Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Déja vu?
G3_kopie
19. února 2001, 00.00 | Tak tak, úspěšný design a konstrukce nedá leckomu spát. Podívejte se, jaké počítačové skříně nabízí jeden německý výrobce.
Svět počítačů po iMacu už není, jako býval, to je ohraná písnička. Design, který iMac přinesl, inspiroval celé odvětví, výrobce jak počítačů, tak i příslušenství. A že se kromě obecné inspirace občas někteří výrobci pokusí opisovat trochu víc, přichází tak nějak samo od sebe.
Ale přitažlivý je nejen design, v počítačích je samozřejmě obsažena i řada konstrukčních vychytávek – a sklopná stěna, představená s prvními Blue G3 je jednou z nich.
Řešení je to pohodlné, praktické, poskytující skvělý přístup k počítači při upgradech nebo opravách. To si asi řekla i společnost Suntek, podle stránek zřejmě výrobce počítačových skříní a příslušenství.
Řeč je konkrétně o skříních M2000, které mají být podle stránek již skoro rok v prodeji. Jak je z obrázků vidět, společnost použila nejen základní princip volitelných barevných (a průhledných) plastových krytů (včetně výklopného krytu na CD), ale i právě umístění základní desky na výklopnou boční stěnu. A tak se zdá, že platí poučka, kterou razí skeptici. Jediný způsob, jak se alespoň trochu bránit zneužití dobrého nápadu, je rychle ho uvést na trh, a vydělat na něm, než se konkurence vzpamatuje.
Sejmul jsem několik fází animace otvírání skříně – za pozornost stojí zejména fakt, že v průběhu otvírání kamsi zmizí kabeláž z oblasti zdroje. To mi přijde jako doslova revoluční krok, ke kterému se Apple bude jistě ještě několik let obtížně propracovávat. Mimochodem, vnitřek počítače je vůbec podivný, například mi zůstává utajen smysl oné černé cihly vzadu u konektorů – v těch několika málo PC, které jsem viděl otevřené, se nic podobného nevyskytovalo.
Posouzení designu nechám na čtenářích, osobně si myslím (i když to asi zase schytám za zaujatost), že je pro skříně PC typický – tedy strašný. Je trochu s podivem, že jakmile se začalo o tvarování skříní více mluvit (protože tohle je tvarování a houby design), velká většina výrobců to pochopila tak, že je třeba do počítače vyrobit spoustu děr, záhybů, zářezů, které se o kousek vedle kompenzují nesmyslným výstupkem. A pokud se to celé vyrobí barevné a třeba i průhledné, je úspěch zaručen.
Tedy, jak víme, úspěch se nakonec obvykle nedostavil (pokud nepovažujeme za úspěch reklamy ze žaloby od Apple), a i v tomto případě to asi nebude tak horké, protože na to, že se skříně nejsou žádnou žhavou novinkou, nejsou na trhu nijak vidět (že by obava producentů PC z přílišné míry inspirace?)
Tématické zařazení: