Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dock tajemství zbavený
macos_prax_1k
16. května 2002, 00.00 | S Dockem musí pod Mac OS X pracovat v podstatě každý uživatel, ať už chce nebo nechce. Možná však nevíte o všech jeho schopnostech a možnostech. Proto se podíváme na některé tipy a triky pro tuto základní část Mac OS X, včetně toho, jak se Docku definitivně zbavit!
S Dockem musí pod Mac OS X pracovat v podstatě každý uživatel, ať už chce nebo nechce. Možná však nevíte o všech jeho schopnostech a možnostech. Proto se podíváme na některé tipy a triky pro tuto základní část Mac OS X.Nastavovat parametry Docku je snadné, jde to přímo na Docku - stačí vyvolat kontextové menu na "předělové" lince, oddělující aplikace od zbytku ikon. Pro uživatele s pomalejším počítačem jednoznačně doporučujeme nastavit jako minimalizační efekt Scale, je rychlejší než Genie. Jestliže vás obtěžuje poskakování ikon při startu aplikace, jde vypnout, ovšem pouze v předvolbách v System Preferences. Poskakování ikony při upozorňování vypnout přímo v systému nejde - jedině pomocí utilitky Dock Detox od Unsanity. A vyplatí se zapamatovat si klávesovou zkratku Apple + Alt + D, která slouží k zapnutí automatického skrývání Docku, pokud nad ním právě není kurzor. Zkratka funguje v libovolné aplikaci a hodí se například pokud Dock překrývá ovládací prvky v aktivní aplikaci.
Jestliže chcete nastavit přesnou velikost ikon tak jako ve Finderu (kde jsou alespoň pomocné orientační čárky symbolizující násobky 16ti), musíte se spolehnout na experimentování - nebo při měnění velikosti Docku (provádí se pomocí předělovací linky mezi aplikacemi a zbytkem Docku) držet Alt, ikony také budou skákat po obvyklých násobcích velikosti.
Ikony v Docku mají zajímavou vlastnost, a sice si je aplikace mohou dynamicky měnit - například pro zobrazení vytížení procesorů, počet nových mailů v aplikaci Mail a podobně. Bohužel, mnoho vývojářů asi tiše předpokládá, že uživatelé mají nastavené ikony na velikost 128 x 128, případně používají "lupu", která zvětšuje po najetí kurzoru jednotlivé ikony. Proto se často z aplikace, nabízející zobrazení určitých informací v Docku, vyklube nepoužitelná věc, neboť při uživatelově nastavení Docku není na ikoně nic vidět. S tím se však nedá nic dělat - jedině používat zmíněnou lupu.
Dock (tak jako Finder) kontroluje, zda dokument, který uživatel přetahuje na aplikaci, dokáže daná aplikace opravdu otevřít - pokud se domnívá že nikoliv, nedovolí dokument vůbec na aplikaci "hodit". V některých případech však uživatel potřebuje zkusit tuto akci provést, bez ohledu na názor systému. V tom případě stačí při tažení dokumentu na aplikaci v Docku držet klávesy Apple a Alt a libovolná aplikace přijme libovolný dokument.
Ke každému objektu dokáže Dock zobrazit kontextové menu - v případě souborů pouze umožňuje zobrazit, kde se soubor nachází na disku, ovšem aplikace a složky, to už je jiná. U složek zobrazuje v kontextovém menu jejich obsah - dá se tak velmi snadno prohlížet obsah celého disku, tak jak to bylo možné v případě umístění zástupce disku do Apple menu v Mac OS 9.
Ještě víc toho umí Dock s aplikacemi. Základní nabídka u všech spuštěných aplikací je shodná: zobrazuje seznam všech otevřených oken, umožňuje aplikaci ukončit a také zobrazit přímo ve Finderu. V případě aplikace, která není umístěná v Docku jako zástupce se nabízí ještě příkaz Keep in Dock - ikona tam zůstane i po ukončení aplikace. Pokud aplikace přestane reagovat, tedy "kousne se", změní se příkaz Quit (Konec) na Force Quit (Vynutit konec) - uživatel tedy nemusí používat příkaz Force Quit z Apple menu.
Kromě toho dokáže Dock s některými aplikace spolupracovat "nadstandardně" - například u iTunes zobrazuje příkazy pro ovládání iTunes, takže pro zastavení přehrávání, přeskočení na další skladbu a podobně není nutné vyvolávat iTunes do popředí, stačí použít Dock.
Kdo zabije Dock...
Pokud Dock opravdu nechcete ani vidět, můžete ho zneškodnit trvale - jen to chce trochu práce s příkazovou řádkou. Dock se totiž vždy po ukončení automaticky spustí znovu, takže jediným způsobem, jak zajistit to, že se nebude spouštět, je jeho přejmenování. To provedeme v aplikaci Terminal následujícím příkazem
sudo mv /System/Library/CoreServices/Dock.app /System/Library/CoreServices/DeadDock.app
Po příštím loginu (případně poté, co Dock ukončíme jinak, například příkazem kill v shellu) se Dock již znovu nespustí. Zbývá vyřešit jak nahradit některé jeho funkce: přehled aktivních programů a koš vám zpřístupní například DragThing (recenze zde), minimalizaci oken zajistí WindowShade od již zmiňovaných Unsanity.
Jestliže budete chtít vrátit Dock zpět, je pochopitelně potřeba přejmenovat ho na správné jméno Dock.app.