Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dění okolo iPadu
16. března 2011, 00.00 | Potíže s dodávkami iPadu 2 stále přetrvávají. iFixit rozebrala také ochranný kryt Smart Cover. Macworld provedl další testy iPadu 2 a objevily se nové informace o SoC čipu Apple A5 v něm použitém. A podporu gest čtyř a pěti prstů na iPadu v iOS 4.3 lze aktivovat přes Xcode.
iPad 2 samozřejmě nadále zůstává středem zájmu poté, co minulý pátek začal jeho prodej v USA a přirozeně přibývají další zprávy o tomto přístroji a jeho příslušenství.
Dodací lhůty ve webovém obchodu Applu se dále prodloužily
Poptávka po iPadu 2 je nadále vysoká, podle některých odhadů se za první víkend prodal možná až milion kusů, Apple však zatím nevydal žádné oficiální vyjádření (kromě prohlášení, že poptávka byla „úžasná“). V řadě amerických kamenných obchodů se některé modely iPadu 2 zcela vyprodaly, kolují však pověsti, že v těchto dnech Apple zásoby ve svých obchodech doplní.
Poptávka po novém iPadu zůstává stále silná a Apple má potíže s jejím uspokojením, o čemž svědčí i vývoj v jeho webovém obchodu. O víkendu se dodací lhůty pro nové objednávky prodloužily na 3 až 4 týdny a tento týden se to dále zhoršilo, nyní obchod udává dodání (v USA) do 4 až 5 týdnů.
Američtí zákazníci, kteří si iPad objednají na Webu, si tak budou muset počkat skutečně hodně dlouho. Ovšem někteří z těch, co si iPad 2 objednali mezi prvními, již své přístroje dostali, další ale stále čekají.
Už 25. března by se navíc měl iPad 2 začít prodávat v dalších 26 zemích (včetně té naší), což potíže s dodávkami asi ještě zesílí. Uvedený termín se Apple zřejmě bude snažit dodržet, ale je pochopitelně otázkou, kolik kusů bude v těchto zemích vlastně k dispozici.
V krytu Smart Cover a v iPadu 2 objevila iFixit 31 magnetů
V pondělí jsme informovali o rozebrání iPadu 2, které o uplynulém víkendu provedla firma iFixit. Apple ovšem spolu s iPadem 2 představil také nové ochranné kryty Smart Cover, jež se k obrazovce iPadu přichycují magnety, a tak není divu, že iFixit rozebrala též tento kryt (oznámila to na svém blogu a zde najdete ilustrovanou reportáž z rozebrání).
Před vlastním rozebráním iFixit magnety zviditelnila pomocí speciálního filmu reagujícího na póly magnetů (iPad 2 už ovšem měla rozebraný). Ukázalo se, že v samotném krytu Smart Cover se nachází plných 21 magnetů a v iPadu 2 dalších 10. Jde o standardní dipólové magnety, avšak značně silné.
Jeden z 21 magnetů krytu (kulatý magnet na jeho pravém okraji, na fotografii iFixit orámovaný červeně) se využívá pro aktivaci čidla režimu spánku zabudovaného do pravého okraje v iPadu, jež zhasíná obrazovku, zbývající magnety pak slouží jednak k přichycení krytu k iPadu, jednak k vytvarování krytu do trojúhelníkového stojánku, který z něj lze poskládat.
V samotném iPadu 2 se na jeho pravé straně nacházejí čtyři magnety (označené žlutým rámečkem), jež kryt přichytí k povrchu přístroje, magnety mají střídavě upřádané polarity, což zajišťuje, že se kryt uchytí se správnou orientací. Na levém boku iPadu se nalézá dalších šest magnetů, které kryt upevní. Tyto magnety jsou zabudované do zadní části hliníkového pouzdra a kopírují jeho tvar.
Když poté iFixit skalpelem odstranila plastový potah krytu, ukázalo se, že sestává ze čtyř segmentů, dovolujících jeho složení do trojúhelníkového stojánku. Jde o jednu do plastu zasazenou kovovou destičku na levém okraji (na fotografii rozebraného krytu označenou červeně), dvě plastové destičky uprostřed a destičku na pravém okraji (vyznačuje ji žlutý rámeček) nesoucí dalších 15 magnetů.
A právě přichycením těchto magnetů ke kovové destičce se kryt poskládá, proto je počet magnetů tak velký, vazba magnetu na kov je přirozeně slabší než spojení magnetu s magnetem, zvolené uspořádání zajišťuje, aby se kryt při používání nerozpadl.
Macworld provedl další testy iPadu 2
Už v pondělí jsme zmínili, že Macworld ve své recenzi iPadu provedl také prvotní výkonnostní testy, jež ukázaly citelné urychlení proti původnímu iPadu a iPhonu 4. A včera uskutečnil další testy, měřil výdrž na baterii a rychlost operací v nové hudební aplikaci GarageBand.
Testovaly se dva iPady 2 – bílý 3G GSM model s 32 GB paměti a černý model pro 3G sítě CDMA s 16 GB paměti. A pro srovnání byl použit původní 16GB 3G iPad.
Výdrž na baterii
Apple pro nový iPad 2 udává stejnou výdrž na baterii v délce 10 hodin (při provozování náročných úloh typu přehrávání videa či brouzdání po Webu přes WiFi, 3G modely pak mají vydržet 9 hodin brouzdání přes mobilní sítě).
Macworld testoval výdrž opakovaným přehráváním filmu zakoupeného v iTunes Store, dokud se baterie úplně nevybila. Jas displeje byl nastaven na maximum, přístroj zůstal připojený k lokání WiFi síti a hlasitost byla nízká.
A výsledky (uvedené v tabulce) potvrdily, že tvrzení Applu platí, iPady 2 dokonce proti původnímu iPadu vydržely o necelá 3 procenta déle (v absolutní hodnotě šlo o necelou čtvrthodinu, rozdíl mezi oběma verzemi iPadu 2 činil jenom 1 minutu). U původního iPadu ovšem mohlo hrát roli i to, že byl už skoro rok starý, takže nelze vyloučit počínající opotřebení jeho baterie.
Rozhodně však platí, že iPad 2 má stejnou výdrž jako jeho předchůdce, přestože podává podstatně vyšší výkony. Macworld dále uvádí, že se zkrátila též doba dobíjení, ale jeho čas přesně neměřil.
Výkony v aplikaci GarageBand
Jak pro nový, tak pro původní iPad se již začala nabízet nová hudební aplikace GarageBand přenesená z Mac OS X. Ta na Macu dokáže výrazně zatížit jak procesor, tak paměť, proto Macworld zvolil pro další testy právě tuto aplikaci, jež funguje na obou generacích tabletů Applu.
Nejprve se testovala rychlost spuštění aplikace (od poklepání na její ikonu do otevření okna projektu). Poté byla k ukázkovému projektu přidána další stopa a výsledek uložen, vzniklá skladba se následně poslala elektronickou poštou. To byl druhý test a třetí test měřil dobu potřebnou k importu a následné optimalizaci souboru aplikace GarageBand z iTunes.
Spuštění aplikace na iPadu 2 zabralo 5 sekund a na původním iPadu 6 sekund. K odeslání skladby elektronickou poštou nový model potřeboval 22 sekund, zatímco jeho předchůdce 25 sekund. V obou testech byl rozdíl sice jenom malý, ovšem ukazuje, že k nějakému zrychlení došlo.
Skutečně velký výkonnostní rozdíl se projevil až ve třetím testu, kdy při importu a optimalizaci souboru z iTunes byl iPad 2 skoro dvakrát rychlejší (potřeboval pouze 27 sekund namísto 52), skutečně tak platí, že náročné úlohy se mohou urychlit až dvojnásobně.
Přicházejí také nové informace o čipu A5
Srdce (či spíše mozek) iPadu 2 tvoří nový čip A5, který si stejně jako čip A4 v původním iPadu (a v iPhonu 4) navrhl samotný Apple. Ten ovšem o svých SoC čipech záměrně příliš podrobností nesděluje, a tak po nich pochopitelně pátrají mnozí jiní.
Některé informace jsme přinesli již ve zprávě o rozebrání iPadu 2 a též jsme informovali o testech grafiky, jež ukázaly velice citelný nárůst výkonu grafického koprocesoru, ovšem o uplynulém víkendu několik firem zveřejnilo další nová zjištění.
Čip A5 si sice Apple navrhl, ale samozřejmě ho pro něj vyrábí někdo jiný, v případě čipu A4 to byl Samsung, avšak o čipu A5 se objevily pověsti, že výrobu přesunul k tchajwanské TSMC, mimo jiné kvůli rostoucí vzájemné konkurenci se Samsungem.
Jenže UBM TechInsights, jež rozebrala 3G iPad 2 a provedla také podrobnou analýzu čipu A5, zjistila, že ho nadále vyrábí Samsung svým 45nm procesem (stejně jako čip A4).
Snímky řezů čipu pořízené jak optickým, tak skenovacím elektronovým mikroskopem ukázaly výrobní detaily odpovídající Samsungu (nelze ovšem vyloučit, že Apple část výroby opravdu zadá i TSMC, kdyby Samsung nestíhal dodávat dostatek čipů A5).
Dále UBM TechInsights určila, že čipy A5 ze dvou různých iPadů 2 používají DRAM od dvou odlišných dodavatelů, v jednom čipu byla RAM od Elpidy a ve druhém od Samsungu (pouzdro čipu A5 obsahuje tři křemíkové plátky, jeden nese procesory a na zbývajících se nalézá celkem 512 MB RAM).
Apple tak zjevně využívá více dodavatelů RAM, opět nejspíš kvůli uspokojení vysoké poptávky. Analýza rovněž potvrdila, že čip A5 opravdu používá novou LPDDR2 DRAM, energeticky úspornou variantu DDR2 RAM, jež pracuje na frekvenci 200 MHz.
Ke stejnému závěru došla také firma Chipworks, ta prohlédla řezy čipu A5 skenovacím elektronovým mikroskopem a zjistila z nich (podle výrobních detailů), že čip vyrobil Samsung.
A též už zveřejnila snímek čipu A5 s vyznačením jeho funkčních bloků a dodala, že 3G verze iPadu 2 používá stejnou komunikační čipovou sadu jako CDMA verze iPhonu 4 (o té najdete víc v našem popisu rozebrání tohoto telefonu).
Zajímavou věc odhalil také portál iOSnoops. Při benchmarkových testech iPadu 2 pomocí svého softwaru měřil i taktovací frekvenci SoC čipu a zjistil, že zatímco čip A4 trvale běží na 1 GHz, frekvence čipu A5 osciluje mezi 861 až 894 MHz.
To zřejmě způsobuje mechanismus správy spotřeby, jenž dále snižuje příkon čipu. Ovšem v benchmarkových testech iOSnoops čip A5 podával výsledky až o 65 procent lepší než čip A4, což je dáno tím, že používá dvoujádrový hlavní procesor.
Pravděpodobně však jde o procesor ARM Cortex-A9, který poskytuje na stejné frekvenci vyšší výkon než procesor Cortex-A8 z čipu A4. Díky tomu (a jistě i díky uspávání neaktivního procesorového jádra v situacích, kdy stačí jen jedno) zůstala výdrž iPadu 2 na baterii stejná přes citelný nárůst výkonu.
S pomocí Xcode lze aktivovat gesta více prstů pro multitasking
První beta verze iOS 4.3 mimo jiné na iPadu podporovala gesta čtyř a pěti prstů spojená s multitaskingem. Ovšem už ve druhé beta verzi iOS 4.3 Apple upřesnil, že v ostré verzi se tato gesta nabízet nebudou. Ale jak zjistil Engadget, poměrně snadno se tahle gesta dají na iPadech s iOS 4.3 aktivovat.
Musí se k tomu použít vývojové prostředí Xcode (jehož verze 4 se nyní nabízí za necelá 4 eura v Mac App Store, avšak podle zpráv uživatelů postačí užít i zdarma dostupnou verzi 3, která se nalézá například na instalačním disku Mac OS X).
K Macu s nainstalovaným Xcode se musí iPad připojit a v organizátoru zařízení se daný iPad vybere a poté bude třeba stisknout tlačítko „Use for Development“.
To vyvolá žádost o zadání vývojářského účtu a hesla, ale stačí odklepnout tlačítko „Cancel“. I tak proběhnou na iPadu změny, jež gesta aktivují, předtím se ovšem na iPadu ještě musí v menu všeobecných nastavení zapnout gesta pro multitasking.
Nová gesta zatím nefungují zcela bezchybně, právě proto je Apple implicitně neaktivoval, ale podle zpráv na Webu se vcelku dají používat, Apple je ovšem samozřejmě bude chtít doladit a zahrne je nejspíš až do iOS 5.