Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dění okolo iPhonu 4S
31. října 2011, 00.00 | iPhone 4S se začal prodávat ve 22 dalších zemích včetně České republiky a Slovenska. A Apple se počal zajímat o potíže s výdrží jeho baterie.
Minulý týden se významně rozšířil počet zemí, v nichž lze pořídit iPhone 4S, přibyla k nim také ta naše:
iPhone 4S dorazil do 22 dalších zemí včetně České republiky a Slovenska
Apple představil nový iPhone 4S na mediální akci konané 4. října a jeho prodej zahájil v prvních sedmi zemích (Austrálii, Francii, Japonsku, Kanadě, Německu, USA a Velké Británii) od 14. října (předběžné objednávky vyřizoval již od 7. října).
A od minulého pátku se telefon začal prodávat ve 22 dalších zemích - Belgii, České republice, Dánsku, Estonsku, Finsku, Irsku, Itálii, Litvě, Lichtenštejnsku, Lotyšsku, Lucembursku, Maďarsku, Mexiku, Nizozemí, Norsku, Rakousku, Singapuru, na Slovensku, ve Slovinsku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. V těch zemích z oněch 22, kde funguje webový obchod Applu, bylo možné podávat předběžné objednávky už od 21. října.
Poptávka po iPhonu 4S je však zřejmě stále silná, protože pro všechny země webový obchod Applu udává dodací lhůtu 1 až 2 týdny. Minulý pátek proto někteří zkoušeli telefon koupit v kamenných obchodech, v případě naší země v prodejnách mobilních operátorů. Avšak každý ze tří českých operátorů k tomu přistoupil jinak, situaci navíc komplikovalo, že ten den byl státní svátek.
Rozdílné přístupy tří českých mobilních operátorů
Vodafone přesto již od půlnoci z 27. na 28. října otevřel své prodejny a před některými z nich se dokonce utvořily drobné fronty. T-Mobile nabízel iPhone 4S minulý pátek pouze v těch svých prodejnách, jež mají otevřeno i o nedělích a svátcích.
Zcela odlišně se zachovala Telefónica O2, ta totiž minulou středu oznámila, že se s Applem nedohodla na cenových podmínkách, a proto nebude iPhone 4S vůbec prodávat. Své zbývající zásoby iPhonu 4 již jen doprodá a telefony Applu potom zcela vyřadí ze své nabídky. O skutečných důvodech toho rozhodnutí se lze jenom dohadovat, ale prostě k němu došlo.
Zároveň je však třeba říci, že proti webovému obchodu Applu (který ovšem pro naši zemi funguje teprve od poloviny září) nevycházejí ceny obou dvou zbývajících operátorů zrovna výhodně.
Nepříliš výhodné ceny operátorů
T-Mobile na svém webu nabízí pouze 16GB iPhone 4S, za telefon bez smlouvy chce 15 999 Kč, zatímco Apple ho prodává za 14 490 Kč. S tarify je sice iPhone 4S levnější, avšak i při měsíční úhradě 2 300 Kč pořád přijde na 7 999 Kč.
Ceny českého Vodafonu jsou ještě horší, za 16GB iPhone 4S bez smlouvy žádá 16 277 Kč a i při měsíční útratě 2 177 Kč u něj telefon vyjde na 10 377 Kč.
Vodafone nabízí též 64GB verzi iPhonu 4S (32GB model v současnosti nemá na skladu), za ten chce bez smlouvy 21 977 Kč (zatímco Apple požaduje 19 990 Kč) a při tarifu s maximální útratou přístroj stojí plných 15 577 Kč.
Nejvýhodněji tak u nás vychází nákup iPhonu 4S přímo u Applu, telefon potom lze provozovat v síti kteréhokoli ze tří operátorů (včetně Telefónicy). Nejasnosti však přetrvávají okolo záručních podmínek webového obchodu Applu (záruka Applu platí jednoznačně jen po první rok, ovšem unijní a česká legislativa výslovně požadují dvouletou záruku bez dalších podmínek), k tomu budou muset podat závazný výklad právníci.
Český trh, ač menší, již nestojí úplně stranou
Naše země samozřejmě není v případě iPhonu pro Apple zrovna rozhodujícím trhem, v této souvislosti působí docela zajímavě zpráva agentury Reuters z minulého pondělí, že v síti největšího čínského operátora China Mobile (ten už má přes 630 milionů zákazníků) se nachází 10 milionů uživatelů iPhonů, přestože telefon Applu tento operátor zatím oficiálně vůbec nenabízí. Oficiální dohodu s Applem má jenom China Unicom, v síti China Mobile navíc lze používat pouze GSM funkce iPhonu, protože pro 3G služby tato síť využívá vlastní čínský standard.
S Čínou a jiným velkými zeměmi se pochopitelně nemůžeme měřit (nejoptimističtější odhady mluví o 200 000 iPhonů v provozu u nás), ale na druhou stranu kroky Applu v poslední době ukazují, že až tak opomíjení nejsme (ačkoli jde zřejmě hlavně o snahu pokrýt všechny členské země Evropské unie).
Apple se začal zabývat potížemi uživatelů s výdrží baterie iPhonu 4S
Apple pro iPhone 4S uvádí výdrže na baterie víceméně stejné jako pro iPhone 4 (hovory přes 3G sítě zvládá iPhone 4S o hodinu déle, ale v pohotovosti se nový telefon udrží o 100 hodin kratší dobu), avšak řada uživatelů si stěžuje, že v praxi je výdrž jejich iPhonu 4S mnohem kratší. Podle zpráv z minulého týdne se ale zdá, že se to Apple snaží řešit.
Minulý pátek totiž britský deník The Guardian uvedl, že se technici Applu spojili s některými uživateli iPhonu 4S, co si na tohle stěžovali, ve snaze potíže s výdrží baterie vyřešit. Jeden z postižených vlastníků iPhonu 4S byl například vyzván, aby na svůj telefon nainstaloval monitorovací program a i další uživatelé měli nainstalovat soubor poskytující potřebné informace Applu. Jeden z techniků přitom poznamenal, že se k řešení ještě neblíží.
Zmíněné potíže mají pouze někteří uživatelé iPhonu 4S, ale vyskytly se i případy vybíjení baterie o 10 procent za každou hodinu v nečinnosti. Jiným ovšem telefon pracuje bez potíží, v některých případech příčinou zřejmě byly porušené kontakty importované ze služeb MobileMe, iCloud či Google Contacts, tehdy pomohlo jejich smazání.
Univerzální řešení se však dosud nepodařilo najít. V minulosti se ovšem podobné problémy také vyskytly, vždy souvisely s chybami v nových verzích iOS, takže i tentokrát se předpokládá, že jde o nějakou chybu v iOS 5.0.
A podle dodatečné zprávy Guardianu z minulé soboty chyba nejspíš spočívá v Polohových službách (Location Services) iOS 5. Testy uživatelů totiž naznačují, že tyto služby příliš často zjišťují polohu telefonu ze známých poloh BTS stanic a dále byla objevena chyba, jež po zapnutí volby pro automatické nastavování časového pásma nechá služby určení polohy trvale aktivní, což baterii samozřejmě rychle vyčerpává.
Avšak ani to asi neřeší všechny zaznamenané potíže, Apple tak zjevně čeká ještě hodně práce, než najde obecně platné řešení, ale lze předpokládat, že další následná aktualizace iOS 5 už bude zahrnovat potřebné opravy.