Dění na poli softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dění na poli softwaru pro Macy

28. ledna 2011, 00.00 | Vyšla druhá beta verze Mac OS X 10.6.7, a to i pro Server. Apple přepracoval svůj web s použitím HTML5. Pixelmator utržil v Mac App Store 1 milion USD a úspěchy hlásí též další vývojáři. Microsoft začal nabízet 30denní zkušební verzi Office 2011. Klientský software Skype 5.0 for Mac dospěl do ostré verze. Utilita Drive Genius 3.1 usnadňuje optimalizaci spouštěcích disků. A app4mac uvedla nový obrazový editor Imagerie 1.0.

Opět se sešlo několik novinek souvisejících se softwarem pro Macy:

Vývojáři obdrželi druhé testovací sestavení Mac OS X 10.6.7

Externí vývojáři dostali první testovací sestavení Mac OS X 10.6.7 minulý čtvrtek, avšak již toto úterý Apple uvolnil sestavení druhé (upozornil na to 9to5mac), interval mezi oběma beta verzemi byl nezvykle krátký.

Nové sestavení 10J846 má jako rozdílová aktualizace velikost 372 MB, proti předchozímu sestavení 10J842 se tak zvětšilo o víc než 33 MB, kombinovaný aktualizátor zabírá už 1 011 MB. Doprovodná dokumentace nezmiňuje žádné známé problémy a přednostními oblastmi pro testování nadále zůstávají AirPort, služby Bonjour, sdílení souborů Windows (SMB) a grafické ovladače operačního systému. Nově k nim však zřejmě přibyl ještě obchod Mac App Store.

AppleInsider doplňuje, že v úterý vyšla též beta verze Mac OS X Serveru 10.6.7. Rozdílová aktualizace o velikosti 468,3 MB údajně trpí jedním známým problémem, klienti nemusí být schopni síťového spuštění z NetRestore obrazu vytvořeného Mac OS X Serverem 10.6.6. Serverová varianta vyšla téměř současně s klientskou, zatímco dříve se mírně opožďovala, Apple zřejmě optimalizoval své vnitřní procedury.

Práce na další aktualizaci Snow Leoparda tak očividně běží velice intenzivně, dá se předpokládat, že Mac OS X 10.6.7 se bude snažit napravit některé potíže, jež uživatelé hlásí s Mac OS X 10.6.6 a s obchodem Mac App Store. Pokud budou intervaly mezi testovacími sestaveními nadále takto krátké, mohli bychom se ostré verze dočkat již brzy.

Takovýchto aktualizací Snow Leoparda však asi už příliš mnoho nevyjde, vzhledem k tomu, že na letošní léto Apple slibuje Mac OS X Lion, do té doby snad bude Mac OS X 10.6 důkladně doladěn.

Web Applu začal ve větší míře využívat HTML5

Když již mluvíme o softwarových počinech Applu, musíme též zmínit změny, jež tento týden provedl na svém webu (včetně webového obchodu). Na první pohled sice nejsou nijak revoluční, vzhled stránek se změnil pouze mírně, nyní však počaly namísto HTML4 používat HTML5.

Web teď nabízí novou navigační lištu, tmavou namísto světle šedé a v ní ležící vyhledávací pole svou velikost přizpůsobuje zadaným termínům. Klepnutí na záložku Maců nebo iPodů v navigační liště otevře nová animované navigační menu, která umožňují rychle přeskočit na konkrétní zařízení nebo software, například oddíl Maců nabízí v menu ikony pro jednotlivé typy Maců a Mac OS X Snow Leopard. Pod ikonami se navíc nacházejí textové přepínače, jež zobrazí ikonová menu pro aplikace a příslušenství Maců a menu serverových řešení (to se ovšem brzy zmenší, až se od února přestane nabízet Xserve).

Zevně tak jde spíše o kosmetické změny (nové uspořádání je přehlednější a dovoluje rychleji najít konkrétní položky), nový web je však více kompatibilní s mobilními prohlížeči, zejména s těmi pro iOS. A pochopitelně vůbec nepoužívá Flash, který iOS ani nepodporuje. Apple už delší dobu prosazuje právě HTML5 jako náhradu Flashe, nové úpravy jeho vlastního webu tak představují přirozené pokračování těchto snah.

Apple již déle využíval HTML5 pro videopřenosy ze svých akcí (avšak pouze pro návštěvníky přistupující ze Snow Leoparda nebo z iOS), teď tedy došlo také na prozaičtější úlohy.

Mac App Store některým výrobcům softwaru přinesl zajímavé příjmy

Významnou událostí na poli softwaru pro Macy nepochybně bylo spuštění obchodu Mac App Store 6. ledna. Průběžně přinášíme zprávy o dění kolem tohoto obchodu s aplikacemi Mac OS X, a tak samozřejmě musíme zmínit, že se v minulých dnech někteří dodavatelé softwaru pochlubili svými úspěchy, jichž dosáhli umístěním svých produktů do něj.

Pixelmator uzavřel dohodu o výlučném prodeji svého stejnojmenného obrazového editoru prostřednictvím Mac App Store a v úterý oznámil, že za 20 dní od zprovoznění obchodu Applu již hrubé tržby dosáhly 1 milionu USD (zprávu najdete v jeho blogu). Z této částky si ovšem Apple vezme svůj 30procentní podíl, ale i tak tvůrci programu získali 700 000 USD.

Program navíc dostal od zákazníků vysoká hodnocení, v USA 4,5 hvězdičky při 257 hodnoceních, v Británii 5 hvězdiček od 128 hodnotitelů a 4,5 hvězdičky v Německu při 129 hodnoceních. A očividně si ho stáhlo mnohem víc lidí, než když se prodával tradičními distribučními kanály (včetně vlastního webu výrobce).

Pixelmator se stal aplikací se čtvrtými nejvyššími tržbami, předčily ho jen tři vlastní programy Applu - Aperture, iPhoto a Pages. V žebříčku nejstahovanějších placených aplikací obsadil 12. místo, přitom oproti hrám přeneseným z iOS se prodává za vyšší cenu (29,99 USD, respektive 23,99 EUR), což dopomohlo k dosažení uvedených tržeb za necelé tři týdny.

Zatím je sice brzy na dalekosáhlé závěry, ale zdá se, že narozdíl od App Store pro iOS tlak na snižování cen není v Mac App Store až tak silný, většina z 20 aplikací s největšími tržbami patří k (poměrně) dražším, z těch za méně než 14,99 to byly pouze dva tituly, totiž hry Angry Birds (5. místo) a Braid (16. místo), jež obě stojí 4,99 USD.

Na druhou stranu k jistému zlevnění přece jenom došlo, vždyť zrovna Pixelmator se v Mac App Store prodává zhruba za polovinu své původní ceny (což je však dáno hlavně tím, že Mac App Store neumožňuje upgrade z licencí zakoupených mimo něj).

Vývojový tým Pixelmatoru samozřejmě nehodlá spát na vavřínech a slibuje brzké vydání dalších aktualizací, nejprve to bude verze 1.6.5 (v současnosti se nabízí verze 1.6.4), následovat bude verze 1.7 „Geneva“ s většími změnami a poté přijde významně přepracovaná verze 2.0. Na tom všem se pracuje již teď (samozřejmě se jednotlivé verze nacházejí v různých stádiích rozpracování).

A dobré výsledky v Mac App Store hlásí také další vývojáři. Například Realmac Software, jež svůj webový editor RapidWeaver 5.0 nabízí v obchodu Applu za polovinu běžné ceny, prodala za první 2 dny 5 000 kopií, větší zájem zákazníků vzbudila též její aplikace Courier, podrobněji to firma probírá ve svém blogu.

Mac App Store však též způsobuje, že výrobci softwaru pro Mac OS X musí nyní nově promýšlet své obchodní modely, protože narozdíl od iOS mají na výběr, mohou zvolit výlučnou distribuci přes obchod Applu, anebo zachovají i další distribuční kanály. Prodej výlučně v Mac App Store samozřejmě vyžaduje značnou důvěru v Apple, který bude následně určovat podmínky, ale zařídí všechno potřebné. Zachování tradičních možností prodeje závislost na Applu snižuje, může však zvyšovat náklady.

Výše zmíněná Realmac Software kupříkladu zatím své programy nabízí jak v obchodu Applu, tak ve svém vlastním webovém obchodu, avšak chystané budoucí verze již hodlá prodávat pouze v Mac App Store a myslí si, že zhruba za rok na exkluzivní distribuci přes Mac App Store přejde mnohem více vývojářů softwaru pro Macy.

Bude ovšem také záležet na druhu aplikace, některé Apple ostatně do Mac App Store ani nevpustí (třeba utility měnící chování Mac OS X), největší vliv to asi bude mít na hry. Těch už se v obchodu nabízí přes 200 a zdá se, že právě v téhle kategorii se vývoj dost podobá dění v App Store pro iOS, řada titulů, které si zprvu nevedly nejlépe, alespoň dočasně snížila ceny. Platí to však spíše pro ty jednodušší hry, navíc v prodeji her si bude Mac App Store konkurovat se specializovanými herními službami jako je Steam.

Teprve příští měsíce ukážou, jak vlastně Mac App Store ovlivní trh se softwarem pro Mac OS X, ale nový aplikační obchod Apple jistě přinese podstatné změny.

Microsoft začal nabízet zkušební verzi Office 2011

Od loňského října se prodává v mnoha zemích světa (včetně té naší) Microsoft Office for Mac 2011 – nejnovější verze kancelářského balíku Microsoftu pro Mac OS X, jež zlepšila kompatibilitu se svým protějškem pro Windows a přinesla na Mac Outlook.

Dnes ovšem domácí uživatelé Maců mají na výběr z řady dalších alternativ, pokud jde o kancelářský software (v podnicích je situace pochopitelně poněkud jiná), a tak se Microsoft musí snažit nalákat další zákazníky. Dobrým způsobem bývá dát uživateli možnost si danou aplikaci nejprve bezplatně vyzkoušet, což s Office 2011 dosud nešlo, ale od úterý se již nově nabízí její zkušební verze (tým Office pro Mac to ohlásil ve svém blogu).

Po vyplnění registračního formuláře (požadujícího některé osobní údaje) na této stránce si lze zdarma stáhnout zkušební verzi, jež bude funkční po dobu 30 dní. Svými vlastnosti odpovídá vydání Office for Mac Home and Business 2011, takže si lze vyzkoušet všechny aplikace balíku, tedy Word 2011, Excel 2011, PowerPoint 2011 a také Outlook 2011.

Po 30 dní bude software plně funkční, pak přestane fungovat, pokud si uživatel nezakoupí odpovídající licenci a nedostane příslušný licenční klíč. Bude však záležet na tom, jakou licenci si pořídí, protože Outlook je obsažen pouze ve vydání Home and Business (po zakoupení licence na vydání Mac Home and Student bude Outlook fungovat jenom v offline režimu). Vlastnosti zkušební verze Microsoft podrobněji vysvětluje zde.

Zkušební verze Office 2011 vyžaduje Mac s procesorem Intel a s Mac OS X 10.5.8 nebo vyšším, dále potřebuje alespoň 1 GB RAM a 2,5 GB prostoru na disku.

Skype 5.0 for Mac se již nabízí v ostré verzi

K nejpoužívanějším VoIP službám stále patří Skype, i když má řadu odpůrců, jimž vadí uzavřenost jeho řešení. Klientský software Skypu se samozřejmě nabízí pro řadu různých platforem, mezi nimiž přirozeně nechybí Mac OS X. (Existuje pochopitelně též pro iOS, verze 3.0 příslušné aplikace od konce loňského roku již podporuje i videohovory.)

Od loňského listopadu se nabízela beta verze 5.0 klientského softwaru Skypu pro Mac, která přinesla pod Mac OS X skupinové videohovory, integraci se systémovým adresářem a další novinky. A včera tento software dospěl do ostré verze, což Skype oznámil ve svém blogu.

Na základě odezvy uživatelů testujících beta verzi provedl Skype řadu menších úprav, především zmenšil okno aplikace, když se snažil najít optimální uspořádání nového uživatelské rozhraní s jediným oknem.

Zmenšila se minimální velikost okna, což si vyžádali ti, kdo si Skype raději odkládají na okraj obrazovky. Dále byl zhuštěn seznam kontaktů, aby se jich najednou zobrazilo o 30 procent víc a ubyl také prázdný prostor v postranní liště. Najednou se zobrazuje též více IM zpráv, vrátil se celoobrazovkový režim pro videohovory a usnadnil se přístup k textovým konverzačním funkcím během hovorů. (Vlastnosti nové verze 5.0 klientského softwaru pro Mac názorně předvádí tohle video.)

Další změna ovšem uživatele nepotěší, skupinové videohovory byly i na Macu přesunuty mezi prémiové funkce, za něž se musí platit (v průběhu beta testování se nabízely zdarma, Skype ovšem dal jasně najevo, že v ostré verzi budou zpoplatněny).

Nový klientský software vyžaduje procesor Intel a Mac OS X 10.5.8 či vyšší a samozřejmě též kameru a mikrofon, aby se plně využily všechny možnosti služby. Přehled bezplatných a placených funkcí Skypu pro Českou republiku najdete tady.

Drive Genius 3.1 přináší „živou defragmentaci“

Kalifornská firma Prosoft Engineering již delší dobu dodává utilitu Drive Genius pro údržbu pevných disků Maců, jež nabízí řadu funkcí pro jejich optimalizaci, opravu a správu, v mnohem širším rozsahu než jaký dovoluje samotný Mac OS X. (Tato stránka popisuje všechny dostupné funkce programu).

Loni v dubnu vyšla verze 3.0, která přidala podporu 64bitového zpracování a řadu dalších nových funkcí a tento týden se utilita dočkala nové menší průběžné aktualizace na verzi 3.1 (viz tiskovou zprávu).

Její hlavní novinku tvoří „živá defragmentace“. Svazky Mac OS X sice narozdíl od Windows nepotřebují tak častou defragmentaci, ale jejich výkon lze zvýšit, když se data sloučí do větších souvislých bloků, zejména pokud bude použitý nástroj umět spolupracovat s metodou „Hot-File-Adaptive-Clustering“, kterou používá samotný Mac OS X již od verze 10.3 Panther (viz tenhle podpůrný dokument Applu), to se ale označuje spíše jako optimalizace svazků. (Prosoft defragmentaci pod Mac OS X podrobněji probírá zde.)

Drive Genius tohle vše pochopitelně zvládá a v nové verzi 3.1 navíc přidal funkci Live Defrag, která umí optimalizovat spouštěcí disk, aniž by bylo jako dosud třeba utilitu zavádět z DVD nebo z druhého disku. To je samozřejmě mnohem pohodlnější, právě na spouštění z DVD si uživatelé nejvíce stěžovali. Verze 3.1 se ale navíc dodává s aktualizovaným spouštěcím DVD, jež podporuje nejnovější modely Maců a metody spouštění pro ty, kdo stále ještě chtějí utilitu zavádět z DVD.

Drive Genius 3.1 vyžaduje Mac s procesorem Intel a alespoň 512 MB RAM, dále pak Mac OS X 10.5.3 nebo vyšší (64bitový režim potřebuje Snow Leoparda) a funkce vyžadující spouštěcí disk (jichž teď ovšem značně ubylo) požadují ještě DVD mechaniku.

Odkaz pro stažení zkušební verze lze získat po zadání adresy elektronické pošty sem, plná verze stojí pro domácího uživatele 99 USD, pro profesionální použití pak 249 USD. Vlastníci verze 3.0 se k verzi 3.1 dostanou funkcí automatické aktualizace programu, z nižších verzí se dá přejít za 49 USD.

app4mac přichází s novým obrazovým editorem Imagerie 1.0

Francouzská firma app4mac už delší dobu dodává různé utility pro Mac OS X (a nověji též pro iOS), nyní se však rozhodla pustit na pole, kde panuje hodně silná konkurence, vydala totiž nový obrazový editor Imagerie 1.0.

Samozřejmě to nemá být konkurent Photoshopu, aplikace je určena především pro drobnější úpravy obrázků, přičemž se zaměřuje hlavně na co nejjednodušší používání, bez složitých oken či hluboce ukrytých funkcí, v intuitivním uživatelském rozhraní podporujícím přetahování a upouštění.

Zároveň však slibuje vysokou rychlost díky modernímu jádru (optimalizovanému pro 64bitový režim) a docela široké možnosti zpracování obrazu. Umí spravovat vrstvy a pracovat s jejich kompozicemi, podporuje širokou paletu formátů včetně RAW fotografií, poskytuje i vektorové kreslicí nástroje, má editor přechodů barev, navigátor historií úprav a sadu vyspělých filtrů (třeba pro tvorbu HDR snímků).

Slibuje vysoce kvalitní nástroje s přednastavenými vlastnostmi a nástroje pro rychlou editaci, podporuje neomezené odvolávání provedených změn, umožňuje snadnou změnu rozměrů obrázku a rychlé přidávání anotací. Také nabízí rychlý export pro Web s podporou FTP.

Program byl od počátku psán pro Snow Leoparda, proto pracuje pouze na procesorech Intel a umí plně využívat grafických karet, protože podporuje Core Image (moderní grafické karty zajistí akceleraci mnoha operací svými grafickými procesory).

Zkušební verzi programu si lze stáhnout odtud (jde o 71,38 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež do konce března pro jeden počítač stojí jen 29 EUR (pro hromadné licence se nabízejí slevy). Brzy by měl být program dostupný též v Mac App Store.

Imagerie 1.0 sice vypadá docela zajímavě, ale teprve bude muset ukázat, nakolik plní své přísliby, navíc přichází na trh, kde působí již řada zavedených konkurentů, soupeřit bude asi především s výše zmíněným Pixelmatorem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: