systémovou aplikaci Kalkulátor, která umí i základní vědecké funkce a lze ji přepnout do režimu RPN.
Daleko zajímavější je však kliknout ve Správě pomůcek na tlačítko Více pomůcek, a jste-li připojeni na internet, nasměruje vás přímo na stránky společnosti Apple, kde můžete vybírat další ke stažení, z nichž naprostá většina jsou freeware, tedy naprosto zdarma, jen některé jsou shareware za mírný poplatek. Stránka má samostatný RSS kanál, takže o novinkách ke stažení můžete být informováni automaticky, bude-li to vaše přání. Stažené pomůcky se ukládají do domovské složky uživatele (~/Library/Widgets, tedy podobně, jako ty systémové), takže v případě, že se u počítače střídá uživatelů více, každý z nich může mít úplně jinou sadu pomůcek nezávislou na ostatních uživatelích. Velikost většiny pomůcek se pohybuje v desítkách až stovkách KB, jen výjimečně některé přesahují 1 MB, takže není problém jich stáhnout větší množství i prostřednictvím velmi pomalého připojení, jakým je analogová telefonní linka nebo GPRS. S ohledem na to, že počet widget je již značný, a to i těch, jejichž používání je pro českého uživatele účelné i s ohledem na obor činnosti a zájmy toho kterého uživatele, je nutné popisu dalších widget věnovat samostatný článek. Mnohé z těchto pomůcek jsou i dokonalejšími náhradami za ty, které jsou uživateli dodány s instalací systému.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Začínáme s