Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dění okolo aplikací App Store
23. září 2010, 00.00 | Mediální přehrávač VLC pro iPad byl schválen. Do App Store se dostaly také aplikace pro službu Google Voice a neokleštěný emulátor C64. A brzy by měla být na iPadu možná editace dokumentů Google Docs.
Dost se toho v poslední době stalo též kolem aplikací pro App Store, zejména co se týče jejich schvalování, očividně se počíná projevovat změna licenčního ujednání a zveřejnění jasně stanovených pravidel, jež musí aplikace splňovat, aby byly do obchodu Applu přijaty.
Přehrávač VLC pro iPad byl schválen
Minulý týden jsme informovali, že se pro iPad chystá známý mediální přehrávač VLC, který si získal značnou oblibu díky široké paletě podporovaných formátů a bohatým dodatečným funkcím.
Francouzská firma Applidium už několik měsíců pracuje na jeho přenosu na iPad a v polovině září program odeslala Applu ke schválení. A toto pondělí se skutečně objevil v App Store VLC Media Player pro iPad.
VLC podporuje řadu různých mediálních formátů, které nyní půjde na iPadu přímo přehrávat, zatímco přehrávač iOS zvládá v podstatě pouze MPEG-4/H.264, VLC totiž přímo v sobě zahrnuje většinu běžných kodeků. A poradí si též s poškozenými soubory, z nichž přehraje alespoň ty části, jež obsahují použitelné informace.
Soubory se do VLC pro iPad dodávají synchronizací s iTunes (jiným způsobem to nejde), nyní tak lze na iPadu například přehrávat bez převodu AVI soubory. Problémy však mohou působit HD filmy s vysokým datovým tokem, uložené v MKV souborech, pro jejich přehrávání je totiž iPad příliš slabý, VLC při pokusu o přehrání takových souborů vydá varování. (Potíž bude zřejmě i v tom, že VLC zatím nevyužívá grafického hardwaru čipu A4, používá čistě softwarové dekodéry běžící na hlavním procesoru.)
VLC je otevřený software, a tak se také verze pro iPad nabízí zdarma (instalační soubor má velikost 8,9 MB), vyžaduje iPad s iOS 3.2 nebo vyšším.
Reakce na tento software jsou dost nejednoznačné, proti verzím pro osobní počítač má dost omezení, některým uživatelům často padá, mnohým vadí i jeho striktní navázání na iTunes. A jak již bylo řečeno, s náročnějšími HD filmy si neporadí. Některé z těchto nedostatků Applidium snad odstraní v budoucích aktualizacích, ale už teď představuje VLC zajímavý (a bezplatný) způsob, jak na iPadu přehrávat řadu mediálních dat, jež aplikace Applu nepodporují.
Apple schválil aplikace služby Google Voice a emulátor C64 s interpretrem BASICu
Již jsme zmínili, že Apple nedávno uvolnil některé podmínky pro vývoj aplikací App Store a současně vydal seznam pravidel (celkem 113), jež musí aplikace dodržovat, aby byly přijaty (předtím nebyla tato kritéria veřejně dostupná).
A už se to začalo projevovat na konkrétních aplikacích, protože Apple minulý týden schválil některé aplikace, jejichž odmítnutí v minulosti vyvolalo značnou odezvu (a to nejenom mediální).
Loni v červnu Apple odmítl vpustit do App Store emulátor osmibitového Commodoru 64, v září 2009 ho sice přece jenom přijal, ale s vypojeným interpretrem BASICu.
Avšak o tomto víkendu schválil a vpustil jeho novou verzi 2.0, jež vedle oprav chyb doplňuje právě podporu BASICu, zde se tudíž projevilo zmírnění licenčního ujednání, které nyní za určitých okolností dovoluje používání interpretrů programového kódu.
Ještě větší rozruch vyvolaly aplikace pro službu Google Voice, v roce 2009 Apple všechny takovéto aplikace z App Store odstranil a oficiální aplikaci Googlu do obchodu ani nevpustil. Google si to ovšem nechtěl nechat líbit a vyvolal vyšetřování úřadu FCC, kauza pokračovala zveřejňováním odpovědí obou firem, úřední rozhodnutí ještě dosud nepadlo.
A mezitím se nejspíš stane bezpředmětným, protože se teď v App Store znovu objevily aplikace GV Mobile + a GV Connect podporující službu Google Voice, jež byly na počátku celého sporu odstraněny (Google naznačil, že již nemá zájem uvést do App Store vlastní aplikaci pro Google Voice).
Apple tak zjevně opravdu „povoluje otěže“ vývojářům aplikací pro App Store. Řada omezení sice nadále zůstává, ale zdá se, že zákazy a odmítnutí zajímavých aplikací, které vyvolaly tolik mediálního rozruchu, budou nyní podstatně méně časté.
Na iPadu zřejmě bude brzy možná také editace dokumentů Google Docs
Pro práci s kancelářskými dokumenty na iPadu sice Apple poskytuje aplikace z balíku iWork, ty však jsou placené, brzy ale možná půjde využívat bezplatných kancelářských aplikací Googlu. Ten už delší dobu nabízí službu Google Docs (v české lokalizované podobě označované jako „Dokumenty Google“). Ta umožňuje přípravu a prohlížení kancelářských dokumentů a jejich sdílení na Webu, na mobilních zařízeních však zatím bylo možné dokumenty v podstatě pouze prohlížet.
To by se ale mohlo brzy změnit, na blogu Googlu se ve zprávě ke konferenci Google Atmosphere v Paříží objevila zmínka, že vedle dalších nových služeb bude zanedlouho dostupná editace dokumentů Google Docs na zařízeních s Androidem a na iPadu. Tato možnost se má objevit již během několika týdnů.
To by samozřejmě pro Google Docs znamenalo významnou posilu, proto se dá předpokládat, že Google nebude se zavedením editace na nových platformách otálet a zpřístupní ji, jakmile to bude technicky možné. A pochopitelně by to dále zlepšilo použitelnost iPadu (stejně jako obdobných zařízení s Androidem).