Dění na poli softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dění na poli softwaru pro Macy

26. července 2010, 00.00 | Apple vydal dodatečnou aktualizaci Snow Leopard Serveru 10.6.4 a také aktualizaci Wiki Serveru. A vývojáři obdrželi druhý předběžný náhled integrovaného prostředí Xcode 4 a na Webu se objevil podrobnější oficiální popis změn Xcode 4.

Softwarových novinek pro Macy se nyní sice mnoho neobjevuje, ale něco málo se přece jenom našlo:

Dodatečná aktualizace Mac OS X Serveru 10.6.4 přináší různé menší opravy

V polovině června Apple vydal Mac OS X 10.6.4, vedle klientské varianty se samozřejmě objevila také příslušná verze Mac OS X Serveru. A minulý čtvrtek, tedy zhruba po měsíci, se dočkal další menší následné aktualizace, současně dorazila též aktualizace Wiki Serveru pro Server 10.6.4.

Aktualizace Mac OS X Server 10.6.4 Update (verze 1.1) přináší především řadu dodatečných oprav chyb a drobných vylepšení. Konkrétně zlepšuje výkon a spolehlivost vyhledávání pozvaných v LDAP adresářích a spolehlivost oznámení o nepřítomnosti adresáta. Několik oprav se týká Software Update Serveru (serveru softwarových aktualizací), zvyšují stabilitu a spolehlivost jeho synchronizace a zajišťují, že jeho klienti aktualizace uvidí.

Zlepšuje rovněž spolupráci s Wiki Serverem, v iPadu půjde přehrávat jeho filmy, vylepšuje vydávání jeho blogů a přístup k veřejným wiki databázím. Umožňuje spolehlivě vytvářet instalační obrazy utility NetInstall zahrnující aktualizační balíky iLife, řeší potíže s manipulacemi se soubory na souborových SMB serverech a zlepšuje spolehlivost VPN připojení.

Menší zmatky vyvolává to, že jde vlastně o aktualizaci aktualizace, takže se poněkud pletou změny, jež zahrnovala již první verze Serveru 10.6.4 s touto novou aktualizací. Například tenhle podpůrný dokument popisuje všechny novinky Snow Leopard Serveru 10.6.4, avšak pouze pro službu Wiki Service uvádí, které změny se týkají jen aktualizace verze 1.1. A seznam bezpečnostních oprav se zjevně vůbec nezměnil, žádná další díra zacelena nebyla. Některé prameny také uvádějí, že aktualizace doplňuje do Snow Leopard Serveru webový prohlížeč Safari 5.0, ale ten byl rovněž obsažen už v první verzi aktualizace.

Mac OS X Server 10.6.4 Update 1.1 se samozřejmě nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu. Pro systémy používající Mac OS X Server 10.6.3 je určena rozdílová aktualizace (o velikosti 615,34 MB), na všechny existující verze Snow Leopard Serveru lze použít kombinovaný aktualizátor (ten zabírá 1,05 GB, protože navíc zahrnuje všechny předchozí změny od verze 10.6.1 a již zmiňované Safari 5).

Rovněž aktualizace Wiki Serveru zahrnuje různé opravy

Současně Apple vydal ještě aktualizaci Wiki Server Update 1.0. Tato první aktualizace Wiki Serveru, určená pro uživatele Mac OS X Serveru 10.6.4, zvyšuje jeho celkovou spolehlivost a dále přináší opravy chyb, například autentizace uživatelů, jejichž plné jméno zahrnuje znaky s vysokým bitem (docela důležité, protože se to týká všech jmen s diakritikou), dále umožňuje přístup ke skupinovým kalendářům z klienta iCal a zabraňuje, aby se wiki a blogy staly nepřístupnými po přechodu z Leopard Serveru.

A též opravuje chybu, jež mohla službě Wiki Service bránit v rekonstrukci indexu a dovoluje uživateli přistupovat k wiki prostřednictvím zkrácených jmen (aliasů) a zobrazovat soukromé blogy jejich vlastníkům, blíže to popisuje tenhle dokument.

Aktualizace Wiki Serveru se opět nabízí přes Software Update, případně se dá stáhnout odtud (jde o 26,34 MB), vyžaduje Mac OS X Server 10.6.4.

Apple uvolnil druhý vývojářský náhled Xcode 4

Letošní vývojářská konference WWDC se sice zaměřila především na iOS a související aplikace a hardware, zatímco Mac OS X zůstal poněkud v pozadí, vývojáři tam však dostali předběžný náhled (Developer Preview) nového integrovaného vývojového prostředí Xcode 4, účastníci konference však byli vázáni mlčenlivostí, co se týče jeho novinek.

Ovšem koncem června se už na Webu objevily podrobnější informace o změnách, jež Xcode 4 obsahuje, vedle nového uživatelského rozhraní (používajícího jen jedno okno) do sebe integruje nástroj Interface Builder a poskytuje nové významné funkce. Navíc ještě nasazuje nový kompilátor a debugger, což by mělo pomoci vytvářet výkonnější a stabilnější kód.

A minulý čtvrtek Apple pro vývojáře uvolnil již druhý předběžný náhled Xcode 4 (oznámil to 9to5mac), zahrnující také vývojářskou sadu iOS 4 SDK, takže s Xcode 4 Preview 2 lze zkusmo vyvíjet aplikace pro Mac OS X, iPhone a iPad. K tomu ovšem toto prostředí vyžaduje Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Registrovaní vývojáři si ho mohou stáhnout tady.

A zveřejnil oficiální popis novinek Xcode 4

Řada informací o novinkách Xcode 4 sice už pronikla na veřejnost různými pokoutními cestičkami, ale minulý týden, záhy poté, co vydal výše zmíněný druhý vývojářský náhled Xcode 4, Apple navíc zpřístupnil oficiální popis hlavních novinek čtvrté verze svého vývojového prostředí. Najdete ho tady, potvrzuje to, s čím před časem přišel AppleInsider, přesto neuškodí, když si teď zopakujeme, jaké hlavní nové prvky Xcode 4 přináší.

Nové prvky uživatelského rozhraní

Nové uživatelské rozhraní sloučilo vícenásobná okna předchozí verze do jednoho, na levé straně tohoto okna se nacházejí navigátory, prvky ve stylu iTunes usnadňující pohyb po projektu a podél horního okraje okna se táhne navigační lišta JumpBar, urychlující přesuny mezi jednotlivými úrovněmi komponent obsahu.

Nástroj Interface Builder pro návrh uživatelských rozhraní aplikací nyní tvoří integrální součást Xcode, což dovoluje velice snadno propojovat prvky jím navržených uživatelských rozhraní s programovým kódem aplikace a jestliže takový kód ještě nebude napsaný, po propojení s odpovídajícími prázdnými místy ve zdrojovém souboru Xcode 4 automaticky vygeneruje potřebný kód.

Další důležitou novinku představuje komponenta Assistant, jež se snaží předvídat, co bude vývojář vzápětí potřebovat, například při psaní implementačního kódu vyvolá tu správnou hlavičku.

Vylepšený LLVM kompilátor verze 2.0 a nový debuger LLDB

Vylepšení se však netýkají jenom uživatelského rozhraní vývojového prostředí, Xcode 4 také zahrnuje verzi 2.0 LLVM kompilátoru. Ten plně podporuje C, Objective-C, a C++, proti GCC kompiluje zdrojový kód dvakrát rychleji, avšak zároveň jím vygenerované aplikace budou rovněž rychlejší, protože byl od počátku navrhován jako sada optimalizovaných knihoven.

LLVM kompilátor se navíc těsně integruje do prostředí Xcode, jeho syntaktický analyzátor (parser) se stará o takové záležitosti jako zvýrazňování syntaxe, dokončování kódu a další indexové funkce.

Díky téhle těsné integraci LLVM kompilátoru toho však Xcode 4 umí ještě mnohem víc než jenom zvýrazňovat syntaxi a dokončovat kód, nabízí funkci Fix-it, jež upozorní na mnohé programátorské chyby již při psaní kódu, podobným způsobem, jakým průběžně zobrazují překlepy moderní textové procesory.

Tím to ale nekončí, řadu chyb dokáže Xcode 4 samo opravit, opět po vzoru kontroly překlepů předloží několik možných řešení ve vyskakovacím menu a jedním stiskem půjde vybrat některé z nich. Bude tak možné lehce opravovat takové chyby jako opomenutý středník.

Funkce Fix-it takto zachytí mnoho chyb již při psaní kódu, ovšem jeho skutečně důsledné prověření obstará funkce Build and Analyze.Ta s pomocí statického analyzátoru projde tisíce potenciálních cest zpracování kódu a bude hledat místa, jež by mohla působit problémy. Dohromady tyto dvě funkce dokážou odhalit velkou většinu chyb.

Důležitý nový prvek tvoří editor verzí (Version Editor) umožňující porovnat dvě verze zdrojového kódu vedle sebe. Mezi po sobě jdoucími verzemi navíc lze procházet pomocí posuvníku fungujícího jako časová osa. Editor verzí toho umí ještě mnohem víc, v jednom pracovním prostoru Xcode 4 jím lze spravovat více projektů, které mohou využívat systémy správy verzí Subversion a Git.

Úplně nový je debugger Xcode 4, nazvaný LLDB, který Apple vyvinul jako svůj příspěvek do projektu LLVM (v jehož rámci bude dostupný i zdrojový kód), stejně jako kompilátor LLVM byl i debugger LLDB optimalizován tak, aby podával vysoký výkon a potřeboval méně paměti. Dovoluje též snadné ladění kódu pro vícejádrové systémy a samozřejmě je těsně propojený s uživatelským rozhraním Xcode 4 pro ladění kódu.

Inovovaný profilovací nástroj Instruments

Vylepšení se dočkal také profilovací nástroj Instruments, dostal nové přehlednější uživatelské rozhraní včetně navigační lišty a dalších prvků z Xcode 4. Nabízí „pozdržený režim“, jenž ukryje shromažďovaná profilovací data, nezobrazuje je a šetří tak systémové prostředky pro běh vlastní aplikace.

Profilování shromažďuje mnohá nová data, včetně sledování výkonu OpenGL ES grafiky aplikací iOS, v nichž lze dále sledovat alokace paměti a dokonce umí zkoumat, jak spolu navzájem interagují všechny systémové procesy.

Všechny tyto novinky Xcode 4 by měly umožnit snazší a rychlejší vývoj aplikací, které navíc budou výkonnější a méně náročné na systémové prostředky, mimoto by měly obsahovat méně chyb. To vše vypadá hodně slibně, ovšem zatím se stále dodává jenom předběžná vývojářská verze Xcode 4, pro produkční vývoj aplikací bude třeba počkat na ostrou verzi, zatím se však neví, kdy bude dostupná, Apple dosud neudal ani přibližné datum.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: