Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dění okolo iPhonu
10. srpna 2009, 00.00 | Viceprezident Applu Phil Schiller se vyjádřil k odmítání aplikací žádajících o přijetí do obchodu App Store. Google hodlá zajistit podporu pro Google Voice pomocí webové aplikace. A Mad Monkey Studio oznámilo, že bude vyvíjet hry výlučně pro iPhone 3GS, kvůli jeho mnohem vyššímu výkonu.
Okolo iPhonu se toho i nyní stále děje docela dost, tři takovéto zprávy přináší tenhle článek:
Phil Schiller se vyjádřil k odmítání aplikací pro App Store
Politika Applu ohledně jeho obchodu App Store s aplikacemi pro iPhone a iPod touch je už delší dobou terčem kritiky, zejména co se týče odmítání některých aplikací. Dosud se však Apple k tomuto tématu nijak blíže nevyjádřil (nepočítáme-li často dost podivná vysvětlení, jež obdrželi vývojáři oněch odmítnutých aplikací). To se změnilo minulý týden, kdy viceprezident Applu pro globální marketing zaslal odpověď na nejnovější kritiku.
Jak již bylo řečeno, Apple se zatím ke kritice ohledně App Store nevyjadřoval, na letošní červnové konferenci WWDC 2009 dokonce přednášku k App Store zakončil bez závěrečné diskuse, ale teď konečně máme vyjádření od významného vedoucího pracovníka Applu.
Celé to vlastně způsobil John Gruber, když na svém (dnes už velice známém) blogu Daring Fireball ostře kritizoval Apple za to, že zcenzuroval slovníkovou aplikaci Ninjawords. Ta na iPhone přenáší stejnojmenný webový anglický výkladový slovník, který funguje skutečně velice rychle (odtud jeho název).
Avšak z verze pro iPhone museli autoři odstranit řadu slov (především obvyklé anglické vulgarismy), aby ji dostali na App Store a i tak byli zařazeni do kategorii pro uživatele staré 17 a více let, navíc schvalování trvalo značně dlouho (dosáhlo se ho až po třech odmítnutích), alespoň tak to líčili její tvůrci. To John Gruber viděl jako absurdní cenzuru slovníku ze strany Applu, nejvíc mu vadilo, že přestože byla některá slova vyřazena, dostala se aplikace do „nejnepřístupnější“ kategorie.
Jenže tentokrát Apple zareagoval, Phil Schiller zaslal elektronickou poštou poměrně obšírnou odpověď, jež situaci popisuje poněkud jinak. Schiller ve své odpovědi píše, že Apple nic necenzuroval, ale vadilo mu, že Ninjawords používá pro slovníkové definice obsah Wiktionary.org, zahrnující i mnohé slangové termíny, které by mohly řadě lidí vadit. Apple ve vysvětlení k odmítnutí uvedl některé z těchto termínů a navrhl, aby aplikaci její autoři zaslali znovu, až bude zavedena rodičovská kontrola (ta přišla teprve s firmwarem 3.0, vydaným v červnu a tohle se stalo v květnu).
Tvůrci Ninjawords však chtěli svou aplikaci dostat na App Store co nejrychleji, a proto se pokusili některá problematická slova odfiltrovat, což Apple nežádal. Ale i po této „autocenzuře“ ve slovníku zůstaly termíny, co vyžadovaly zařazení do nejvyšší věkové kategorie. Je ovšem otázkou názoru, jak hodnotit „závadnost“ slovníků, Gruber poukazuje na to, že mnohé jiné slovníky na App Store též zahrnují problematické termíny, avšak ta nejhorší obvinění se přece jen nepotvrdila.
Chyba tedy zřejmě nebyla jen na straně Applu, velký problém navíc způsobilo i to, že se zrovna přecházelo na nový systém hodnocení v souvislosti s příchodem firmwaru 3.0 (jak však připomíná Gruber, v květnu ještě nikdo z vývojářů nevěděl, kdy přesně bude firmware 3.0 vydán, datum jeho uvedení, 17. červen, Apple zveřejnil až 8. června při zahájení konference WWDC 2009). Jasně to ale ukazuje, že existují vážné nedostatky v komunikaci mezi Applem a vývojáři aplikací pro App Store, z čehož pochází většina potíží.
Podle všeho si to však uvědomuje i Apple, protože Schiller v závěru své odpovědi uvedl, že cílem Applu je zachování dobrých vztahů se zákazníky a vývojáři a snaha o vytvoření novátorské platformy z iPhonu a iPodu touch. A dodává, že se při usilování o dosažení tohoto cíle sice nejsou vždy dokonalí, ale vždy tak činí s těmi nejlepšími úmysly a pokud udělají chybu, hodlají se z ní poučit a rychle dosáhnout zlepšení.
Takové prohlášení samozřejmě John Gruber uvítal, to že byl Phil Schiller ochotný odpovědět takto obšírně a upřímně, považuje za první důkaz, že Apple chce provést změny, které mnozí pokládají za nutné pro dlouhodobý úspěch celé platformy.
Stejně to vidí také mnozí další, Ars Technica rovněž vyjadřuje své potěšení a překvapení ze Schillerovy odezvy. Připomíná, že rozhodně existuje prostor ke zlepšení – jako příklady uvádí jasné a neměnné zásady odmítání aplikací, otevřenější komunikaci s vývojáři a vylepšení nástroje iTunes Connect (jímž se aplikace zasílají ke schválení) a doufá, že brzy spatří nová řešení, s nimiž Apple přijde. (Zůstává ovšem otázkou, jestli by Apple stejně reagoval i na kritiku, jež by se objevila jinde, Daring Fireball totiž je – zaslouženě – opravdu vlivný blog).
K takovému přání se nelze než připojit, podobně samozřejmě reagovaly i další významné weby věnující se Applu. Zdá se, že si Apple uvědomuje, jak vážná situace okolo App Store začíná být (to nepochybně vycítil také Microsoft, který zveřejnil případovou studii přenosu aplikace iPhonu pod Windows Mobile) a hodlá s tím něco udělat, doufejme, že se už brzy dočkáme konkrétních kroků v tomto směru.
Určitou naději dává dosavadní vývoj, jistě si pamatujete, že zprvu Steve Jobs zcela odmítal povolit aplikace třetích stran pro iPhone, pak dovolil jenom webové aplikace a nakonec přišel App Store s aplikacemi přímo pro iPhone OS, takže teď již jen zbývá rozumně doladit podmínky jejich vývoje.
Google hodlá zajistit podporu pro Google Voice pomocí webové aplikace
Apple by měl svou politiku ohledně App Store změnit i kvůli tomu, že existují legální možnosti, jak ho obejít, jednu naznačil někdo skutečně vlivný, totiž Google. Vztahy mezi Applem a Googlem v poslední době poněkud ochladly, což se jasně projevilo, když Apple odstranil z App Store aplikace podporující službu Google Voice (soudí se, že na nátlak operátora AT&T, který službu považuje za ohrožení svých příjmů, ten to ovšem popírá) a oficiálního klienta Googlu odmítl zařadit na App Store, záležitost dokonce vyvolala (dosud probíhající) vyšetřování ze strany amerických úřadů.
Google se však nevzdává a zřejmě našel jiný způsob, jak na iPhone podporu pro Google Voice dostat (aniž by se uchyloval k neoficiálním řešením).
Známý technický sloupkař deníku The New York Times David Pogue píše, že Google už připravuje náhradu aplikace Google Voice, jež poskytne úplně stejné funkce jako ta odmítnutá, bude však mít podobu specializované webové stránky uzpůsobené pro iPhone. Bude se chovat naprosto stejně jako aplikace, dokonce ji půjde nainstalovat jako ikonu do domovské obrazovky. Jinými slovy, bude to webová aplikace.
A David Pogue se ptá, co bude dělat Apple teď, zda snad bude blokovat přístup k jednotlivým webům. Podle něj to znamená novou kapitolu ve vztazích mezi oběma firmami, která by se však uživatelům měla líbit.
Google sice odmítl Pogueův sloupek komentovat, ovšem již v souvislosti s odmítnutím klienta pro App Store prohlásil, že hledá způsob, jak dostat své služby k uživatelům iPhonu a jako jednu možnost zmínil využití novinek v mobilních prohlížečích.
A právě o to jde, Mobile Safari obsažené ve firmwaru 3.0 podporuje mnohé nové funkce (včetně některých prvků HTML 5 jako je třeba možnost lokální práce) a nabízí mnohem výkonnější zpracování JavaScriptu. A málokdo toho dokáže využít lépe než Google, jenž značnou část svého podnikání postavil na webových aplikacích.
Dnešní webové aplikace jsou tudíž mnohem výkonnější a zdatnější, než byly ty první s velkou slávou představené při uvedení původního iPhonu, avšak už několik měsíců poté Jobs oznámil, že se chystá vývojářská sada pro iPhone a skončilo to až u dnešních debat kolem obchodu App Store.
Kompilované aplikace sice budou pořád výkonnější a flexibilnější, ale webové aplikace se rovněž zlepšily, zvlášť na novém hardwaru, nelze tudíž vyloučit, že by také mohly představovat způsob, jak obejít omezení App Store (přinejmenším by mohly posloužit jako prostředek nátlaku na uvolnění dosavadní politiky).
Mad Monkey Studio hodlá vyvíjet hry výlučně pro iPhone 3GS
iPhony a iPody touch se staly též významnou herní platformou, o čemž svědčí rostoucí počet důležitých herních titulů na ni přenášených. Velké diskuse ohledně her ovšem vyvolalo uvedení iPhonu 3GS, který nasadil mnohem výkonnější hlavní procesor Cortex-A8 a rovněž zcela novou grafiku PowerVR SGX (a to nejspíš dokonce v mnohem výkonnější verzi, než se původně předpokládalo).
A právě hry patří k aplikacím, v nichž se nový hardware, zejména zmíněný grafický koprocesor, projeví nejvíce. Zároveň však vyvstává problém zpětné kompatibility, většina tvůrců her se pochopitelně nebude chtít vzdát uživatelské základny více než 40 milionů předchozích iPhonů a iPodů touch.
Teď se však objevila první vlaštovka, co se týče vývoje her pro nový iPhone. Francouzská firma Mad Monkey Studio v pátek oznámila, že bude vyvíjet hry pro iPhone. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního, takových zpráv je dvanáct do tuctu, jenže Mad Monkey Studio hodlá podporovat pouze iPhone 3GS.
Nazývá ho nejrychlejší dnes dostupnou mobilní herní konzolou a prohlašuje, že je až čtyřikrát rychlejší než iPhone 3G, přičemž má na mysli dosažitelné snímkové rychlosti (tedy jeden z hlavních parametrů určujících hratelnost). Navíc chce naplno využít jeho pokročilých grafických možností (programovatelných shaderů grafického jádra PowerVR SGX), čímž prý dosáhne nové vizuální úrovně her.
Aby předvedlo rozšířené možnosti iPhonu 3GS, vyvíjí Mad Monkey Studio novou hru se špičkovým 3D vzhledem, jaký údajně dosud na iPhonu nikdo neviděl. Hra bude oznámena v příštích týdnech, na stránce prohlášení se lze zaregistrovat pro zaslání podrobnějších informací, až budou dostupné.
Nic bližšího o chystané hře zatím firma neprozradila, ale jako příklad mnohem vyššího výkonu iPhonu 3GS ve hrách zveřejnila video předvádějící 3D model pirátské lodi na iPhonech 3G a 3GS vedle sebe (loď byla převzata ze hry vyvinuté pro konzolu Wii, obsahuje 36 tisíc polygonů a 25 rozsáhlých textur). Zatímco iPhone 3G dokázal zvládnout nejvýše 13 snímků/s, iPhone 3GS plných 60.
Autor ukázky, vývojář Gaël Lequeux, k tomu na svém blogu poznamenává, že takového výkonu dosáhl postupnou optimalizací kódu pro nový hardware, přičemž iPhone 3GS na každý další krok reagoval stále lepším výkonem, ovšem oněch 60 snímků/s zajistil až přechod na OpenGL ES 2.0. Mimochodem, stejnou rychlostí loď zobrazuje i konzola Wii.
Není to první ukázka herního potenciálu nového iPhonu, už koncem června firma Firemint zveřejnila video předvádějící upravenou verzi její závodní hry Real Racing, která si dokáže poradit s až 40 vozy na trati současně. Firemint to však vytvořila jen jako technickou ukázku a dále vyvíjí (úspěšné) hry kompatibilní se všemi iPhony. Mnohem lepší grafiky iPhonu 3GS si přirozeně všimli i mnozí další vývojáři a vydavatelé her, za všechny lze uvést třeba tak známá jména jako id Software či Ngmoco.
Jenže dosud se všichni snažili nějak sladit zachování kompatibility pro stávající uživatelskou základnu se současným využitím možností nového hardwaru, až Mad Monkey Studio jako první prohlásilo, že bude podporovat pouze iPhone 3GS.
Samozřejmě, teprve následující měsíce ukážou, nakolik bude tato strategie úspěšná, ovšem z pohledu firmy to celkem dává smysl. Od roku 2003 vyvíjí hry pro různé platformy, například pro Nintendo DS či Nintendo Wii, pro iPhone ale dosud ne.
Nemusí se tudíž starat o kompatibilitu svých dosavadních titulů se starším hardwarem a může naplno využít toho nového, což se týká zejména grafiky. Grafický koprocesor iPhonu 3GS totiž podporuje OpenGL ES 2.0, zatímco předchozí modely OpenGL ES 1.1, přičemž tyto standardy jsou jenom omezeně kompatibilní (iPhone 3GS podporu OpenGL 1.1 zajišťuje pravděpodobně softwarovou emulací).
Jistě, dostupná uživatelská základna bude zpočátku o něco menší, ovšem iPhonů 3GS se již prodalo několik milionů a navíc lze očekávat její další podstatné rozšíření, až Apple uvede nový iPod touch třetí generace, který nepochybně převezme velkou část hardwaru z nového iPhonu, jeho představení se (spolu s dalšími novými iPody) dá očekávat už v září.
iPody touch navíc obvykle bývají ještě o něco výkonnější než srovnatelný iPhone (protože nemusí vynakládat energii na komunikační funkce, mívají výše taktovaný procesor), nový iPod touch tak možná bude ještě lepší mobilní herní konzolou než iPhone 3GS.
Je sice pravděpodobné, že většina herních firem i nadále bude vydávat tituly kompatibilní se všemi kapesními přístroji Applu, avšak určitě bude přibývat titulů plně využívajících nový hardware, máme se tak nejspíš na co těšit.